Sophiina volba

Sophiina voľba

Sofiina voľba

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1982, 150 min

aj ked z mojho pohladu nejde o ziadne svetobordne dielo uz len kvoli skvelej, dojimavej meryl streep musim zdvihnut svoje hodnotenie. svoju rolu zvladla bravurne. 70%(15.9.2007)

Kdo se obává citového vydírání, může být klidný, nekonalo se. Postupné odkrývání Sophiina příběhu pomohlo vstoupit do jejího světa, který přes všechnu snahu okolí zůstává nesdělitelný a nepochopitelný. Snad právě proto učiní svoji poslední volbu a odchází od muže zdravého a milujícího, ke komplikovanému a nemocnému.(25.10.2016)

80%(17.2.2010)

Film odehrávající se krátce po skončení druhé světové války se točí okolo rozporuplné Sophie, která přežila jako jediná ze svých blízkých koncentrační tábor. Dostáváme se až do hloubky zmučené lidské duše, ochromené trýznivými zážitky z válečné minulosti. Příběh je to velmi silný, avšak podle mě se tvůrce filmu měl více zaměřit právě na těžkou volbu, ke které byla Sophie donucena. Tato děsivá událost je ve filmu zpracována jen tak na okraj a dostává se do pozadí, což je podle mě chyba. Je možné, že Wiliam Styron to takto zamýšlel... Nečetla jsem knihu, tak nevím, zda hlavním problémem jsou tedy mezilidské vztahy či děsivost druhé světové války. Každopádně musím vyzvednout výkon Maryl Streep, Magda Vášáryová, která měla roli dostat, by se jí asi těžko vyrovnala.(14.10.2006)

• Superpero

Kniha je možná skvělá, nevím, ale film je uslzená nuda, kde mě bavily jen nacistický části. Meryl Streep s přízvukem to hraje skvěle, stejně jako Kevin Kline. Zato nechutně mladej Ally McBealová ve vážný roli byl nesympatickej a naprosto bez charismatu.(2.12.2010)

• - Streepová si kvůli roli osvojila nejen polský akcent, ale rovnou i základy němčiny a polštiny. (DaViD´82)

• - Jedinou postavou, která nebyla fiktivní, byl Rudolf Hóss, skutečný velitel Osvětimi. (jezurka42)

• - První film Kevina Klinea. (Xixao)