• Španělsko

• Francie

Drama / Komedie

Španělsko / Francie, 1993, 100 min

Ha ha ha ha ha + ha ha! Pěkné vydání v řadě Film X v lednu 2009 -- doporučuju koupit! Jinak k filmu samému: nejvíc trpí svou nevyrovnaností, tragi-komické lavírování taky příliš nesedí, ale jinak je to obscénní mazec, který má i dneska šanci naštvat leckterého člověka konservativního, spořádaného, seriosního až prudérního. Victoria Abril je ve svém kamerovém skafandru neuvěřitelná a divák (divačky nevyjímaje) jen lapá po dechu -- to ona si říká o znásilnění, nikoli Verónica Forqué!(5.6.2007)

První scéna naznačuje polohu filmu. Žena hraje před profesionálním fotografem profesionální vášeň - a to se snaží dělat skoro všechny postavy filmu mimo Kiky. Ta se svým obrovsky širokým ženským srdcem opravdu chce, aby všichni vypadali překrásně (proto je kadeřnicí) a chce, aby všichni muži okolo byli spokojení a tak jim dává upřímně své tělo. Oba muži už své vášně (vraždy, voyeurství) chladně prodávají - do literatury, do fotografií. Kdyby Almodovar zůstal u této linie a trochu více ji propracoval, stačilo by to bohatě na celý film. Bohužel mistr neudržel své vášně, a tak ještě přidal pornoherce (prodej sexu - další muž, co své vášně prodává) a Andreu, která předstírá že chce pomocí objektivity televize zjistit pravdu (a lidé ji rádi prodávají své zločiny a poklesky). Výsledek už je notně přeplácaný a zbytečně doslovný.(3.3.2009)

Pre mňa absolútna filmová esencia a zároveň krásna ukážka umeleckého kréda Pedra Almodóvara (bez zbytočných prísad!) Originálny filmový klenot a nielen španielskej kinematografie. Kiku odporúčam pre nezasvätených, ktorí ešte nemali možnosť spoznať jedného z najlepších žijúcich európskych režisérov:-) http://www.csfd.cz/reziser/2798-almodovar-pedro/(6.1.2009)

Tento film ma rozložil na prvočinitele. Najlepšia je scéna s "vytrvalým" väzňom. Zbäsilosť a pomätenosť, ktorá v sebe dokonca skrýva aj určité posolstvo (mediálny hyenizmus?). Každopádne u mňa jeden z najlepších Almodóvarových filmov, ktorý smelo konkuruje jeho neskoršej "oskarovej" tvorbe. Stojí za to vidieť, odporúčam a rád si ho pozriem aj viac krát.(15.1.2006)

• UncleG

Almodóvar nealmodóvar, tenhle film byl pro mě pouze směsice nezábavných postav a přiblblých situací. Krom toho mi vadilo především rozvláčné a zdlouhavé tempo, bez znatelnější známky nějakého opravdového příběhu. Málokdy se mi stane, že pauznu film v domění, že bude za deset minut konec, a s hrůzou zjistím, že uběhlo sotva 50 minut! Dokoukat se to nakonec dalo, ale jen se značným sebezapřením. Nulový příběh můžou občas zachránit alespoň postavy (viz Po přečtení spalte)...Jenže tady prostě nebyl KDO. Hlavní hrdinka Kika - afektovaná kosmetička se zastydlou pubertou a mozkem tříletýho bernardýna to opravdu nerozsekla. Její milenec Ramon absolutně mdlá postava. Spisovatel Nicholas - měl být asi příšerně tajemný a charismatický pseudozáporák, byl ovšem jenom jakejsi panák ze slámy..Jakoby ho Peter Coyote hrál stylem "řekněte mi, kam se mám postavit a co mám říkat". .A tímhle způsobem by se dalo pokračovat do aleluja. Z druhého soudku je pak třeba šíleně přepálená postava "zběsilé" reportérky Andrey nebo (1,5 minuty zábavný, zbytek filmu už otravný) uprchlý pornoherec :-) Ano, tenhle film mě bytostně nebavil. Není těch 2/5 hvězdiček nakonec až moc? :)(21.2.2009)