poster

Přednosta

 • Česko

  Station Agent

  (festivalový název)
 • USA

  The Station Agent

Drama / Komedie

USA, 2003, 88 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • igi B.
  *****

  Vskutku MALÝ film... :-) A jestli si myslíte, že "trpaslíci končí dřív", tak jste pěkně vedle. To tak leda snad "jen ti líní trpaslíci"... A to Fin (skvěle opravdově civilní trpaslík Peter Dinklage) není... . . . Výrazově střídmé, mírně úsměvné a vlídné drama o věcech lidských, jen tak plynoucí jako život a ty projíždějící vlaky, co jsou přece stejně tak dobré, jako vzducholodě ;-) . . . O >vypilovaně< brnkané hudbě Stephena Traska nemluvě... To si tak prostě jeden herec a pár herců a lidí kolem natočí skvělý malý film... To snad z toho i nakonec museli mít všichni radost. Tak jako každý, kdo se díval na tenhle film... :-)(9.7.2007)

 • ad-k
  ****

  Žádná zbytečná nezávislá užvaněnost, vypočítavá režie... sice jednoduchá, přímá a srozumitelná myšlenka, podtržená od počátku osudem nestandartního člověka (vzrůstem), což bývá vždycky snazší, ale pro režiséra zároveň zrádné - nicméně i tak velmi povedený, navrch rozumně citlivý a civilně působící film (byť předvídatelný), který nestojí pouze na hercích v čele s malým velkým Peterem Dinklagem. Nejen o vlakových soupravách, procházkách s absolutní předností a lidském pochopení Přednosta je. A vlastně: proč by nakonec být nemohl... 80%(9.7.2007)

 • Dudek
  ***

  Vcelku povedený film, který však nemá čím zapůsobit. Příjemný civilní příběh tak jak jsme jej viděli již mnohokrát, nepřináší nic nového. Scénář nenní žádná bomba, ale rozhodně je sepsán chytlavě, i když několik chyb by se našlo. Smutné je přílišné soustředění na postavu Joea, který je vlastně podstatný jen na začátku a film by se mu rozhodně měl věnovat podstatně méně. Takhle je naprosto okatě použit k naplnění momentů, který by jinak mohly - ale já si to nemyslím - být pro diváka nesnesitelně nudné. samotný začátek je více než povedený, 'autonehoda' je zábavná a všechno funguje tak jak má, ale poté je už cítit tvůrčí bezradnost. Přichází několik velice zbytečných linií a příběh postrádá pevné body. Režie je příjemná, obraz ruší snad jen v jedné jediné scéně, jinak není co vytknout, jen škoda že se Thomas McCarthy nepokusil alespoň maličko zaexperimentovat, přinést nějakou inovaci, příběh k tomu přímo vybízí. Ne, nemám na mysli něco okatého, ale... Rozumíme si? Zmizení, či spíše zhroucení Olivie v půslce příběhu, které mělo nastartovat změnu okolí působí rušivě a do celkového kontextu nezapadá, ale jinak jsou emoce velmi snadno uvěřitelné. Z herců stojí za zmínku zejména Peter Dinklage, neboť jeho výrazové prostředky mluví za všechna slova. Finbar za snímek neřekl nic hloupého, málem jsem ho obdivoval a jako hlavní postava v novém světě (to už moc nevyšlo) je napsán dobře. Další kdo by tu stál za zmínku je obsluha v baru, ale jistě chápete, proč je zbytečné se o tomto štěku nějak více rozepisovat. Prostě je více než přirozená - že by pravá obsluha baru? Tohle je ten typ filmů, na který jsem se díval jen kvůli jedinému povedenému obrázku, nic jiného pro mě nemůže být větším lákadlem. V podstatě jsem věřil, že si s snímek užiju tak jako kdysi bezvadné Bouchače a bouchačky. Přestřelil jsem. Jasně, je to slušné, zábavné a snaží se to probudit emoce, ale stejně tak je to příliš vypočítavé.(19.7.2007)

 • JohnnyD
  *****

  Nádherný, malý, príjemný, trpkosladký film a dôkaz toho, že nezávislý film môže mať dej a nemusí byť nakrútený len pre nejakú 500-vku vyvolených. Vo filme exceluje osamelý Peter Dinklage, niekedy som sa až bál, že to nehrá, ale doslova prežíva. Pochváliť musím aj brilantný soundtrack a nádhernú scenériu. Jeden z najlepších filmov, aké som videl.(2.6.2007)

 • heyda
  ****

  Škoda, že to má jen nějakých 83 minut, protože tato partička tří kamarádů byla hrozně sympatická. Podobné filmy mám moc rád, na nic si nehrajou, sází na přirozenost a pohodovou atmosféru. Naposledy mě podobným způsobem dostal The Magic of Bell Isle. Přednosta je ale o něco dramatičtější a asi mohl být delší, abychom si užili i trochu děje. 80%(16.1.2014)

 • - Distribuční práva získala Miramax za částku kolem 1,5 milionu dolarů (Kulmon)

 • - Film měl soutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance 2003. Získal hlavní ceny za dramatizaci, scénář a Cenu diváků. Po celém světa pak získal 30 cen a dalších 26 nominací. (Terva)

 • - Peter Dinklarge je vegetarián, hovězí, které pojídá, bylo speciálně zhotoveno ze sojového tvarohu (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace