Přednosta

(festivalový název)

The Station Agent

Drama / Komedie

USA, 2003, 88 min

Chcete vidět film, který je absolutně o ničem? Přednosta. Chcete vidět film, který je absolutně o všem? Přednosta. Pohladí dušičku a zahřeje srdce.Stačí k tomu jedna opuštěná menší nádražní budova s přistavěným vagónem, kterou zdědí trpaslík, jeden temperamentní mladý Kubánec, který jezdí za nemocného tatínka s dodávkou s občerstvením, jedna žena středního věku, která vás čas od času přejede svým autem a jedna mladá knihovnice, ze které se vyklube nastávající maminka.Peter Dicklag je tak jako vždy úžasný a pokud máte rádi vlaky....nádhera a plný počet hvězd.(2.11.2012)

Thomas McCarthy si nasadil svým prvním režisérským počinem laťku tak vysoko, že by i Sergej Bubka měl ve svých nejlepších letech co dělat. Finbar je lilipután. Shodou nešťastných událostí má možnost opustit město, kde je spíše atrakcí než člověkem a tak okolnostmi introvertní jedinec využije šanci a rozhodne se odstěhovat na samotu, kde bude jen sám se sebou a jen sám sebou. Život však nenechá nic náhodě a přihrává Finovi ukecaného jihoameričana, který se bojí samoty a životem utrápenou ženu. McCarthy nás pak nechá pomalu a nenásilně vplout do jejich životů a okusit fakt, že samota se nejlépe tráví ve společnosti. A pokud možno i ve společnosti tohoto filmu. Asi nejlepší nezávisláček který jsem měl tu čest vidět.(11.7.2007)

Vážně jsem nečekal, že by mě tenhle film mohl tak pobavit. Čekal jsem nějaký ponurý a nudný drama s občasným vtípkem, ale bylo to úplně naopak. Komediální stránka převažuje, za což jsem určitě rád. Má to i svoje dramatický momenty, ale ty do filmu velmi dobře pasují a vůbec mi nevadily. Ale hlavně musím ocenit tu komediální stránku, některý hlášky byly naprosto perfektní. Pohodová komedie s místy vážnější atmosférou a s výborným Peterem Dinklagem. 80%(31.10.2013)

The Station Agent je působivým snímkem o třech osamocených bytostech, které putují svým niterním světem daleko od reality. Lilipután Fin je zvyklý fungovat tiše a nenápadně, což je vzhledem k jeho "neobvyklému" vzrůstu prakticky nemožné, protože neustále přitahuje pozornost - obzvláště, když přijde do malého městečka, kde potkává ty samé tváře: upovídaného mexičana Joea a zbrklou malířku Olivii. Do jeho klidného světa tak rázem vstoupí dvě rovněž osamocené osoby, kterým se podaří proniknout až "k němu". Brouzdají spolu po kolejích, mlčky si povídají, sami sobě naslouchají. Thomas McCarthy vykreslil úžasnou atmosféru zapadlé železniční stanice, stejně jako charakteristiku tří samotářů, kteří tiše křičí o pomoc a hlasitě mlčí. Pohodový a citlivý filmek to ke mě dojel po zastaralých kolejích, aby mi ukázal, jak bolestné ztráty mohou člověka zasáhnout, jak tíživá je samota, jak může chutnat zklamání... a jak je to všechno vlastně krásné.(23.10.2008)

Takový malý milý nezávislý film. Nemá ani tak příběh, je spíše o pocitech a přátelství tří osamělých lidí, liliputána Fina, životem unavené krásné malířky Olivie a bouřlivého srandisty s dodávkou Joea. Od začátku do konce působí pozitivně a jeho příjemná atmosféra je nakažlivá. Velice příjemná podívaná pro příjemné i nepříjemné chvíle.(10.7.2007)

• - Peter Dinklarge je vegetarián, hovězí, které pojídá, bylo speciálně zhotoveno ze sojového tvarohu (Kulmon)

• - V nemocnici na konci filmu čte Joe autobiografii Roberta Evanse "The Kid Stays in the Picture" (Kulmon)

• - Thomas McCarthy psal tři hlavní role rovnou pro herce, kteří je nakonec hráli. (Kulmon)