Přednosta

(festivalový název)

The Station Agent

Drama / Komedie

USA, 2003, 88 min

Velmi příjemně plynoucí nezávislý film, který rozhodně vůbec nikam nespěchá. O to více si ale můžete vychutnat jeho atmosféru a "jít po trase". Tři hlavní postavy jsou naprosto rozdílní lidé, kteří jsou osamělí každý z jiných důvodů, jeden samotu vyhledává, druhému naopak schází společnost, Olivia do samoty utekla před minulostí. Společné trávení času možná není zrovna odvaz, ale každému pomáhá vypořádat se se svou samotou. Dlouhé procházky a čekání na vlak jsou zpestřeny humornými vsuvkami, nejčastěji je má ne svědomí Joe. Výborné herecké výkony, Patricia Clarkson je opravdu sympatická starší ženská. :)(6.4.2012)

Další film ze série, jíž Česká televize označuje za Americké nezávislé léto. A další úchvatný film, kterému dávám maximální hodnocení. Příjemný, milý, úchvatně lidský příběh o člověku, jež vybočuje z řady, ale přesto má rád život, má svoje zájmy a sny, má svoje touhy a má city a srdce. Nemohu jinak, než vyslovit poklonu všem, kdo se na filmu podíleli, protože takovýhle milý laskavý snímek se hned tak nevidí. Úchvatné herecké výkony, které hereckým představitelům snadno uvěříte, perfektní scénář, bezchybná a příjemně lidská režie, nemám prostě filmu co vytknout. Je vidět, že představitel hlavní role, Peter Dinklage, vložil do své role všechny své pocity a skoro bych uvěřil, že tohle je opravdu jeho život. Tak věrohodné to bylo. Na tenhle snímek budu ještě velmi dlouho vzpomínat, protože to je snímek, který by rozhodně neměl zapadnout, a to ani v paměti těch, kteří ho viděli. Pět hvězdiček plných až po okraj dávám tomuto snímku, protože je jedním z nejlepších, které jsem kdy viděl.(15.7.2007)

The Station Agent je působivým snímkem o třech osamocených bytostech, které putují svým niterním světem daleko od reality. Lilipután Fin je zvyklý fungovat tiše a nenápadně, což je vzhledem k jeho "neobvyklému" vzrůstu prakticky nemožné, protože neustále přitahuje pozornost - obzvláště, když přijde do malého městečka, kde potkává ty samé tváře: upovídaného mexičana Joea a zbrklou malířku Olivii. Do jeho klidného světa tak rázem vstoupí dvě rovněž osamocené osoby, kterým se podaří proniknout až "k němu". Brouzdají spolu po kolejích, mlčky si povídají, sami sobě naslouchají. Thomas McCarthy vykreslil úžasnou atmosféru zapadlé železniční stanice, stejně jako charakteristiku tří samotářů, kteří tiše křičí o pomoc a hlasitě mlčí. Pohodový a citlivý filmek to ke mě dojel po zastaralých kolejích, aby mi ukázal, jak bolestné ztráty mohou člověka zasáhnout, jak tíživá je samota, jak může chutnat zklamání... a jak je to všechno vlastně krásné.(23.10.2008)

Jaká jsou poznávací znamení amerického nezávislého filmu? Různé dopravní prostředky, hospoda a looseři. ____ V tomhle snímku hospoda moc velký prostor nedostala, zato vlaků je tam habaděj, takže se to vyrovnalo. Looserů je tak akorát a vyváženě trpí psychickými i fyzickými handicapy. ____ Ale jo, je to koukatelný film, pokud od něj nebudete čekat komedii, protože té zde není ani ždibec. Nic moc se v něm neděje, film si trochu líně plyne a jakoby v reálném času ukazuje sbližování několika opuštěných lidí na jednom opuštěném vlakovém nádraží. Ani emoce nejsou příliš vyhrocené, přesto však funguji – což se mi líbilo – v druhém plánu. Sice nenápadně, ale jsou tu. /15. 8. 17./(15.8.2017)

Rozhodně oceňuji výkon Petera Dinklagea, který si v podstatě zahrál sám sebe. Scénář byl na tělo připraven všem zúčastněným a vznikl tak z toho takový příjemný, odlehčený film, který si nebere za cíl nic jiného, než potěšení diváka. Na zlepšení nálady tento nezávislý snímek funguje dokonale, chce to jen vypnout a vychutnávat si vesměs jednoduché, o to více však kouzelné, dialogy. Problémem snad může být vnímán jen příběh, který se vyvíjí jen velice okrajově a končí velice záhy. Záměr tvůrce však víceméně kvituji a jsem rád, že můžu sledovat něco netradičně pojatého...70%(6.7.2014)

• - Thomas McCarthy psal tři hlavní role rovnou pro herce, kteří je nakonec hráli. (Kulmon)

• - Peter Dinklarge je vegetarián, hovězí, které pojídá, bylo speciálně zhotoveno ze sojového tvarohu (Kulmon)

• - Všechny výtvarné práce, které jsou v Oliviině domě byly namalovány a poskytnuty herečkou Jessalyn Gilsig, přítelkyní režiséra McCartyho (Kulmon)