Přednosta

(festivalový název)

The Station Agent

Drama / Komedie

USA, 2003, 88 min

Velmi příjemně plynoucí nezávislý film, který rozhodně vůbec nikam nespěchá. O to více si ale můžete vychutnat jeho atmosféru a "jít po trase". Tři hlavní postavy jsou naprosto rozdílní lidé, kteří jsou osamělí každý z jiných důvodů, jeden samotu vyhledává, druhému naopak schází společnost, Olivia do samoty utekla před minulostí. Společné trávení času možná není zrovna odvaz, ale každému pomáhá vypořádat se se svou samotou. Dlouhé procházky a čekání na vlak jsou zpestřeny humornými vsuvkami, nejčastěji je má ne svědomí Joe. Výborné herecké výkony, Patricia Clarkson je opravdu sympatická starší ženská. :)(6.4.2012)

Nádherný fim. Přesně můj šálek čaje. Uvolněný, komorní, intimní, lidský. Rozkročený mezi úsměvnou komedií a citlivým dramatem o lidech tak trochu na okraji, samotě, vlacícch a přátelství. Skvělé herecké výkony Petera Dinklage a vlastně skoro všech zúčastněných. Jemný a velmi uvěřitelně napsaný scénář, který spolu s jistou režiií dělá z tohoto filmu jeden z nejlepších snímků roku 2003, ne-li let následujících. Jak rád bych zašel na espresso k šílenýmu Frankovi a v tichu si popovídal...(21.8.2008)

Přednosta je v první řádě zvláštní film, který se snaží upoutat diváka jinými zbraněmi než jsou výbuchy, černý humor nebo nádherné modelky. Je to příběh jednoho muže, který se přistěhuje do neznámého prostředí a snaží se držet svých starých zásad a oblíbených činnosti, ale brzy pozná, že svět může být i o něčem jiném než jsou vlaky a ticho. Peter Dinklage dokonale upoutá pohledy každého diváka, který se nedokáže odtrhnout od jeho osobního kouzla a roztomilosti. Je nenucený a velmi příjemný. V jeho podání je cesta za poznáním všech krás života skrz počáteční nevědomost přes různé problémy až k úplnému prozření plynulá, příjemná a sympatická. Život nikdy není takový jaký se nám na první pohled zdá a vždycky je dobré poznávat nové lidi a získávat nové znalosti. Tento film to dokonale ukazuje a snad ani nebude většina lidí potřebovat "osvícení" proti jedoucím vlakem :)(9.7.2007)

Chípacký český film naroubovaný na americké prostředí, jenže zde se chcípactví nevytýká. Tím nechci film zesměšňovat, vůbec, docela se mi líbil, jen by mne zajímalo, jak by se na něj lidé dívali, kdyby místo americké provenience pocházel z Čech. Ale k filmu. Pěkně se na to kouká, pěkně to plyne, občas se člověk usměje, sem tam se dojme, pak přijde konec a ticho po pěšině. Navíc je film sice postaven na minimu postav a událostí a přesto se zde najdou hluchá místa a zbytečné pasáže, které by měly být buď rozvedeny, nebo vypuštěny. Mně v hlavě zůstalo jen několik málo drobností. Především, že jsem poznal dalšího trpaslíka ve filmu, a opět mne přesvědčil, že umí hrát.(3.8.2010)

Spíše k pěti hvězdičkám. Neuvěřitelný životabudič máte-li náladu na draka. Vzhledem k tomu jaká pověst předchází tomuto snímku, tak filmově o takový zázrak zase nejde. Jenže funguje naplno, zní to sice divně, ale je to tak. Nejlépe si to představíte pokud si vzpomenete jaké pocity ve Vás zanechal Ghost Dog. Tedy pokud byste si odmysleli "násilnou, akční a mafiánskou" složku a zanechali jen tu část o vztazích. Herecké výkony jsou skvělé a postavy vzbuzují patřičné sympatie. Prostě pohodovka na zvednutí nálady.(10.8.2004)

• - Thomas McCarthy psal tři hlavní role rovnou pro herce, kteří je nakonec hráli. (Kulmon)

• - Všechny výtvarné práce, které jsou v Oliviině domě byly namalovány a poskytnuty herečkou Jessalyn Gilsig, přítelkyní režiséra McCartyho (Kulmon)

• - V nemocnici na konci filmu čte Joe autobiografii Roberta Evanse "The Kid Stays in the Picture" (Kulmon)