Přednosta

(festivalový název)

The Station Agent

Drama / Komedie

USA, 2003, 88 min

Přednosta stanice v dřívějších dobách nezajišťoval jen vypravování vlaků. Staral se o evidenci jejich průjezdů, poštu jež přivážely a odvážely, peníze... Byl spojkou mezi místním světem a světem dálek provoněným uhelným kouřem dálkových expresů, které dříve brázdili Ameriku od oceánu k oceánu... Tahle role byl doslova psaná na míru .-) Peteru Dinklagemu, který coby liliput proslul již v celé řadě filmů - zejména komedií (vzpomeňme skvělou britskou záležitost Horší než smrt). Když jsem po zhlédnutí filmu přemýšlel čím mně vlastně okouzlil, usoudil jsem, že to bylo jeho obyčejností. Ano tenhle film je o obyčejných lidech, je napěchovaný obyčejnou člověčinou a snad právě proto je tak okouzlující a neobyčejný... Nevím jestli v tom byl záměr, ale ta ústřední trojka byla dokonalá... Liliput Fin, kterého okolnosti zanesou na starou opuštěnou železniční stanici v Newfounlandu, dvoumetrový upovídaný Kubánec Joe z rychlého občerstvení či smutná Olivie... Postavy jak z románu Jonhna Steinbecka.. :-). Někdy prostě film o normálních lidech sedne. Vyloženě komediální film není, spíš hřeje u srdce, ale i tak se párkrát zasmějete:-) . Za mně je to za 4 kousky sušeného hovězího. * * * *(9.9.2015)

Nezávislý film o hledání a pochopení druhých. Poklidný, vesměs tichý a pomalý děj bezstarostně plyne a my se díky tomu můžeme víc sblížit s hlavními postavami. Pomáhá k tomu i jemný spíš situační humor. Prostě malý a citlivý film o běžných denních starostech. 4* minimálně [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](31.1.2013)

Že mám oblibu v kvalitních "nízkorozpočťácích" už možná někdo tuší, ale že to bude z ranku "americké - nezávislé" tvorby, až taková trefa do černýho, to jsem upřímně nečekal. Tento příběh "normálně" fyzicky a psychicky "nenarušených" lidí si budete pamatovat dlouho, to vím na beton. A navíc filmy, kde přátelství dává na frak lásce, se mi poslední doubu vrývají pod kůži a cením si jich, kór když k nim hraje skvělá hudba a odehrávají se na venkově, kde i přes některé občasné "buranské" výlevy neztrácím iluze o tom, že život má zelenou, ať Vás potká cokoliv. Jasná pětihvězdičková letní záležitost...(28.7.2009)

Hledáte zfilmovanou pohodu? Pak určitě zkuste Přednostu...:-) Je to další z těch filmů, které vám zanechají po naběhnutí titulků příjemný úsměv na rtech, i když jste třeba zrovna neměli zrovna nejpříjemnější den....Trochu zvláštní vzhledem k tomu, že je zde ukázán tradiční stín lidské povahy co se k jakkoliv postiženým lidem týče....Těch pár dnů, které můžeme strávit s malým velkým mužem Finem je sice naplněno mnoha střetnutími s lidskou nechutností, ale především taky s opravdovým přátelstvím - a to je jedna z věcí, která zastíní většinu špatnýho a myslím, že obrovská část lidí v běžném světě by Finovi záviděla..... Proto je celkové vyznění snímku takové, jaké je....Navíc je poskládán tak trochu felliniovsky v malých epizodkách (i přes odlišnou lokaci tam něco z toho Amarcordu je), čemuž odpovídá i konec, jenž musí přesvědčit každého, kdo snad váhal, že tohle není dějový film(13.11.2008)

Scénář tohoto filmu nemá špatnou myšlenku, jen jsem postrádal v tomto snímku jakýsi náboj, něco jako se říká u vína "jiskru". Ten děj plynul pomalu a líně, jako řeka vlévající se do moře ve své deltě. Samota, břímě těžkého života a odloučení od společnosti, to všechno jsou jistě věci zasahující hluboko do duše každého a ovlivňují jeho chování ke svému okolí. Ten film to krásně divákovi podává "na zlatém podnosu". Jistě tedy nemůžeme čekat, že bude plný elánu a chuti do života. Ale ta jiskřička v barvě tohoto "vína", alespoň v podobě něčeho malého, optimistického mi tam chyběla. I když, pravda, závěr nakonec nezanechá diváka až v tak špatné duševní náladě.(2.11.2009)

• - Peter Dinklarge je vegetarián, hovězí, které pojídá, bylo speciálně zhotoveno ze sojového tvarohu (Kulmon)

• - Thomas McCarthy psal tři hlavní role rovnou pro herce, kteří je nakonec hráli. (Kulmon)

• - V nemocnici na konci filmu čte Joe autobiografii Roberta Evanse "The Kid Stays in the Picture" (Kulmon)