• Argentina

Krimi / Thriller

Argentina / Španělsko, 2019, 92 min

Mariano Cohn

Kiko de la Rica

Ne že by to byla až taková pecka, ale s ohledem na téma už to nemohlo být lepší. Nejde jen o to, že to bylo dokonalý po technické stránce, ale jaké to vyvolalo otázky. Řada lidí se bude zločinu věnovat bez ohledu na alternativy, které se jim nabízejí. Je ale taky spousta těch, kteří jinou možnost nedostali. A v Argentině, která se na začátku třetího tisíciletí potýkala s hrozivou ekonomickou krizí, je zřejmě tento problém velmi rozšířený. Naší optikou ho objektivně nahlížet nelze. Chápu ale i majetné lidi, kteří se o svůj blahobyt zasadili poctivou prací, že se cítí bezmocní a vůči této lůze pociťují nenávist. Řešení by mělo být na politicích, tohle samo nevyhnije.(4.5.2020)

Skvělá věc, která mě neuvěřitelně nadchla a opět mi potvrdila, že základ je vždy kvalitní námět a scénář. Herecký představitel hlavní postavy mi moc sympatický nebyl, ale nijak mi to nevadilo, protože nápaditý a překvapivý děj má tak skvělý spád, že to přebíjí vše. A nevěřil bych, že po Noční jízdě přijde někdo s dalším filmem, který se bude takřka celý odehrávat v interiéru auta - a který bude zase tak skvělý. Nečekaná pecka z Argentiny, která mě zcela dostala - třeba už jen tím, kam se to celé v závěru vyvine a jak je to zábavné a současně chytré. Vážně skvělé! P.S. "Luxusní SUV" si představuji dost jinak.(15.4.2020)

Ze začátku mě to moc nebavilo, osud šmejda v autě mně byl lhostejný a jediný co jsem oceňoval byl nápad jak s mála dělat hodně, ovšem v poslední třetině to nabralo výborný směr, perfketně mířená kritika řešení kriminality i sociálního postavení lidí. Konec bych udělal úplně jinak, ale hold Argentina není ani Francie ani Německo a už vůbec ne Polsko ovšem i tak spokojenost.(10.4.2020)

S malým prostorem skvěle pracující thriller s nepředvídatelným a uvěřitelným vývojem. Hlavní postava se zde vlastním přičiněním dostane do nepohodlné situace, ale tři-krát-zaslouženě. Překvapivě divákovi za celou dobu nezačne lézt na nervy, ani ho nudit. Potrestání viníka a zvědavost, kam se situace vyvine, jsou zde motorem zábavy. Proto mě pak lehce sklamal závěr - od svěžího a odvážného šlágru jsem čekal více než jen poukázání na alarmující stav kriminality v Argentině s patetickým uzavřením. [Sitges FF](5.10.2019)

Po počátečních obavách sledovat hodinu a půl dlouhý minimalistický thriller o zloději zabouchnutém v luxusním SUV jsem byl k 4x4 docela skeptický, ale nakonec se z toho vyklubal velmi nápaditý a dynamicky plynoucí film stylem připomínající třeba Telefonní budku Joela Schumachera. Ale nečekaný směr, jakým se příběh ubere v poslední třetině, kde dojde k velmi doslovné společenské kritice bezpečnosti v ulicích Argentiny, tomu celému doslova nasazuje korunu. 4x4 je nečekaně silný film, který se nepouští pouze cestou přímočaré žánrové zábavy, ale má ambice upozorňovat na mnohem závažnější problémy moderního světa. Ve finále je to docela devastující podívaná. [Sitges 2019](6.10.2019)