Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Johnovi jsem věřil, že se vrátí v plné parádě a nezklamal mě. Sice mě trochu mrzeli ty nadsazenější věci jako stíhačka, létající auto, ale při vzpomínce na explozi střechy mrakodrapu, zřícená letadla a vykolejený vagón metra ve stanici se nepřipojím k těm náhle objevivším zástupům se znalcům Die Hard, kteří náhle vyčítají přepálenost akce. Hlášky cynické a účinné ("přijel cirkus?"). Brutálnost je bohužel kvůli ratingu mizivá a John si může dovolit říct jen jednou "Do prdele!". Ani se nedočkáme podobné scény z DH 3, kdy John ve výtahu postřílí čtyři lidi a pak vyleze celý zakrvácený. Škoda toho, věřím, že na DVD se dočkám více krve, nadávek a násilností... Když se nad tím zpětně zamýšlím mrzí ještě ty nepříliš dotažené věci jako samotné hackování nebo samotný algoritmus. Chytrého Johna jak jsme ho znali se dočkáme jen jednou (vysílačka). Něčeho jako DH3, kde John dostává hádanky s přelíváním galonů vody a další milé maličkosti, které z Johna dělali pomalu Bournea tu prostě není. Přesto dávám plné hodnocení, už jen abych trochu nakrknul ty škarohlídy, co si mysleli, že John to v souboji s Shrekem, Spideyem nebo Piráty prohraje. Je to podobně velký a nečekaný návrat jako Casino Royalo. Jen doufám s tím rozdílem, že Johna už zanechají v síni slávy a víckrát ho nevytáhnou. Ani já bych totiž nevěřil, že se to podruhé povede. PS: Strašně mě bavilo, když se John několikrát překvapivě ozve padouchům a vyvedené z míry je pošle do prdele.(1.7.2007)

Dej je našlapaný, akcie sú perfektne nakrútené a občas dokonca scenáristicky NÁPADITÉ (tunel), a starec Bruce Willis je - prekvapivo - stále tým skvelým Johnom McClaneom, ktorý to všetko drží pokope a dodáva tomu správny nadhľad. Tretiu štvrtinu filmu by som trochu prestihal a celok skrátil cca o 5 min, ale ináč nemám žiadne výtky. Teda až na ten spadnutý Capitol v traileri, ehm. V každom prípade najlepší vysokorozpočtový akčňák od M:I-3.(26.6.2007)

U příležitosti 4. dílu smrtonosné pasti by stála za zmínku drobná rekapitulace. V prvním díle John McClane zachraňuje skupinu lidí ve výškovém domě, v druhém díle několik tisíc osob na letišti, ve třetím obyvatele velkoměsta a ve čtvrtém celé Spojené státy. Pokud by se hypoteticky natočil pátý díl, pak bude chrabrý policista nepochybně zachraňovat celý svět. Už z toho výčtu je vidět, že tato série splňuje veškerá pravidla pro pokračování, tedy větší rozpočet, bombastičnost a více akce. Čtyřka určitě není špatný film, nicméně si dovolím tvrdit, že ze všech čtyř dílů je z filmařského hlediska nejslabší a je tady vidět zřetelný kalkul producentů. Schází ona syrovost prvního dílu, určitý nadhled a sebeironie, kterou nahrazuje práce trikařů a pyrotechniků. Nadsázka, která byla sérii vždycky vlastní, tady předchází do kontraproduktivní absurdity, viz McClanův vítězný souboj se stíhačkou. Taky je vidět nedbalejší práce scénáristy, z některých soubojů čiší určitá béčkovitost, viz střetnutí McClanea s Maggie Q v elektrárenském velíně, kde oba soupeři jeden druhého vyřídí a dál si ho nevšímají, aby vzápětí došlo k zázračnému oživení, přesně ve stylu tisíckrát obehraných klišé špatných filmů. Taky hlavní padouch je přece jen méně charismatický než jeho předchůdci, zejména nepřekonatelný Alan Rickman. Kladem filmu je výborný výkon Bruce Willise, na kterém léta nejsou téměř znát. Příznivce alternativní scény potěší drobná role Kevina Smithe, který by dle mého názoru měl začít vážně uvažovat o dietě... Celkový dojem: 70 %.(1.9.2007)

Čtyřka jednoznačně vrcholem celé série, kterou jsem teď vzal útokem - shlédl poprvé a najednou, tj. bez nostalgie. LIVE FREE OR DIE HARD, tady válí naprosto všechno. Čtveřice Willis-Long-Smith-Olyphant, přeci jen ne až tak otřelá hackerská zápletka (místy mrazivá to představa), humor, hlášky, parádní spád, cool akční scény a (což mi udělalo speciální radost) v poslední době raritní 'nezblázněná' kamera spolu s rozumným střihem. Ať žije old school! Toto si řadím mezi top akční filmy nového milénia.(23.8.2009)

Když už se John vrátil, tak s pořádným rachotem! Trailery naznačovaly mnohé a Len Wiseman se nakonec pochlapil a získal bobříka explozí, bobříka hlášek a bobříka odvahy. Když odhrnete digitální filtry z obrazu, spatříte opět toho starého dobrého Johna McClanea. Přibylo hlášek, ubylo vlasů, ale pořád se zatraceně snaží odvádět tu nejlepší práci. Občas si rýpne do předchozích dílů, podiví se nad těmi technologickými hejblátky, které musí rozstřelovat nacimprcampr, ale už po pár minutách zjistíte, že se nic nezměnilo, ať už jde o uhlazeného Olyphanta v černé košili od Gucciho, kung-fu mrchu Maggie Q nebo francouzského spider-boye Cyrila Raffaelliho (je absolutně vynikající, snad si ho některý z producentů všimne... takového protivníka John potřeboval), vyprovodí je McClane s úsměvem na rtech, hláškou v rukávu a nábojem v komoře. Funguje to skvěle, je to našlapané a během dvou hodinek budete tak-tak popadat dech. Určitě vás napadne, že už to není jako za starých dobrých časů... ne, není... 80. léta jsou pryč, 90. léta jsou pryč, ale tohle taky není špatný a já věřím, že naši potomci budou jednoho dne mluvit úplně stejně o naší filmové éře... Lepší už to nebude, smiřte se s tím, oslavujte a vězte, že série zůstala tam kde je... na vrcholu akčního žánru.(26.6.2007)

• - Post-produkcia filmu trvala len 16 týždňov. Pri podobných filmoch to obvykle trvá 30 týždňov. (Greenpeacak)

• - Film je návratem Johna McClana po dlouhých dvanácti letech od Smrtonostné pasti 3. (imro)

• - Bruce Willis sa rozhodol zaplatiť hotelové účty rodičom Larryho Rippenkroegera (kaskadérsky dvojník Brucea Willisa), ktorý počas natáčania utrpel vážne zranenia. (Greenpeacak)