Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

"Zabije laskavě někdo toho parchanta?" Analogový polda JohnMcClane se v digitálním světě poněkud hůře orientoval, ale naštěstí neztratil nic ze své čestnosti, odhodlanosti a neprůstřelnosti. A to si u mě šplhnul, protože to střílelo, bouchalo i lítalo v plné parádě. Prostě nikdo v celém vesmíru nedokáže zachraňovat svět tak, jak to umí John a já se proto na něj snad ani nezlobím, že sličné teroristce Mai Lih nacpal teréňák do zadku. To se prostě občas stává. A navíc mě dost bavil Ferda Warlock, který ze svého řídícího centra alias sklepa ťukal do klávesnice počítače první ligu. I drzá dcerka se skvěle potatila a já k této akční vypalovačce vlastně nemám žádnou vážnější výhradu. Autem jsem už totiž vrtulník taky sundal a kličkovat kamionem před raketami vystřelenými ze stíhačky určitě není nic těžkého.(21.11.2017)

Čtyřka jednoznačně vrcholem celé série, kterou jsem teď vzal útokem - shlédl poprvé a najednou, tj. bez nostalgie. LIVE FREE OR DIE HARD, tady válí naprosto všechno. Čtveřice Willis-Long-Smith-Olyphant, přeci jen ne až tak otřelá hackerská zápletka (místy mrazivá to představa), humor, hlášky, parádní spád, cool akční scény a (což mi udělalo speciální radost) v poslední době raritní 'nezblázněná' kamera spolu s rozumným střihem. Ať žije old school! Toto si řadím mezi top akční filmy nového milénia.(23.8.2009)

Johnovi jsem věřil, že se vrátí v plné parádě a nezklamal mě. Sice mě trochu mrzeli ty nadsazenější věci jako stíhačka, létající auto, ale při vzpomínce na explozi střechy mrakodrapu, zřícená letadla a vykolejený vagón metra ve stanici se nepřipojím k těm náhle objevivším zástupům se znalcům Die Hard, kteří náhle vyčítají přepálenost akce. Hlášky cynické a účinné ("přijel cirkus?"). Brutálnost je bohužel kvůli ratingu mizivá a John si může dovolit říct jen jednou "Do prdele!". Ani se nedočkáme podobné scény z DH 3, kdy John ve výtahu postřílí čtyři lidi a pak vyleze celý zakrvácený. Škoda toho, věřím, že na DVD se dočkám více krve, nadávek a násilností... Když se nad tím zpětně zamýšlím mrzí ještě ty nepříliš dotažené věci jako samotné hackování nebo samotný algoritmus. Chytrého Johna jak jsme ho znali se dočkáme jen jednou (vysílačka). Něčeho jako DH3, kde John dostává hádanky s přelíváním galonů vody a další milé maličkosti, které z Johna dělali pomalu Bournea tu prostě není. Přesto dávám plné hodnocení, už jen abych trochu nakrknul ty škarohlídy, co si mysleli, že John to v souboji s Shrekem, Spideyem nebo Piráty prohraje. Je to podobně velký a nečekaný návrat jako Casino Royalo. Jen doufám s tím rozdílem, že Johna už zanechají v síni slávy a víckrát ho nevytáhnou. Ani já bych totiž nevěřil, že se to podruhé povede. PS: Strašně mě bavilo, když se John několikrát překvapivě ozve padouchům a vyvedené z míry je pošle do prdele.(1.7.2007)

Abych se hned ze začátku přiznal, po oznámení jména režiséra čtvrté Smrtonostné pasti jsem projektu nevěřil, protože Len Wiseman stál akorát za velice hloupými Underworldy, ale po prvních zveřejněných upoutávkaćh nevěra postupně opadala, aby se pochybnosti vrátily zase díky snížení ratingu R na PG-13 z komerčních důvodů. (NA PG-13 je film příjemným překvapením, protože má několik scén hodně na hraně - např. rozšmelcování -, "motherfucker" je vyřešen opravdu důmyslně a časté fuckování nahradilo pro změnu shitování, ale typicky mcclaneovské nadávky jako dickhead a jerk off nevymizely.) Nakonec to ale skončilo tak, že Smtonostná past 4.0 je zatím nejlepší očekávaný blockbuster tohoto roku po velké vlně zklamání či rozpaků (Spider-Man 3, Piráti z Karibiku: Na konci světa a Shrek Třetí) a zároveň jeden z nejlepších akčních filmů posledních let, který se hrdě může řadit k tak přelomovým kouskům jako Mission: Impossible: III a Miami Vice._____ Koncept Smrtonostných pastí se postupně vyvíjel, od muže v uzavřeném prostranství budovy Nakatomi Plaza v jedničce k širšímu prostranství letiště a přilehlého okolí ve dvojce až po celé město s výletem na hranice ve trojce, tudíž překračování hranic a záchrana celé Ameriky je v tomto případě víc jak logická. Akorát John zůstává stále stejný, "špatný člověk na špatném místě", který pořád nerozumí nové technice, jde si za svým, protože to za něj nikdo jiný neudělá a je zranitelný, krvácí a nadává (přestože za ty roky přišel o vlasy a o ženu, takže pochopitelně přestal s pitím a kouřením, aby to aspoň u svých už dospělých dětí měl snažši). Ale jeho postavení ve vyprávění se změnilo, zatímco v jedničce byly kriticko-teoretické věty předepsány do úst záporáka Hanse Grubera, čímž se naznačovalo, že stará doba nezranitelných akčních hrdinů odzvonila, zde obdobné věty jsou předepsány Johnovi (např. dialog o hrdinství v autě s Justinem Longem), který zároveň divákovi připomíná, co už má všechno za sebou a spiklenecky na něj pomrkává. (Takže je zde vysoká frekvence hlášek na minutu filmovou.)_____ Modrý filtr mě ze začátku otravoval a trvalo mi, než jsem si na něj zvyknul (při druhé projekci mi nevadil už vůbec, přesto to považuji za underworldovský neduh), střih je zprvu sice zmatečný, na druhou stranu velice chytrý, protože úspornjý - rozehrává několik dějů, jež propojuje a šetří si tím čas, dodává filmu švih a tempo a divákovi pocit, že 130 minutový akční biják je o dobrou půlhodinku kratší. Hudba se k filmu hodí, ale na samotný poslech to je už horší (typický beltramiovský neduh). Kameramansky je film naprosto famózně zvládnutý, akce přehledná a pracující s velkou hloubkou ostrosti a více plány najednou. Akční scény jsou silně nadnesené, ale nejinak tomu bylo u předešlých dílů a většina z nich je variací či spíše vylepšením těch z předchozích dílů (když John lozí ve výtahové šachtě v jedničce a hází tam výbušniny, samozřejmě se musí dostat do výtahové šachty i tentokrát a celá akce zákonnitě konči výbuchem; pokud John rozšmelcoval druhého hlavního záporáka v turbíně letadla ve dvojce, musí rozšmelcovat i zde - akorát v mrazícím boxu - druhého hlavního záporáka; jestli prostřelí dveře kamionu a tím zabije druhořadého padoucha, aby měl čím jezdit, musí to tentokrát udělat za jízdy... a když je v závěru ostřelován helikoptérou a skáče z budovy omotaný požární hadicí, musí zde být ostřelván stíhačkou a skákat z kamionu do bortícího se nadjezdu)._____ Může být film, ve kterém hraje Kevin Smith špatný? :-)(2.7.2007)

Pôvodnú trilógiu milujem, všetky tri filmy patria medzi najlepšie akčné filmy, aké som vôbec videl, preto to malo toto štvrté pokračovanie po dvanástich rokoch mimoriadne ťažké, nadviazať na ich úspech a hlavne kvalitu bolo takmer nemožné, ale na veľké prekvapenie sa to podarilo a takmer v ničom za nimi nezaostalo. John McClane vždy čelil skvelo zorganizovanej skupine zločincov s dokonalo prepracovaným plánom a keďže máme nové tisícročie, nezaostali ani zločinci a tak je to podstatne viac hi-tech, čo ale filmu vôbec neškodí, práve naopak a táto kombinácia moderného akčného filmu s najnovšími technológiami a starého dobrého akčného hrdinu, ktorý na to ide staromódnymi spôsobmi už asi ani nemohla byť prevedená lepšie. Pokračuje sa aj vo veľkosti oblasti, ktorú zločinci ovládajú a tak po mrakodrape, letisku a meste tu máme celú krajinu, čo filmu výrazne dodáva na veľkoleposti, až mi to už ani nepríde ako radový akčný film, ale presahuje už prakticky až do katastrofického a občas sa mu darí navodiť pocit, že sa chystá nejaká apokalypsa. Takže skutočne originálnejší, prepracovanejší a nápaditejší scenár by som v akčnom žánri hľadal len ťažko, na tomto si dali tvorcovia skutočne záležať. Sťažovať si nemôžem ani na obsadenie, Bruce Willis je stále vynikajúci, ako aj predtým, že kvôli ratingu nemôže fajčiť alebo nadávať mi je prakticky jedno, hlavne že je s ním stále rovnaká zábava a má skvelé hlášky. Aby sa aspoň trochu vyznal v tomto modernom svete, potrebuje partnera a Justin Long ako mladý hacker ma bavil, rovnako Mary Elizabeth Winstead ako jeho dcéra a z vedľajších postáv ešte vyniká Cliff Curtis. A k tomu vynikajúce zloženie záporákov, Tymothy Olyphant ma v tejto úlohe mimoriadne bavil, nie je čiernobiely, ale v určitých ohľadoch je aj celkom sympaťák a dokonca mi príde ako najlepší záporák celej série a pod nám pracujú Maggie Q, skvelý Cyril Raffaelli, ktorý tu predvádza svoje výnimočné schopnosti, ale sadli mi aj tí radoví. A teraz k samotnej akcii, ktorá je jednoducho vynikajúca. Po vizuálnej stránke je dokonalá, práca s kamerou a strihom už nemohli byť lepšie, pôsobí to dynamicky a prehľadne a efekty sú špičkové. Okrem toho je dostatočne veľkolepá a mimoriadne nápaditá. Film okrem klasických súbojov, prestreliek a explózií ponúkne hlavne perfektné naháňačky a originálne likvidácie a deštrukcie. Hlavne prvá trištvrtehodina, kedy ešte záporáci majú navrch ponúkne niekoľko nezabudnuteľných momentov, ako použitie hasiaceho prístroja, zostrelenie strelca hydrantom, no hlavne celá časť v tuneli s dvomi úžasnými scénami, zničenie vrtuľníku a zastavenie padajúceho auta. Kvôli nízkemu ratingu chýbajú drsné prvky, ale keďže to nahradili originálne nápady, nemám s tým problém. Takže akcii tu prakticky nemám čo vytknúť, v rámci veľkolepých akčných filmov už nemohla byť lepšia. A ani tá časť so štíhačkou nie je zlá, aj keď predsa len je trochu prehnaná. Režijne je to rovnako, ako všetko ostatné prvotriedna práca, Len Wiseman síce nemal ešte moc skúseností, ale s touto náročnou látkou si poradil viac, než len so cťou, tu nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže v tomto prípade sa podarilo to, čomu som vôbec neveril a štvrtý diel kvalitou bez problémov nadviazal na pôvodnú trilógiu. A tak je z toho jeden z najlepších akčných filmov nového tisícročia. 89%(22.1.2008)