Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

"Zabije laskavě někdo toho parchanta?" Analogový polda JohnMcClane se v digitálním světě poněkud hůře orientoval, ale naštěstí neztratil nic ze své čestnosti, odhodlanosti a neprůstřelnosti. A to si u mě šplhnul, protože to střílelo, bouchalo i lítalo v plné parádě. Prostě nikdo v celém vesmíru nedokáže zachraňovat svět tak, jak to umí John a já se proto na něj snad ani nezlobím, že sličné teroristce Mai Lih nacpal teréňák do zadku. To se prostě občas stává. A navíc mě dost bavil Ferda Warlock, který ze svého řídícího centra alias sklepa ťukal do klávesnice počítače první ligu. I drzá dcerka se skvěle potatila a já k této akční vypalovačce vlastně nemám žádnou vážnější výhradu. Autem jsem už totiž vrtulník taky sundal a kličkovat kamionem před raketami vystřelenými ze stíhačky určitě není nic těžkého.(21.11.2017)

Docela dlouho jsem měl problém jak tento film hodnotit. Zda jako samostatný film a nebo film v rámci série DIE HARD. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou verzi, čímž jsem s těžkým a pořádně rozbušeným srdíčkem připravil tento skvost o jednu hvězdičku. Ovšem popořádku. Vyjímečnost postavy Johna McClana jako akčního hrdiny v srdcích mých kámošů i mém dosvědčuje i fakt, že jsme tentokrát zabrali celou řadu v kině. Dokonce jsem ani nevnímal prdelky slečen co choděj do kina když už je zhaslo a musí se tak většinou ohnout a ukázat mě zadek, /někdy nejlepší podívaná v kině/ aby sladily čísla na lístku se sedačkovou realitou v kině, jak jsem byl natěšenej až na plátno vpochoduje Willis všem rozkope držku, všechno postříli a bude soupeřit sám s sebou jestli řekne víc hlášek nebo sejme víc lidí. Toho jsem se nakonec dočkal v míře vrchovaté. Z tak povedených akčních scén se o mě někdy pokoušeli mrákoty, tady snad musela zapracovat ruka boží. Tempo filmu spolehlivě zlikvidovalo pochybnosti o dlouhé stoupáži. Hlášky do Vás McClane řezal takovou silou, že hrozila předčasná smrt mé bránice. Samotnej McClane je stejně sexy jako vždycky a k vyřešení případu i ve světě nejmodernějších technologií se drží svého starého a osvědčeného hesla "všechny je zabiju" a je jedno čím, kde, kdy a koho...prostě všechny. Bohužel je tu jeden fakt, který přišel o tu hvězdičku. Ne, není to nereálnost akčních scén. Proboha, vždyt je to akční film, to, že banda odborníků a kritiků kdysi napsala, že McClane je reálnej hrdina neznemená že to je pravda. Zkuste si tedy prožít tu reálnost z jedničky!! Kromě mě, by jí nikdo po prvních minutách nepřežil a kritik už vůbec ne. Hodnotit modrý flitry?? Ale OK to beru. Na CSFD jsou odborníci na všechno. Ovšem když vycházeli lidi z kina, říkali si scény z filmu nebo hlášky. Neslyšel jsem nikoho že by říkal " ty vole, ty modrý filtry" "no hele jako dobrý,ale ty modrý flitry, ty mě dali" "dobrej film, až na ty modrý filtry". Vadil mě jen jedinej, ale zásadní fakt. Vytratila se McClanova vulgární frajeřina doplněná o cigáro, proto se vytratila i má páta hvězdička. Ošem jinak je tento film krásný akční polibek pro akční milovníky jako já . Filtry,nefiltry.(4.7.2007)

Dej je našlapaný, akcie sú perfektne nakrútené a občas dokonca scenáristicky NÁPADITÉ (tunel), a starec Bruce Willis je - prekvapivo - stále tým skvelým Johnom McClaneom, ktorý to všetko drží pokope a dodáva tomu správny nadhľad. Tretiu štvrtinu filmu by som trochu prestihal a celok skrátil cca o 5 min, ale ináč nemám žiadne výtky. Teda až na ten spadnutý Capitol v traileri, ehm. V každom prípade najlepší vysokorozpočtový akčňák od M:I-3.(26.6.2007)

„Už ste niekedy podobné veci robil?“ Dravé, dobré, svižné, moderné, odkazujúce na staré diely, ale zároveň vediace, že je proste iná, nová doba a kráča v jej duchu a nie je zostarnutým dinosaurom, ale reštartovaným, osviežujúcim prístupom. Ktovie, ako by sa na dravú (kamióny, vrtuľníky, stíhačky, počítače) štvorku pozeral Roderick Thorp, podľa ktorého útlej a v podstate veľmi komornej knižočky vznikol McTiernanov vianočný originál. Len Wiseman (UNDERWORLD 1 - 2) sa snaží, ale po likvidácii hrnčekom (RIDDICK: KRONIKA TEMNA) a naháňačke kôň verzus motocykel (PRAVDIVÉ LŽI) ma zničenie helikoptéry autom na kolená nedostane. Napriek tomu má film väčšinu času skvelé tempo, pôsobivý terminátorovský futuristický modrý vzhľad a pokus o vtipný dialóg. Pravdaže, je to čudné: McClane rieši apokalyptické problémy, nenadáva, nenosí tielko, nie sú Vianoce a hovorí vety typu „poď sa o tom porozprávať“. Nedá sa však povedať, že by to nefungovalo. Vlastne to na mňa fungovalo veľmi dobre. Počítačové efekty nepáchali škodu, minimalistický zlosyn (Timothy Olyphant) mal niečo do seba a akcia bola vďaka nápadom (hasiaci prístroj, auto vo výťahu), kaskadérskym výkonom a gigantickému rozpočtu výborná. A vôbec, ak to porovnám so zlepencom, akým bola trojka, musím dať 80%.(26.1.2008)

Este teraz sa mi chce od radosti vyskat "Yippeee Ki Yay Mother...." ;-) John Mc Clane v dobre odvedenych akcnych sekvenciach s radostou v srdci a s pevnym, stabilnym doskokom preskocil do tretieho desatrocia svojej existencie. Ustredny zaporak je sice zo serie najslabsi, ale o to lepsie posobia jeho sidekickovia (Magie Q po MI3 znova mnamozna ;-) ). Vo vysledku dve hodiny a daco velmi slusnej akcnej zabavy, ktora sice oproti prvym dvom predchodcom trpi obcasnou dychavicnostou, ale rozhodne ma v svojom zanri dnesnej, casto prilis "korektne cistej" konkurencii co povedat.(26.6.2007)

• - Aby mohli tvorcovia dôkladne zachytiť zvuk z prívesov, využívali 18 mikrofónov na záznam zvuku motora, pneumatík a celého vozidla. (Greenpeacak)

• - "Sestřelení" vrtulníku policejním autem není digitální efekt, scéna se chystala tři týdny a na počítači už byla jenom upravena. (Siriuss)

• - U Warlocka můžeme na jednom monitoru vidět spuštěnou hru „Gears of War“, stejnou hru hraje tento mladík i na začátku filmu. (Illuminare)