Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

„Už ste niekedy podobné veci robil?“ Dravé, dobré, svižné, moderné, odkazujúce na staré diely, ale zároveň vediace, že je proste iná, nová doba a kráča v jej duchu a nie je zostarnutým dinosaurom, ale reštartovaným, osviežujúcim prístupom. Ktovie, ako by sa na dravú (kamióny, vrtuľníky, stíhačky, počítače) štvorku pozeral Roderick Thorp, podľa ktorého útlej a v podstate veľmi komornej knižočky vznikol McTiernanov vianočný originál. Stav, v akom sa nachádza akčný žáner, je zaujímavý: hviezdy 80. rokov prežili takmer smrtiace 90. roky a na staršie kolená sa vracajú. Willisovi to vyšlo slabšie, než Stalloneovi (ROCKY BALBOA) a Schwarzeneggerovi (T3). Prečo? Mladý režisér Len Wiseman (UNDERWORLD 1 - 2) sa snaží, ale po likvidácii hrnčekom (RIDDICK: KRONIKA TEMNA) a naháňačke kôň verzus motocykel (PRAVDIVÉ LŽI) ma zničenie helikoptéry autom na kolená nedostane. Napriek tomu má film väčšinu času skvelé tempo, pôsobivý terminátorovský futuristický modrý vzhľad a pokus o vtipný dialóg. Pravdaže, je to čudné: McClane rieši apokalyptické problémy, nenadáva, nenosí tielko, nie sú Vianoce a hovorí vety typu „poď sa o tom porozprávať“. Nedá sa však povedať, že by to nefungovalo. Vlastne to na mňa fungovalo veľmi dobre. Počítačové efekty nepáchali škodu, minimalistický zlosyn (Timothy Olyphant) mal niečo do seba a akcia bola vďaka nápadom (hasiaci prístroj, auto vo výťahu), kaskadérskym výkonom a gigantickému rozpočtu výborná. A vôbec, ak to porovnám so zlepencom, akým bola trojka, musím dať 80%.(26.1.2008)

Pôvodnú trilógiu milujem, všetky tri filmy patria medzi najlepšie akčné filmy, aké som vôbec videl, preto to malo toto štvrté pokračovanie po dvanástich rokoch mimoriadne ťažké, nadviazať na ich úspech a hlavne kvalitu bolo takmer nemožné, ale na veľké prekvapenie sa to podarilo a takmer v ničom za nimi nezaostalo. John McClane vždy čelil skvelo zorganizovanej skupine zločincov s dokonalo prepracovaným plánom a keďže máme nové tisícročie, nezaostali ani zločinci a tak je to podstatne viac hi-tech, čo ale filmu vôbec neškodí, práve naopak a táto kombinácia moderného akčného filmu s najnovšími technológiami a starého dobrého akčného hrdinu, ktorý na to ide staromódnymi spôsobmi už asi ani nemohla byť prevedená lepšie. Pokračuje sa aj vo veľkosti oblasti, ktorú zločinci ovládajú a tak po mrakodrape, letisku a meste tu máme celú krajinu, čo filmu výrazne dodáva na veľkoleposti, až mi to už ani nepríde ako radový akčný film, ale presahuje už prakticky až do katastrofického a občas sa mu darí navodiť pocit, že sa chystá nejaká apokalypsa. Takže skutočne originálnejší, prepracovanejší a nápaditejší scenár by som v akčnom žánri hľadal len ťažko, na tomto si dali tvorcovia skutočne záležať. Sťažovať si nemôžem ani na obsadenie, Bruce Willis je stále vynikajúci, ako aj predtým, že kvôli ratingu nemôže fajčiť alebo nadávať mi je prakticky jedno, hlavne že je s ním stále rovnaká zábava a má skvelé hlášky. Aby sa aspoň trochu vyznal v tomto modernom svete, potrebuje partnera a Justin Long ako mladý hacker ma bavil, rovnako Mary Elizabeth Winstead ako jeho dcéra a z vedľajších postáv ešte vyniká Cliff Curtis. A k tomu vynikajúce zloženie záporákov, Tymothy Olyphant ma v tejto úlohe mimoriadne bavil, nie je čiernobiely, ale v určitých ohľadoch je aj celkom sympaťák a dokonca mi príde ako najlepší záporák celej série a pod nám pracujú Maggie Q, skvelý Cyril Raffaelli, ktorý tu predvádza svoje výnimočné schopnosti, ale sadli mi aj tí radoví. A teraz k samotnej akcii, ktorá je jednoducho vynikajúca. Po vizuálnej stránke je dokonalá, práca s kamerou a strihom už nemohli byť lepšie, pôsobí to dynamicky a prehľadne a efekty sú špičkové. Okrem toho je dostatočne veľkolepá a mimoriadne nápaditá. Film okrem klasických súbojov, prestreliek a explózií ponúkne hlavne perfektné naháňačky a originálne likvidácie a deštrukcie. Hlavne prvá trištvrtehodina, kedy ešte záporáci majú navrch ponúkne niekoľko nezabudnuteľných momentov, ako použitie hasiaceho prístroja, zostrelenie strelca hydrantom, no hlavne celá časť v tuneli s dvomi úžasnými scénami, zničenie vrtuľníku a zastavenie padajúceho auta. Kvôli nízkemu ratingu chýbajú drsné prvky, ale keďže to nahradili originálne nápady, nemám s tým problém. Takže akcii tu prakticky nemám čo vytknúť, v rámci veľkolepých akčných filmov už nemohla byť lepšia. A ani tá časť so štíhačkou nie je zlá, aj keď predsa len je trochu prehnaná. Režijne je to rovnako, ako všetko ostatné prvotriedna práca, Len Wiseman síce nemal ešte moc skúseností, ale s touto náročnou látkou si poradil viac, než len so cťou, tu nemám absolútne žiadnych výhrad. Takže v tomto prípade sa podarilo to, čomu som vôbec neveril a štvrtý diel kvalitou bez problémov nadviazal na pôvodnú trilógiu. A tak je z toho jeden z najlepších akčných filmov nového tisícročia. 89%(22.1.2008)

Tak ze všech těch "velkých očekávaných blockbusterů a jiných toužebně vyhlížených filmů" je nakonec SM 4.0 zdaleka nejlepší (hned po Fontáně). Willis bude nakopávat zadky ještě v pětaosumdesáti. "Jestlil čekáš na tu svoji asijskou kočandu, co tak ráda kope do lidí, tak máš smůlu. Když sem ji viděl naposled, ležela na dně vejtahový šachty a z prdele ji trčel Jeep" je imho hláška roku. Kam se hrabou Transformers!(12.8.2007)

"Yippie-ki-yay, motherfu..." Solidní akční snímek? Zcela určitě. Jenomže není to vzhledem ke kvalitě jakou nabízely předchozí části poněkud málo? Popravdě ani ne... Bez jednoho roku vzniklo k dvacetiletému výročí Smrtonosné pasti její čtvrté pokračování. A ač John McClane kvůli sníženému ratingu poněkud vyměkl, díky věku nosí místo tílka mikinu a v akčních pasážích mu musí zdatně vypomáhat střihař, tak i nadále s úspěchem hláškuje, střílí, řádně krvácí, dostává do těla a nakonec všechny převálcuje. Je s podivem, že Len Wiseman, který do teď nedokázal natočit byť jen průměrný snímek se natolik pochlapil. Pravda sem tam to drhne, scénář je tupý (obvzláště po technické stránce), konec až moc nadsazený a všudypřítomné filtry zbytečné... Jenže někde pod tím je naprosto jasně cítit duch starých dobrých Pastí. Vše zde odsýpá jak má, akce střídá akci, hluchých momentů moc není, pomocníček Johna vůbec nevadí (ba právě naopak), akční pasáže jsou většinou nápadité, a protivníci jsou výborní. Hlavně charismatická a dobře se ohánějící Maggie Q. Co více od letního akčního blockbusteru chtít, než-li vypnout mozek a nechat se strhnout návratem jedné z legend akčního stříbrného plátna? I po těch letech si dokázala tato série udržet svůj nadstandard co se týče kvality, jenže od příček nejvyšších to strhává ani ne desetiminutová pasáž Johna s tyrákem na dálničním nájezdu versus stíhačka. V áčkovém akčňáku tato upgradovaná verze nechvalně známé směšné scény z béčkového Ramba III nefunguje o to více. Zato úplný konec potěší, jelikož hlavní záporák v sympatickém podání Timothy Olyphanta odejde ve velkém stylu. Mnozí v to doufali, málokdo tomu opravdu věřil a ono se to podařilo. Tento díl není nejlepší - je nejhorší, ale stále nadprůměrně dobrý, byť z postavy Johna udělal přesně to čím se v minulých dílech vyhradila oproti ostatním akčním charakterům. Buďme rádi alespoň zato. Když kvůli ničemu, tak proto, že dobrých akčních snímků ve stylu těch "starých dobrých" z konce osmdesátek a počátku devadesátek loňského století již mnoho nevzniká. Půjde-li to tak dál, tak za pár let dojde i na dvanáctku.(28.6.2007)

U příležitosti 4. dílu smrtonosné pasti by stála za zmínku drobná rekapitulace. V prvním díle John McClane zachraňuje skupinu lidí ve výškovém domě, v druhém díle několik tisíc osob na letišti, ve třetím obyvatele velkoměsta a ve čtvrtém celé Spojené státy. Pokud by se hypoteticky natočil pátý díl, pak bude chrabrý policista nepochybně zachraňovat celý svět. Už z toho výčtu je vidět, že tato série splňuje veškerá pravidla pro pokračování, tedy větší rozpočet, bombastičnost a více akce. Čtyřka určitě není špatný film, nicméně si dovolím tvrdit, že ze všech čtyř dílů je z filmařského hlediska nejslabší a je tady vidět zřetelný kalkul producentů. Schází ona syrovost prvního dílu, určitý nadhled a sebeironie, kterou nahrazuje práce trikařů a pyrotechniků. Nadsázka, která byla sérii vždycky vlastní, tady předchází do kontraproduktivní absurdity, viz McClanův vítězný souboj se stíhačkou. Taky je vidět nedbalejší práce scénáristy, z některých soubojů čiší určitá béčkovitost, viz střetnutí McClanea s Maggie Q v elektrárenském velíně, kde oba soupeři jeden druhého vyřídí a dál si ho nevšímají, aby vzápětí došlo k zázračnému oživení, přesně ve stylu tisíckrát obehraných klišé špatných filmů. Taky hlavní padouch je přece jen méně charismatický než jeho předchůdci, zejména nepřekonatelný Alan Rickman. Kladem filmu je výborný výkon Bruce Willise, na kterém léta nejsou téměř znát. Příznivce alternativní scény potěší drobná role Kevina Smithe, který by dle mého názoru měl začít vážně uvažovat o dietě... Celkový dojem: 70 %.(1.9.2007)

• - Herecká role Kevina Smitha po boku Bruce Willise a Justina Longa měla vliv na jeho režijní kariéru. Jako režisér obsadil Bruse Willise do filmu Poldové (2010) a Justina Longa do snímku Tusk (2014). (VášaVF)

• - Stíhačka v závěru filmu je F-35B, vybavená systémem STOVL umožňujícím kolmý start a přistání. Systém je však využíván pouze k těmto úkonům a ne k boji, především proto, že má obrovskou spotřebu paliva, motory se velmi rychle zahřívají a s letounem se obtížně manévruje. (Pedro Morales)

• - Když se agent FBI představí McClanovi (Bruce Willis) jako Johnson, McClane prohlásí: "Johnson, zase?". Svou odpovědí hlavní postava naráží na první díl, avšak v tom McClane s agenty FBI do styku přímo nepřišel a ani s nimi telefonicky nekomunikoval. (ing.Frosty)