Smrtonosná past 4.0

Die Hard 4.0

Smrtonosná pasca 4.0

Akční / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie, 2007, 128 min

Možno je to divné, no musím sa priznať, že keby toto nebolo pokračovanie „smrtonosnej“ série, dal by som za päť. Očakávania robia svoje a nedá mi neporovnávať. Je mi jasné, že réžo Wiseman chcel prípadné nedostatky v scenári (na moje prekvapenie ich ale nebolo až tak veľa) zamaskovať dokonalými trikmi v efektovom a akčnom podaní. Navyše mu to, až na pár výnimiek (supermanovské scény ako napríklad vrtuľník a šachta), vyšlo. Ale samotná postava McLanea mi príde mierne zdeformovaná. John mi tu príde viac nezraniteľný, hláškuje skoro pri každej akcii, čo niektorým scénam uberá na vážnosti. Navyše mu s tým dopomáha aj jeho hackerpartner, čo občas tiež správne nesedí. Rodinné zdramatizovanie mi však prišlo celkom na úrovni, neprehnané a Bruce bol dokonale v pohodičke. Jasný bol posun od scenára k akcii. Prvá hodinka bola dokonalá. Perfektných pár zvratov, všetko správne vygradované, akcia s nádychom starej školy. Škoda, že pri nej Len neostal až do konca, no myslel som, že to bude horšie. Na druhej strane, pochybujem, že by si s podobným ultramoderným scenárom poradili veteráni ako Harlin. Takže ja som vďačný Wisemanovi a spol. za tento zážitok. Neskutočne som sa bál o osud mojej (našej) akčnej ikony. A som zvedavý, koľkých návratov akčných mŕtvol sa ešte dočkáme. Avšak ak by šli v podobných šľapajách, nech ich je čo najviac. Navyše aj kino robí svoje, takže 85%.(1.7.2007)

Najvydarenejšie pokračovanie Smrtonosnej pasce. Nová technika, viac peňazí a rovnako výborný akčný Bruce nám ponúkli nadupanú, akčnú filmovú zábavu ktorej príde každý na chuť............ Soundtrack Marco Beltrami: 1. Out of Bullets [1:08] ,2. Shootout [3:41] ,3. Leaving the Apartment [2:08] ,4. Dead Hackers [1:31] ,5. Traffic Jam [4:13] ,6. It's a Fire Sale [2:57] ,7. The Break-In [2:28] ,8. Farrell to D.C. [4:36] ,9. Copter Chase [4:41] ,10. Blackout [2:03] ,11. Illegal Broadcast [3:48] ,12. Hurry Up! [1:23] ,13. The Power Plant [2:01] ,14. Landing [2:28] ,15. Cold Cuts [2:00] ,16. Yippee Ki Yay [4:43] ,17. Break a Neck [2:47] ,18. Farrell is In [4:22] ,19. The F-35 [4:13] ,20. Aftermath [3:12] ,21. Live Free or Die Hard [2:56],(6.2.2011)

Když už se John vrátil, tak s pořádným rachotem! Trailery naznačovaly mnohé a Len Wiseman se nakonec pochlapil a získal bobříka explozí, bobříka hlášek a bobříka odvahy. Když odhrnete digitální filtry z obrazu, spatříte opět toho starého dobrého Johna McClanea. Přibylo hlášek, ubylo vlasů, ale pořád se zatraceně snaží odvádět tu nejlepší práci. Občas si rýpne do předchozích dílů, podiví se nad těmi technologickými hejblátky, které musí rozstřelovat nacimprcampr, ale už po pár minutách zjistíte, že se nic nezměnilo, ať už jde o uhlazeného Olyphanta v černé košili od Gucciho, kung-fu mrchu Maggie Q nebo francouzského spider-boye Cyrila Raffaelliho (je absolutně vynikající, snad si ho některý z producentů všimne... takového protivníka John potřeboval), vyprovodí je McClane s úsměvem na rtech, hláškou v rukávu a nábojem v komoře. Funguje to skvěle, je to našlapané a během dvou hodinek budete tak-tak popadat dech. Určitě vás napadne, že už to není jako za starých dobrých časů... ne, není... 80. léta jsou pryč, 90. léta jsou pryč, ale tohle taky není špatný a já věřím, že naši potomci budou jednoho dne mluvit úplně stejně o naší filmové éře... Lepší už to nebude, smiřte se s tím, oslavujte a vězte, že série zůstala tam kde je... na vrcholu akčního žánru.(26.6.2007)

Mám obrovskou radost, že návrat starých dobrých akčních hrdinů se zatím daří vysoko nad očekávání dobře. Sylvester Stallone jako Rocky Balboa všem ukázal, že když se chce, tak to může i vyjít, Bruce Willis vše jen úspěšně dotáhnul do konce. John McClane je drsnější, více hláškující a více akční než jsme byli doposud zvyklí. Na nový McClaneův look však nenuceně přistoupíte a začnete se kochat neuvěřitelným sledem akčních scén, které nejen že vypadají draze, ony vypadají dokonce i stylově. Do krve se divákovi dostane více adrenalinu, než u všech předchozích Willisáren dohromady. Helikoptéra vs. policejní auto, náklaďák vs. stíhačka, automobil jako výtah, zdroj PC jako C-4. Neuvěřitelné střídá ještě neuvěřitelnější a překvapivě se mi to všechno líbilo. Užil jsem si každičkou scénu, každé Johnovo uculení a každou scénu, která patřila Maggie Q. Mé první setkání s filmovým rokem 2007 začalo lépe než skvěle.(22.8.2007)

"Zabije laskavě někdo toho parchanta?" Analogový polda JohnMcClane se v digitálním světě poněkud hůře orientoval, ale naštěstí neztratil nic ze své čestnosti, odhodlanosti a neprůstřelnosti. A to si u mě šplhnul, protože to střílelo, bouchalo i lítalo v plné parádě. Prostě nikdo v celém vesmíru nedokáže zachraňovat svět tak, jak to umí John a já se proto na něj snad ani nezlobím, že sličné teroristce Mai Lih nacpal teréňák do zadku. To se prostě občas stává. A navíc mě dost bavil Ferda Warlock, který ze svého řídícího centra alias sklepa ťukal do klávesnice počítače první ligu. I drzá dcerka se skvěle potatila a já k této akční vypalovačce vlastně nemám žádnou vážnější výhradu. Autem jsem už totiž vrtulník taky sundal a kličkovat kamionem před raketami vystřelenými ze stíhačky určitě není nic těžkého.(21.11.2017)

• - Spoiler: John McClane zabije 12 ľudí. (m.a.t.o.)

• - Po krádeži auta John McClane (Bruce Willis) rozbije levé přední okno, na cestě do Middletonu je ale rozbité levé zadní okno, přičemž přední je nezničené. (Gyrobus)

• - Post-produkcia filmu trvala len 16 týždňov. Pri podobných filmoch to obvykle trvá 30 týždňov. (Greenpeacak)