Fruits Basket (TV seriál)

• Japonsko

Furutsubasuketto

• Japonsko

フルーツバスケット

Animovaný / Drama / Fantasy / Komedie / Romantický

Japonsko, 2019, 10 h (Minutáž: 24 min)

Původní sérii jsem neviděl, takže nemám žádné předešlé srovnání, a proto budu hodnotit pouze tuto sérii. Můžu tomuto anime poděkovat, protože ve mně znovu zapálilo jiskru zájmu o sledování anime, která mi začala uhasínat po loňskem dlouhém a náročném zápočtovém a zkouškovém období ve škole. V té době jsem měl zrovna rozkoukané Shingeki no Kyojin a nebyl jsem ve stavu se naladit na jakékoliv další sledování. Když jsem se jej jal sledovat, bylo již v proudu 16 epizod. Hned v první epizodě mě anděl v podání Hondy Tooru tak učaroval, že jsem snad během dvou dnů měl všech 16 zhlédnutých. Holka bez rodičů, co přespává ve stanu, chodí do školy a ještě si přivydělává uklízením, a to vše za neustálého usmívání se. Když se seznámí s rodinou Somů a začne u nich bydlel, pomáhá všem ostatním z jejich problémů a starostí, což ji dělá hroznou radost. V každé situace nejprve myslí na ostatní a poté až na sebe, bez ohledu na své vlastní zdraví a problémy. Obdivuji takovou vlastnost u lidí, i když si myslím, že ve skutečném světě by člověku dlouho nevydržela, jelikož by vás všichni začali snadno zneužívat a vy byste se svojí naivitou jen trpěli. Dal bych tomuto anime klidně plný počet, ale upřímně řečeno, ke konci mě ten fantasy prvek u rodiny Sommů již začal nudit a i když se ještě chystá pokračování, tak absolutně nevím, co má představovat dějovou linii. V tomto směru je děj pro mě docela zklamáním, ale na druhou stranu sledování Tooru zase obrovským zadostiučiněním, protože někoho takového v opravdovém světě neuvidíte.(1.10.2019)

Fruits Basket (Zenpen) se řadí mezi jedny z nejlepších a nejkvalitnějších anime, ba vlastně i seriálů, které jsem kdy viděl. Každý díl obsahuje výbornou atmosféru, která postupně graduje, vy epizodu sledujete a následně vyléváte své pocity z těla ven v podobě slaných slz. Nevinný, jemný a čistý příběh, jež se vyvíjí ve velmi smutný, dojemný či temný, snad nikdy nechybí. Vše doplňují krásné metafory nebo metonymie. Zamiloval jsem se. Ke všem postavám jsem si velice rychle vybudoval citový vztah - ať už zpočátku záporný nebo kladný, s postavou jsem si její příběh prožil. Dokonalý příběh, scénář, zpracování doplňuje báječná a patřičná emotivní hudba, která funguje jako pohon vašich slz. Fruits Basket léčí srdce, probouzí ve vás pravého člověka, donutí vás si vážit života a najít si svůj smysl, naději. Děkuji. Děkuji moc. Konečně se ve mně probudilo moje pravé já. Již dlouho jsem se ze všeho nevyplakal jako při sledování této adaptace. Ani po dvaceti pěti epizodách se mi neomrzela, proto se nemůžu dočkat pokračování. Mistrovské dílo. Nemám slov.(29.9.2019)

Pro všechny, kteří nebyli úplně spokojeni se starší verzí a nadávali na to, že se v určitých částech (hlavně konec) odchyluje od mangy (která v té době nebyla dopsaná a autoři to tehdy vzali po svém), přichází druhý pokus! Pojďte se přesvědčit o tom, že život nemusí být jako bonboniéra, ale že mnohem přesnější může být třeba to, že život je jako košík s ovocem. Ono totiž tady taky nikdy nevíš co dostaneš, každé ovoce má svůj původ a minulost, může být sladké, nebo nezralé, či dokonce zkažené a tak pojídání takového košíku s ovocem má stejně jako samotný život spoustu překvapení, mnoho dobrého ale i špatného... A tentokrát je to opravdu povedené, což mě donutilo snížit hodnocení původní série, protože tohle nové zpracování je objektivně lepší! Nebudu tvrdit, že lépe vypadá, každé ztvárnění mělo svůj styl a zpravidla je to spíš tak, že ta starší anime kladla větší důraz na detaily. Dovolím si však tvrdit, že tohle zpracování má lepší tempo, lepší atmosféru, prostě celkově lepší feel a především ten konec první série, který adaptuje prakticky ten samý úsek předlohy je zde mnohem procítěnější, logičtější - zkrátka ano, takhle to mělo být. Jistě, autoři mají tentokrát již celý materiál napsaný a tak ho mohou pěkně rozdělit minimálně do dvou sérií a vše kvalitně zadaptovat, tedy to mají mnohem jednodušší než tvůrci v roce 2001 a já si to tedy nyní mohu náležitě užít. A ono si opravdu je co užívat, protože všechny příběhy nejsou jednobarevné, jsou spletité a komplexní, jako bývá život sám. Ano, občas je něco přehnané, nadsazené, nereálné, ale je toho poskrovnu a nekazí mi to realističnost celého toho obrazu, který se mi zde pokaždé představuje. Postavy mám rád, některé jsou na první pohled jednoduché, ale mají složitou minulost a tak nebudou jen takové jak se zdají, jiné zase působí nevině, ale ve finále jsou těmi největšími manipulátory (Shigure) a pak je tu Tohru. Vím že na tohle neskutečně naivní děvče spousta lidí nadávala už v roce 2001, ale já jí prostě zbožňuju. Je to kombinace Forresta Gumpa (jednoduchá a většinu mouder má od maminky!) a naivního neohrabaného štěněte, které se ale nevzdává, říká, co si myslí a dokáže každému vlastně strašně pomoct. Věřte mi, že kdybyste někde kolem sebe měli někoho jako je Tohru, pak byste byli rádi stejně, jako zdejší hlavní hrdinové. Stejně jako Tohru mám rád i oba dva hlavní hrdiny, jsou to zajímavé postavy, jistě nablýskaní bishíci (vždyť je to shoujo), ale mají charisma, tajemství - prostě jsou to pánové, kteří i někoho jako jsem já zaujmou. Mám rád i většinu vedlejších postav, ať už z rodiny Soumů, nebo jen kamarádky Tohru. Hudba je taky nádherná... Každopádně dost už, myslím že už není třeba víc přidávat, aby bylo jasné, že mě nové zpracování "Ovocného košíku" opravdu nadchlo a velice bavilo (ono mě bavilo už to původní) a proto po první sérii dám 9/10 a budu netrpělivě vyhlížet adaptaci té části předlohy, kterou jsme zatím ještě neviděli...(20.9.2019)

Původní zpracování Fruits Basket z roku 2001 jsem neviděla, takže naštěstí nemohu srovnávat. Protože obávám se, že kdybych kdysi dávno viděla Fruits Basket mezi svými prvními anime, asi bych měla velké nutkání srovnávat a ignorovat tehdejší nedostatky. Ale co - o to víc jsem si tento kousek užila a byla jsem mile překvapená. Co se zpočátku tvářilo jako průměrný seriál plný klišé a optimistické Tohru (nad kterou jsem v průběhu prvního dílu několikrát kroutila hlavou), se nakonec změnilo v příjemně strávených 24 pátečních večerů (aneb, když si vás postavy postupně získají všechny a vaše nadšení stoupá a vy se těšíte na pátek o to víc). A že jsem byla i smutná, když se blížily titulky u včerejšího dílu, o to víc mě potěšila zpráva, že další série bude hned další rok. Jen abychom nemuseli čekat celý rok, kdy už si nebudu ani pamatovat jména postav, které jsem si tolik oblíbila. Možná, že stihnu shlédnout i původní verzi a zhodnotím, zda se od sebe tolik liší či nikoliv. Jestli chcete vypnout a užít si pár minut milého příběhu, s chutí do toho. 9/10(21.9.2019)