Po snímku Drahý deníčku obrátil Nanni Moretti ve filmu Apríl kameru znovu sám na sebe. Svůj semiautobiografický semidokumentární snímek tvůrce natáčel po dobu několika let a zaangažoval do něj kromě sebe i členy vlastní rodiny. Dílo vznikalo spontánně a reagovalo na čerstvé podněty – Moretti často psal scénář den předtím, než se natáčelo. Snímek zachycuje Morettiho jako čerstvého otce i jeho snahy natočit dokument o dobové politické situaci. Spojení osobní a politické roviny vytváří výmluvný portrét dobové italské společenské situace. (Febiofest)

StaryMech

Zamlada jsem míval Morettiho hodně rád pro jeho osobité podání aktuálních témat (vztahy mezi jedinci a mezi jedincem a společností, prolínání soukromého a veřejného, svědomí člověka a umělce...), teď se mi u něho hranice mezi upřímností a narcistickým předváděním, zodpovědnou sebereflexí a lesklým alibismem čím dál víc rozmlžují. V "Aprílu" levicový režisér hrající sebe sama cítí povinnost vydat svědectví o politickém vývoji své země a zároveň si naplno užívá radovánek novopečeného měšťáckého tatínka; nakonec vyhazuje léta sbírané podklady pro angažovaný dokument a přitakává životu tím, že točí politicky podbarvený cukrkandlový muzikál... Zaslouží si něco takového potlesk, nebo mávnutí rukou? Naštěstí Morettiho další film je z úplně jiného těsta. ()