Křídla

Scénografie:

Geoffrey Kirkland

Kostýmy:

Kristi Zea

Scénář: Sandy Kroopf, Jack Behr .. Myslet si, že jsi ptákem a navíc uzavřeným kleci, je určitě nelehké! Perfektní psychologická studie zdrcujícího dopadu války na mladého jedince. Příběh přátelství dvou kluků, kde jeden utrpěl zranění fyzické a druhý psychické. Film, ač se odehrává převážně v léčebně, je protkán spoustou příjemných, retrospektivních scén z bezstarostné mládí oněch kamarádů..(28.4.2005)

Dojemný příběh o dvou klucích z periferie, kteří se stali i navzdory zcela odlišných povah velkými přáteli. Po válce ve Vietnamu se Al setkává s Birdym ve vojenském blázinci, kde se ho snaží všemi možnými prostředky, ale nejvíc formou vzpomínek z mládí zbavit traumatu z války i když je sám nepříjemně zraněný ve tváři. Birdyho osobnost je opravdu jiná, dalo by se říct téměř odlidštělá, protože jeho jediným smyslem života je svět ptáků a vášeň po létání. Citlivý, křehký Birdy odmítající jakoukoliv komunikaci je pro Ala až skoro tělesně bolestný, ale v žádném případě to nevzdává. Já smekám před dvacetiletým Nicholasem Cagem a před Mathewem Modinem za jejich bravurní herecké výkony, které předvedli. Chvílemi to bylo na hraně, ale jako celek to byl opravdu zajímavý zážitek. Úplný závěr se jim tedy povedl, beru to jen jako takové mírné a jemné odlehčení, které jsem i uvítala. 75%(24.5.2013)

Myslel jsem, že to bude něco o válce ve Vietnamu, ale ty vietnamský scény zaberou všeho všudy tak 5 minut. Podstatně větší část filmu se odehrává ve cvokárně, kde Matthew Modine akorát čumí a dělá nějaký držky a Nicolas Cage tam pronáší různý "moudra" nebo hysterčí. To mě moc nebavilo. Celkem zábavný byly některý ty epizodky ze života před odjezdem do války. 2 hvězdy za film + 1 navíc za ochočenýho kanárka. Taky jsem takovej trochu magor-ornitolog.(18.12.2014)

• nascendi

Pochopil som, o čo tvorcom filmu išlo. Sympatická mi bola snaha hercov pretlmočiť divákovi hlavnú myšlienku. Výnimočne mi neprekážal Nicolas Cage v mladšom vydaní. Mal som s týmto filmom vlastne iba jeden problém - absolútne ma nezaujal. Je iste hrozné vidieť, čo dokáže vojna spraviť s mladými ľuďmi, ale neľahké pre diváka je aj nekonečné pozorovanie vtáčkara v psychiatrickej liečebni, prerušované častými flashbackmi, ktoré celkovému dojmu nepomohli. O traumách z vietnamskej vojny i o celoživotných nenaplniteľných snoch bolo nakrútených viacero dobrých filmov. Tento nakrútený byť nemusel.(11.1.2013)

Skvělý herecký výkony a silnej příběh, kterej na konci graduje docela hustým způsobem, to jsou asi ty největší přednosti tohohle filmu. Oba hlavní herci tady excelujou, ale kupodivu tady mnohem známějšímu Nicloasi Cageovi natrhnul prdel Matthew Modine, kterej by si sand i zasloužil Oscara.. Příběhově to je hodně silný a emocionální, ale na začátku sem se nějak nemoh chytit a do příběhu jsem se dostával hodně pozvolna, ale pak musim uznat, že dál začala atmosféra docela houstnout a příběh nabíal na síle astronomickou rychlostí a konec už byl od Alana Parkera zase mistrovský dílo.(25.11.2007)

• - Během natáčení byla poprvé použita tzv. skycam. Jednalo se o kameru, kterou držely ve vzduchu dráty a podporovaly ji 4 jeřáby. Celá se ovládala počítačem. Byla využita pro scény, kde Birdy (Matthew Modine) snil a věřil, že je skutečně schopen létat. (Nine)

• - V novele, které film inspirovala, sloužili vojáci ve 2. světové válce, to bylo ale pro účely filmu změněno na Vietnam. (CliffLee)

• - Birdyho pravé jméno nebylo nikdy odhaleno (také nebylo nikdy odhaleno v původní novele). (CliffLee)