Léto roku 1942

Richard Roth

Scénografie:

Albert Brenner

• Houdini

Oscar 1 : Hudba + 3 nominace: Kamera, Střih, Scénář(8.4.2004)

Velmi pozoruhodný psychologický snímek o partě mladých chlapců, kteří se během letních prázdnin zamilují do jedné mladé ženy. Film má takovou zvláštní atmosféru, těžko se to popisuje, každopádně velmi dobré výkony podávají všichni tennagerovští herci a také Jennifer O'Neillová v roli oné mladé ženy.(17.4.2003)

Rozpočet $1miliónTržby USA $32,063,634Tržby Celosvetovo $-(27.3.2010)

Klasická mnohokráte ohraná ústřední melodie Michela Legranda k tomuto snímečku o lásce padne skvěle.(10.8.2009)

Válečná Amerika roku 1942. Většina schopných mužů dostává na prdel od Japončíků kdesi u Šalamounových ostrovů, nebo válčí v Evropě. V jednom z městeček však dny dál plynou svým poklidným tempem a válku připomínají jen letáky Buy War Bonds a rádiové relace z front. Ulice brázdí obří bouráky, z gramfonů hraje swing a parta chlapců si poprvé začíná všímat děvčat a osamnělých žen. Svým snům, touhám a snahám nějakou dostat podřizují vše. Jejich neobratnost, ostych a nesmělost mne v první části filmu velmi bavily. Jeden z hochů se však bláznivě zamiluje do osamnělé mladé ženy žijící v domě na pobřeží. Postupně se s ní seznamuje a začne ji navštěvovat. Ona si uvědomuje co k ní chlapec cítí a chová se k němu pouze jako kamarádka. Její muž , pilot je nezvěstný a ona na něj čeká. Jenže osamnění je hrozné, muž je nezvěstný již dlouhý čas a léto roku 1942 je tak horké.... Nádherný film, jehož ústřední melodie mi zněla v hlavě ještě několik dnů... Trochu podobná zápletka je ve filmu Malena.(8.5.2011)

Film je natočený podľa skutočnej udalosti. Scenár napísal Herman Raucher o príbehu svojho kamaráta Oscara Seltzerova, ktorý bol zabitý v kórejskej vojne, kde Herman slúžil ako ošetrovateľ. Je rok 1942 a Amerika je vo vojne s Japonskom. Po 8 mesiacoch je na tom katastrofálne. Prehráva v Pacifiku a utrpela fiasko vo Francúzsku pri vylodení u Dieppe. A v Európe padol aj manžel úchvatnej Dorothy, do ktorej sa zaľúbil pätnásťročný puberťák Hermie.Ten s partiou chlapcov trávi prázdniny na ostrove Nantucket v Novom Anglicku.O ich úchvatnom vzťahu je táto prekrásna dráma.(2.12.2015)

• danecek24

29. Zlatý Glóbus za rok 1971 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Robert Mulligan, Nejlepší hudba - Michel Legrand, Objev roku (herec) - Gary Grimes(5.1.2009)

Krásná romance, která stojí skoro až na poetické kameře a pomalém tempu děje, na příjemné hudbě, která je silně melancholická a na hereckých výkonech, které jsou tak akorát přiměřené, aby bylo vše dostatečně uvěřitelné. A přitom se vás to nesnaží vydírat a ani vás to nenutí do nějakého trapného konce. Krásně natočené.(31.1.2018)