Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Naprosto ojedinělý gangsterský muzikál se odehrává v New Yorku roku 1929, plném ničemů, tanečnic a zbraní, kde však všechny role vytvořily děti! Budete svědky neúprosné války gangů, jejichž dva šéfové Tlusťoch Sam (John Cassisi) a Hezoun Dan (Martin Lev) si jdou po krku. Přestože se tu střílí často, krev neteče, protože pistolky jsou pouze stříkací a bojuje se za pomoci šlehačky. Mnohem víc se tu však zpívá a tančí. (šubelinka)

(více)

Recenze (23)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Snad z mladické nerozvážnosti, snad z mladické ďzosti se rozhodl Alan Parker natočit svůj první čełvečerní film pouze s dětskými představiteli. Samotný příběh by i bez tohoto novátorského pojetí vydal na neotřelý gangsterský film, v němž nadhled a nadsázka probublávají každou scénou. Využití neortodoxních zbraní a především střeliva nenechá na pochybách ani nejpesimističtějšího diváka, snímek se nebere vážně. Stejně jako budoucí Parkerovy filmy umně kloubí vážné téma s hravostí i humorem se zručností vyhlášeného kouzelníka. Parkerův vztah k hudbě a její zafixování do jeho filmů je zřejmé již z jeho debutu. Hudba je úžasná, nejinak je tomu s chireografií, kterou dětští herci mistrně zvládají. Nyní jen marně přemýšlím, zda lze u Parkera hovořit o nějakém zrání, když již v prvotině prokázal sjivi schopnost bezchybného vedení herců, ze kterých vždy dokázal dostat maximúm. A neopomeňme fakt, že v tomto filmu se jedná o vedení neherců, a aby toho nebylo málo, tak rovnou dětských neherců. ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Total bizar. Absolútne profi natočená gangsterka, ktorá najviac pripomína školskú besiedku. Väčšinu času milé, ale občas totálne WTF. Najmä však neviem, čo mi to malo povedať alebo prečo to bolo urobené takto. Každopádane veľmi zaujímavý debut budúceho majstra a dôkaz, že Jodie Foster prekonávala svoju hereckú generáciu s rozdielom niekoľkých tried.Nenudil som sa ani sekundu a keby som mal 12, tak to úplne zbožňujem. 7/10 ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Páni, tak to se opravdu nepovede každému režisérovi, vytvořit v jedném ze svých prvních filmů hned takhle propracované dílko plné invence, u kerého divák může po celý čas – lidově řečeno – čumět s otevřenou hubou. No vážně, já čuměl! Viděl jsem zatím od Alana Parkera pár pozdějších filmů z 80. a 90. let, z nichž jsem si oblíbil zejména Vitejte ve Wellville (1994), nicméně Parker naplno dokázal uplatnit svůj originální rukopis již ve svém debutu. Z kombinace na první pohled bizardní (míchající gangsterku, muzikál, groteskní komedii a dětský film) se vyvinula úžasně hravá záležitost okouzlující jak vizuálem, atmosférou, humorem, tak nápaditou choreografií, chytlavými původními písničkami a dokonce i přirozenými výkony dětských (ne)herců. Jak je u Parkera zvykem, i tady žánrově populární dílo na vás dýchá po celý čas hlubším smyslem, neboť děním ve fiktivním prostředí dětských gangsterů se metaforicky vyjádřuje k vážným praktikám dospělých mafiánů. A místo smrtelných kulek, granátů a výbušnin stříká šlehačka, jak hezké a stylové! 90% ()

zdepapepa 

všechny recenze uživatele

Chtěl bych být u toho, když padl návrh vytvořit tento film. Gangsterka? Jasné. Muzikál? Už jsem slyšel méně obvyklá místa pro muzikál. Hlavní role hrají děti a všechny "dospělejší" věci jsou převedené do dětské podoby včetně např. šlapacích autíček a náhražky zbraní za neškodné? To se často nevidí. To však neubírá na koukatelnosti, ať už co do hudební, příběhově gangsterské nebo komediální. Naopak. Nekonají se (v jiných filmech občas zbytečné) 18+ scény (díky bohu) a je víc prostoru pro muzikální čísla. Ta jsou kvalitní, což je zčásti dáno tím, že jsou písně nazpívány dospělými. Navíc se člověk může podívat na začátky herecké kariéry Jodie Foster a režijní debut od Alan Parker. V dnešní době a v naší krajině celkem skrytý klenot (ale převážně jen u nás, dle záznamů na YT je hra populární a je hrána studenty na školách). Našinci si tak hlavně mohou představit, jak by vypadala dětská muzikální podoba třeba takové Mafie od Illusion Softworks. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Dětské filmy mají svůj svět vždy vymezený v rámci toho dospělého. Tomuhle filmu jakékoliv vymezení chybí. Není v něm nic symbolického, není to satira, jen dětské školní představení. Chytlavý swingový soundtrack, který měu k němu náhodou přivedl, je navíc simultánně nazpívaný dospělými hlasy, což působí dost perverzně. Stejně jako celý gangsterský svět, který děti berou naprosto vážně. Pedofilův sen. ()

Galerie (43)

Zajímavosti (7)

  • Nakrúcalo sa v anglických štúdiách Pinewood. (classic)
  • K napísaniu scenára Parkera inšpiroval príbeh, ktorý si behom jednej dlhej cesty autom vymyslel k rozptýleniu svojich štyroch detí. Odpovede na ich zvedavé otázky, týkajúce sa gangstra menom Bugsy Malone, si vymyslel na základe zhliadnutých gangsterských filmov, do ktorých vo svojej hlave obsadzoval detských hercov. (classic)
  • Kvôli náročnosti piesní museli detských hercov prespievať dospelí, nad čím s odstupom času, režisér Parker a autor piesní, Paul Williams, vyjadrili ľútosť. (classic)

Související novinky

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker

31.07.2020

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 76 let zemřel věhlasný britský režisér, scenárista a producent Alan Parker. Smutnou zprávu potvrdil Britský filmový institut. Parker začínal v 70. letech jako tvůrce… (více)

Reklama

Reklama