M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy

(TV film)
  • Slovensko Milan Rastislav Štefánik
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný / Historický
Slovensko / Česko, 2019, 2x52 min (Alternativní 75 min)

Osobnost Milana Rastislava Štefánika má zásadní význam pro každého Slováka a je mimořádně důležitou postavou i v dějinách Československa. Jeho podíl na vzniku společného státu v roce 1918 byl často podceňovaný. Přitom jeho role byla naprosto klíčová a historikové tvrdí, že to byl právě on, kdo se zasadil o to, aby slovenský národ po první světové válce nezaniknul. Když tragicky zahynul, truchlilo celé Slovensko. Mnoho let byl Štefánik vytěsňován a až po Sametové revoluci v roce 1989 se zvolna začal vracet do povědomí Slováků i Čechů. Dokumentární film Michaela Kaboše nahlíží na tuto výjimečnou osobnost pohledem českých, slovenských a francouzských historiků a odborníků. Společně s dosud nepublikovanými fotografiemi přináší celistvý obraz jedné z největších postav slovenských, respektive československých dějin. (Česká televize)

dr.fish

Milan Rastislav ležící spící. To mne napadlo jako první, když jsem spatřil styl vyprávění Štefánikova života. Informace jsme sice dostaly, ale formou vyvolávající přinejmenším rozpaky nebo i úsměv na tváři. Dokument bych asi viděl přeci jen raději vážnější formou. Ty animace, kterými je proložen odlehčují situaci až příliš. Takže hodnotím průměrně. 60% ()

Autogram

Dokument sa má držať faktov a to aj tento film spĺňa. Na rozdiel od štylizovaného filmu Cesta do nemožna, z ktorého čerpá trikové a hrané zábery, sa drží faktov, a hovoriace hlavy historikov tomu dávajú vážnosť. Pred prvou svetovou bol film iba v začiatkoch a tak prvé skutočné filmové zabery Štefánika, kde ho jasne vidno, sú z jeho vystupovania po schodoch k rímskemu Kapitolu pred koncom vojny. ()

Marze

Docela extrémní život. Při tehdejším cestovních rychlostech musel strávit život na cestách a když se někdy míhající svět za okénkem zastavil, musel zažívat pocity prázdna a nudy. Zajímavá je historka o vzniku Československých legií jeho zásluhou, kdy z letadla zpozoroval nepřátelské Rakousko- Uherské vojsko. ()

Arsenal83

Informačne a obrazovo, fotograficky veľmi silné, výborné archívne zábery, no spracovanie niekedy, mierne povedané, pokulháva. Hlavne tie akoby hrané vsuvky s citátmi či výrokmi. Nuž to bolo absolútne nevhodnou zložkou, ktorá z dokumentu robí skoro karikatúru a animácie k tomu boli niekedy naozaj trápne. Našťastie však to množstvo informácií dá na to zabudnúť. ()

YoZo8

Niektoré hrané scény a animácie si mohli tvorcovia odpustiť, to len tak na úvod. Chválim hlavne doteraz neuverejnené fotografie MRŠ a snahu o informačne hutný a plynulý dokument. Taktiež sa mi páči, že autori filmu vycestovali aj do Francúzka na miesta kde Štefánik pôsobil. Aj keď miestami vidno nízky rozpočet, jedná sa o veľmi hodnotný dokument. ()

• V dokumente boli použité hrané a trikové sekvencie zo štylizovaného celovečerného filmu Cesta do nemožna (2019). (Autogram)