M. R. Štefánik: Dobrodružný život legendy

(TV film)
  • Slovensko Milan Rastislav Štefánik

Osobnost Milana Rastislava Štefánika má zásadní význam pro každého Slováka a je mimořádně důležitou postavou i v dějinách Československa. Jeho podíl na vzniku společného státu v roce 1918 byl často podceňovaný. Přitom jeho role byla naprosto klíčová a historikové tvrdí, že to byl právě on, kdo se zasadil o to, aby slovenský národ po první světové válce nezaniknul. Když tragicky zahynul, truchlilo celé Slovensko. Mnoho let byl Štefánik vytěsňován a až po Sametové revoluci v roce 1989 se zvolna začal vracet do povědomí Slováků i Čechů. Dokumentární film Michaela Kaboše nahlíží na tuto výjimečnou osobnost pohledem českých, slovenských a francouzských historiků a odborníků. Společně s dosud nepublikovanými fotografiemi přináší celistvý obraz jedné z největších postav slovenských, respektive československých dějin. (Česká televize)

Arsenal83

Informačne a obrazovo, fotograficky veľmi silné, výborné archívne zábery, no spracovanie niekedy, mierne povedané, pokulháva. Hlavne tie akoby hrané vsuvky s citátmi či výrokmi. Nuž to bolo absolútne nevhodnou zložkou, ktorá z dokumentu robí skoro karikatúru a animácie k tomu boli niekedy naozaj trápne. Našťastie však to množstvo informácií dá na to zabudnúť. ()

YoZo8

Niektoré hrané scény a animácie si mohli tvorcovia odpustiť, to len tak na úvod. Chválim hlavne doteraz neuverejnené fotografie MRŠ a snahu o informačne hutný a plynulý dokument. Taktiež sa mi páči, že autori filmu vycestovali aj do Francúzka na miesta kde Štefánik pôsobil. Aj keď miestami vidno nízky rozpočet, jedná sa o veľmi hodnotný dokument. ()

dr.fish

Milan Rastislav ležící spící. To mne napadlo jako první, když jsem spatřil styl vyprávění Štefánikova života. Informace jsme sice dostaly, ale formou vyvolávající přinejmenším rozpaky nebo i úsměv na tváři. Dokument bych asi viděl přeci jen raději vážnější formou. Ty animace, kterými je proložen odlehčují situaci až příliš. Takže hodnotím průměrně. 60% ()

SeanLSD

Ako najväčší Štefánikov fanda som za to rád. Hrané/animované/trikové scény zo zaujímavého, ale aj rozporuplného projektu CESTA DO NEMOŽNA sú síce premenlivej kvality, ale tento dokument je okrem nich informačne a aj obrazovo celkom mimoriadne obsažný, takže spokojnosť. Mne osobne ešte omnoho viac štimovala prvá časť, venujúca sa jeho vedeckej kariére... Spletité osudy, cesty, boje a súvislosti 1. svetovej vojny a konca starého sveta, ako aj predstavy architektov toho nového, medzi ktorých patril aj MRŠ, by som však uvítal podchytené ešte aj iným spôsobom.. ()

Autogram

Dokument sa má držať faktov a to aj tento film spĺňa. Na rozdiel od štylizovaného filmu Cesta do nemožna, z ktorého čerpá trikové a hrané zábery, sa drží faktov, a hovoriace hlavy historikov tomu dávajú vážnosť. Pred prvou svetovou bol film iba v začiatkoch a tak prvé skutočné filmové zabery Štefánika, kde ho jasne vidno, sú z jeho vystupovania po schodoch k rímskemu Kapitolu pred koncom vojny. ()

• Michael Kaboš o projekte: "Bol architektom Československa, vizionárom, ktorého rozmer nie je jednoduché celistvo ukázať a pochopiť. Zapísal sa do histórie niekoľkých národov. Dokument ponúka pohľad na jeho osobu z troch perspektív - francúzskej, českej a slovenskej."  (Arsenal83)
  • Michael Kaboš uviedol, že cieľom bolo tiež objasniť tragickú smrť Štefánika. Použité boli nové, doteraz nepublikované fotografie, pričom: "Vo svetle francúzskych archívov a rekonštrukcie havárie je možné rozptýliť mnohé fámy, ktoré sa v priebehu rokov objavili." (Arsenal83)
  • V dokumente boli použité hrané a trikové sekvencie zo štylizovaného celovečerného filmu Cesta do nemožna (2019). (Autogram)