Zamilovaní vrazi

Francie, 1999, 96 min

François Ozon

François Ozon

Pierre Stoeber

Tomuto hovorím mať spád na plné gule od samého začiatku!(11.7.2015)

Takže, styl pana Ozona zatím příliš zmapovaný nemám, ale po nedávno viděném Le Temps qui Reste, jsou Les Amants Criminels už jeho druhým výtvorem, který mi sedl. Člověk si řekne, že z celkem jednoduché zápletky o dvou středoškolácích, co zabijí svého spolužáka a rozhodnou se jej pohřbít v lese, se moc překvápka nedočká. Jo, tak to jsem si taky říkal, a už po hodině jsem hledal čelist po zemi a co pět minut čistil otisk čela na monitoru. Nevyzpytatelnost postav a děje je přímo extrémní a ještě umocněná pozvolným odkrýváním co je všechno ve věci pomocí flashbacků, až mám pocit, jestli to Ozon náhodou nepřehnal. Problém jsem měl s nejednoznačností mužské poloviny hlavní dvojice, protože jsem za boha nemohl přijít na to, proč tolik lpí na své „přítelkyni“ Alici, i když bylo jasné, že jej potřebovala jen na to jedno (vražda). Anebo v tom asi hledám příliš a byl to jen uťápnutý blbeček, co se sebou nechal vláčet, jen aby si dokázal, že je toho schopen (teď už skutečně TO :-)…85%(28.8.2010)

Perverzní mysteriózní mix pohádky, noirovky, Bonnie a Clydea, teenage hororu a zvláštní gay romance mi naprosto sednul. Jako by to byl film natočený pro mě! Objevuje se tu sice řada, řekněme, nesrovnalostí či podivností (celé tělo mrtvého Saida je důkladně zabaleno do deky, ale když ho zamilovaní vrazi zakopávají, kouká z hlíny ruka apod.), ale do žánru pohádka se toho schová... Při půlnoční projekci na LFŠ 2017 jsem si film mimořádně užil a hltal každý obraz.(10.8.2017)

Francoisa Ozona mám celkom rád. Jeho filmy sa mi vždy celkom páčia (až na 8 žien, ktoré som nedopozeral), ale nikdy ma nepresvedčil tak, abych mu dal aspoň raz tú 4*. Pritom jeho filmy nie sú priemerné - sú zaujímavé, príjemne sa pozerajú, ale väčšinou za 2 týždne si z nich na nič človek nespomenie.Či už čierna komédia Sitcom, fassbinderove Daźďové kvapky alebo dráma Pod pieskom - všetko výborné filmy, ktoré zaujmú, ale chýba nejaký silnejší dojem,scéna, proste niečo na čo by som si po čase spomenul. Ale tentokrát je to lepšie. Príbeh veľmi originálny nie je: Dievča navedie svojho chlapca na vraždu arabského spolužiaka a po incidente unikajú s mŕtvolou do lesíka (existuje neoriginálnejší nápad), kde žije rôzna podivuhodná existencia (nie žiadny horor nečakajte ale Miki Manojlovič známy z Kusturicových a Paskaljevičových filmov tu predvádza jednu zo svojich najlepších a najkultovejších postáv). A abych nezabudol, ešte je treba pochovať zrazeného králika, užiť si nejakú tú erekciu a ....(už stačí - treba si to pozrieť). Ako tvrdím v teenie variácii na Bonnie a Clyde vs. Deliverance (kto videl Deliverance vie načo narážam, a kto nevidel nech zháňa - treba vidieť) námet nie je tým najpodstatnejším. Zaujme však jeho variovanie a roztomilá dávka čierneho humoru (šťavnatý králik z hrnca), ktorý Ozon rád pretláča do svojich filmov (Sitcom). A tá romantika na záver (myslím to policajné auto nie skalu). Tentokrát ma proste Ozon presvedčil, zabavil a jednoducho má u mňa zatiaľ svoj najzaujímavejší aj keď asi najmenej známy film. Takže plnokrvné 4*.(3.3.2005)

• Carthorias

LFŠ 43 (Film 2): V porovnání s ostatními zástupci francouzské školy thrillero-horroro-exploatačních filmů (dramaturgy nazývané New French Extremity), jsou zamilovaní vrazi prakticky nevinná pohádka o Jeníčkovi a Mařence. Oba hlavní hrdinové, věkem ani IQ nepřekračujícím osmnáctku se rozhodnou zabít jednoho týpka s typicky francouzským jmenem Saíd, přičemž motivem není v tomto případě rasa (jak by se mohlo zdát) nýbrž... No, vlastně sám nechápu ten motiv. Nicméně Said je pro náš příběh asi stejně důležitý jako automat na kondomy ve Vatikánu. Hlavním hybatelem děje je totiž nechutný špinavý zlobr pobývající v chatě uprostřed lesa, ktery narozdíl od Shreka opravdu jí lidi a provádí jim další příjemné věci (Ne že byste to těm dvěma idiotům nepřáli). Hlavní myšlenka filmu mi jaksi unikla, snad, že když máte problémy s erekcí, namísto Viagry si to nechte udělat místním Vágusem. Úspěch bude zaručen. 2/5(29.7.2017)