Kapky deště na rozpálených kamenech

• Francie

Gouttes d'eau sur pierres brűlantes

Dažďové kvapky na rozpálených kameňoch

• Kanada

• Austrálie

Drama / Komedie / Romantický

Francie, 2000, 90 min

François Ozon

François Ozon, Rainer Werner Fassbinder (divadelní hra)

Jeanne Lapoirie
  • Enšpígl

Jako ano, film seasi dá vnímat i tak, jak ho popsal můj oblíbený kolega claudel a pak vám gratuluju, že jste vyvolený, protože já podobný pocity rozhodně nesdílel. Nejdřív mě tvůrci oblažili asi hodinovým dialogem dvou teploušů, kterej byl ještě nudnější než když se sejde banda šestnáctiletejch pipin a začnou řešit pipinský problémy. Tvůrci si zřejmě mysleli, že mě musej srazit až na zem a tak přidali ještě jednu homošukačku, která byla naprosto zbytečná, záběr na nahý prdele stačil, každýmu z nich bylo jasný, že pánové se nedostali do společné postele protože tam vedla turistická značka. Pak se ve filmu objevily i ženský. Nejdřív jedna, která se hned slíkla a spustila nejdřív s jedním a pak i s druhým teploušem takovej gejzír slovních hoven, že by je nepobral ani hovnocus, natož já, kterej už dostal záhul v první hodině filmu. Pak přišla ještě jedna ženská nebo podle řečí snad transvestita nebo co, ale v každým případě to byla herečka a ne herec, to bylo totiž to jediný co jsem ještě byl po tom tvůrčím teroru schopnej zachytit. Ještě že film už končil, protože trvat tohle o trošku dýl, tak spáchám sebevraždu.(11.9.2014)

Ozonovy zákony vztahové termodynamiky, divoká oscilace nejen mezi póly sexuálními, ale i žánrovými. Do prostorově minimalistické vztahové konverzační komedie na bázi divadelní hry pronikají tragické šlehy, v nejlepší almdóvarovké tradici jsou nositeli negativních hodnot sebestřední, neempatičtí, sobečtí muži. Obrazová rafinovanost pozdějších Ozonových filmů (počítáno od 8 žen) je přítomna spíš jen zárodečně, stejně jako smysl pro práci s tajemstvím, který Ozon mistrně využil v V písku, Bazénu nebo třeba Jen 17. Jestliže film něčím předčí ve Ozonově filmografii ty následující, jsou to nádherný kozy Ludivine Sagnier, jež Ozon vystavuje s nenuceností nezaujatého estéta.(23.10.2015)

Tak tohle je mazec! Film dotažený do konce po všech stránkách! Nadchla mne postelová scéna s kabátem, která se objevuje ve třech variantách pokaždé s výměnou rolí. Hodnotitelé toho filmu se dělí přesně na dvě půlky - ti, kteří pochopili (claudel, Dan) a ti, na které to byl příliš těžký kalibr. Přitom jde o dílko přímočaré, které dost přesně vykresluje charaktery všech 4 zúčastněných. Bezelstná postava mladičkého France, velkého manipulátora a svůdníka Leopolda, naivní a snadno ovlivnitelné Anny i tragická postava Věry. Členění příběhu do jednotlivých dějství s mírným časovým odstupem je zachován dle divadlení předlohy a nepůsobí nikterak rušivě. Naopak uzavřenost každé epizody dává vyniknout celku, než kdyby příběh plynul bez přerušení. I když jde o drama, jsou zde jasné komediální prvky. Film bych doporučila spíše náročnějším divákům, nikoliv konzumentům seriálů a akčních filmů.(11.9.2014)

Dost drsné německé drama s francouzskou poetikou a kompozicí... Bravurně & absurdně vykreslené postavy žijící ve vztazích, které by nám mohly připadat tak rozdílné - ve skutečnosti však tragicky podobné. Nutí nás klást si otázky nad závislostní strukturou takřka libovolných vztahů, nad ovlivňováním (formací) partnera partnerem - a celkově nad tím, jak se člověk ve vztazích může realizovat a realizuje...(6.2.2008)

• Martin741

No ja teda nechapem vsetkych tych, co tuto uchylku brutalne nadhodnocuju - same 3 a 4 hviezdy . Za co, do prdele ? Ze sa jedna buzna zamilovala do dalsej buzny a maju idylicku zbuznelu homoromantiku ? Ozon je hlavne zensky reziser, ale obavam sa ze v pravom slova zmysle, taky Minnelli zenam rozumel podstatne menej, hoci tiez natocil dve extremne planoby - zenske filmy. Minneôlli bol aspon zrucny reziser, to Ozon nie je, je to len dalsia reziserska planoba ako Uwe Boll alebo reziserskou planobou bol aj Ed Wood Jr. Za reziserske planoby mozno oznacit aj Allana Smithee -ho. Pojom Allan Smithee sa oznacuju taki reziseri, ktori sa hanbia za to, ze ake svinstvo natocili, a taxa podpisu pod tymto pseudonymom. Za Allana Smithee-ho bol oznaceny aj kultovy David Lynch - tusim pri filme Duna. Podla mna by si Ozon mohol tiez kludne uviest meno Allan Smithee. Tuna Ozon sa snazi hrat na artovu strunu, ale nema na to : 5 %(29.9.2018)

• - Ústřední písnička celého filmu se jmenuje Traume a zpívá ji francouzská zpěvačka a šansoniérka Francoise Hardy (claudel)