Bazén

Swimming Pool

Bazén

Mysteriózní / Drama / Psychologický

Francie / Velká Británie, 2003, 102 min

Kontrast medzi frustrovanou spisovateľkou v strednom veku a bezstarostnou, nespútanou mladou blondínou je pútavý, režisér (i 1 zo scenáristov) Ozon vsádza hlavne na napätie, vychádzajúce zo stretu dvoch opozitných obrazov žien, ale občas je prítomný aj osobitý humor. (Nazývam ho osobitým, lebo plynie z kontrastov, často je čierny a minimálne pri jednej scéne i trochu zvrátený- vysušený záhradník slintá nad slniacim sa telom spisovateľky- do snímky to ale pekne zapadá.) Postupne zisťujeme, že obe ženy spája čoraz menej rozdielov a ich prežívanie a túžby sú vlastne veľmi podobné. Téma sa mi páči, toľko bohatých kontrastov sa ale podľa mňa dalo oveľa zaujímavejšie a predsa len aj dramatickejšie zobraziť. Strih má nedostatky, je nudný, ani len sa nesnaží vyčerpať tú pestrú, dobrú látku. Takisto je to aj v závere- spisovateľka vyňuchá zločin, šup- suchá krátka retrospektíva... Posledným záberom, keď zistíme, že všetko vlastne nie je TAK, ale ÚPLNE INAK, rovnako chýba nápaditosť. To rozuzlenie nie je zlé, no mohlo byť skvelé, keby si scenáristi (Francois Ozon a Emmanuéle Bernheim) ešte viac prehnali závity. Odhalenie pointy je jednoduché, pôsobí prvoplánovo a skrátka nenápadito. To je škoda... 70%.(16.2.2008)

čo do žánru je to to najlepšie čo máme možnosť vidieť, čo celkovo je to pre niekoho ťažko stráviteľná dráma so skvelou Ludivine Sagnier a geniálnou hudbou. zastavam sa nazoru ze takto nejak si predstavujem dostojny remake zakladneho instinktu, lepsie povedane, takto by vyzeral zakladny instinkt keby ho natocil david lynch.(7.1.2006)

Usedlá, konzervativní, vyšťavená, anglická spisovatelka potká svoji novou inspiraci, kterou je mladá promiskuitní francouzská dívka. Středobodem vesmíru se stává bazén. Jejich setkání vede k napsání jejího životního díla, románu. Člověk si pečlivě skládá kousky příběhu a když už si nakonci myslí, že prolínání reality a fikce pochopil, stejně tak jako motivaci a jednání Sarah a Julie, tak celou představu pan Ozon rozmetá, jako by to byl domeček z karet. 3,5* P.S. Vůbec se nedivím, že Ludivine Sagnier způsobila ve Francii před premiérou pozdvižení :-)(16.2.2008)

Podobně jako život a literární vývoj spisovatelky Sarah Morton se vine příběh filmu - nejdřív sledujeme příjemnou letní pohodičku, pak se přemění tak trochu v detektivku jenže úplně na konec zjistíme, že všechno, co jsme viděli je možná trochu jinak. Jde tady spíš o pocity než o příběh a přestože posledních pár okamžiků filmu bylo opravdu zajímavých a sugestivních, nedokázaly převážit pro mě vcelku nezajímavý zbytek filmu. Nemůžu upřít snímku pečlivě vytvořenou atmosféru a výborné herecké výkony, ale můj šálek čaje to prostě není.(23.4.2006)

Na tento film na "nahovoril" zaujimavy trailerik s este zaujimavejsou hlavnou postavou;). Prva hodina sa nesie v komornej atmosfere s velmi posobivou kamerou a skvelym vykonom "pani spisovatelky". Ku koncu sa z toho z nicoho nic vyklula detektivka s velmi zamotanym rozuzlenim:). Na mna to zaposobilo asi tak, ako to aj malo. Mam z toho pekny pocit, ze som videl zaujimavy filmecek s "fajnou buchackou"...;-)(12.3.2004)

• - Film se umístil na 18. příčce žebříčku "50 nejžhavějších filmů" časopisu Entertainment Weekly. (imagoo)

• - Postava Sarah, kterou ztvárnila Charlotte Rampling, je pojmenována po její sestře, které ve svých 23. letech spáchala sebevraždu. Charlotte prohlásila: "Myslela jsem, že po tak dlouhé době, co není se mnou, bude hezké přivést ji zpět do mého života". (imagoo)

• - V záběru, kdy Sarah (Charlotte Rampling) píše na svém notebooku, lze vidět. že mačká klávesy náhodně a někdy jich dokonce stiskne i několik najednou. (imagoo)