Zabiják z Bangkoku

Thajsko, 2000, 105 min

Decha Srimantra

Orange Music

Nonzee Nimibutr

Jeden z nejlepších thajských filmů a spolu s Okem pangovský filmový vrchol. Možná díky relativním režisérským začátkům je jejich první společný film tak syrový a na několika místech skrz naskrz prodchnut zvláštní podmanivou atmosférou. Především to platí o zde několikrát chváleném zakončení. Hluchoněmý zabiják k až psychedelickému videoklipovému stylu ideálně pasuje. Toto kombo dokáže vzbudit dojem, že thajský snímek nepostrádá hlubokou myšlenku. Těžko říct... Každopádně se Pangové budou muset v Americe při natáčení anglicky mluveného remaku setsakra snažit, aby se vlastnímu fascinujícímu originálu za levný peníz byť jen přiblížili na pár palců. Dvakrát nevstoupíš do téže řeky - tenhle počin půjde v amerických podmínkách hodně těžko zopakovat.(9.10.2007)

2008: Pangové natočili jeden z nejhorších akčních filmů, který je nudnější než norská rodinná dramata a Nicolas Cage v něm žere listí, hladí slony a randí s hluchoněmou lékarnicí. 1999: Pangové natočili téměř geniální akční film, v němž se dobře spojily nízké náklady s umem nadějných režisérů, kteří měli hromadu nápadů a nebáli se je použít. Bangkok Dangerous je víc než líbivý akční film syrové osobní drama, u něhož jde především o skvěle napsané postavy a tepve až poté o minimalistické, ale přesto působivé (a hlavně originálně natočené) přestřelky. Nechápu, z jakého důvodu Pangové během devíti let zblbli a famózně sepsaný příběh překopali do "béčkového" paskvilu bez hlavy a paty, za který si stejně zaslouží akorát pár facek. Především pak za přepsání stoprocentně funkčních a hlavně nejvýraznějších scén originálu, u něhož vůbec nevadí, že je téměř bez dialogů. Akorát se tím potvrzují jeho kvality. Vyprávět bezeslov, pouze za pomoci hudby a zvuků, to je pravé umění.(21.4.2009)

Já mám hlavně radost, že jsem přežil. A to ne proto, že je film o zabijákovi, ale protože ho natočili Šikmoočka. Kolem jejich filmů chodím stejně opatrně jako okolo asijské kuchyně, takže bych prosil aspoň malou pochvalu, že jsem si dobrovolně naservíroval thajský krvavý nářez. Spotřeba rajského protlaku vážně ohromující, tolik jsem ho nevyplácal ani na koleji do týdenního přídělu špaget. Co mi ale chybělo, tak vcítění do hlavního hrdiny, to je totiž klíč k úspěchu každého filmu. Tady mně klíčenku neustále někdo schovával, čili skrz kukátko to máme "jen" za tři. Sednout. (Challenge Tour 2015, film č.27)(26.4.2015)

Výbornej syrovej příběh o hluchoněmým nájemným vrahovi, kterej sice neni příběhově zrovna originální, ale v žádným případě to nevadí a ta atmosféra prostě člověk úplně pohltí. Krom toho kamera a střih jsou někdy úplně geniálně vymyšlený, tolik zajímavých záběrů a nápadů se jen tak nevidí a akce je jednim slovem božská a to obzvlášť ta závěrečná s nádechem pomsty. Škoda, že to Pangové nerozjeli v podobným duchu i jinde než jen v tomhle jediným filmu, talent rozhodně maj. A taky je škoda, že se dál moc neprosadila Premsinee Ratanasopha, na tuhle super krásnou holku bych se dokázal dívat hodiny a je mi docela líto, že se na ní nemůžu podívat ve vícero filmech(15.12.2008)

Je to celkom dobrý akčný thriller od bratov Pangovcov. Má zaujímavý príbeh o výbornom hluchonemom nájomnom zabijakovi, ktorý je vo svojej profesii najlepší a bezchybný, ale potom ako spozná, čo je láska, začne o svojej práci pochybovať a čaká ho ešte najdôležitejšia úloha jeho kariéry. Spracovanie príbehu je na moje prekvapenie dosť kvalitné, očakával som taký typický jednoduchý príbeh o nájomnom zabijakovi, ale tu je scenár prepracovaný a s dostatkom nápadov. A je aj dôležité uvedomiť si, že toto ani nie je moc akčný film, čo vidno aj na akcii. Nie je jej moc, nájde sa tu prakticky iba niekoľko zabití a jedna dlhšia akcia na konci a tu nejde o choreografiu a efektnosť ako je to bežné v akčných filmoch, ale je skôr umeleckého charakteru, teda ju sprevádzajú originálne pohľady kamery, niekedy je len naznačená a podobné prvky. Ale celý film je natočený inak ako bežné akčné filmy, vidno, že režiséri sa snažili skôr o artový film. Niekedy je to skôr na škodu lebo viaceré scény by som radšej videl natočené klasicky, ale niektoré scény sa zase takto vydarili, hlavne spoločná cesta zabijaka s jeho mŕtvym kamarátom alebo veľmi pekný koniec. Zaujala ma tu aj romantika, len škoda, že nedostala viac priestoru. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak hlavný hrdina s lekárničkou mi sadli, s nimi som dosť spokojný, ale vedľajšie postavy už sú na tom horšie. A teraz porovnanie s remakom. Musím povedať, že nová verzia sa mi páči o niečo viac. Originál má prepracovanejší a menej predvídateľný dej, kvalitnejšiu réžiu, je nápaditejší, má krajší záver a lepšieho hlavného hrdinu. Síce Cagea mám rád, ale do tejto úlohy mi moc nesadol. Remake má lepšiu vizuálnu stránku, rýchlejší spád, odohráva sa v zaujímavejších prostrediach, má lepšie vedľajšie postavy, omnoho krajšiu hudbu a veľmi peknú romantiku, ktorej je venovaný dostatok priestoru. Čo sa akcie týka, tak sú oba filmy na tom približne rovnako, nikde nie je moc dôležitá. Ale v každom prípade oba filmy sa mi dosť páčia, každý stojí za pozretie. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 73%.(23.1.2010)