Oko

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music
  • Kusko.t2

Keď som sa chystal toto OKO pozrieť na DVD, nečakal som nič extra, išiel som do toho bez očakávania a neznalosti filmu. Vedel som iba to, že je to nejaký novší šikmooký horor. Úvodné titulky filmu mali pekné pozadie, aj keď to vyzeralo dosť cielene a nátlakovo na diváka, ale akceptoval som. Ale keď začal film, už nebolo čo akceptovať ani náhodou. Paradoxne to moje hodnotenie 1* je čisto iba za úvodné titulky, všetko ostatné si odo mňa nezaslúži ani chlp hviezdičky. Toto OKO nieje dobré z môjho pohľadu všeobecne ako film, a ako horor a ostatné žánre, ktoré tento film reprezentuje, už vôbec nie. Je to maximálna nuda, duchárska trápnosť, ktorá nestála skoro vôbec za nič (okrem titulkov :D). Žiadna z lakačiek mi ani jeden chlp nenadvihla a ani na 1 percento nepotešila, ale zato nadvihla žalúdok (negatíne). O to väčšie prekvapenie bolo vidieť hodnotenie na CSFD (k 28.4.2007 – 73%). Ja to vidím na 1* MAXIMÁLNE.(28.4.2007)

• flanker.27

Horor? Žádný napětí, atmosféra ani nic jinýho, co by se mi na tomhle filmu líbilo. Kde je jaká infarktovost, o který se tu mluví? Psychickej vývoj hlavní hrdinky je nějak moc překotnej a film proto příliš rychle odhalí o co jde. Asie je In, ale ne pro mě. V tomhle případě jsem dal remaku víc hvězdiček (ne o moc, jen o jednu), protože podle mě je psychická stránka věci v něm podaná mnohem líp.(30.4.2009)

Strach na thajský způsob. Při prvních minutách jsem několikrát zažil onen pocit, který krásně charakterizuje jedno slovenské slovo - „zimomriavky“. To by člověk nevěřil, jak jej dokáže vyděsit scéna, ve které bezmocná poloslepá dívka prochází zdánlivě liduprázdnou nemocniční chodbou. Pro dosažení kýženého efektu doporučuji sledovat Oko sám, v noci a na přístroji s pořádnou zvukovou aparaturou. Ovšem krom atmosférických duchařských lekaček nemá první hodina filmu čím zabavit. Příběh nikam nesměřuje, hlavní hrdinka svůj problém neřeší, spíš se mu vyhýbá. Teprve v posledních třiceti minutách nabírá odvahu zjistit, řečeno hororovým slangem, „kde je zakopaná mrtvola“. Škoda že celý film nedisponuje kvalitami několika scén na hranici geniality (divoká hra na housle, oběšení), ale to už by byla příliš velká nálož i pro ty nejotrlejší borce. Pokud se rádi bojíte a dáváte přednost stupňované atmosféře strachu před upižláváním končetin, klidně si tuto verzi příběhu o tom, že někdy je lepší nic nevidět, dopřejte. 65% Zajímavé komentáře: MIMIC, Terminus, Kusko.t2, galiyosha(28.8.2006)

Brrrrrrrrrr... Nikdy jsem se v kině tak nebál, jako u Oka. Šestý smysl se stává hadrem na podlahu... Tohle mě zaujalo. Zatímco v onom snímku čekal diváka nejsilnější zážitek v poslední minutě a v Kruhu jsem si připadal jako ti první diváci v kinech, kteří, vidouc jedoucí lokomotivu, uhýbali ze sedadel, při Oku mnou projížděly takové záchvěvy strachu, mrazení a děsu, že jsem si myslel, že to snad ani nejsem jááá... :-) Na druhou stranu je pravda, že pokud zapojíte všechny složky, to znamená že hrdinka ještě pořádně nevidí, vše je rozmazané, to toho se vám jako klíny do hlavy zabouchává hudba (která je mimochodem úžasná) a navíc se divák i kroutí pod sluchovými vjemy, je jasné, že se vyděsíte docela snadno. Ale, i tak, i tak... Neřekl bych, že si na mentalitu honkongských herců Evropan nemůže zvyknout, jenom je pravda, že ta mentalita je jiná. A neurážely mě ani dialogy o nemoci a lásce, jenom mě napadlo, že by to tam třeba nemuselo být. To hle všechno ale nemění nic na tom, že takové nepatrné vady na kráse nemohou snímku ani náhodou ublížit. Ten závěr je úplně jasnej. 1) paralela 2) a to už by byl spoiler. Nicméně závěr vás dozajista ohromí, bude vám připadat, že se tam ani nehodí, ale jenom do závěru toho závěru :-) Myslel jsem si, že v Kruhu už jsem zažil vše a bylo to překvapivě překonáno. Co mě ještě čeká? Vždycky jsem neměl rád horory a teď vím proč. I když jsem samozřejmě slyšel, že lidé se rádi bojí. Já k nim začínám patřit taky...(17.5.2003)

Po skončení tohoto filmu jsem zjistil, že jsem očekával asi příliš. Hororová atmosféra mi přišla silně průměrná a ani "děsivé" momenty ve mě nevyvolávali nijak velký strach. To, že dívka vidí mrtvé (což připomíná Šestý smysl) je zajímavé, ale ne dokonale využité. Nutnost nalezení vykřičení pointy přímo divákovi je potěšující, ale nijak si tvůrci nepomohli. Hodně mě zklamala odhadnutelnost filmu, která hodně snížila můj celkový dojem o nejméně jednu hvězdičku.(11.3.2005)

• - Natáčení probíhalo v Hong Kongu a Singapuru. (Terva)

• - Bratři Pangové uvedli, že inspiraci k příběhu získali z novin v roce 1989, kde se psalo, že spáchala sebevraždu dívka, které byla transplantována oční rohovka. (Terva)