Oko

Horor / Drama / Fantasy

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music

Od dvou let slepá dívka Wong Mun má nyní možnost znovu vidět díky transplantaci rohovky a pochopitelně z toho má velkou radost, ale hned po sundání obvazů vídá podivné stíny a postavy a zjistí, že není v milostném dramatu o slepé ženě a hodném doktorovi, ale ve slušném duchařském hororu :). Už samotný námět je velmi zajímavý, protože Mun vůbec netuší, že stíny a divné postavy nepatří do běžného života a že je ostatní lidé nevidí, což se přes údiv nad mužem stojícím uprostřed dálnice dostane až k docela nepříjemným šokům typu zasednutí něčí židle, které se pak už jen stupňují. "Strašidelnost" tu obvykle probíhá klasickým lekacím způsobem za náhlého bafnutí a hlasitého zvuku, což sice funguje tak jak má, ale je to tak trochu laciné a nějaká trochu napínavější atmosféra v tom je jen v několika určitých scénách. Zápletka a její zpracování není nic extra převratného, ale zase si to ani nehraje na nějaký mocně strašidelný horor nebo na nějakou velkou pecku, takže trocha té jednoduchosti a docela ucházející herecké výkony tomu tak odpovídají. Naopak dokonce se ve filmu objeví i nějaké to překvapení jak pro hlavní hrdinku tak pro diváka a závěr filmu je docela zábavně napínavý i přes svou lehčí předvídatelnost. Takže jsem byla spokojená i po čtvrtém nebo kolikátém kouknutí. :) A tu titulkovou hudbu to mělo pěknou včetně i obrazové stránky :)(23.10.2010)

Jeden z velmi zajímavých asijských hororů. Za pozornost stojí zejména kvůli scénám, ze kterých skutečně běhá mráz po zádech. Tyto sekvence jsou natočeny vskutku bravurně. Další silnou stránkou je, že film dostane v průběhu asi třikrát nečekaně nový směr. Když už má divák zápletku se vyřešenou, vydá se hlavní hrdinka hledat dákyni svých očí. Slabší jsou některé herecké výkony. A pak jsou zde scény, které bych raději vystřihnul. Například scéna kdy sestra hlavní hrdinky požádá Loa, aby jí doprovodi Munl domů je natočena vysloveně debilně a je navíc doprovázena stupidní hudbou. Pár takových seků dokáže zkazit jinak dobrý film.(22.11.2004)

No čekal jsem od Japonců trochu silnější tah na branku. Více lekaček, mrazivější hudbu, možná i více krve. Vybízí se samozřejmě porovnání se šestým smyslem, ale podstata je odlišná a hlavně šestý smysl je o nějakou tu třídu výš. Dlouho to vypadalo, že se rozhodnu dát 3 hvězdičky, ale pak přišel závěr a ten na mě zapůsobil tak, jako by do mě žďuchnul a pravil: "Nedělej Zagorku a hvězdičku přidej" :-))) Tak tedy hvězdičku přidávám a závěrem konstatuji, že jsem sice čekal víc, ale nakonec jsem docela spokojený. 70%(19.6.2010)

• flanker.27

Horor? Žádný napětí, atmosféra ani nic jinýho, co by se mi na tomhle filmu líbilo. Kde je jaká infarktovost, o který se tu mluví? Psychickej vývoj hlavní hrdinky je nějak moc překotnej a film proto příliš rychle odhalí o co jde. Asie je In, ale ne pro mě. V tomhle případě jsem dal remaku víc hvězdiček (ne o moc, jen o jednu), protože podle mě je psychická stránka věci v něm podaná mnohem líp.(30.4.2009)

• kajda.l

Horor? Romance? Drama? Film se snaží být multifunkční, ale selhává na všech frontách, jako horor nedokáže navodit déle trvající atmosféru (lekačka mě "vyděsila" jedna, se starou ženou na nemocniční chodbě..všemi vychvalovaná výtahová scéna mě nechala zcela chladným), při pokusu o romantickou část, film zklouzává do trapnosti (nejspíš nemám dostatek citu a pochopení pro asijskou přeslazenost) a jako drama nedokáže diváka nadchnout díky plochosti a nedotaženosti jednotlivých charakterů a sterilně nudném scénáři (film si razí cestu z bodu A do bodu B bez výraznějších odboček) a korunu všemu navodí dvojitý konec, jehož druhá efektivní část (ne, že bych si jí neužil) byla zcela jasně určena pro západní publikum. Jediným výrazným pozitivem, který jsem na filmu našel je výrazná hudba, která jak jediná dokáže navázat určitou atmosféru. Můj první asijský horor (duchařina) nedopadl zrovna podle mých představ a doufám, že při mém dalším zabrouzdání do těchto hororových končin, bude můj výběr o něco štastnější. Btw. Americký remake nejspíš nebude o nic menší nuda, jenže díky slečně Albě mu nejspíš neodolám.(9.1.2011)

• - Bratři Pangové uvedli, že inspiraci k příběhu získali z novin v roce 1989, kde se psalo, že spáchala sebevraždu dívka, které byla transplantována oční rohovka. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Hong Kongu a Singapuru. (Terva)