Oko

Horor / Drama / Fantasy

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music

Víc než horor, mi to přišlo jako drama. A v tom směru pěkné, slušně gradující, emoční chvilky fungují, atmosféra je silně znatelná. Některé scény, nebo záběry byly hodně efektní. V lecčems mi to připomínalo film Šestý smysl. Hlavní postava v podání Angelicy Lee moc fajn, navíc ona velmi pěkná holčina. Hudba byla pro mě střídavě dobrá i nevýrazná. Trochu mi vadilo zpracování přesunu do Thajska, málo přehledné, jakoby v tom chyběly nějaké scény. Příběh mi pžeze všechno přišel hodně úsporný i některé záběry byly takové, ajko na zaplácnutí stopáže, nežli plnohodnotné podkreslení děje. Hororová část není příliš děsivá, ale slušně pracuje s nervy a očekáváním, dokáže stupňovat napětí. Jenže pořád tomu do maxima leccos schází. Teď se chystám na americkou předělávku, ale podle hodnocení to asi nebude lepší než tohle. I když zde je dost promrhaného potenciálu. Režie bratrů Pangů mi i tak sedí, přestože netočí filmy u kterých bych úplně vrněl blahem. Ale za tu Angelicu Lee i přes různé nelogičnosti ve filmu bodík přidám do plusu. 8/10(6.6.2013)

Vo svojej scenáristickej podobe nevýnimočný film. Má však atmosféru, hororovú poetickosť, dobré stupňovanie napätia. Je to hlavne o citlivom šikmookom prístupe (zabite ma, ale preto sa mi páčil aj americký KRUH 2). Kvalitný duchársky film, ktorý sa do vás zahryzne hneď na začiatku, ale pri tom vôbec netlačí na pílu...(3.2.2009)

Hustou atmosférou, napětím jak ďas a kvalitním zpracováním řadím OKO mezi takové opusy jako ŠESTÝ SMYSL či KRUH. Horor, který vás pohltí... při pár lekačkách příjemně/infarktově (vyberte si sami) vytočí a po bezmála 100 minut nechá v permanentním napětí. Na snímku si osobně dost cením použití zvuku při budování napětí a strachu, tj. zvyšování napětí nečekanými zvukovými "explozemi". Při pár momentech by se u mně krve nedořezalo (a to se nepočítám mezi žádné srágorky). Shrnuto a podtrženo: Chytře a kvalitně zpracovaný horor/thriller, který vyděsí obsahem a potěší formou zpracování.(15.7.2004)

• Dudek

První co mě po zhlédnutí této duchařiny šokovalo, byl absence hloupých lekaček... Vážně. Ani jedna jediná. Čekal jsem, že párkrát šokovaně nadskočím, jak tomu u filmů s duchy většinou bývá, ale nestalo se tak. Jenže to je asi tak jediná věc, která je na tomto snímku překvapivá. Po vcelku slušném začátku ("Je mi zima...") totiž přichází unylá střední fáze, u které si již brzy uvědomíte, že slouží pouze ke spojení první a poslední části, jiný smysl prostě nemá. Znovu se tedy ptám, jaký je sakra důvod natočit snímek, který je založen jen na nápadu a pointě (potažmo závěrečné 'šokující' scéně), když tvůrci nemají to hlavní, řádný příběh? Zbytečně natahová nitka se totiž přetrhává velmi brzy a tvůrci se pak mohou snažit jak chtějí, ale znovu nadhodit tu správnou atmosféru se jim vůbec nedaří.Tenhle střed je možná logickým vyústěním předchozího děje, což ovšem nic nemění na faktu, že jeho vyhozením bychom snímku pouze přispěli a pokud mi tu někdo chce vykládat pohádku o věrohodnosti, tak nechť si prosím uvědomí, že tohle je film, nikoli realita a vzhledem k žánrovému zařazení je mnohem účinější jet na efekt, než si hrát na psychologa. Tím ještě větším zklamáním je pak vzásadě vyřešení případu, které se ukazuje hloupější než se mohlo vůbec někomu zdát. To pardon, ale mám pocit, že si tu z nás někdo dělá pěknou legraci, co to mělo být? Závěrečná šaškárna v koloně je pak k pointě a prvnímu ukonečení děje úchvatným protipólem. Zahazuje veškerou logiku a samoúčelně se pokouší navnadit diváka právě na efektivní podívanou, ale opět velmi hloupou, alespoň se na to dobře dívá. Celkově jsem měl z těch dvou závěrů spíše pocit, že se jedná o závěr pro evropské, potažmo asijské diváky a ten druhý spíše pro americké publikum, na které podobná scéna určitě zapůsobí. Jenže bratrům se asi nakonec obě zdáli nadmíru povedené a tak ve filmu nechali konce oba. Fajn, ale že by bylo o co stát? To opravdu ne.(20.12.2007)

U mňa zatiaľ neprekonaný horor. Totálna atmosféra nekončí pri obyčajnom "bu!", ale ešte to "bu!" do diváka riadnu chvíľu hustia. Príbeh je skvelý a mne vôbec nevadilo mierne striedanie žánrov a koniec je priam s ríše snov. Na druhý krát som sa ho nemohol ani dočkať. Za zmienku stoja ešte aj depkoidné úvodné titulky. Tvorcovia sa naozaj vyhrali s každou maličkosťou. BRAVO.(9.6.2005)

• - Natáčení probíhalo v Hong Kongu a Singapuru. (Terva)

• - Bratři Pangové uvedli, že inspiraci k příběhu získali z novin v roce 1989, kde se psalo, že spáchala sebevraždu dívka, které byla transplantována oční rohovka. (Terva)