Oko

Hong Kong / Singapur, 2002, 99 min

Decha Srimantra

Orange Music

Peter Chan

Tento horor som "pretrpel" v kine s dlaňami cez tvár a s občas roztiahnutými prstami pred jedným okom. Pri scéne vo výťahu som nebol ďaleko k absolútnemu zošaleniu a ani niektoré ďalšie scény príliš za ňou nezaostávajú (duchovia pri smrteľnej posteli v nemocnici). Áno, prekvapivá pointa sa dostaví, ale do kolien ma nedostala. To skôr tá prvá, niekedy v polovici filmu. Bál som sa asi viac ako pri americkom Kruhu, kde som mal tiež v sále značné psychické problémy. Víťazstvo dokonalej formy nad mierne nadpriemerným scenárom.(24.7.2017)

Strach na thajský způsob. Při prvních minutách jsem několikrát zažil onen pocit, který krásně charakterizuje jedno slovenské slovo - „zimomriavky“. To by člověk nevěřil, jak jej dokáže vyděsit scéna, ve které bezmocná poloslepá dívka prochází zdánlivě liduprázdnou nemocniční chodbou. Pro dosažení kýženého efektu doporučuji sledovat Oko sám, v noci a na přístroji s pořádnou zvukovou aparaturou. Ovšem krom atmosférických duchařských lekaček nemá první hodina filmu čím zabavit. Příběh nikam nesměřuje, hlavní hrdinka svůj problém neřeší, spíš se mu vyhýbá. Teprve v posledních třiceti minutách nabírá odvahu zjistit, řečeno hororovým slangem, „kde je zakopaná mrtvola“. Škoda že celý film nedisponuje kvalitami několika scén na hranici geniality (divoká hra na housle, oběšení), ale to už by byla příliš velká nálož i pro ty nejotrlejší borce. Pokud se rádi bojíte a dáváte přednost stupňované atmosféře strachu před upižláváním končetin, klidně si tuto verzi příběhu o tom, že někdy je lepší nic nevidět, dopřejte. 65% Zajímavé komentáře: MIMIC, Terminus, Kusko.t2, galiyosha(28.8.2006)

U mňa zatiaľ neprekonaný horor. Totálna atmosféra nekončí pri obyčajnom "bu!", ale ešte to "bu!" do diváka riadnu chvíľu hustia. Príbeh je skvelý a mne vôbec nevadilo mierne striedanie žánrov a koniec je priam s ríše snov. Na druhý krát som sa ho nemohol ani dočkať. Za zmienku stoja ešte aj depkoidné úvodné titulky. Tvorcovia sa naozaj vyhrali s každou maličkosťou. BRAVO.(9.6.2005)

Jeden z velmi zajímavých asijských hororů. Za pozornost stojí zejména kvůli scénám, ze kterých skutečně běhá mráz po zádech. Tyto sekvence jsou natočeny vskutku bravurně. Další silnou stránkou je, že film dostane v průběhu asi třikrát nečekaně nový směr. Když už má divák zápletku se vyřešenou, vydá se hlavní hrdinka hledat dákyni svých očí. Slabší jsou některé herecké výkony. A pak jsou zde scény, které bych raději vystřihnul. Například scéna kdy sestra hlavní hrdinky požádá Loa, aby jí doprovodi Munl domů je natočena vysloveně debilně a je navíc doprovázena stupidní hudbou. Pár takových seků dokáže zkazit jinak dobrý film.(22.11.2004)

Slibnou atmosféru zabíjí slabý příběh a řemeslná nedokonalost. Což je koneckonců smutný folklór většiny (alespoň mnou spatřených) hororů. Nicméně zkuste si tenhle film pustit ve ztichlém domě na pořádné obrazovce a 5+1 zvuku. Po cestě na záchod si pak stejně budete radši svítit mobilem... 50%(26.8.2016)

• - Natáčení probíhalo v Hong Kongu a Singapuru. (Terva)

• - Bratři Pangové uvedli, že inspiraci k příběhu získali z novin v roce 1989, kde se psalo, že spáchala sebevraždu dívka, které byla transplantována oční rohovka. (Terva)