Punkovou scénu v sedmdesátých letech ovládají britské kapely. Ty nejlepší z nich dobývají i americká podia. Snad nejslavnější turné přichází na počátku 1978, kdy do USA vyrazili Sex Pistols. Krátké turné plné skandálů vyvrcholilo rozpadem kapely. Detaily z něj odhalí nejen samotní muzikanti, ale i fotograf Bob Gruen, který ho s kapelou absolvoval. Průvodci britskou punkovou scénou budou v dalším díle cyklu třeba Dave Vanian z Damned, Terry Chimes z Clash nebo Johnny Rotten ze Sex Pistols. Své punkové začátky osobně popíše americká zpěvačka Joan Jett. (Česká televize)

Marze

Dokument je ke shlednuti v archivu Ceske televize. U me punkeri velmi stoupli na cene behem pandemie, protoze se nebali poradat hudebni festivaly. Treba v lete na hodne punkove vybydlenem brownfieldu na okraji Usti nad Labem. Venkovni i vnitri podium bez rousek a povinnych kontrol ockovacich certifikatu.To mi spolu s ockovanim proti covidu umoznilo se prirozene s covidem 19 seznamit,aniz bych kdy ocemocnel.Letos v lednu jsem pak byl s Filosofickou fakultou tyden na horach v Krkonosich, erasmaci tam zanesli covid a byli jsme jen tri ucastnici, kteri ho nedostali. Punk je proste bezva pratelska subkultura, kterou vetsina lidi jako vetsinu subkultur mladeze opousti v 25 letech. I kdyz jednoducha a syrova hudba neni pro kazdeho. Z dokumentu prysti nezdolna energeie. Dotkne se lehce punkove mody, potom faktu, ze az do ery punku nedostaly zeny takovou prilezitost. Narozdil treba od maskulinniho hip hopu a rapu s ciste jen muzskymi texty a umelci, v nichz dominuje sdeleni "mam nejlepsi auto , baby  jako trofej".Billyho Idola zminovaneho v tomto dokumentu jsem videl pred pandemii nazivo na obrim festaku Nova rock ve vesnici nedaleko Vidne.I dalsiho umelce v dokumentu jsem videl nazivo.Clena Sex pistols, kteri jedinou deskou pres noc zmenili Britanii. Zalozil si pozdeji slavnou kapelu Public image, ktera byla hlavni kapelou pref pandemii na nejstarsim a nejslavnejsim punkovem festivalu v polskem Jarocine (jsou zde ctyri podia, stanove mestecko a priznive ceny piva). Na kazdem punkove konceru me nekdo polije pivem, coz je mile.Ten samy postoj ma v dokumentu clen kapely, kdyz hovori o projevu prizne plivanim piva fanousky. Ani on vsak nevi, kde to vzniklo."Nestojim o vase bacily" rika. V Usti nad Labem k tomu doslo kreativnim zpusobem. Zcela opila punkerka s malou holcickou vykrikla "jedeem" ,zvedla pritom pivo nad hlavu,obsah kelimku pokracoval nahoru proti zemske pritazlivosti a zalil me stojiciho za ni. ()