poster

Punk (TV seriál)

 • USA

  Punk

Dokumentární / Hudební

USA, 2019, 3 h 38 min (Minutáž: 52–57 min)

 • gizi
  ****

  Styl dokumentu jako přes kopírák všech podobných USA dokumentů posledních let, tj. nic moc - spousta "slavných" bývalých muzikantů, novinářů a manažerů vypráví, jak to tehdy bylo, to vše prokládané výbornou muzikou a historickými záběry. Pro fanoušky této hudby určitě výborné. 75%. Druhý díl mě chytil víc, na 85%. Po shlédnutí všech dílů musím konstatovat, že se jedná o výborné zmapování punku od počátků až do současnosti. Jen bych uvítal víc hudby, ukázek bylo málo a krátké.(24.10.2020)

 • Lukoboss
  ****

  "Punk´s not dead!" Známá to hláška, na které vlastně opravdu něco je, i když se punk vyvinul už někam jinam, než kde byl na začátku. Výbornej dokument o tom, jak stál na začátku revolty Iggy Pop nebo Johnny Rotten (Sex Pistols), kteří už mají být asi tak 8x mrtví, ale pak se objevili další, mladší a celá scéna se posunula někam dál (občas až k mainstreamu, viz např. Green Day nebo The Offspring v posledních letech), což svým způsobem vůbec nemusí být na škodu. Ano, dneska už to není ten "čistokrevnej" a protestující punk, nicméně je to tam pořád, je to životní styl, je to zábava a to je neskutečně důležitý. Přestože tohle není můj styl, kde bych si rochnil ve tříakordových popěvcích, je skvělý vidět dneska ty zkušený a prošedivělý bardy, kteří to všechno zažili, kteří si tím vším prošli a mnohdy je to na nich i vidět (a nemyslím tím jenom tetování!), jak tím žijou i ve svým věku, jak mají ten elán a rebelii pořád v sobě! Takže punk opravdu není mrtvej, jenom se trochu transformoval a možná i zaujal víc lidí, než by si ortodoxní fanoušci přáli... což podle mě ale vůbec nevadí.(13.11.2020)

 • Cimr
  ****

  Na dokumentu mi vadila jistá americká popisnost. Když někdo řekne, že punk byl jako láva, co se vyvalila z vulkánu, přijde záběr na lávu, jak se valí z vulkánu. Co se týká formy, nejde o nic převratného, zkrátka různé osobnosti sedí na gauči a vzpomínají. Zábavné a zajímavé to je ale samozřejmě v tom, o JAKÉ jde osobnosti a NA CO vzpomínají. Žádné klidné rozhovory s operními pěvci na plovárně, ale drogy, mejdany, sex, alkohol, svoboda a pořádně ohulená hudba. Tvůrcům se podařilo vyzpovídat slušnou řádku exotů (v nejlepším slova smyslu) a člověk musí jen žasnout, jak byli mladí lidé v 60. a 70. letech odvážní a nekonformní vzhledem k dnešním korektním a slušným mileniálům. Ale jak se praví v posledním díle - dokud tu budou kapely, které hrají z čisté lásky k hudbě a ke svobodě, které se nechtějí prvoplánově nacpat do rádií a na stadiony, do té doby nebude punk mrtev. Člověk se dozví řadu zajímavých informací (třeba co znamenalo X na dlaních jistých návštěvníků rockových klubů, proč se na hudebníky plivalo nebo jak vznikl text ke skladbě Smells Like Teen Spirit), dokument ale nevytváří umělé hrdiny a naštěstí se nevyhýbá ani kontroverzím (neonacistické party na koncertech kapel jako Black Flag či vražda, kterou patrně spáchal Sid Vicious). A hlavně, přiznejme si - koho z nás liberálů nezahřeje u srdíčka, když v této superkorektní době na veřejnoprávní televizi slyší hlášky typu "Můžu říkat ´volizovat péro´, když je to dokument vo punku, že jo?".(1.12.2020)

 • Joker Punx
  *****

  Skvělej dokument, ale sralo mě že tam ukazujou jenom skurvenou Ameriku a druhou vlnu punku co byla v Anglii po Sex Pistols tam vůbec nedali. No jo co jinýho čekat od debilních amíků. Ostatně jedinečnej a ten pravej punk byl stejně v Anglii. Rozhodně nejlepší je druhej díl o Sex Pistols - Johnny Rotten nám pěkně ztloustnul :D Když jsem ho viděl u nás v Praze v roce 2018 s kapelou Public Image Limited v Lucerně, ještě tak úplně vypasenej nebyl :D(15.11.2020)

 • rajot
  *****

  Joker Punx: napsat hned po sobě "skvělej dokument" a "co čekat od debilních amíků" je fakt masterpiece. Jedinečnej punk není jenom v Anglii, ale i v Japonsku, Švédsku, Finsku, Jugoslávii, Polsku, Francii, Španělsku, Brazílii, Kolumbii, na Islandu a dalších asi 50 zemích světa. A ta "skurvená Amerika" mu mimochodem dodnes dává stovky výbornejch kapel. Ale aspoň někdo konečně určil, kde že je to ten pravej punk :))) Jinak z dokumentu jsem nadšenej, sice se tady chodilo dost po povrchu a hodně toho chybí, ale víc se prostě stihnout nedalo (rozšíření o dalších pár dílů by byla pecka). Nicméně pokaždý když se tam objevil Lydon, tak jsem se hrozně lek. Takže jsem se hlavně v druhym díle lekal poměrně hodně často. A mimochodem, to byl dycky hroznej blbec.(16.11.2020)