Můj přítel Monk

(TV seriál)
Komedie / Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2002–2009), 91 h 4 min (Minutáž: 40–118 min)

Tvůrci:

Andy Breckman

Tony Shalhoub, Ted Levine, Jason Gray-Stanford, Traylor Howard, Stanley Kamel, Bitty Schram, Glenne Headly, Tim Bagley, Brooke Adams, (více)

Série(8) / Epizody(124)

Tony Shalhoub v roli velice zvláštního a obsesivního detektiva Adriana Monka, který trpí psychologickou poruchou, která ho již připravila o skvělou pozici policejního detektiva v oddělení vražd u San Franciské policie. Kvůli tragické a nevyjasněné vraždě jeho manželky si vybudoval abnormální odpor k davům, rušným ulicím, bakteriíím, mléku a dalším věcem, což mu ale v jistých chvíích velice napomáhá k vyřešení případů. S jeho každodenním životem mu pomáhá asistentka Sharona, ze které se stává ženský Dr. Watson. Adrian se u všech případů setkává s kapitánem Stottlemeyerem, jeho bývalým nadřízeným, kterého Monkovy schopnosti, stejně tak i jeho slabosti dovádějí k šílenství. (Universal Channel)

Gemini

Originální případy řešené občas pořádně haluzovým způsobem, aneb podivný seriál o podivném "detektivovi". Nelze mu upřít vtip, pokud vám zrovna hlavní hrdina svými nablblými výmysly, tedy pardon, neurózami, neleze na nervy. Ale žádný vyšetřovatel závažných zločinů by neměl být divnější než Columbo:) Tony Shalhoub hraje možná výborně, ale obsedantní neurotičku hrála i Lucy Liu a v jejím případě se mi to zdálo roztomilé;) Nebo Hercule Poirot, to je klasa. Prostě ne, nemůžu jít přes 60%. ()

Malarkey

Zdá se mi, že se Američané pokoušejí inovovat jejich smysl pro humor a berou si zdárný příklad z Britské scény. Hlavní hrdina je totiž jednoduše řečeno magor. Tak jak by to řekl Lister při pohledu na Arnolda Rimmera, který si vše očividně zapisuje do svého notesu. Pan Monk je totiž puntičkář, který mi svým chováním v jistém smyslu připomíná Columba. Jak se chová, jak dedukuje samotné případy. Jakoby mu z oka vypadl a možná právě proto ho mám tak rád. Sice bych s ním nevydržel ani minutu, ale občas se na něj s radostí podívám. Seriáloví tvůrci konečně pochopili, že seriál dělá na oblíbenosti důrazná a respektovaná postava, o kterou jen tak někdo nezakopne. Pan Monk ani do budoucna dle mého názoru takovýto problém určitě mít nebude. (8/10) ()

Marigold

Vydařené seriálové dílko... zdá se, že v současnosti kvalitní detektivní seriál stojí a padá s charismatem hlavního hrdiny (viz skvělé Vraždy v Midsommeru). Monk je skutečně výlučný kousek, pravda trochu poirotovského střihu. Jeho puntíčkářství, lehká zženštilost a upjatost ve výsledku hodně připomíná řádění pošuka Columba, byť je to jiné... své. Roztomile nejisté, jímavé a velice nehrdinské. Navíc často podpořené skvělými scénáři, které jsou napínavé, vtipné... prostě chytlavé. Monka si tak řadím do pantoptika roztodivných detektivů, jejichž vyšetřování stojí za to sledovat. ()

Djkoma

Monk není můj přítel. I když jsou některé jeho úchylky dosti směšné a vtipné, jiné jsou povrchní a obyčejné. Celkově vzato je to obyčejný kriminální seriál, kterých tu byla už hromada, pouze s podivnější hlavní postavou. Někomu to bude stačit, druhému ne a já stále raději vidím kriminální tým několika zajímavých lidí, co dokážou pokaždé překvapit (a funguje mezi nimi jistá interakce a skryté vtipy), než jednoho muže, co překvapuje stále dokola velmi podobnými kousky (a vše na konec vysvětlí). ()

T2 odpad!

__Monk: 5.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,460,784 //počet predaných kusov 93,560║ __Monk: 6.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,569,887 //počet predaných kusov 39,257 ║ __Monk: 7.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,998,557 //počet predaných kusov 61,513 ║ __Monk: 8.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $1,463,821 //počet predaných kusov 40,673 ()

• Když Natalie Teeger (Traylor Howard) při své první návštěvě bytu „slavného detektiva“ hasí oheň odpadkového koše v kuchyni, tak ústí hasicího přístroje je skloněno k nádobě ručního hasičáku, přestože když si ho těsně předtím sebrala Monkovi bylo vodorovně. Při následném odložení hasičáku na stůl je jeho ústí zpět ve vodorovné poloze, ale když si potom pan Monk (Tony Shalhoub) prohlíží návod k použití (mrmlajíce přitom, „že bude muset napsat výrobci“), tak už je ústí opět skloněné dolů. (Lasskoun)
  • Ve 13. minutě rozmlouvá s Monkem (Tony Shalhoub) fanynka. V jednu chvíli sepne ruce nahoře, ale ve střihu zezadu je má nesepnuté dole. (Amper01)
  • Cena Emmy: 2003 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2004 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2005 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2006 - soška pro nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu, 2007 - nominace na nejlepšího herce v hlavní roli komediálního seriálu. (109)