Roku 1193 před naším letopočtem sjednotil mykénský král Agamemnón řecká království. Když však jeho bratr, spartský král Meneláos, oslavoval mír s trójskými princi Hektorem a Paridem, jeho krásná, mladá žena Helena a pohledný Paris se do sebe zamilovali. Když Hektor zjistí, že si bratr veze domů Helenu, která utekla od nenáviděného manžela, je mu jasné, že to znamená válku. Agamemnón využije situace a začne chystat tažení pod záminkou Meneláovy urážky. Nedbá varování svého rádce, že Trója nikdy nebyla dobyta a Hektor je velmi dobrý vojevůdce. Spoléhá na svou armádu a nezranitelného válečníka Achillea. Ten skutečně do boje vyrazí, přestože Agamemnóna nesnáší a jeho matka, bohyně Thetis, mu prorokuje, že pokud odjede bojovat proti Tróji, zemře. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Vítězstvím opojení obránci města se přes varování Hektora rozhodnou pro další útok. Když v souboji s Achillem padne Hektor, slíbí bojovník trojskému králi Priamovi, že po dvanáct dnů, kdy budou probíhat smuteční slavnosti, Řekové město nenapadnou. O dva týdny později najdou Trójané řecký tábor prázdný. Jen na břehu stojí obrovská socha koně. Podle kněze je to dar. (TV Nova)

POMO

Limonádová prehliadka hviezd a efektných súbojov. Herci slušní, výprava pekná. Súboj Achillesa s Hectorom možno najlepší, aký som v rámci žánru videl. I keď s tým žánrom je to diskutabilné. Trója nedisponuje ani zlomkom kúzla filmov Williama Wylera a je iba technicky brilantným popcornovým kalkulom. ()

Cival

Hrozně moc jsem se těšil, takže jsem teď docela dost zklamaný. Potvrdily se mi obavy z výběru režiséra. Petersen tápe hlavně při velkolepých bitevních scénách, které jsou značně nepřehledné a často to vypadá, jakoby po sobě vojáci pouze šlapali. Žádná vizuální lahůdka, nečkaná vychytávka ani strhující akční moment. Nejednou jsem si vzpomněl na Statečné srdce nebo Gladiátora, protože dynamický střih, adrenalin a cit pro vizuálno Petersenovi výrazně chybí. Navíc jsme prakticky všechny cool záběry už viděli v trailerech, což je na dvou a půl hodinový kolos docela problém. Tenhle fakt však přesně odpovídá upovídanosti Tróje a vcelku nudné výstavbě příběhu. Benioff sice napsal velmi zajímavé, nejednoznačné postavy, ale nedokázal je stejně fajnově rozestavět na šachovnici a vdechnout jim život i bez několika křečovitých dialogů. Pořád jsem v rozpacích, i když vzpomínka na nadupanýho fracka Achilla a jeho mistrovsky natočený souboj s Hektorem mě hřeje u srdce. Ale jedna dobrá bitka a dva výborní herci (Pitt - Bana) na takový hit nestačí. PS: Výborné triky a hrozná Hornerova hudba. ()

kOCOUR

Řecko ještě nikdy nebylo tak cool. Velkolepé bitvy ustupují mnohem dynamičtějším a choreograficky vypilovanějším osobním soubojům, postavy jsou plastické, parádně napsané a ještě lépe zahrané (Pitt je skutečně nehorázně "hustej" parchant, Bana rovněž pobral charismatu pár lopat navíc). Celkově vzato dvě a půl hodiny dlouhá řež s občas trochu příliš naivními dialogy a nevhodně použitou hudbou, která ubírá v mnoha situacích tak polovinu tempa. ()

Lima

Tak tohle si Homér vážně nezasloužil. A nezasloužili si to ani olympští bohové, které scenárista úplně vynechal a připravil tak slavný příběh o to pravé koření, o prvek kouzla a mystiky, která tak sluší antickým eposům. Bohové a kouzla se nekonají, co tedy zbylo? Scenáristicky hodně poslepovaný a Iliadou VELMI VZDÁLENĚ inspirovaný příběh plný klišé, patetického žvanění a rádobyhlubokomyslných úvah, příběh který nudí, nechytne za srdce a je nemotorně vyprávěný. Ani pastva pro oči se nekoná. Petersenovým řečem o "nebývale přehledných bojových scénách" se musím jenom smát, je to přesně naopak a jeden vydařený souboj Hector vs. Achilleus to nespasí. Nemile překvapí, že všechny podstatné bojové scény jsou vidět v pouhém traileru. Kdybych měl srovnávat, Scottův Gladiator s téměř dvojnásobně nižším rozpočtem vypadá mnohem výpravněji a ačkoliv scenáristicky byl podobně přihlouplý, byl opravdovou vizuální lahůdkou, což se o Troje říct nedá. Pár počítačově vygenerovaných záběrů na město a připlouvající lodě....Petersenova nevýrazná režie postrádá až na vzácné vyjímky nějaký nápad. Ani hudba se moc nepovedla a k hercům pár slov - Pittovi arogantního Achillea věřím. Bana je neskutečně charismatický, O´Toole stále veliký herec, jenom Bloom se svým nepříliš širokým hereckým rejstříkem to kazí a pravidelně střídá dvě herecké polohy - pohled plaché laně a pohled zarputilý.___Šéf Warnerů prý při projekci proplakal pět kapesníků. Říkám si, jestli to náhodou nebylo za zoufalství z toho, kam vrazil svých 200 melounů. Chudák...... ()

Galadriel

Ale spíš asi 2,5 hvězdičky. Co se týče výpravy, kamery a technické stránky filmu není co vyčítat. Ale k příběhu, režii a některým hercům už výhrady mít musím. S tím, co celý námět, Homérův epos a období antiky nabízí si myslím, že výsledný scénář je hodně slabý a velmi průměrně zrežírovaný (a to nemluvím o úplné absenci bohů, která je pro mě nepochopitelná, protože právě z postav Olympských bohů by se dalo vytěžit strašně moc - viz. třeba technicky slabý, ale příběhem velmi povedený Souboj Titánů). Co se týče herců tak velmi se mi líbil Peter O'Toole (který je opravdu fantastický), ucházející je i Brad Pitt jako Achilleus, solidní Sean Bean jako Odysseus a Eric Bana jako Hektor. Naprostým zklamáním je ale pro mě Orlando Bloom a Diane Kruger, kteří jsou oba zoufale necharizmatičtí a prkenní. Bohužel musím říct, že mě tentokrát nzaujala ani hudba (James Horner) která místy téměř věrně kopíruje hodně výborných soundtracků minulosti (mj.jsem v ní slyšela Zimmerova Gladiátora, Jarreho Lawrence z Arábie, Arnoldovu Hvězdnou bránu (která je sama podobná Lawrenci z Arábie), Muže se železnou maskou a samozřejmě taky spoustu dřívějších Hornerových kompozic). ()

Gemini

Lehké mrazení kdesi u páteře, způsobené otázkou co asi Petersen a snaha vydělat na epické báji (skutečně VOLNĚ inspirované Homérem) co největší sumu, mě nepřechází ani teď, tři čtvrtě roku po zhlédnutí Troji. Jen by mě zajímalo proč Troji a ne Tróji, ale to je asi jako proč Sazka Arena a ne Aréna, že ano... Tak čím začít? Vezmu to chronologicky podle děje filmu...absence božstev (a božstviň:)) - proč, když se z jakéhosi pofidérního důvodu tvůrci rozhodli vynechat bohy z filmu, někdo pořád omílá vůli bohů, znamení bohů, a tak podobně? Dále...Orlando Bloom - velmi dobře obsazený jako nezodpovědný floutek poblázněný hormony, ale těžko srovnatelný s antickými krasavci. Diane Kruger - no...víc mě zaujala Hektorova manželka (Andromaché Saffron Burrowsová), kvůli Heleně jakou má být německá exmodelka bych rozhodně válku nikomu nevyhlašoval... Hektor – už od Black Hawk Down (kde taky hrál největšího geroje) můj oblíbenec Eric Bana, největší hrdina celé Iliady, ve filmu navíc zpodobněný jako největší sympaťák a hrdina nad hrdiny, který měl bohužel tu smůlu, že natrefil na hodně namotivovaného a hodně naboostovaného samolibého narcise Brada Pitta, jehož polobožství bylo také vyřešeno tak nějak do ztracena, ale chová se ze všech postav Homérovi snad nejvěrněji. Nicméně je pěkné, že se nám bájné dějiny ukázaly z trochu jiného než tradičního pohledu, kde Řekové byli ti hodní co si chtěli jen vzít zpátky to svoje a odčinit urážku Mykénského krále, obzvlášť Agamemnón Briana Coxe je dokonale bezcitný a odporný skrznaskrz, jinak bych asi Pittovu Achilleovi nefandil ani těch pár minut kdy se hádá o Bríseovnu...mimochodem skutečně velmi romantické seznámení po nejlepší akční scéně celého filmu (Achilles a Myrmydoni se vyloďují a útočí). Peter O'Toole jako Priamos se předvádí ve skvělé herecké formě, jeho vypjatá scéna s Achilleem je pro změnu nejlepší dramatický výkon filmu. Bohužel se zúčastnil i nejhůř graficky zvládnuté scény - rozhovor v opuštěné hlavní síni je naprosto evidentně natáčený před modrým (nebo zeleným nebo jaké se to vlastně používá) pozadím. Závěr Troji všichni známe a ten kůň vypadal opravdu velmi dobře, dokonce padla i hezká narážka na založení Říma, ale Paridovo vítězství nad Achilleem je jedna velká trapnost nad trapnost. Z božskou rukou vedeného zásahu šípem se stane debilní ukázka toho, že nějaký vlasatý jouda neumí mířit...a Agamemnónovo patetické řvaní "Let it burn!" je přinejmenším nevhodné. Výprava celého filmu je úchvatná a poměrně dost historicky věrná, Hornerova hudba s ječícími bulharskými sboristkami je také solidní, ačkoliv Yaredův původní soundtrack je IMHO mnohem lepší. Atmosféra sedí jen místy, Achilleova úvodní bitka a předcházející scéna ranního buzení působí dost nesouladně, a podobných míst je víc. Co mě ale naprosto zdecimovalo a zarazilo do sedačky, byl naprosto katastrofální překlad kinotitulků, jehož tvůrkyně má kliku, že si nepamatuju její jméno, pouze pohlaví...tedy pardon, její gender, abych byl politicky korektní. Nejenže zjevně noc předtím flámovala, takže špatně viděla na dialogy - to by v případě, že film nikdy neviděla, omlouvalo zaměnění "Release arrows!" za "Rozpusťte řady!" a možná i "See those crows? In the evening they'll be feeding upon your flesh," při čemž slyšíte jak vrány kroužící nad Meneláem a Paridem krákají za "Vidíš ty davy? Večer budou hodovat na tvém mase.", ale nejpíš nemá ani ponětí o dějinách a se zdravým rozumem je asi taky na štíru. Protože překládat "Egeans" ve chvíli kdy Agamemnón řeční nad mapou Středomoří jako "národ Egeatů", to je na zavření do ústavu. Celkové hodnocení - jako velkému obdivovateli a vděčnému čtenáři Homéra mě Troja místy bolestivě zraňovala a místy velmi dobře bavila, přičemž to druhé poněkud převážilo. Navíc dát filmu s takovým záběrem a nábojem, navíc nutno přiznat, takové velké podívané, míň než *** asi nejde. () (méně) (více)

Matty

Zklamání o velikosti trojského koně. 50% Zajímavé komentáře: Gemini, Tyler, Rex Mundi, Faidra, Anderas, Tayen, VerteX ()

Tosim

Asi takhle: netěšil jsem se vůbec a teď jsem nepokrytě nadšený. Osobně mám radši jiný druh umění, než je to oslavované antické, takže pouhá inspirace velkým dílem mi nevadila. Jediné, co by se dalo vytknout, byla ta věc, že se o bozích ve filmu stále jen mluvilo (a proč tedy, když tam větší úlohu neměli?) a Bluma, jehož "plakátový" herecký výkon jsem však čekal. A dál...už je to všechno jen dobré. Herci, režie (dokonce jsem našel i pár dobrých nápadů!!! :-), kamera, výprava a dokonce ani ta zatracovaná hudba mi nepřišla nijak strašná. A vražedná stopáž utekla jako voda!!! SLUNCE ZÁŘILO, KDYŽ TĚ TVÁ ŽENA OPUSTILA! ()

Enšpígl

Komerční zpracování jedné bitvičky v dávných dobách se povedlo. Povedlo se digitální vyloďování řeckých válečníků . Eric Bana v roli Hektora je král klaďasů . Pitt sice zde není v nej herecké kondici,ale svou úlohu plní dobře.Kdo je mě silně odporný je Orlando Bloom i když to možná je ta postava co ztvárnil teď vážně nevím.Vrchol filmu jednoznačně fight Achilles /Hektor. Jelikož na podobný druh filmu chodím s cílem :solidní zábava , nějakej ten fight, . Odcházím povětšinou plně uspokojen. ()

Radyo

V žádném případě nemůžu souhlasit s některými kritiky. Troja je vysoce profesionálně udělaný film, jemuž se možná dají vytknout některé detaily, ale nelze jej šmahem označit za průšvih. Možná už začínám být nakažený filmovou komercionalitou, ale nemohu si pomoci - ne každá hollywoodská komerce je špatná a ne každý nezávislý film je dobrý. Smiřme se s tím. Btw. Eric Bana je skutečně v tomto filmu výraznější, než ostatní jeho herečtí kolegové. A Brian Cox je sympaticky nesympatický. :-) ()

Malarkey

Z historického hlediska je to naprostá kravina. Už jen to že samotná bitva trvala 10 let oproti pár dnům, jak nám autoři servírují znázorňuje fakt, že se tvůrci vypli pouze na film samotný. I vlastnosti různých důležitých postav mají mít zdaleka jiný charakter než se může zdát. Ale pokud to budeme brát pouze jako film, tak rozhodně jako film velice zdařilý plný efektních bojů, slušných hereckých výkonů, pěkně zpracovaného prostředí a opravdu s hodně rekvizitami. Škoda oné historické nepřesnosti, která i přesto nemá smysl řešit jelikož Trója i tak zůstane v pamětích diváků jako jeden z nejlepších historických filmů současnosti a zdá se, že oprávněně. --- Říká se, že vás nelze zabít. - To bych se asi neobtěžoval nosit štít. ()

T2

Rozpočet $175miliónovTržby USA $133,378,256Tržby Celosvetovo $497,409,852Brad Pitt ako Achilles a Eric Bana ako Hector hrajú svoje hrdinské postavy bravúrne aj napriek tomu, že scenár ma svoje slabiny a ostatný známi herci hrajú len dosť priemerne, či dokonca úplne kazia dej ako Orlando Bloom otravne podávajúci svoju úlohu Parisa. Súboje sú vrcholom filmu, hlavne ten pred hradbami Tróje: Achilles vs Hector. /videl v kine 2x: 80%/ ()

Marigold

Předně, v titulcích filmu stojí "inspired by Homer´s Illiad, za což mu mnohé odpouštím. S Homérovým veledílem to totiž nemá téměř nic společného, pokud tedy nepočítám částečně obšlehnutý příběh. Petersenův film je pokusem o pohled za mýtus "oživením" prvotní události. Nejsou bohové, nejsou hrdinové mimo čas a prostor, je jen velký lidský příběh o vášni, lásce, zradě, válce a hrdinství. Jsou kladní a záporní hrdinové (kladný je jednoznačně Hektor, záporný - překvapivě - dobyvačný Agamemnon), jsou však i hrdinové rozeklaní mezi dobrem a zlem (Paris a Achilles). Je spousta vrstev, ve kterých se dá tenhle působivý a strhující příběh rozehrát, je však jen jedna vrstva, ve které to tvůrci skutečně činí – vrstva hollywoodského špektáklu. Trója není ničím víc, chybí ji čisté emoce bez kalkulu, chybí ji skutečné kouzlo a monumentalita (triky jsou ji prd platné, když není nic "za" nimi). Petersen dělá přesně to, čím v továrně na sny proslul: řemeslně dobrý výrobek. Bojové scény jsou výborné ve velkých celcích i detailech (souboj Achilles vs. Hektor je bezchybný), žel jeho režii po čertech schází ta empatie a imaginace, jakou dodnes září Ponorka či Nekonečný příběh. Nic víc než technická dovednost. Tuto dovednost podsekává ostudný Hornerův soundtrack bez jediného vzruchu, výrazné melodie a kapky energie. Naopak, pomáhá mu brilantní duo Pitt-Banna. zejména první vysekl svou roli s obdivuhodnou přesvědčivostí a je-li něco, co by mohlo tenhle bombónek na jedno použití přetrvat, je to právě Achilles, hrdina na pomezí bezmezné arogance a křehké zranitelnosti. Ostatní tváře? Bloom tradičně příšerný a novinkově i nesympatický. O´Toole jaksi křečovitý, ale v klíčových chvílích přeci jen přesvědčivý, Bean utopený v mizerném a tezovitém scénáři atd. Závěr filmu je tak ukrutná prasečina, že se mi otevírala kudla v kapse. Inspired by Illias and endless stupidity. Homérovï Danajci obléhali Tróju deset let, Petersenovi komparzisté jsou s ní hotoví za 14 dní. Homérovo dílo přetrvalo tisíce let, Petersenův opus nepřežije letošní sezónu.Je mi líto, ale patří mu to. --- marginálie: fórky s Aeneem a Achillovou patou jsou opravdu dobré. Zmiňovat, že tahle verze nefunguje v komplexu řeckých mýtů a mnohé z nich nelogicky popírá (Agamemnon je toho zářným příkladem, stejně jako věštec Laookón) je zřejmě zbytečné... ()

Djkoma

Těšil jsem se na nejlepší film roku a to co sem viděl v kině byla totální blbost s obsazením, které nepředvedlo kromě Erica Bany, Brada Pitta a bohužel velmi málo viděného Seana Beana, vůbec NIC. Režie Wolfganga Petersena je strašná a kazí film, který nejen kvůli scénáři naprosto neosloví a její jedinou " výhodou " jsou bojové scény (krom souboje Achilles VS Hektor naprosto průměrné a občas nepřehledné). Nechápu jak tak zkušený režisér může udělat z jedné bitvy pomocí strašného střihu naprostou slátaninu. Koukám, že moje kritické hodnocení je asi nejmenší co tady kdo dal, ale prostě tento film na mě neudělal žádný dojem a dvě * jsou z milosti. Pro mě velké zklamání...PS:Homér se možná ještě tedka obrací v hrobě ()

Renton

Scénář: David Benioff .. Spíš jen 70%. Chybí víc historie! Celkově se scénář a režie moc nepovedla.. Čekal jsem, že pochopím a uvidím Trojskou válku, ale takhle jsem zmateny ještě více:-). Je to prostě jen velký film s (většinou) výbornými hereckými výkony. Ale nudit se v kině nebudete.. ()

DaViD´82

Ambiciózní velkofilm, který dojíždí na svůj prachmizerný scénář a nenápaditou režii. Slet veskrze průměrných scén a ignorace mytologické stránky činí z Tróje nezajímavý pokus, který má blíže ke studiovým sandálovým historickým filmům než-li k moderní podívané patřící na velká plátna. ♫ Hodnocení OST: 2/5 ()

Pohrobek

Chce-li se někdo srovnávat anebo alespoň být srovnáván s Homérem, musí rozhodně klasickou Homérovu látku uchopit nějak nově a pokusit se o trochu obohacení tohoto tématu a nikoliv pouze trpně kopírovat geniální předlohu, protože pak by se nejednalo o umělecké dílo, nýbrž pouze o plagiátorský řemeslný výrobek. Z tohoto pohledu Troja nezklamala a odvážně zamíchala s mnoha známými fakty a dokonce i postavami, kdy se vedle klasických dilemat a problémů řeší i několik "moderních" otázek a jednotlivé události i postavy jsou přizpůsobeny tomuto účelu. Hlavní důraz není kladen na poměrně dobře zvládnuté bojové scény, nýbrž na vnitřní konflikty hlavních postav. Achilleova podivná touha po slávě, která však vůbec nevylučuje další vývoj jeho postavy, už může diváku časem připadat jako trochu potrefená a umělá, zato Hektorově a Paridově přístupu se už dá uvěřit poměrně snadno. Podle hesla:"Účel světí prostředky.", byla silně zjednodušena postava krále Agamemnona, který se tady stal pomalu hlavním záporákem a tím, jak si s ním scénaristé nakonec poradili si sami zabouchli dveře k natočení Orestey. Celkem sympatické jsou povětšinou herecké výkony ( Peter O'Toole, Eric Bana, Sean Bean), výjimečně mně nevadil ani Brad Pitt, kterému jeho role arogantního namyšlence docela sedla. Překvapilo mě, jak film rychle uběhl. 165 minut - no, 11 000 veršů to není, ale i tak z 10 let zbylo přibližně 16 dní. ()

Rob Roy

Na film za sto osmdesát milionů to je dost málo. Výprava dobrá, ale příběh klasicky přehnaně patetický, příliš mnoho vznešených vět a málo děje. Orlando Bloom a Diane Krugerová jsou naprostá prkna, jinak ostatní herci ucházející, hlavně můj oblíbenec Sean Bean a B. Pitt ( dobrá role ). Jinak film moc nenabízí právě to, co měl - velké emoce a strhující bitvy. Hrdinové mi byli téměř ukradení a scény, které měly být dojemné, na mě moc nezapůsobily. Závěr nemá žádnou gradaci ( stejně jako tu není žádný pořádný prolog, který by tomu dodal nádech legendy ). Nejdéle si asi zapamatuji souboj Achilla s Hektorem. Slabé; viva Pán Prstenů. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (více)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole