Atentát (TV seriál)

Krimi / Drama

Česko, 2015 - 2016, 18 h (Minutáž: 18x60 min)

Pavel Berkovič

Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Kraus, Anna Šišková, Marek Taclík, Jiří Dvořák, Jan Dolanský, Andrea Opavská, Miroslav Táborský, Michal Slaný, Čestmír Řanda ml., Sabina Králová, Pavel Rímský, Ivan Vyskočil, Marek Němec, Jan Teplý ml., Jiří Štěpnička, Stanislava Jachnická, Miroslav Hanuš, Pavel Novotný, Ján Jackuliak, Radim Fiala, Jan Přeučil, Ctirad Götz, Petr Vršek, Václav Noid Bárta, Filip Čáp, Zdeněk Podhůrský, Václav Chalupa, Václav Neužil ml., Jiří Štrébl, Jiří Holík, Dita Hořínková, Štěpán Benoni, Petr Batěk, Andrea Černá, Anežka Rusevová, Petr Panzenberger, Ivan Shvedoff, Martin Davídek, Lukáš Jůza, Patrik Plešinger, Jan Dvořák, Miluše Hradská, Petr Mikeska, Karel Jirák, Svatopluk Schuller, Henrieta Hornáčková, Jan Emmerling, Jan Sedláček, Ivana Stejskalová, Vítek Březka, František Staněk, Václav Červenka, Miro Grisa, Vladimír Marek, Otta Tesař, Michal Bumbálek, Alan Novotný, Hana Seidlová, Jana Malá, František Kreuzmann ml., Pavel Batěk, Jan Čtvrtník, Tomáš Trapl, Jan Krafka, Jiří Bartoň, Petr Nácovský, Jiří Krejčí, Petr Reidinger, Ivo Kubečka, Zbyšek Pantůček, Andrei Toader, Daniel Margolius, Petr Halberstadt, Michal Roneš, Jiří Untermüller, Ivo Novák, Teresa Branna, Lukáš Král, Martin Dědoch, Josef Hervert, Miroslav Babuský, Jakub Jech, Ivo Bureš, Miroslav Hruška, Sergej Sanža, Kateřina Lojdová, Dušan Sitek, Jan Hájek, Marek Adamczyk, Petr Varga, Martin Učík, Petr Koutecký, Jana Radojčičová, Pavel Skřípal, Šárka Kavanová, Kateřina Březinová, Rafael Pražák, Romana Goščíková, Vilma Frantová, Ondřej Mataj, Lukáš Černoch, Lucie Slováková, Aleš Bílík, Marcela Nohýnková, Jan Jankovský, Milan Enčev, Vít Buriánek, Filip Gavlas, Otmar Brancuzský, Veronika Petrová, Stanislav Lehký, Richard Němec, Rostislav Trtík, Martin Mejzlík, Izabela Kapiasová, Bořek Joura, Petr Kleňha, Tomáš Kořének, Štepánka Fingerhutová, Pavel Kryl, Pavel Majkus, Otto Rošetzký, Jiří Fero Burda, Jan Holík, Daniel Tůma, Tomáš Kolomaznik, Petr Reif, Petr Kocourek, Martin Hruška, Roman Teprt, Roman Škoda, Jan Jakub Ryba, Tatiana Evonuk, Petr Štěpánek, Marta Richterová, Jiří Schwarz, Sandra Černodrinská, Evženie Nízká, Luděk Jiřík, Tomáš Palatý, Isabela Bencová-Smečková, Nikol Fischerová, Lenka Jurošková, Tomáš Bambušek, Jan Horák, Jan Pavel Filipenský, Jiří Nácovský, Szidi Tobias, Michael Dymek, Ondřej Svoboda, Miroslav Večerka, Martin Dusbaba, Jana Walterová, Roman Mrázik, Františka Brzobohatá, Ondřej Černý, Martin Janouš, Jiří Král, Zdeněk Sedláček, Miroslav Lhotka
  • rakovnik

Tak jsem seriál dokoukal až do konce. Nedalo to ani moc velkou námahu, protože jako bezmyšlenkovitá odychovka funguje docela slušně. Nicméně, mám rozporuplné pocity, z toho mnohé takové, jež tvůrci asi neočekávali. Ke kladům počítám slušně odvedené řemeslo, ať už se jedná o kameru, slušnou výpravu a celkem ucházející obsazení. Nechybí sem tam napětí, trocha akce. Ale i ze všech kladů lze vytáhnout zápory. Už jen obsazení Roberta Jaškówa beru jako problematické, protože tento herec podle mě nemá charisma. Navíc, když jej doplňuje asexuální lesboidní žena, hrající si na děsnou tvrďačku, vypadají tyto dvě postavy spíše komicky. Věty, které pronáší český James Bond - Dan Chládek, vyvolávají když ne smích, tak alespoň pousmání. Ostatně, z Chládka udělali tvůrci spíše než Bonda snad Supermana, jediného rovného, čestného a přímého člověka když ne na světě, tak v Česku. Umí vyřešit vše a zří dále, než ostatní, ale v zápětí se divím, že trefí letící tenisák na 600 nebo kolik metrů, ale na 20 metrů velkého rusáka netrefí ani napošesté. Jak již naznačuji, scénář je slušně zamotaný, což je zároveň i jeho největší slabinou. Snaží se pojmout úplně vše, autoři motají realitu s fikcí a koneckonců i s totálními úlety a demencí. Toto míchání reality s výmysly a domněnkami mi opravdu vadí. Buď mají autoři popsat realitu, nebo si vše vymyslet, ale nevodit diváky za nos tím, že Wolf je Klaus, Forestek Hájek a tak podobně, protože se snaží navodit atmosféru autetična, které ale popírají svou fantazií a spekulacemi. Pokud seriál začal jako parodie, končí jako totální fraška. Postavy v posledním dílu jednají už všechny naprosto dementně, vynořují se nové a v posledních dvaceti minutách popírají některé vše, co doposud dělaly. Pohádkový konec jen dokreslil dojem, že autoři nás mají za totální tupce. Jako komedie slušné, jako kriminálka mi připadá, že se duo Kroupa - Klíma totálně zbláznilo.(15.3.2016)

• Enšpígl

Na Novu jsem se díval naposled na Okresní přebor, nadšen z posledních cs seriálů (Labyrint, Cirkus Bukowski ) jsem se rozhodl kouknout i na Atentáta a musím říci, že horší věci veřejně vysílá snad už jen Islámský stát. Scénář ignoruje souvilsosti (objevní první stopy ), návaznost děje (neuvěřitelně pitomej střich ) a všechno dovršují dialogy, to s tím vyzrazením atentátu před zlodějem aut patřilo spíš do Bláznivý střely. Hodnotit po prvním díle nehodlám a na další bych se kouknul jedině v rámci nejsurovějších výslechových metod od gestapa. Komentář jsem napsal proto, abych některé duše varoval před zcestím.(13.10.2015)

Slabší rozvolněné pokračování Expozitury. 1) Po klopýtavém začátku (několik dílů) se tento nepřehledný a překombinovaný seriál trochu zvedl. Poslední díl to ovšem vše poslal do kopru. 2) Spoiler. Scénář mi místy připadal dosti odbytý s výjimkou posledního dílu, který je totálně na hlavu (např. babička majitele bezpečnstní agentury jako korunní svědek, úloha presidenta v celé věci, homosexuální mág z Institutu a mnoho dalších nesmyslů). 3) Ovšem pro roli nafoukaného ignorantského presidenta Václava Wolfa se 62letý Jan Kraus snad přímo narodil.(21.3.2016)

Poslední díl - to byl tedy "nátřesk"! Prezident ČR nebezpečným ruským agentem, který je zapleten i do vražd, novodobý Rasputin na dálku zničí dalšího nebezpečného ruského agenta (i za špatné řeči na adresu mrtvého ruského agenta - milence "Rasputina") a poté se samovznítí, nebezpečný mafián (předobrazem postavy Vít Bárta) má během zákulisních jednání po boku starou paní, která moc dobře vnímá okolní svět, údajně ubitá policistka Jánská žije kdesi na chatě a my se dozvídáme, že Chládek o tom asi věděl a Terezu pouze využil (chtěl se jí odměnit jedním sexem, ale to se mu nepostavil - viz 17. díl). A pak je tady proměna Kofčína, jenž nenávidí Rusy až za hrob a raději pomůže Chládkovi, kterého chtěl na začátku seriálu zabít. Wolf je již jako exprezident zastřelen českým válečným veteránem, takže úspěšného atentátu se divák dočká. Druhá řada Expozitury nebyla vyloženě špatná, ale rozhodně nejde o seriál, který bych mohl brát vážně. Poslední díl z toho udělal úplnou frašku. Klíma údajně řekl, že se dají točit další série. No raději ne - ve třetí řadě by proti sobě třeba mohli stát Tereza s Kofčínem proti Chládkovi a Jánské. Ať zůstanou oba scénaristé raději u reportáží.(15.3.2016)

Seriál je skvělý! Že má jen 51% svědčí o blbosti komentujících,, o zapšklé zaujatosti vůči stanici, na které se vysílá. O tom, že na na Nově se nic jiného koukat nedá o tom jako žádná :-), ale tenhle počin je prostě dobrý. Celé díly (a mám je natočené) si ani nevzpomenu něco přikusovat(leda své nehty) nebo někam odcházet (reklamy na rychlo přejedu). Až na některé přehlídnutí je každá scéna vymazlená. Skvělá kamera, dobrý herci, moc pěkná hudba a akční scény nemaj chybu. A oba scénáristi nejsou žádný šumaři, ale investigativní novináři, kteří vědí to, co my všichni dávno tušíme, Tak proč si to neužít?(9.3.2016)

• - Natáčelo se na zámku Hořovice a také na zámečku Bon Repos u Lysé nad Labem. Restaurace Oáza je ve skutečnosti Golf klub Klánovice. (M.B)

• - Ve 2.epizodě "Veterán" zhruba v čase cca 0:31:00 Tereza Hodačová (Hana Vagnerová) odzbrojí neznámého muže, který má zájem o Danův dům.Nůž spadne na zem ostřím směrem k domu a celkem daleko od pistole, kterou Tereza předtím položí. Když Tereza běží pro zbraň, tak nůž evidentně leží blíž vedle pistole, než kam dopadnul a ostřím směřujícím od domu. (Kolousek8)

• - V roce 1989 při vyjednávání zástupců Občanského fóra s předsedou tehdejší federální vlády, Ladislavem Adamcem, Václav Havel chybně představil svého budoucího nástupce na postu prezidenta republiky, Václava Klause, jako Václava Volfa (Wolfa). (kulyk)