Pan Tau

Československo / Západní Německo / Rakousko, (1971–1978), 16 h 52 min (Minutáž: 29–36 min)

Předloha:

Ota Hofman (kniha)

Otto Šimánek, Josef Aleš, Františka Alešová, Jana Alešová, Marta Alešová, Karel Augusta, Josef Bek, Karel Bělohradský, Svatopluk Beneš, Josef Beyvl (více)

Série(4) / Epizody(33)

Celé generace dětí nejen v Čechách a na Moravě znají z televizních obrazovek kouzelného mužíčka s buřinkou a deštníkem. Pan Tau (O. Šimánek) se umí měnit v malého panáčka, nebo v dospělého muže a pomocí kouzelné buřinky plní různá dětská přání. Seriál vznikal postupně, po jednotlivých, samostatných dílech. První ucelená série byla spjatá s rodinkou malého kluka Emila (rodiče hráli S. Budínová a J. Sovák). S příchodem J. Wericha se seriál soustředil kolem malé holčičky Claudie (V. Helcelová) a jejího dědečka (J. Werich), kteří za pomoci pana Tau zažijí mnohá dobrodružství na svých cestách (čeští diváci ovšem tyto díly mohli v televizi zhlédnout až po roce 1989). V další sérii se mužíček s kouzelnou buřinkou dostane do nové rodiny Urbanových (J. Bohdalová a V. Menšík), kterým připomíná strýčka Alfonse (O. Šimánek), i tady pomáhá dětem svými roztomilými kousky. V poslední sérii se pan Tau dokonce ocitne na křídle letadla a způsobí řadu problémů letovému inspektorovi (V. Brodský). A hlavně ovšem přinese opět spoustu radosti dětem. (Česká televize)

Recenze uživatele javlapippi k tomuto seriálu (21)

Série 1 (1971) (S01)

V prvej sérii si Pan Tau hľadá vyhovujúcu polohu a skúša. Takže tu nájdeme detský film, stop-motion animáciu, konverzačnú komédiu, nemú grotesku a dokonca aj muzikál. Úroveň osciluje medzi excelentnou zábavou (P.T. naděluje) a miernou nudou (P.T. a samá voda). ()

Pan Tau přichází (1971) (S01E01)

Zimné radovánky na úvod sú trošku slabšie, ale spevy a tance v psom salóne nemajú chybu. ()

Pan Tau na horách (1971) (S01E03)

S Trumpovou na horách. Bezdialógová groteska z lyžiaráku. Slušné. ()

Pan Tau a samá voda (1971) (S01E06)

"To je dobře, že nemluvíš. Já s cizejma nemám mluvit." Pánovi Tau nefunguje navlhnutý klobúk, ale aj napriek tejto technickej poruche zabezpečí nezletilému vodomilovi dobrodružstvo na parníku. Trochu nuda. ()

Pan Tau a Claudie (1972) (S02E01)

Priemyselný magnát chrlí do sveta technologické vymoženosti (vreckový televízor!) a zanedbáva osobný kontakt s vnučkou, ktorú v rámci zaneprázdnenosti zahlcuje luxusnými hračkami a služobníctvom. Situáciu zachráni Pan Tau, keď zopár poklopmi na klobúk zvráti závratné tempo vedecko-technickej revolúcie a priemyselník si zrovná životné priority. ()

Pan Tau to zařídí (1972) (S02E02)

Videl som to ako decko a dostalo ma to, videl som to ako dospelý a stále to funguje. Biznismeni kryjúci sa miliónovými zmluvami na podpísanie pred krupobitím šípov a búchacích guličiek. Vyzerá to, že si natáčanie všetci užívajú, akurát na Werichovi už je občas poznať únavu materiálu. ()

Pan Tau a cesta kolem světa (1972) (S02E03)

Solídna smršť gagov, do toho nejaké to spievanie a detská bezstarostnosť. Vynikajúce. ()

Pan Tau a taxikář (1972) (S02E05)

Skoronemá groteska s vynikajúcim taxizloduchom Landovským v hlavnej roli. ()

Hledá se pan Tau (1972) (S02E06)

Elektromagnát skúša šťastie s Interpolom, Rudé Právo vychádza panom Tau na titulke, zahorklý stratonáleziar peje blues a malá hrdzavá sa láduje v cukroške. Výtečný Kopecký. ()

Pan Tau a tisíc kouzel (1972) (S02E07)

Kopecký sa zmocnil klobúka, zahajuje prevádzku hi-tech Strát a nálezov a života na vysokej nohe s piesňou na perách. Nezletilá úderka za pomoci zdomácnelých psovitých šeliem urobí jeho snovému životu koniec, Pan Tau nadobudne opäť slobodu a strihne si pouličné muzikálové číslo s Neckářom. ()

Série 3 (1975) (S03)

Výstredný balónový návrat strateného robinsonovského syna z pustého ostrova aj so zvieracím príslušenstvom do usporiadanej slušnej rodiny, kde všetci pracujú, chodia do školy alebo si užívajú zaslúžený dôchodok neprebehne úplne hladko. Záhaľke a samote navyknutý dobrodruh sa musí zaradiť do bežnej spoločnosti a pracovného procesu. S pomocným poklepom na klobúk sa to za množstva vtipných komplikácií podarí a Alfonz sa nakoniec stane slušným človekom, členom vlastnej rodinnej bunky s trvalým pracovným pomerom budujúcim panelákové sídliská. Dobre napísané, vynikajúco obsadené, nemám žiadne výhrady. ()

Série 4 (1977) (S04)

Pán Tau tentokrát narušuje leteckú dopravu, pôsobí slonie straty v ZOO, rozrušuje iluzionistov a ovplyvňuje dianie v pionierskom tábore. Dobre napísané aj natočené, plno vynikajúcich hercov vo väčších aj menších roliach, ale predošlá séria ma bavila o trošku viac. ()

Poplach v oblacích (1977) (S04E01)

"Šéfuju tady 20 let, zázraky neexistují, alespoň na tomhle letišti ne, alespoň po tu dobu co tady budu já!" Pan Tau sa oddáva adrenalínovým športom, surfovaní na na krídle lietadla, k poteche a zmätku cestujúcich (podľa veku), onen adrenalín dvíha hlavne pilotom a bezpečnostným inšpektorom, z ktorých jeden ho po pristaní pripraví o čarovný tvrdiak. Vynikajúci Brodský so záľubami v šifrách, Maurer so vzorcom pre každú príležitosť, Nárožný so slabosťou pre kalkulačky a nadprirodzeno odmietajúci Bláha. Výtečné. "Dyť je to uniforma, je to nestravitelný!" ()

Lov na slona (1978) (S04E02)

"Zraz účastníků lovu na slona před národním výborem!" Pan Tau pokračuje prostovlasý, ovšem v spoločnosti slona, snaží sa získať naspäť pokrývku hlavy a činí rozruch. Predabovaný Srstka, Dvořák a dokonca aj esenbák majú záľubu v konzumácii nezrelých čerešní. Za dvacku boli štyri guláše. Veľmi dobré. "Tati, já jsem Remek!" ()

Noc v safari (1978) (S04E03)

"Nic zvláštního, třetí třída, vata v programu." Pan Tau borí a renovuje, berie decká na výlet, na chrbát mu dýcha pravdychtivý Brodský, účastní sa festivalu mágie, povýšenecký Čepek ho podceňuje a Štekl si strihne pantauovské repete. O jeden poklop na klobúk slabšie než predošlé diely. ()

Pan Tau a kouzelnice (1978) (S04E04)

Kúzelníci sú žiarlivé mrchy a sabotujú si vzájomne vystúpenia, našťastie náš hrdina zachráni situáciu aspoň u Brejchovej, chudák Hrubý Noe asi po spackanom výstupe nadobro skončil magickú kariéru. Falšovanie lístkov spôsobí najprv melu, potom príde pán Tau ako biblický mesiáš a pod jeho dobrotivým úsmevom ustanú sváry a situácia sa zázračne vyrieši kolenovou metódou. Brodský je stále na stope. Možno je to mojou antipatiou k iluzionistom všeho druhu, ale táto epizóda ma akosi nevedela chytiť. ()

Pan Tau na pionýrském táboře (1978) (S04E05)

"Jíst budete chtít!" Soudruh Tau vyšachuje Lohniského z hry a stane sa kuchárom v pionierskom tábore. Učí sa hovoriť a pokračuje v minulej časti započatej mesiášskej kariére, keď z jednej gulášovej konzervy nakŕmi hladné pionierske zástupy v nezvyklých khaki košeliach, asi nejaká outdoor varianta na polceste k skautom. Gumovými knedlíkmi sa postará aj o zábavu. Svojou existenciou naruší Brodského dovolenku. Zdá sa, že po dvoch slabších častiach ide kvalita hore. ()

A která je ta pravá? (1978) (S04E06)

"Ryzlink a bublinky, tradice je tradice." Brodský si nedá pokoj, najprv úchylácky šmíruje pri jazere plnom kúpajúcich sa deciek, potom spôsobí makarónovú explóziu, zmocní sa klobúka a následne snorí po pánovi Tau v meste. Buřinka mení majiteľa častejšie než je zdravé, k čomu jej dopomáha okrem Brodského a detskej špiónskej brigády aj vynikajúci dôchodcovský pedant Kemr. Veľmi dobré. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016