Euforie - Série 1 (série)

USA, 2019, 7 h 33 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Sam Levinson

Labrinth

Austin Abrams, Alexa Demie, Jacob Elordi, Algee Smith, Sydney Sweeney, Zendaya, Alanna Ubach, Maude Apatow, Storm Reid, Eric Dane, Olivia Grace Applegate, McKenna Roberts, Lukas Gage, John Ales, George W. Bush (a.z.), Britney Spears (a.z.), Angus Cloud, Barbie Ferreira, Nika King, Hunter Schafer, Keean Johnson, Paula Marshall, Colman Domingo, Zak Steiner, Jeremiah Birkett, Tyler Chase, Mercedes Colon, Elsa Marquez, Meeko, Javon 'Wanna' Walton, Tyler Timmons, Tristan Timmons, Johanna Colón, Lauren Graham (a.z.), Scott Patterson (a.z.), Stephen Moyer (a.z.), Anna Paquin (a.z.), Tony Goldwyn (a.z.), Kerry Washington (a.z.), Charles Manson (a.z.), Pell James, Will Peltz, Anthony Ray Parker, Nancy De Mayo, Mike Ostroski, Hannah Nordberg, Elpidia Carrillo, Larry Joe Campbell, Shiloh Fernandez, Vito D'Ambrosio, Aliyah Conley, Andy Sandoval, Courtney Taylor Burness, Cranston Johnson, Michael Petrone, Will Peltz (a.z.), Nat Faxon, Nick Blood, India Menuez, Quintessa Swindell, Ryan Gibson, Chris Doubek, Davey Johnson, Elizabeth Greer, An Phan, Allie Marie Evans, Mel Fair, David Meza

Philipp A. Barnett

Scénografie:

Michael Grasley, Kay Lee

Kostýmy:

Heidi Bivens

"... I just think that love is actually super dark, but no one dares to talk about it." Z téhle American High School Depression dostanou fanoušci 13 Reasons Why osypky. Adorovaná netflixovská školní sága totiž najednou vypadá jako slabý čajíček, když se HBO rozhodlo zvednout hozenou rukavici, a nakráčet do ringu s temnou a zvrácenou televizní young adult verzí Americké krásy, ve který je tolik omamnýho sexu, drog a rock n rollu, že by se z toho rodičům středoškolských ratolestí chtělo tři dny zvracet. Miluju, že se to skoro celý odehrává v nočních kulisách, protože pak nádherně vynikne ta šílená úchylnost všech zúčastněných postav. A díky za ten dospěláckej rating.(6.8.2019)

Rue utíká před vlastním strachem, každopádně ona „tenhle systém nestvořila, ani ho nezkurvila.” Prostě je tady a snaží se nějak přežít. I pomocí chlastu a všemožných drog. Což je pro její vrstevníky děsivá norma. Velkou část uplynulého léta strávila na odvykačce. Nechala tu několik přátel, nové získala. Třeba Jules, která se přistěhovala z města. Zkažených kusů tady bude ovšem víc. Prakticky v každém díle tvůrci někoho blíže představili a vzápětí rozjeli sice nepříliš hutný děj, ale všechny ty tematické vztyčené prostředníky mnohé vynahrazují. Euphoria se zkrátka na uzdě rozhodně nedrží. Násilí, hledání sama sebe, sociální média, drogy, traumata, nahota, vrtkavá přátelství, vlastní tělo vnímající jako mechanický stroj. Postavy jsou jízlivé a sebeironické. Obsahově je to zneklidňující. Několik dílů bylo na pět hvězd (třeba lunaparková jízda – čtvrtý díl nebo ten ledvinový předposlední), herecky v čele se Zendayou je to skvostné. Tvůrci navíc po celou první sérii pracovali se svérázným vizuálním a hudebním mixem a téhle generaci, která sportuje zejména pomocí hbitých palců, nic nedarují. Scenárista a režisér Sam Levinson se vytáhnul. Velká pochvala, těším se na příště.(12.8.2019)

'I know it all may seem sad, but guess what? I didn't build this system, nor did I fuck it up.' Euphoria mě chytla za srdce opravdu neskutečně moc. Výborné herecké výkony talentovaných zajímavých tváří, nádherně vykreslené jedinečné charaktery, vztahy mezi nimi, překrásný vizuál, forma, kostýmy, kamera, soundtrack... Není to asi pro každého, ale je to výjimečné, dechberoucí a za mě naprosto dokonalé 🖤 'I don't know what type of fucked up shit you got going inside your head. I don't know how to help, but I could tell you one thing: this drug shit, it's not the answer.'(6.8.2019)

Ta atmosféra je jak z partesu. Ty nevkusný hadry, nevhodný dekolty, nechutný šminky, drogy a alkoholy. Největší crush mám ale zejména na ty úvodní biografický pětiminutovky, který maj v rukávu víc nápadů než většina současnejch serošů za celý roky. Snad jen škoda, že Euforie plave a vlastně nikam neplyne. I tak bych se na její lesk a bídu střední školy dokázal dívat furt.(8.8.2019)

Uznejme, že největší pozornost co se týče letošní seriálové produkce na sebe bez sebevětších debat strhává HBO - jen si připomeňme závěrečnou kontroverzní řadu Game of Thrones (jež se z globálního megahitu transformovala v prokletý propadák), pokračování skvělého psychologické dramatu Sedmilhářky anebo (především!) naturalisticky geniální pětidílný magnum opus jménem Černobyl, o dalších připravovaných a neméně zajímavých projektech s kvalitními proporcemi ani nemluvě... Téměř každý by od tohoto počinu očekával klasicky stereotypní klišé love story hovadinku - nýbrž zádrhel tkví v tom, že se jedná o bezprecedentní nepřikrášleně nekorektní zpověď současné demoralizované generace, jež se předem známým ekvivalentům naprosto vymyká a absolutně se utrhává ze řetězu předvídatelnosti a ladně přeskakuje hraniční mantinely svého žánru. Euphoria je totiž z hlediska morálky ten nejvíce prohnilý a nejznesvecenější seriál pro mladistvé delikventy široko daleko, který bez příkras zobrazuje nikoliv všeobecnou, ba důkladnou anatomii hříšnosti a způsob současné negativní generační etiky. To se již ale opět opakuji. Tudíž co nadále dodat? Snad jen toto: Vše zde obsažené umocňuje neonově intenzivní barevná vizuální paleta a soundtrack mixující moderní šlágry a staromódní old school retro fláky, jež je onou slastnou kapičkou oné umělecké hodnoty, kterou toto neobvyklé překvápko nabídlo. Zendaya zde předvedla díky své depresivně založené ústřední postavě (která jí jednoduše sedla) životní herecký výkon... Jen a jen doporučuji a požaduji objednávku pro další řadu. Verdikt: 91%(6.8.2019)