Euforie (TV seriál)

Euphoria

USA, 2019–2020, 15 h 33 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Labrinth

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud, Nika King, Alanna Ubach, Storm Reid, Eric Dane, Keean Johnson, Olivia Grace Applegate, McKenna Roberts, John Ales, George W. Bush (a.z.), Britney Spears (a.z.), Paula Marshall, Colman Domingo, Zak Steiner, Jeremiah Birkett, Tyler Chase, Mercedes Colon, Elsa Marquez, Meeko, Javon 'Wanna' Walton, Tyler Timmons, Tristan Timmons, Johanna Colón, Lauren Graham (a.z.), Scott Patterson (a.z.), Stephen Moyer (a.z.), Anna Paquin (a.z.), Tony Goldwyn (a.z.), Kerry Washington (a.z.), Charles Manson (a.z.), Pell James, Will Peltz, Anthony Ray Parker, Nancy De Mayo, Mike Ostroski, Hannah Nordberg, Elpidia Carrillo, Larry Joe Campbell, Shiloh Fernandez, Vito D'Ambrosio, Aliyah Conley, Andy Sandoval, Courtney Taylor Burness, Cranston Johnson, Michael Petrone, Will Peltz (a.z.), Nat Faxon, Nick Blood, Bobbi Salvör Menuez, Quintessa Swindell, Ryan Gibson, Chris Doubek, Davey Johnson, Elizabeth Greer, An Phan, Allie Marie Evans, Mel Fair, Bruce Wexler, David Meza, Isaac Arellanes, Jennifer Kathreen Larson, Alyson Van

Philipp A. Barnett

Scénografie:

Michael Grasley, Kay Lee

Kostýmy:

Heidi Bivens

Komentáře uživatelů k TV seriálu (79)

Euphoria je povedený dekadentní seriál z prostředí střední školy, který je zobrazen v nejsvětlejším, ale zároveň v nezvrácenějším světle. Letos se seriálům neskutečně daří a tenhle hit se bude řadit mezi letošní TOP 5. Každý díl se věnuje jedné postavě ze školy a úvodních 10 minut patří vždy k highlightu celého seriálu. Probírá se zde tématika drog, problémy dnešní digitální doby i dospívajících lidí, sexuální scény připomínají kolikrát Porno a věřte, že i Rkové filmy nemají tolik odvahy jako Euphoria. Většinu postav si divák velmi oblíbí a téměř po každém díle si odnášíte mírnou depku s pocitem, že po tomhle dítě vlastně nechcete. Solidní, realistické, depresivní, halucinogenní, odvážné, depresivní a erotické. To vše s úžasným soundtrackem, svěžím vizuálem, parádními hereckými výkony a trefnými dialogy. 85%(13.8.2019)

Kde většina seriálů pro teens v čele s 13 Reasons Why jen nesměle přešlapuje před hranicí, kterou v televizi není možné překročit, tam Euforie ani nebrzdí a pokračuje vesele dál. Levinson rozhodně umí a za stylovou poctu Fincherovi by zasloužil ověnčit cenami. Dívčí tandem Rules navíc strká do kapsy všechny na zakázku dělané charaktery, s kterými se po startu kampaně MeToo roztrhl pytel.(3.11.2019)

Uff, jestli si někdy někdo myslel, že Skins jsou autentičtí, pak by se měl podívat na Euphoria. Pecka, která nemá obdoby.(7.8.2019)

Křehká zvířata v třpytkách, která si hlavně užívají a sem tam kvůli tomu i trpí. Euphoria místy až brutálně zachycuje to, jaké to je vyrůstat v dnešní (digitální) době, kde jsou nahá selfiečka tou nejsilnější měnou a každý může mít všechno, co si zamane třeba hned ve 3 hodiny ráno. Ale ani jedno z toho nepřináší žádnou úlevu. Místy účinější, než jakákoliv hodina občanské výchovy. Celkově však revoluční minimálně co se make-upu a sebevyjádření týče. Jo a přestaňme sexuálně aktivní lidi nazývat děvkami nebo krávami, tvůrci tímhle mířili na úplně jiný místa.(6.8.2019)

Rue utíká před vlastním strachem, každopádně ona „tenhle systém nestvořila, ani ho nezkurvila.” Prostě je tady a snaží se nějak přežít. I pomocí chlastu a všemožných drog. Což je pro její vrstevníky děsivá norma. Velkou část uplynulého léta strávila na odvykačce. Nechala tu několik přátel, nové získala. Třeba Jules, která se přistěhovala z města. Zkažených kusů tady bude ovšem víc. Prakticky v každém díle tvůrci někoho blíže představili a vzápětí rozjeli sice nepříliš hutný děj, ale všechny ty tematické vztyčené prostředníky mnohé vynahrazují. Euphoria se zkrátka na uzdě rozhodně nedrží. Násilí, hledání sama sebe, sociální média, drogy, traumata, nahota, vrtkavá přátelství, vlastní tělo vnímající jako mechanický stroj. Postavy jsou jízlivé a sebeironické. Obsahově je to zneklidňující. Několik dílů bylo na pět hvězd (třeba lunaparková jízda – čtvrtý díl nebo ledvinový předposlední), herecky v čele se Zendayou je to skvostné. Tvůrci navíc po celou první sérii pracovali se svérázným vizuálním a hudebním mixem a téhle generaci, která sportuje zejména pomocí hbitých palců, nic nedarují. Scenárista a režisér Sam Levinson se vytáhnul. Velká pochvala, těším se na příště.(14.8.2019)

O rodičích a dětech. Výjimečné.(7.10.2019)

Less than Zero meets opioid crisis. Hypnotický náhľad do dekadentného sveta sociopatických deciek na kalifornskom predmestí v rytme hip hopu, sexu, sociálnych sietí, násilia, rozpadávajucích sa rodín, alkoholu, drog a pravdaže "liekov" na lekársky predpis. Sú tu bohovsky napísané postavy (Jules je asi doteraz najkomplexnejšie napísaná transgender postava), neskutočné herecké výkony (Zendaya!), lámanie konvencií, hutná atmosféra nihilizmu ale najmä majstrovská réžia, ktorá si (napriek tomu že to točili štyria ľudia) udržiava jednotný vizuál ale aj originálne nápady so štruktúrou i budovaním scén. Vrcholom je štvrtá epizóda, kde je asi polhodinová "scéna" v lunaparku spojená opakujúcim sa rozprávkovým hudobným motívom. Keď na konci prvej série nastúpila finálna halucinogénna scéna, mal som slzy v očiach z toho, ako je to celé geniálne nakrútené. Toto nie je televízia, kde rozpráva príbeh scenárista, toto je plnohodnotné kino s kamerou ako rozprávačom. Provokatívne a podmanivé. HBO zase raz valcuje. Fucking piece of art.(16.2.2020)

Pro mě osobně hrozně těžkej seriál. Spousta chvil se sice nesla na odlehčenější notě a mnohdy jsem se opravdu od srdce zasmál, ale i tak to bylo nasáklý těžkou atmosférou hnusu ala Requiem For A Dream, kterej je pro mě nesmírně náročně stravitelnej. Pocitově tedy nemůžu dát víc jak čtyři. Nicméně vím, že ten seriál je prostě bechybnej - herci, scénář, hudba, režie, kamera, vizuál obecně, ... - a kdybych mu dal míň jak pět, asi bych měl prostě blbej pocit, že jsem ho podhodnotil jen proto, že jsem citlivka.(27.9.2019)

• Allien.9

Vypadá to, že si showrunner nese z období puberty vážný emocionální problém, protože každá (a tím myslím opravdu každá) osoba ženského pohlaví mladší 18 let, která se v seriálu objeví, je dě*ka, krá*a nebo "ideálně" obojí. Zlatá střední cesta v Americe neexistuje, takže tu máme holky hubeňoučké NEBO tlusté (OK, beru zpět, v celé škole je jen jedna tlustá holka), namyšlené NEBO zamindrákované, panny NEBO dě*ky (OK, opět beru zpět, žádná panna tam není) a všechny tyhle holky buď denně šu**jí NEBO fetují NEBO "ideálně" obojí. Pro někoho možná ráj na zemi, mě to ale neskutečně uráží... "Euforia" je takovou nevyrovnanější sestřičkou "13 Reasons Why", i když na rozdíl od té pindy, co si podřízla žíly, má ale Rue alespoň trochu pochopitelný důvod k tomu, aby se chovala jako sebedestruktivní k*áva. Konec 1. série je tak nudný, v kruhu se točící a otravný, že si 2. sérii nechám s radostí ujít.(7.8.2019)

S01: 90 %(8.12.2019)

I přes poněkud rozpačitý závěr je pro mě Euforie v záplavě jiných, podobných seriálu jasným vítězem. Hlavní zásluhu na tom bezesporu mají Zendaya a pak Hunter Schafer, jejíchž herecký výkon a podivné přátelství, nebo možná vztah, to je asi to nejhlavnější co jsem si z těchto osmi dílů odnesl. Kromě faktu, že tátové a synáčci nejsou tím, čím se zdají být a drogy jsou svinstvo, samozřejmě.(5.8.2019)

Je to deziluzívne, frustrujúce, temné, ambivalntné, občas štýlové a "cool"... je to stredná. Sam Levinson sa vo svojej detabuizujúcej sérii, ktorá si nerobí žiadne ilúzie a falošné predstavy, stáva tým, čím bola Amy Heckerling (Fast Time at Ridgemont High) pre roky 80te, Clark a Korine (KIDS) pre roky 90te a Terry Zwigoff (Ghost World) pre nulté roky. Načatie coming of age žánru aktualizovanými témami a mimoriadne temnou, pochmúrnou vizualitou nie je iba trendom ani manierou, ale citlivým pochopením podstaty ducha doby a jeho požiadaviek na prilehajúci vizuálny jazyk. Euphoria navyše nakopáva zadočky všetkým netflixovým Koncom skurvených svetov, Sexuálnych výchov a Divnoláskovým Alexom, wannabe autentickým a taboo-breaking projektom, ostávajúcich mentálne a ideologicky nejednu dekádu pozadu.(12.8.2019)

Takové ponoření hlavy do nihilistické vize dospívání. Do žumpy s drogami, nadávek, promiskuity a lhostejnosti ke všemu. V tom selhává nejen Eufrorie, ale i mnoho zajímavých mladých protagonistů v ní.(30.1.2020)

Poignant. Jen (ostatně jako skoro vždy) nechci druhou sérii.(8.8.2019)

Euforie je fakt parádní seriál, který rozhodně není euforie, ale spíš deprese ... Než jsem do něj šel, myslel jsem si, že to bude spíš samoúčelnej výjev všelijakých svinstev, se kterými se dnes mládež (nejen v USA) může potýkat. No, ... výjev svinstev to je, nutno říct, že na seriál slušně odvázanej a hustej, ale není to samoúčelný. Je to fakt inteligentní seriál, kterej čerpá z reálnejch, veděcky, pedagogicky, sociologicky i jinak, dokazatelnejch jevů a skutečností. Postavy jsou sice stupidní, ale zase. je jim kolem 16 až 17ti let asi. Jsou to děcka, který jednaj tak, jak je jim vlastní. Má to parádní vizual a feeling, tak nějak připomínající mi třeba Argenta. Herecky fajn, často hodně intenzivní a odvážný. Škoda, že jsem na to musel koukat už čistej ... i když chuť byla, nechal jsem si zajít. ;-))(20.8.2019)

Hovnajs přehypovaný Černobyl.. Překvapením a seriálovou událostí roku je pro mě Euphoria! Strhující, dechberoucí, srdcervoucí.. Takhle si mě kolem prstu omotali onehdá snad jen The Leftovers... Nevím z které planety Sam Levinson spadnul, ale je to neskutečnej řemeslník a empatik. S naprostou lehkostí a přehledem zvládá technicky složité scény a stejně snadno vykresluje ten křehký spletenec emocí a vztahů dnešních středoškoláků.... Už Assasination Nation napovědělo, že je to v tomhle směru neskutečnej talent.. a Euphoria dokazuje, že to nebyla žádá haluz a štěstí začátečníka..spíš naopak..(7.8.2019)

Po prvním dílu.(7.8.2019)

1. série - Uznejme, že největší pozornost co se týče letošní seriálové produkce na sebe bez sebevětších debat strhává HBO - jen si připomeňme závěrečnou kontroverzní řadu Game of Thrones (jež se z globálního megahitu transformovala v prokletý propadák), pokračování skvělého psychologické dramatu Sedmilhářky anebo (především!) naturalisticky geniální pětidílný magnum opus jménem Černobyl, o dalších připravovaných a neméně zajímavých projektech s kvalitními proporcemi ani nemluvě... Téměř každý by od tohoto počinu očekával klasicky stereotypní klišé love story teen hovadinku - nýbrž zádrhel tkví v tom, že se jedná o bezprecedentní nepřikrášleně nekorektní zpověď současné demoralizované generace, jež se předem známým ekvivalentům naprosto vymyká a absolutně se utrhává ze řetězu předvídatelnosti a ladně přeskakuje hraniční mantinely svého žánru. Euphoria je totiž z hlediska morálky ten nejvíce prohnilý a nejznesvecenější seriál pro mladistvé delikventy široko daleko, který bez příkras zobrazuje nikoliv všeobecnou, ba důkladnou anatomii hříšnosti a způsob současné negativní generační etiky. To se již ale opět opakuji. Tudíž co nadále dodat? Snad jen toto: Vše zde obsažené umocňuje neonově intenzivní barevná vizuální paleta a soundtrack mixující moderní šlágry a staromódní old school retro fláky, jež je onou slastnou kapičkou oné umělecké hodnoty, kterou toto neobvyklé překvápko nabídlo. Zendaya zde předvedla díky své depresivně založené ústřední postavě (která jí jednoduše sedla) životní herecký výkon... Jen a jen doporučuji a požaduji objednávku pro další řadu. Verdikt: Inovativní cynicky poetická jeba! Jednoduše projekt který nemá obdoby. 92%(17.8.2019)

1. série - 80% Zendayu jsem doposud bral jako holku jen pro disneyovské filmy pro rodiny s dětmi, ale po tomto seriálu mě přesvědčila, že skutečně hrát umí a zamiloval jsem si ji. V jejím výrazu je cosi přitažlivého. Ale k seriálu. Stále se to ve mě míchá a nevím, zda jsem byl spokojen. Taková drsnější a temnější obdoba seriálu 13 Reasons Why. Příběh se nebojí mluvit o sexualitě zcela otevřeně. Ano, chápeme, co tím tvůrce chtěl říci - děcka to mají občas těžké a proto se uchylují k věcem, které jim život buď zjednodušší nebo zlepší. Jo, dneska bych už dítě být fakt nechtěl. Zajímavé zpracování. Konec neuzavřený, ale druhá sérka je potvrzena, tak uvidíme, kam to nakonec bude směřovat. Nemohu říci, že by si mě seriál nedokázal zaháčkovat, i když u některých scén jsem měl chuť sledování ukončit.(9.8.2019)

Realisticky podaný seriál o dnešní digitální generaci lidí. Formou podobný 13 reasons why, ale obsahem daleko odvážnější až extrémně hraniční. Sex, drogy, podvádění, chlast, party a podobné svinstva a problémy teenagerů dnešní doby, zejména pak nejspíš v Americe. Sexuální scény byly šokující a připomínající porno, seriál měl dost depresivní, halucinogenní a melancholickou atmosféru, kterou jsem první díly hltal a věřil, ale ke konci už jsem jí měl dost, přišlo mi, že se opakovalo to stejné dokola a ztrácelo to drajv. S koncem rozhodně spokojený nejsem, je to ukončeno tak nijak a nudně až hrůza. Depresi to ve mě nezanechalo, velké body si ti připisuje za šokující sexualitu a reálné vykreslení teenagerského života, ale určitě to mohlo mít větší hloubku a zanechat silnější pocity. Postavy zajímavé a různorodé, dobře zahrané a Zendaya jako zfetovaná, narušená flegmatička tady sedla hezky. Slabší 4 hvězdy.(18.8.2019)

<< předchozí 1 2 3 4