Euforie

(seriál)
  • USA Euphoria
Trailer 2
USA, (2019–2022), 17 h 15 min (Minutáž: 50–65 min)

Tvůrci:

Sam Levinson

Labrinth

Zendaya, Hunter Schafer, Austin Abrams, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Alexa Demie, Algee Smith, Barbie Ferreira, Lukas Gage, Maude Apatow, Angus Cloud, (více)

Série(2) / Epizody(18)

Euforie, dramatický seriál o dospívání, vypráví příběh skupiny středoškoláků, kteří se snaží vyznat v lásce a přátelství ve světě drog, sexu, traumat a sociálních sítí. V čele hereckého obsazení stojí herečka a zpěvačka Zendaya. (HBO Europe)

Recenze uživatele Botič k tomuto seriálu (8)

Euforie (2019)

Křehká zvířata v třpytkách, která si hlavně užívají a sem tam kvůli tomu i trpí. Euphoria místy až brutálně zachycuje to, jaké to je vyrůstat v dnešní (digitální) době, kde jsou nahá selfiečka tou nejsilnější měnou a každý může mít všechno, co si zamane třeba hned ve 3 hodiny ráno. Ale ani jedno z toho nepřináší žádnou úlevu. Místy účinější, než jakákoliv hodina občanské výchovy. Celkově však revoluční minimálně co se make-upu a sebevyjádření týče. Jo a přestaňme sexuálně aktivní lidi nazývat děvkami nebo krávami, tvůrci tímhle mířili na úplně jiný místa. ()

1. část: Rue (2020) (S01E09)

Syrová hodinovka o drogách, vztazích, Bohu a Nike. Ale na konci je světlo. Trocha světla v tomhle jinak temném tunelu. Není to jenom o tom, že Ali promlouvá do duše Rue a naslouchá jí. Ali promlouvá a naslouchá i těm, kteří jsou v podobné situaci jako Rue a jenom se na tuhle epizodu dívají prostřednictvím HBO. Hodně citlivě vystavěný speciál. ()

2. část: Jules (2021) (S01E10)

Ohromující a hypnotické. Zatímco část věnovaná Rue je chladná, plochá a citově ohlodaná na kost, díl věnovaný Jules je kreativní, barevný a silně emocionální. Same Levinsone, na tebe si dám pořádný pozor. Utáhnout Part 1 a Part 2 čistě na dialogu mezi dvěma postavami takovýmhle způsobem, to je umění! ()

Série 2 (2022) (S02)

Druhé sezóně Euphorie se mi oslavný pomníček stavět nechce. Vizuálně je to neskutečný počin. Tvůrci tu měli snad všechen čas světa a na kompozici záběrů nebo svícení to je poznat. Po příběhové stránce strašně odfláknuté a nedotažené. Jakoby Sam Levinson usnul po úspěchu první řady na vavřínech a něco jen tak nastřelil. Bez toho, aniž by věděl kam chce jednotlivé osudy směřovat. V jednotlivostech silné šlehy. Ať už je to Calův mini příběh, Rue cesta k vykoupení se nebo představení Our Life. Jako celek ale nevyrovnaný bordel. Sam se chová jako učitelka, která si na hodinách tlačí své oblíbence a na jiné postavy z vysoka kašle. ()

Trying to Get to Heaven Before They Close the Door (2022) (S02E01)

Hyperaktivní, roztěkané, plné penisů, drogových šleh a zástav srdce. Přísný start. Jak párty, z které jsem měl už dávno odejít. Euphoria je snad jediný seriál, u kterého jsem rád, že nejde bing watchnout. Dát to všechno na jeden zátah, tak si asi odnesu nejednu úzkost. ()

Out of Touch (2022) (S02E02)

Snové noření se do bojů jednotlivých postav se svými vnitřními démony. Hezky natočená afterka a lehké vystřízlivění po poměrně těžkém psychedelickém rozjezdu. Jen ten příběh začíná místy haprovat pod tíhou vyhrocených klišé. Demanding excellence, Sam!  ()

Ruminations: Big and Little Bullys (2022) (S02E03)

Never tear us apart. Druhou sezónu Euphorie zatím silně charakterizuje slovo "vystřízlivění". Třpytky tu nahrazuje pot a krev. Sam Levinson ale dobře dráždí úvodní romancí. Ta dává Calovi úplně jiný rozměr. Tohle by si zasloužilo klidně celou jednu epizodu a nebo rovnou celovečerák. Snad se Sam ke Calovi a Derekovi ještě vrátí. Toxic masculinity at its best. ()

You Who Cannot See, Think of Those Who Can (2022) (S02E04)

Nejsem si úplně jistý posunem k evropskému uměleckému filmu. Závěr pěkný, ale co to vlastně říká o celku? Sam Levinson klade hodně silný důraz na detaily. Noří se hluboko do hlav hlavních postav, ale trochu mu ujíždí kompaktnost celé série. Calova linka je tak zatím nejsilnější. Pekelně mi chybí Kat a Cassie už prosím vyřešme ať se můžeme posunout k Lexie. Vlastně trochu frustrující epizoda. ()

Související novinky

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

Film o Marilyn Monroe obdržel rating

25.03.2022

Přesně jak režisér Andrew Dominik (Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, Zabít tiše) v minulosti naznačoval, jeho biografický film Blonde o legendární herečce Marilyn Monroe obdržel…

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Těšili jste se coby fanoušci Daredevila nebo Punishera ze zprávy, že studio Disney ve spolupráci s Marvelem přidalo tyto netflixovské seriály na streamovací službu Disney+? Pak zjevně nejste součástí…

Válka streamovacích služeb

Válka streamovacích služeb

26.02.2022

Několik streamovacích služeb, resp. společností, co je provozují, v posledních týdnech oznámilo horší výsledky, než se čekalo. Netflix zklamal už minulý měsíc, nedávno mizerná čísla oznámilo Roku a…

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

Ceny Emmy 2020 ovládla HBO

21.09.2020

V poněkud komornějším duchu byly letos rozdávány prestižní televizní ceny Emmy. Kvůli opatřením nedošlo tentokrát na živé publikum a moderátor Jimmy Kimmel se tak s většinou nominovaných bavil pouze…