Sochy také umírají (festivalový název)

• francouzský

Statues meurent aussi, Les

• český

Také sochy umírají

(festivalový název)

Dokumentární / Krátkometrážní

Francie, 1953, 30 min (SE: 20 min)

Chris Marker

Guy Bernard

Zvuk:

René Louge

Dost dobrý antirasistický dokument. O sochách a maskách tak úplně není, míří trochu hlouběji do duše bílého muže.(3.4.2011)

Úvod s detailnými zábermi sôch trochu hrozí tým, že sa na tie isté obrázky budeme pozerať polhodinu, ale je to skutočne iba úvod a neskôr sa vyberieme sa do kolonizovaných oblastí. Marker a Resnais boli všestranní až až, rovnako ako sociálne a politicky angažovaní a ich dielo z roku 1953 predbehlo dobu natoľko, že bolo vďaka cenzúre skrátené na 20 minút, takže dodatok SE:20 min neberte ako ich rozhodnutie film skrátením zdramatizovať.(22.3.2016)

Dokument o africkém umění, který není tak docela o umění. Spíše o Evropanech, o tom, jak moc mění Afriku a zda je to opravdu k dobru samotným Afričanům. Snímek z padesátých let klade stále aktuální otázky a to mi přijde špatné. Neměly by být už zodpovězené?(18.4.2012)

Ve své době jistě odvážný počin: v té naší také... Bohužel, poselství se mi zdá trochu zamotané nadšením z toho, co vlastně autor chtěl sdělit.(24.11.2012)

• Peabody

žil jsem tam, masky a africké umění od té doby miluji a pokud by někdo chtěl plnou verzi, tak ji mám :-). Nádhera a mimochodem, ono je to mnohem složitější, než tehdy Resnais mohl tušit. Ano, ve Vatikánu, Musée de l Homme, Britském muzeu a jinde je spousta nakradených památek, ale když zase víme, kolik se jich zničilo v Africe, Oceánii, na blízkém Východě ad. v místních válkách, z náboženského přesvědčení i jinak, ještě snad dobře, že jsou v těch muzeích. A o rasismu, koloniálních válkách atd by se taky dalo diskutovat, ale opět, v roce 1953 to vypadalo jinak. Resnais odvedl perfektní práci(19.12.2015)