Všechny cesty se sbíhají k Cittàgazze a životy Willa a Lyry se navždy změní. (HBO Europe)

Anderton

Záverečný diel vynikajúcej druhej série je asi jej najslabším článkom. V rámci celku síce funguje skvele, ale ako samostatný diel pôsobí skôr ospalo a trochu znudene. Dočkáme sa osudových stretnutí, nečakaných či pre čitateľov očakávaných úmrtí, ale silných emócií pri tom veľa cítiť nie je. Našťastie je tu opäť skvostná, až neopakovateľná atmosféra a siedmy diel uzatvára jednu etapu príbehu a pripravuje nás na ďalšiu. Hodnotenie sa týka čisto týchto 48 minút, čo nie je možno spravodlivé voči tvorcom, tých ale predsa len viac bude zaujímať, ako fanúšikovia prijmú sériu ako celok. 70% ()

Martrix

Velkou výhodu má ten, kdo knižní předlohou, nebyl políben. Bez znalosti byť jen základní linie, je každá minuta originální a jen těžko se odhaduje, co se bude dít dál. Druhá řada přinesla nové postavy, ale pár jich taky ubylo. Navíc u některých stávajících se pozměnily motivy jejich činů. Nic není černobílé a i když se už dlouho mluví o válce, mnohem zajímavější bude rozkrytí, jakou úlohu v ní která postava sehraje. Protože jako u každého dobrého příběhu, jde i tady především o cestu, kterou postavy musí projít. Britové jsou v žánru fantasy nepřekonatelní a Pullman stvořil svět, který může klidně konkurovat světům stvořeným Rowlingovou, Carrollem, Lewisem nebo i Tolkienem. ()

• Epizoda obsahuje potitulkovou scénu. (gecko)