Jeho temné esence

Velká Británie / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Předloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (více)

Série(3) / Epizody(23)

Jeho temné esence, seriálová adaptace oceňované stejnojmenné trilogie spisovatele Philipa Pullmana, která je považována za novodobé mistrovské dílo imaginativní fikce, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdánlivě obyčejnou, ale odvážnou mladou ženu z jiného světa. Lyra při svém pátrání po zmizelém kamarádovi odhalí zlověstné spiknutí, jehož součástí jsou únosy dětí, a ze všech sil se snaží porozumět záhadnému jevu zvanému Prach. Zatímco Lyra cestuje napříč paralelními světy, z nichž se jeden nápadně podobá tomu našemu, potká odhodlaného a statečného chlapce jménem Will. Společně narážejí na neobyčejné bytosti a nebezpečná tajemství. Osud živých i mrtvých přitom třímá v jejich rukou. (HBO Europe)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (3)

Série 1 (2019) (S01)

Fanúšikovia knižnej série asi spadnú zo stoličiek, ale film s Craigom bol lepší. Absolútne neospravedlniteľná je minimálne posledná epizóda, ktorá je celá len o (hrozne nezáživnom) dialógu, megaakcia s desiatkami postáv (ktorú logicky po tom všetkom očakávate) sa de facto nekoná (sám som tomu prvé sekundy neveril, ale je to pravda), dej sa odohráva v hnusnej tme, nekoná sa ŽIADNA rozlúčka s dovtedy pre dej kľúčovými postavami, z kladných postáv sa nepochopiteľne stávajú záporné a zo záporných (asi) kladné. Ale s tým by som sa (relatívne) dokázal zmieriť. S čím sa vyrovnať  nedokážem, je to, že už predtým to značne drhne. Prvé epizódy (odohrávajúce sa v meste) sú neskutočne nudné. To som myslel, že zomriem. A jedna z mojich najneobľúbenejších herečiek (správne, Ruth Wilson) to rozhodne nevylepšuje. McAvoy sa na Craiga nechytá ani keby sa mu chcelo... a jemu sa zjavne nechce, čo je smutné a svojím spôsobom úbohé, lebo herec je tu predsa od toho, aby sa snažil, nie? McAvoy však, netuším prečo, pôsobí tak otrávene, ako snáď nikdy počas svojej bohatej kariéry. Našťastie, v strede (kedy sa konečne dostaneme na ďaleký Sever) sa situácia zlepší jednak vďaka atraktívnejšej snežnej výprave a jednak vďaka parádnym postavám ako majestátny Iorek Byrnison, vodkyňa divožienok Serafina Pekkala a vzduchoplavec Lee Scoresby (OK, tie mená sú fakt na facku). Napriek tomu to stále nie je ono, veľmi to zakopáva (a padá), na jednu úžasnú scénu pripadá 28 minút nudy, akcie je málo (a je slabo natočená) a scenár je až príliš komplikovaný. Všetky diely sú strašne dlhé a tak som namiesto deja premýšľal nad tým, či v danom svete existujú (okrem medveďov) normálne zvieratá a ak áno, či aj ony majú svojich démonov a či ak dvaja ľudia sexujú, tak či sexujú aj ich démoni. Celkovo som tomu svetu skôr nerozumel, než rozumel. Do druhej série už nepôjdem. ()

Armour (2019) (S01E04)

Tušil som, že je len otázkou času, kedy sa seriál rozbehne. Stalo sa to tu. Príchodom na ďaleký Sever epizóda získava tempo, ktoré prvým trom znateľne chýbalo. Ďalším plusom je odsunutie nudných záporných postáv do polohy cameí, čo najmä u Ruth Wilson určite poteší. Zmenilo sa prostredie, no a samozrejme predovšetkým pribudli dve kladné, silné postavy - noví spojenci odvážnej Lyri. Konečne sa začínam tešiť na ďalšie diely. ()

Betrayal (2019) (S01E08)

Jedno z najhorších seriálových finále, aké som kedy videl. Zlé postavy sa zrazu menia (asi...?) na kladné, kladné na (zrejme) záporné, s väčšinou postáv sa nerozlúčime (!!!), koncový cliffhanger slabý ako slabý čaj, no proste celé zle. Tešil som sa na megaakciu a namiesto toho som sa dočkal tony nudných dialógov o ničom a pár desiatok akčných sekúnd, ktoré sa bohužiaľ ale odohrávajú v hnusnej tme. Sto palcov dole. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (více)