Jeho temné esence

Velká Británie / USA, (2019–2022), 20 h 54 min (Minutáž: 46–60 min)

Předloha:

Philip Pullman (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Dafne Keen, Ian Peck, Ruta Gedmintas, Ruth Wilson, James McAvoy, Anne-Marie Duff, Lin-Manuel Miranda, Ariyon Bakare, Geoff Bell, Georgina Campbell (více)

Série(3) / Epizody(23)

Jeho temné esence, seriálová adaptace oceňované stejnojmenné trilogie spisovatele Philipa Pullmana, která je považována za novodobé mistrovské dílo imaginativní fikce, sleduje Lyru (Dafne Keen), zdánlivě obyčejnou, ale odvážnou mladou ženu z jiného světa. Lyra při svém pátrání po zmizelém kamarádovi odhalí zlověstné spiknutí, jehož součástí jsou únosy dětí, a ze všech sil se snaží porozumět záhadnému jevu zvanému Prach. Zatímco Lyra cestuje napříč paralelními světy, z nichž se jeden nápadně podobá tomu našemu, potká odhodlaného a statečného chlapce jménem Will. Společně narážejí na neobyčejné bytosti a nebezpečná tajemství. Osud živých i mrtvých přitom třímá v jejich rukou. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (27)

Jeho temné esence (2019)

Poňatie netradičnej kombinácie fantasy, young adult, sci-fi s kvanotivým základom a náboženskej tematiky sa dalo poňať rôzne, pričom sa dá skonštatovať, že už len to, že HDM vo svojej seriálovej podobe slušne funguje, je veľké víťazstvo. Ono nakrútiť niečo vážne, kde rozprávajú zvieratá, otravuje nás nervózny medveď a ešte k tomu po nebi lietajú čarodejnice a anjeli, je veľmi ťažká úloha. Vizuálne pôsobivé, prehľadne prerozprávané, založené na skvelom castingu. Predovšetkým Dafne Keen a Ruth Wilson sú presným zásahom, McAvoy je trochu otázny, ale budete ho ako Asriela akceptovať. Za mňa lepšie ako film, myslím, že ide viac o materiál pre seriál a som rád, že aj vznikol a dostatočne som si ho užil. ()

Série 1 (2019) (S01)

Pokiaľ si dobre spomínam, tak prvá séria viac menej opakuje to, čo sme videli vo filme, kde sa už ale ďalej nepokračovalo a tak bolo logické, že už raz sfilmovaný dej musí dostať reštart, ak chceme pokračovať ďalej. A rozhodnutie nakrútiť materiál ako seriál sa podľa mňa ukázalo ako správne. Niežeby nestačilo šesť epizód, ale dobre, nuda sa nedostavila. Jednotlivé epizódy sú vzácne kvalitatívne vyvážené, čo znamená, že ak vás séria chytila prvým dielom, budete neustále spokojní, ak naopak nie, tak nemá význam pokračovať. Casting je takmer perfektný, od Dafne cez Ruth až po Jamesa a aj mnohé vedľajšie postavy. Len ak sa tešíte na Andrewa Scotta, tak sa môže dostaviť vážne veľké sklamanie... ()

Lyra's Jordan (2019) (S01E01)

Pilot ma bavil viac ako celý celovečerák. Možno je to aj tým, že ide o niečo, čo sa dobre sleduje práve pred Vianocami. ()

The Idea of North (2019) (S01E02)

Napínavá epizóda od začiatku do konca, čo určite nie je zvykom pri druhej časti prvej série ľubovoľného seriálu. A Ruth Wilson sa do tejto úlohy hodí viac ako Nicole Kidman. ()

The Spies (2019) (S01E03)

Pokiaľ máte chuť na poriadnu britskú sociálnu drámu a nemáte zrovna dve hodiny navyše, tak vám možno bude stačiť hodinová tretia epizóda His Dark Materials. ()

Armour (2019) (S01E04)

Vo štvrtej časti nás už čaká úplná zmena prostredia, ocitáme sa na severe a komu studená atmosféra vyhovuje, ten sa môže cítiť pomaly ako v siedmom nebi. Dej je trochu rozlváčny, ale udalosti okolo rozprávajúceho medveďa majú svoju dynamiku, do hry sa zapája viacero postáv na jednom mieste a máme tu aj westernovo štylizované scény, len nie sú asi tak cool, ako tvorcovia zamýšľali. ()

The Lost Boy (2019) (S01E05)

Emocionálne zatiaľ najsilnejšia časť. Dokonca sa začína umierať a nepôjde len o nejakých anonymných nepriateľov. No a dokonca sa začína aj vraždiť, čiže seriál so slovom Dark v názve konečne začína napĺňať aj to, čo v ňom sľubuje. Atmosféra je už úplne dokonalá, stále je chladnejšie a prostredie viac pokryté snehom. Paralelná dejová línia pokračuje pomaly a čakám, kedy sa rozbehne. ()

The Daemon-Cages (2019) (S01E06)

Zatiaľ najdepresívnejšia a najtemnejšia epizóda prvej série, emócie tu sú taktiež žmýkané čo sa dá. Ocitáme sa po väčšinu času v chladných a neprehľadných chodbách laboratórií a tu ide doslova o život. Nepôsobí to sterilne, ako vo filme, ale skôr špinavo a je to tak lepšie. O život ide ale aj v exteriéroch, ako ukáže akési dvojité finále celej časti. Poteší aj vzájomná konfrontácia matky a dcéry. ()

The Fight to the Death (2019) (S01E07)

Predpríprava na finále je prekvapivo dejovo nabúchaná od začiatku do konca, a to vo všetkých dejových líniách. Užijete si boje medzi medveďmi, viac Ruth Wilson, stretnutie Lyry s hádajte kým a samozrejme aj dokonalej atmosféry. A vôbec nebudete maž pri úžasnej výprave dojem, že pozeráte seriál, tá je v pravom slova zmysle filmová. Len asi netreba očakávať vo finále, že nám spadne čeľusť, ale už si ani neviem predstaviť, ako by bolo možné, že by mohlo sklamať. ()

Betrayal (2019) (S01E08)

Finále sa nesie v pokojnejšom tempe ako zopár predchádzajúcich častí. Nakoniec to ale nie je vôbec na škodu, relatívne všetko rozohrané sa logicky uzatvára a otvárajú sa, doslova, dvere do novej kapitoly osudov postáv. No a dostavil sa aj onen wau efekt, v ktorý som nedúfal, i keď niečo málo k absolútnej spokojnosti chýbalo. Pokiaľ ste mali absťák po Jamesovi McAvoyovi, tak tu si ho užijete dosýta. ()

Série 2 (2020) (S02)

Osobne ma séria číslo dva bavila viac ako tá prvá. Možno je to tým, že dej tej prvej som poznal z filmu a vôbec som netušil, kam sa uberala predloha ďalej. No a za seba musím povedať, že ma tento vývoj veľmi potešil. Prelínanie dejov v troch svetoch, skvelé obsadenie, lahôdková atmosféra, či už ako fantasy, ako sci-fi, ale aj v rámci civilného sveta. Škoda samotného záveru, okolnosti sú všeobecne známe, napriek tomu to tvorcovia zvládli a divák nemá dojem, že tu niečo chýba alebo nepasuje do celku. Hurá do tretej série, záverečné scény sú čistým cliffhangerom. Snáď sa trojka budúci rok nakrúti. ()

Město strak (2020) (S02E01)

Druhá séria začína presne tam, kde prvá končí a ihneď sa aj rozbehne. Postupne spoznávame tajomné mesto na oblohe, kde sme sa chceli pozrieť hneď od začiatku a tvorcovia nás doňho pozývajú už v úvodnej časti tejto série. Zaujímavé to je aj na iných frontoch a nebudem klamať, atmosféra celého diela ma uhranula už od začiatku a podobne je to aj v pokračovaní, dokonca mám dojem, že som vďaka nej ešte viac "in". ()

Jeskyně (2020) (S02E02)

Druhá séria sa javí viac sci-fi ako tá prvá, ktorá bola fantasy. Je to dané samozrejme tým, že jeden vesmír je taký a ďalší zasa onaký, pričom práve v tom akože našom sa odohráva práve oná science fiction časť. Ako celok ide ale nakoniec o sci-fi, i keď uvidíme, kam to pôjde ďalej. Som totálne in, druhá epizóda bola ešte lepšia než tá prvá a dúfam, že stúpajúca tendencia kvality neopadne. ()

Krádež (2020) (S02E03)

Stále sa niečo deje, prostredia sa neustále striedajú. Naháňačka po Londýne, prestrelka vo westernovom štýle, vyjednávačka v base, krádež cenného artefaktu, vydieranie, výsluch s policajtom a tak ďalej. No a nesmie chýbať samozrejme ani hustý cliffhanger, čiže musíte ihneď pokračovať ďalej. ()

Věž andělů (2020) (S02E04)

Najlepšia epizóda doposiaľ. Dejovo už maximálne hutné, vizuálne úchvatné a dokonalé, no a konečne dostal priestor aj Andrew Scott. Možno škoda, že súboj o nôž nie je až tak perfektný ako ten zvyšok, ale zase objavovanie jeho schopností stojí za to. Opäť sa síce striedajú tri dejové línie v troch vesmíroch, ale prednosť dostáva fantasy zložka, tak trochu v štýle Harryho Pottera, ale inšpirácie boli aj inde a pôsobí to aj tak originálne. No a záver ponúka aj odpovede na tie najzásadnejšie otázky. ()

Vědkyně (2020) (S02E05)

Jeden z najoriginálnejších heistov vôbec, tentokrát ako jedna epizóda tohto seriálu. ()

Zlo (2020) (S02E06)

Po predchádzajúcich dejovo aj tempom nabúchaných epizódach prichádza spomalenie, čo ale nie je pre zmenu na škodu veci, zase ide o povestný nádych pred finále. Čaká nás viacero krásnych záberov prírody, čo vždy poteší, najmä pri takto tajomnom fantasy. Inak je diel prepchatý dialógmi, dopredu sme sa posunuli najmä vďaka "odstráneniu" jednej z postáv ďalšou významnou postavou z cesty, čítaj jej usmrtením. 70% ()

Æsahættr (2020) (S02E07)

Záverečný diel vynikajúcej druhej série je asi jej najslabším článkom. V rámci celku síce funguje skvele, ale ako samostatný diel pôsobí skôr ospalo a trochu znudene. Dočkáme sa osudových stretnutí, nečakaných či pre čitateľov očakávaných úmrtí, ale silných emócií pri tom veľa cítiť nie je. Našťastie je tu opäť skvostná, až neopakovateľná atmosféra a siedmy diel uzatvára jednu etapu príbehu a pripravuje nás na ďalšiu. Hodnotenie sa týka čisto týchto 48 minút, čo nie je možno spravodlivé voči tvorcom, tých ale predsa len viac bude zaujímať, ako fanúšikovia prijmú sériu ako celok. 70% ()

Série 3 (2022) (S03)

Z hľadiska celku je asi najlepšou sériou tá druhá, pretože sa zoznamujeme s celým komplexným multiverzom a kto nepoznal predlohu, iba napríklad film, tak sa nestačil čudovať, o čom HDM vlastne sú. Tretia séria má celkom prehľadný dej, možno je to trochu jednoduchšie, ako som pôvodne očakával, ale priamo za chybu to nepovažujem. Na to, aby som všetko pochopil, by som si musel zopakovať celý seriál, na čo ale bohužiaľ nie je čas. Postavy boli sympatické a príbeh mi pripadal aj na young adult fantasy celkom neortodoxný. Všetko sa uzavrelo, za mňa uspokojivo. ()

The Enchanted Sleeper (2022) (S03E01)

Tretia séria sa neprekvapivo rozbieha dosť pomaly, ale napriek tomu epizóda rýchlo ubehne. Skáčeme medzi viacerými dejovými líniami, kde sa vedú dialógy v interiéroch, alebo na nie príliš vizuálne zaujímavých miestach. Ale to sa určite rýchlo zmení, keďže druhá séria, ako pre predlohami nepoznamenaného diváka, ma veľmi príjemne prekvapila vývojom celého príbehu, ktorý som poznal iba z filmu. ()

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

Pán prstenů obsadil mladou Galadriel

19.12.2019

Herečka Morfydd Clark ze seriálu Jeho temné esence byla obsazení do jedné z hlavních rolí v chystaném seriálu Pán prstenů od Amazonu. Clark ztvární mladou Galadriel. Elfskou královnu v minulosti na… (více)