Evangelium sv. Matouše

• francouzský

L'Évangile selon saint Matthieu

• slovenský

Evanjelium sv. Matúša

The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to Matthew

Drama / Životopisný

Itálie / Francie, 1964, 137 min

• Dan9K

Ufinky....Mám se bát dát jednu hvězdičku, abych nebyl pozér, jak tvrdí belldandy? Ale mě prostě nic jiného nezbývá. Kdybych měl dát víc, byl bych pokrytec a nedostal bych se do Božího království! Ale vezmu to posmetáku. První a kratší kapitola byla esencí nudy (a to ne, protože bych vyžadoval akční honičky na oslech, ale našel jsem v ní zoufale málo podnětů). Záběry na Ježíše, který jakoby vystupoval z pozadí, byly sice fajn, mladá Mária byla možná až moc pohledná, ale už si z té části nic víc nepamatuji. To druhá kapitola je nesporně zajímavější. Opravdu nevím, z jakého pohledu ji uchopit. Nedokážu se přesně vžít do pocitů homosexuálního komunisty Pasoliniho, ale pokud to bral jako odstrašení potencionálních věřitelů, pak fajn (i když některé konkrétní pasáže mě z tohoto pohledu celkem odrazují). To, co se mi skutečně líbilo, byla postava samotného Ježíše, kterou Pasolini zobrazil bez jakýchkoliv okolků. Většinu času byl z mého pohledu dosti zlý a abych řekl pravdu, pokud bych v té době žil a viděl a slyšel, co říká, za jeho smrt bych se postavil rovněž. Tolik otázek mi vyvstanulo při jeho dogmatických monolozích a při tom žádná odpověď. Nejednou mi přišla na mysl teze, kde asi vzali v argumentačních schopnostech jeho stoupenci inspiraci. Tím ale rozhodně nechci tvrdit, že to, co se odehrává v tomto filmu, beru jako bernou minci, i přesto, že je to přesně podle ekumenického překladu. A to zejména z důvodu vynechání některých ne zrovna podřadných prvků (o, kterých nevím jistě, že byly přímo v Matoušovi, ale opak by mě upřímně překvapil). Musím ještě zmínit velmi divně vybranou (respektive ukradenou) hudbu, která rozhodně nepůsobila stmelujícím dojmem a celý snímek do značné míry zdivnila, což mi v příběhu o Ježíši nepřijde zrovna účelné. Z jiného soudku, opět mě zklamalo zabodávání kolíků do dlaně a nikoliv do zápěstí, častý to jev Kristových pašijí. A nakonec nesmím zapomenout na časté vyskytování "WTF scén", z nichž bych jmenoval především Jidášovu sebevraždu, uzdravování, trojnásobné Petrovo zapření a jako bonbónek - odvalení šutru z jeskyně za zvuků spirituálu, které byly zkrátka úžasně špatně natočeny a sestříhány. I když možná vyprsknutí smíchem učelem bylo, to nevím. Co říci závěrem? Pokud jsem vás dostatešně naštval, stačí si připustit, že jsem pozér a hned bude líp. Vyzkoušejte!(18.3.2007)

Pre pohana príliš monotónne(3.5.2007)

Počítal jsem s tím, že se Pasoliniho filmové zpracování bude věrně držet textu Matoušova evangelia. Ale čekal jsem trošku větší míru interpretace mezi textem. Tu jsem částečně našel v krásně vykreslených obrazech Ježíše jako řečníka a v reakcích lidí na jeho projevy. Ty však byly hodně ztlumeny nehereckostí herců, kteří často spíše mluvili než aby se pouštěli do obvyklých gest (jako mytí rukou Piláta).(26.12.2006)

• kersten

Tie náboženské bláboly sa nedali počúvať.(24.4.2014)

Je to jediné filmové zpracování evangelia, které je skutečně "evangelijní". Alespoň co jsem zatím kdy viděl.(8.11.2012)

Velmi netradiční pojetí s ještě více netradiční (pro mě až příliš) hudbou. Takže nejdřív plusy, kterých bude přece jen méně - oceňuji, že se někdo do filmu s touto tématiou vůbec pustil. Též si vážím toho, že texty evangelia nebyly změněny, jak to mnohdy bývá. Na druhou stranu z místa na místo těkající kamera pro mě byla už trochu rušivá, nicméně zase byla zajímavá. Ale hlavně na filmu je příliš znát, že v něm hrají neherci. Pro mě byly herecké výkony do filmu silně nesedící prvek, zvlášť Ježíš - tvářící se celý film stejně - mě ke konci už poněkud drásal nervy. Nemluvě o tom, že zde je Ježíš vykreslen opravdu jako revolucionář stále něco vykřikující po ulicích. Nechci brát panu režisérovi představu o Ježíší, nicméně s tou mou se trochu minula. Přes dvě hodiny trvající stopáž je, myslím, zbytečná.(10.4.2009)

"Milujte své nepřátele a modlete se za ty kdo vás pronásledují..." "Miluj Hospodina, Boha svého, z celého svého srdce, z celé své duše, z celé své mysli a zcelé své síly!..Miluj svého bližního jako sám sebe!" " Všichni kdo se chápou meče, mečem zajdou" Evangelium sv.Matouše je jeden z nejkrásnějšch filmů jaké jsem viděl. Marxista, ateista a odpůrce církve Paolini dokázal natočit úctyhodnější, spirtuálnější a mnohem hlubší film než fanatický katolík Mel Gibson (Utrpení Krista).(29.3.2013)

Kdo to přežije může být prohlášen za svatého(1.12.2015)

Styl Cinema-Verite zaujal, rychle dialogy a pomale zabery tvari a krajin a podmaniva dynamicka hudba taktez...jen jeste resim dilema,jestli by muj nazor hodne ovlivnilo videt tento pocin kolorovany....(9.12.2007)

Mám velké pochybnosti o filmových zpracování evangelia (potažmo Bible) obecně, vpodstatě mi příjde že to nejde...tento film se, podle mě, přesto velmi povedl...(12.2.2009)

Na umělecké filmy se obyčejně nedívám, ale Evangelium podle Matouše mě zaujalo doslovnou adaptací Bible na plátno a obsazením neherců; někdy když je ticho, jako by se řekla tisíce slov. Sleduji každý Velký pátek a přemýšlím jaké to je, když člověk věři...(19.4.2014)

viz Aidan a giblma(12.5.2014)

Film jsem měl nahraný již nějaký týden a stále se mi nechtělo na něj dívat z obavy, že budu zklamán. O to více jsem byl potěšen jeho shlédnutím. Výborná kamera a skvěle skloubená hudba, pro Pasoliniho typičtí oškliví neherci, atmosféra a prostředí filmu zcela evokuje období Ježíše. Ježíš sám z velké části působí jako záporák, zkrátka snímek mě úplně dostal. 85%.(4.7.2009)

Ne a ne a ne! Co na tom filmu ostatní vidí? Kristus je tu podáván jako buřič (dejme tomu), apoštolové jako skupinka mlčenlivých, slepě následujících (tady opravdu nechápu, jak tito "idoti" mohli šířit křesťanské učení), ale přitom je to natočen jako klasické film. zpracování evangelia, které se vám snaží vštípit do hlavy, jak je kristovo učení správné a krásné. A navíc scény zázraků tu v rámci celého filmu jsou "jen aby se neřeklo", takže v tom celém uspěchaném celku působí jaksi zbytečně. Osobně preferuji Scorseseho Poslední pokušení.(19.10.2009)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1989/90.(18.6.2014)

Film naprosto minimalistickými prostředky vytváří neskutečně silnou atmosféru režií, hereckými výkony a podmanivou hudbou. Vše je dokonale spojeno. Hypnotizující, téměř beze slov, pokud se mluví, je to strhující, jako třeba v kázání na hoře.(8.3.2016)

• jungewolf

Typická komunistická propaganda - vytrhat Ježíšovy výroky z kontextu a zkompilovat z nich film... . Ostatně, sektáři (např. Svědci Jehovovi) to dělají stejně ...... . Takže - Odpad ! .(29.6.2016)

Proč už se netočí takové filmy? Škoda. Velmi jednoduše natočený film, bez zbytečných odboček a kudrlinek. Přesto velmi efektní. To je to filmové umění umět udělat z obyčejných obrázků celek, který funguje a strhne diváka.(9.6.2009)

Komunista Pasolini natočil skvelý film o Ježišovi. Film je realisticky natočený, nepridáva vlastné, často hlúpe myšlienky k slovám Ježiša ako mnohé iné filmy. Až na malé nepresnosti (napr. v tých časoch aj v ranej cirkvi sa krstilo ponorením do vody nie pokropením, túto tradíciu vymyslela cirkev až omnoho neskôr) je film natočený realisticky podľa textu evanjelia. Pasolinimu asi celkom sadol Ježiš ako niekto, kto odhalil pokrytectvo farizejov a predstaviteľov náboženského systému svojej doby. Ježiš je zobrazený chladne a zachmúrene, tvrdo. V skutočnosti možno skôr reflektuje chlad, zachmúrenosť a kritiku spoločnosti samotného režiséra, ako Krista Biblie. Napriek všetkému veľmi dobrý film.(15.8.2012)

Čekal jsem od PPP nějakou kontroverzi, ale byl jsem příjemně překvapen. Jako přítel katolíků oceňuji důsledné dodržení textu evangelia a zároveň formální soudržnost celého snímku. Režisér se do konce filmu neodchýlil od nastavené formy z úvodu, což je v dnešní době, kdy nás většinou film naláká kvalitním úvodem, aby pak poslušně zapadnul do předem daných komerčních schémat, velice vzácné. 90%(11.7.2014)

Nejlepší zpracování evangelia vůbec. Passolinnimu – komunistovi – se podařilo zobrazit Ježíše a jeho pozemský život „nebeským způsobem“. Passolini je téměř doslovně věrný biblickému textu, přesto je to dech beroucí poselství. A není ani trochu barvotiskové jako většina filmů na toto téma. Nádherná hudba, především Missa Luba, kterou jsem díky Passolinimu objevila. Film „nevyčichl“ ani za 50 let.(18.3.2018)