Roseanne (TV seriál)

Roseanne

Roseanne

Komedie

USA, 1988 - 2018, 80 h 35 min (Minutáž: 21–22 min)

Tvůrci:

Matt Williams

Daniel Flannery

Roseanne Barr, John Goodman, Laurie Metcalf, Sara Gilbert, Alicia Goranson, Johnny Galecki, Natalie West, George Clooney, Ned Beatty, Tom Arnold, Michael O'Keefe, Danielle Harris, Estelle Parsons, Shelley Winters, Mara Hobel, Martin Mull, Brian Kerwin, Bruce Willis, Eric Dane, Bob Odenkirk, Alan Blumenfeld, Sandra Bernhard, Brad Garrett, Sarah Chalke, David Strickland, Danny Masterson, Patrika Darbo, Floyd 'Red Crow' Westerman, Sharon Stone, Duane Whitaker, Mark Blum, Robert Clohessy, Matt Roth, Eric Allan Kramer, Fred Dalton Thompson, Kathryn Joosten, Tiny Tim, Ahmed Ahmed, Hillary Tuck, Jodi Long, Glenn Quinn, Hugh M. Hefner, Stephen Lee, Nancy Lenehan, Zoe Perry, Challen Cates, Bill Maher, Thomas Kopache, Bob Denver, Jack McGee, David Lascher, Genie Francis, Judith Hoag, Paul Feig, Fabio, Jeff Garlin, Jim Varney, Alley Mills, Christina Pickles, Lee Garlington, Marlo Thomas, Dot-Marie Jones, Don Keith Opper, Jerry Springer, Phil Leeds, Ann Wedgeworth, Blake Clark, Lorna Scott, Julianne Michelle, Tobey Maguire, Sara Rue, Tom Wright, Yvonne Zima, Luke Edwards, Stephen Root, Brice Beckham, Sarah Rose Karr, Tina Louise, Allan Kolman, William Sadler, David Mendenhall, Max Brooks, Lawrence Hilton-Jacobs, Cleavant Derricks, Jenny Lewis, Sean O'Bryan, John McConnell, Tony Curtis, Jared Rushton, Isabel Sanford, Iqbal Theba, Gary Kasper, Peter Jason, Steve Jones, Romy Rosemont, Pat Crowley, Lou Hancock, Moon Unit Zappa, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Pat Harrington Jr., Loretta Lynn, Amy Aquino, Rae'Ven Larrymore Kelly, Elizabeth Franz, Steve Susskind, Clara Bryant, Rob Camilletti, William Schallert, Debra Mooney, Arianna Huffington, Susan Krebs, Ashley Johnson, Michael Mantell, J.J. Johnston, Ruta Lee, J. Patrick McNamara, David Crosby, Cathy Ladman, Jenny Beck, Bob Einstein, Belita Moreno, Michael Fishman, Teresa Barnwell, Brad Bufanda, Jana Robbins, Kari Coleman, Brady Bluhm, Lisa Robins, Rondi Reed, Tom Virtue, David Wells, Rebecca Schull, Dee Dee Rescher, Evelina Fernández, Joel Polis, Vic Polizos, Amzie Strickland, Nancy Fish, Linda Porter, Joshua Beckett, Mo Gaffney, Judy Prescott, Angelina Fiordellisi, Carmen Filpi, Faith Minton, Dan Butler, Matt Nolan, Anthony Geary, Clint Ritchie, Eric Christmas, Mitzi McCall, Deborah Jolly, Florence Henderson, Carlease Burke, Tobias Anderson, Robert Harper, Sally Kirkland, Edie McClurg, Mark McAdam, Michael Bryan French, Michael Dempsey, Rayford Barnes, Shecky Greene, Patricia Gaul, Fred Asparagus, Ron Perkins, Guy Boyd, Nigel Gibbs, Mike Pniewski, Anne Gee Byrd, Terri Treas, John Farley, Delana Michaels, Jeremy Roberts, Mario Roccuzzo, Dina Merrill, Kathleen Freeman, Lane Toran, Taylor Leigh, Christopher Morley, Christopher Darga, Bob Nickman, Adam Hendershott, Ahmad Stoner, Gary Bayer, Lori Tan Chinn, Ernest Harada, Lisa Rieffel, Vicki Lawrence, Joey Simmrin, David Dunard, Steve Vinovich, Jack Murdock, John Walter Davis, Emma Kenney, David Wohl, Jim J. Bullock, John Marshall Jones, Jean Speegle Howard, Ames McNamara, Jayden Rey, Rhea Seehorn, Jeff Harlan, Ethan Cohn, Christopher Lloyd, James Pickens Jr., Xosha Roquemore, Anne Bedian, Andy Milder, Royce Wallace, Jack Blessing, Jan Munroe, Ellen DeGeneres, Bobby Porter, Kymberly Newberry, Sonia Curtis, Jonathan Chapin, Gary McGurk, Ivory Ocean, Selma Archerd, Steve Carlisle, Charlayne Woodard, Todd Field, Chris Tucker, Frances Fisher, Cher, Mary Anne McGarry, Elya Baskin, Lynne Thigpen, John Getz, Jeff Corey, John Randolph, Stephen Dorff, Mark Carlton, Madge Sinclair, Kevin Dunn, Robert Miranda, Melora Walters, Brett Baxter Clark, Dabbs Greer, Glenn Shadix, Ray Milland (a.z.), Jay O. Sanders, Joe Grifasi, Mark Lowenthal, Rick Hall, Alyson Hannigan, Louisa Abernathy, Dann Florek, Adilah Barnes, Stephen Bridgewater, Timothy Carhart, Bonnie Bramlett, Judy Gold, Allen Covert, Brad Isaacs, Meagen Fay, Michael Des Barres, Carl Franklin, Bob Hope, Wayne Newton, Frank DeAngelo, Tony Edwards, Ross Malinger, Bradley Pierce, Neil Patrick Harris, Michael Anthony Rawlins, Sid Youngers, Richard Riehle, Wings Hauser, Lee Arenberg, Abraham Benrubi, Morgan Fairchild, James Lew, Doug Fieger, Ed Begley Jr., Colleen Camp, Joan Collins, Red Buttons, Tim Curry, Chris Farley, Jason Davis, Jim Turner, Mariel Hemingway, Ellis Williams, Jazzmun, Traci Lords, Lisa Banes, Justin Isfeld, Tom Amandes, Sara Gilbert (a.z.), Sarah Chalke (a.z.), Barbara Billingsley, June Lockhart, Johnny Galecki (a.z.), Alicia Goranson (a.z.), Michael O'Keefe (a.z.), Glenn Quinn (a.z.), Russell Johnson, Dawn Wells, Florence Sundstrom, Darin Mangan, Bob Zany, Travis Kisgen, Ed McMahon, Jenna Elfman, Fred Willard, Alexis Arquette, Milton Berle, Megan Cavanagh, Paul Kiernan, Jamie Harrold, James Le Gros, Lance Patrick, Jeffrey Nordling, Edward Asner, Jon Polito, Erick Avari, Joanna Lumley, Jennifer Saunders, Dana Gould, Steven Seagal, Heather Matarazzo, James Brolin, Richard Paul, Rick Fitts, Debbie Reynolds, Tim Bagley, French Stewart, Doug Stanhope, Lou Bonacki, Kit Pongetti

Stotridsať kilová, židovská komička Roseanne Barr Cherrie mi je vcelku sympatická osoba. Nie tým ako vyzerá. Ani to ironické sebavedomé vystupovanie mi moc nesedí. No a keď počujem tej jej hurónsky smiech, praskajú mi ušné bubienky. Ale páči sa akým spôsobom uchopila tento svoj seriál. Rieši v ňom témy, ktorým sa dovtedy tvorcovia sitkomov vyhýbali. "Roseanne" sa nebojí ukázať na problémy, ktoré sú každodennou súčasťou bežnej americkej rodiny. Seriál sa natáčal počas rokov 1988 až 1997 a získal viacero ocenení. Veľkým plusom je aj účasť Johna Goodmana na tomto projekte. Stvárnil jej životného druha, manžela, hlavu rodiny. Bohovsky im to spolu ladilo. ***(16.4.2013)

• sinp

Stupidní sitcom... Hájí zájmy ukázat poněkud reálnější podobu Americké rodiny a v některých chvílích se mu musí přiznat vynalézavost. Jenže je tu jeden zásadní problém - hrdinové nejen že vypadají jako protipol rodiny Lambertových, ale oni se navíc chovají tak, že si k nim vztah nikdy nezískáte. Jedná se o skupinku omezenců, která řeší problémy "bodrostí" a žel stejně nuceným moralizováním jako Krok za krokem. Nemluvě o tom, že herecky je to absolutně slabá záležitost. Poslední cca. tři série už byly naprostý odpad. Řídit se heslem - realita je tvrdá se tvůrcům vymklo s rukou...(27.10.2005)

• Jufonka

Pamatuju si, že jsem Roseanne občas sledovala jako dítě u babičky o prázdninách, jelikož ona měla tenhle sitcom ráda. Tehdy mi Roseanne nijak nevadila, dívala jsem se taky a přišlo mi to zkrátka na stejný úrovni, jako třeba Cosby Show, kterou tehdy buď Prima nebo Nova taky vysílala. A tak jsem na ČSFD dala před pár lety, když jsem si na Roseanne vzpomněla, tři hvězdy. Prostě průměr. ALE! Letos (2014) jsem si všimla, že Roseanne asi tak po sto letech Prima zase vysílá. A jelikož jsem jí naposledy viděla někdy tak cca v 10 letech, tzn. asi tak před patnácti lety, řekla jsem si, že se na jeden dva díly podívat. A teď musim hodncení změnit na jednu hvězdu, a to bych nejradši dala odpad, ale nedám, protože asi nejsem cílovka a chápu, že někdy před dvaceti lety seriál asi působil trochu jinak. Jenže když se na něj podívám dneska, chce se mi zvracet. Zvládla jsem asi tak deset dílů, protože jsem prostě furt nemohla uvěřit, že něco tak strašnýho existuje a že jsem se na to v dětsví mohla koukat. Ani tak nejde o to, že by seriál zestárnul. Koneckonců to se stalo i seriálu Krok za krokem, jehož první série dneska působí dost děsně, stáří je na těhle sitcomech zkrátka děsně poznat. Jenže u Kroku za krokem i přes to stáří stále funguje aspoň nějakej vtip (fajn, zhruba tak jeden z deseti, přiznávam), ale prostě k tomu člověk nemá odpor. Jenže Roseanne, bože můj! Ta nechutná odporná tlustá ženská a vlastně celá její rodina! Hrůza! Jejich dům, jejichž život, jejich přátelé, jejich hlášky, jejich zvyky, zkrátka všechno, co se v tomhle seriálu odehrává, je naprosto totální hnus. Korunu tomu všemu dodává naprosto ale totálně příšernej českej dabing, kterej z Roseanne dělá zřejmě ještě větší krávu, než jaká je v originálu. Navíc jsem strávila pár měsíců v USA a od tý doby mám celkem jinej náhled na tyhle maloměstský rodiny ze středu USA a o to víc se mi Roseanne a její rodina hnusí. Tupý bezmozkové, při jejichž sledování si musíte dát pásku přes oči, jinak se vám z jejich vzhledu dělá špatně. Nemůžu si pomoct, ale takovejhle odpor u mě žádnej seriál hodně dlouho nevyvolat. A většinou takovýhle seriály ani nekomentuju, ale tady musim. Protože, jak už jsem psala vejš, jsem byla docela šokováná, jakej seriál jsem to v dětství sledovala a jak čas prohloubil jeho hnusný stránky. Fuj. :)(5.9.2014)

Seriál, ktorý nedokáže presvedčiť o svojej kvalite pri odsledovaní zopár dielov a i mne to prišlo ako odporná slátanina s odpornými postavami, ale časom sa mi to začalo pozdávať a niektoré javy fungujúce v rodinách sa mi práve tu zdali najreálnejšie zobrazené a i humor mi začal byť akýsi zrozumiteľnejší. Roseanne aspoň trochu obzvlášňuje televízny svet podaním oddychového sitkomu s prvkami tvrdej reality, pohľadu na obyčajného človeka a že nie všetci ľudia v USA vyzerajú ako postavy z Priateľov či napr. Pobrežnej hliadky.(8.9.2007)

• MarekT

Američané prostě nemají narozdíl od Britů ten kouzelný dotek, který dokáže udělat z každé věci zábavu, nebo kult. Naštěstí existují výjimky srovnatelné kvalitativně s tou Anglií. Tento sitcom mezi ně nepatří, přišel mi z těch amerických nejhorší. P.S. Nedovedu si představit, co by Roseanne dokázala udělat ze Ženatého se závazky, kdyby jí ten konkurs na roli Peggy vyšel.(23.1.2009)

• - Populární herec George Clooney se objevil v první sérii seriálu, a to jako šéf Roseanne (Roseanne Conner). (slatkac)

• - Během natáčení poslední série dostávala Roseanne Connerová 650 000 amerických dolarů za epizodu. (slatkac)

• - Shelley Winters, která v seriálu hraje matku Estelle Parsons, je ve skutečnosti jen o 7 let starší. (slatkac)