Středozemí

• slovenský

Stredomorie

Komedie / Drama / Válečný

Itálie, 1991, 96 min

Příjemný film. I tímto zajímavým a nevšedním způsobem se dá prožít válka. Skupinka italských vojáků si svoji misi určitě nepředstavovala jako celkem příjemnou a klidnou dovolenou na jakémsi řeckém ostrůvku osídleném pouze ženami a starci. Škoda jen toho zbytečného konce s příšerně namaskovanými dědky, kteří vypadali jako Zedníček s Nárožným v 2.sérii Arabely. Jinak bych hodnotil i výše.(23.6.2005)

• fantoci

Dívácky zajímavý příběh z druhé světové války. Film o skupině italských vojáků, kteří se vylodí na jednom zdánlivě opuštěném řeckém ostrově. V humorném příběhu jsou vykresleny charaktery jednotlivých postav. Vojáci brzy přijdou nejen o zbraně, ale i vysílačku. Místní obyvatelstvo brzy zjistí, že jsou tito vojáci neškodní, ale přátelští. A tak dojde k tomu, že vojáci na ostrově stráví několik let. Netuší ani, že v Itálii mezitím Mussolini padl a Itálie se stala spojencem Britů, Rusů a Američanů. Film je zábavný a divácky přitažlivý.(16.3.2007)

docela zajímavý film s protiválečným námětem. Líbil se mi jeho styl i vyprávěný příběh, jen trošku nevýrazní mi přišli herci, ale i tak byli dostatečně přesvědčivý. Hlavně je však natočený s nadhledem a špetkou humoru, která do té "poetické" atmosféry skvěle sedne. A film se u mě dostal těsně nad 4hvězdičkovou hranici.(13.5.2012)

"Vassilisa, ty ho tiež miluješ? Áno. Čo teraz chlapci, to ale mení situáciu, ako sa môžeme stavať proti citom? Nemôžeme? No, čo myslíš? No nemôžeme. Jeho city ma strelili do ramena porúčík. Ale choď, to nie je nič vážneho." Nuž na tomto filme sa dá pobaviť, aj keď ten humor často nie je doprevádzaný nejakou hudbou, vyzerá sucho, často vám to zábavné pripadať nemusí, ale o to tu ide. Film pôsobí dosť nudne, možno to však bol zámer, aby pôsobil ospalo, možno tam bol súvis s niečím z talianskej histórie. Súvis s vývojom vojny a vtedajšieho Talianska, ak trocha poznáte tieto dejiny pochopíte, pochopíte aj stredomorskú kultúru, filozofovanie, či iné body tohto filmu, ktoré sú celkom fajn, no nemôžem sa zbaviť pocitu, že to mohlo vyzerať inak. Prvú približne pól hodinu ma to ubíjalo, skoro nič sa nedialo, to bolo trocha nezvládnuté, zvyšná viac ako hodina však nebola zlá. Povahy tých ôsmych Talianov už ani šialenejšie asi byť nemohli, to by som asi neveril, že ich zobrali do armády, inak taká jednoduchšia komédia, ktorú pokazil ešte aj záver, ktorý je dosť nevierohodný. Keďže som sa narodil v tom roku, kedy toto vydali, tak to považujem za starší film a možno preto priemerné hodnotenie dám, odvtedy sa totiž veľa zmenilo, ale aby toto získalo ocenenie Oscar za najlepší cudzojazyčný film? Zisťujem, že tie Oscari asi ani netreba vnímať ako niečo objektívneho, niečo normálneho, takmer nikdy sa s nimi nestotožňujem, však posúďte po pozretí tohto filmu sami, či je to niečo extra alebo len jednoduchá záležitosť.(17.5.2013)

Keď pošlete capa do susedovej záhrady alebo Janíka na vojnu bode každý jeho počin aspoň trochu komický. Ako tento film. Humor príjemne bezzubý - netrhá uši ani netne do živého. Človek si oddýchne - ani nezmúdrie, ani neohlúpne. Na piatok po šichte je to fajn. Dalo mi to iba jedno - už viem, na čo je seržant - aby vrieskal. Po tomto filme nebudete. Ale ani nadšením.(24.6.2005)