Středozemí

• slovenský

Stredomorie

Komedie / Drama / Válečný

Itálie, 1991, 96 min

Príbeh zaujal, ale jeho prevedenie je dosť povrchné a hlavne v úvodných minútach som mal pocit, že tvorcovia chceli byť vtipný za každú cenu a to i tam, kde humoru nebolo ani za mak. To posedávanie a vylihovanie na ostrove nedokázali oživiť nejakým zvratom alebo zaujímavejšími postavami. Postavy, dokonca ani tie, ktoré neskôr pribudnú sú dosť ploché a žiadna z nich nie je natoľko výrazná, aby uniesla film. Nudu aspoň na chvíľu preruší pekná Vasilisa - prostitutka. Mama bola prostitutka, babka bola prostitutka. Logické nie? Tento film mohol byť podstatne lepším, stačila jasnejšia vízia o tom, čo chcem točiť a čom chcem rozprávať. Nemáme tu dokonca ani postavu, ktorú by sme mohli označiť za hlavnú. Všetko je jednoducho príliš priemerné a krásny ostáva iba ten ostrov. No a ešte tá Vasilisa, no....60%.(21.5.2013)

Příjemný film. I tímto zajímavým a nevšedním způsobem se dá prožít válka. Skupinka italských vojáků si svoji misi určitě nepředstavovala jako celkem příjemnou a klidnou dovolenou na jakémsi řeckém ostrůvku osídleném pouze ženami a starci. Škoda jen toho zbytečného konce s příšerně namaskovanými dědky, kteří vypadali jako Zedníček s Nárožným v 2.sérii Arabely. Jinak bych hodnotil i výše.(23.6.2005)

• fantoci

Dívácky zajímavý příběh z druhé světové války. Film o skupině italských vojáků, kteří se vylodí na jednom zdánlivě opuštěném řeckém ostrově. V humorném příběhu jsou vykresleny charaktery jednotlivých postav. Vojáci brzy přijdou nejen o zbraně, ale i vysílačku. Místní obyvatelstvo brzy zjistí, že jsou tito vojáci neškodní, ale přátelští. A tak dojde k tomu, že vojáci na ostrově stráví několik let. Netuší ani, že v Itálii mezitím Mussolini padl a Itálie se stala spojencem Britů, Rusů a Američanů. Film je zábavný a divácky přitažlivý.(16.3.2007)

No jako Oskarovej film mi to neprislo, ale zabava to je vyborna. Samotnej napad je hodne originalni a dobre zpracovanej. Sice je to valecny,ale vubec se tu nevalci (jen o valce mluvi) a spis je to o tom jak se vojaci seznamujou s obyvateli ostrova. I kdyz nich tu je 8 tak mi vyraznejc v pameti utkveli jen 4, protoze ti ostatni jsou takovy nevyrazni, ale vsichni zahrali dobre. I kdyz se tu vlastne nic nedeje, vojaci se jen tak poflakujou a rozmlouvaj spolu, tak jsem se ani na okamzik nenudil a nektery forky jsou fakt vyborny. Prislo mi to jako takovej mix mezi Bazanti jdou do boje a Zachrante vojina Ryana. Hodne se mi libila hudba, ktera i kdyz neni nijak velkolepa a porad se opakuje, tak skvele doplnuje dej. Jediny co se mi moc nelibilo je ten uplnej zaver, kdyz se tri po letech potkaj, to je takovy navic, ale jinak k tomuhle filmu nemam zadny vyhrady. Od Stredozemi jsem nic moc necekal a dostalo se mi vyborne valecne komedie.(22.6.2005)

Sterilní a utrápeně poetický kýč, který je krajně nevhodný pro diváka se zdravě vypěstovaným cynismem. S obrovskou tolerancí se dá tohle televizní extempore přestát, ale pokud by jste v něm hledali epickou šíři či vnitřní hloubku, budete notně zklamání. Latexové masky v samotném a hlavně zbytečně vysvětlujícím závěru už berou veškeré iluze. Průměrné hodnocení za některé epizodní vtípky a ucházející pohodovou letní atmosféru. Ideální záležitost do autobusu směřujícího na dovolenou ke středozemnímu moři.(23.6.2005)