1944: Spojenecké bombardování Le Havru

(TV film)
  • Francie 1944, Le Havre sous les bombes alliées (více)

Jedno z nejzáhadnějších a nejméně pochopitelných smrtonosných bombardování v průběhu druhé světové války... Důvody, které vedly k smrtonosnému bombardování Le Havru v září roku 1944, dlouho zahalené tajemstvím, byly nakonec objasněny. Bombové útoky, které způsobily smrt 2000 civilistů, byly důsledkem celé řady skutečností. Na britské straně šlo o řadu chybných rozhodnutí, o špatné informace a o spěch. Na německé straně vše vysvětluje neústupnost vojáka vyznávajícího boj do posledního muže, který chtěl za každou cenu dodržet přísahu složenou Adolfu Hitlerovi. (Česká televize)

Marze

Závěrečnou pointu jsem nečekal. Aby Britové neztratili dva dny na evakuaci civilního obyvatelstva, dva tisice obyvatel při zničení města zahynulo. Britská vláda se dodnes za královské letectvo neomluvila. Pří sledování dokumentu o druhé světové válce jsem nabyl přesvědčení, že Britové jsou stejní fašistě jako Němci. V počtu koncentračních táborů ve svých imperiálních koloniích ( Indie apod.) Němce dokonce předstihují. Hitler mě v Britům jako k podobné rase náklonnost, takže je třeba zcela nezničil obklíčené v Dunkerku. ()

Volodimir2

Dokument nám približuje ďalšiu z operácii po vylodení Spojencov v Normandii. Jednotlivým operáciám kanadských ozbrojených síl som sa venoval v komentároch na kanadský seriál „Hitlerov posledný vzdor“ a dalo by sa pokojne do tohto seriáli zaradiť aj tento dokument. Opäť ide o útok na prístavné mesto, tentokrát Le Havre a malo kódové označenie Astona. Najhoršie na bojovej akcii bolo, že si to odniesli civilisti, ktorým nebolo umožnené mesto opustiť. Zo strany RAF išlo o najväčšiu bombardovaciu akciu v druhej svetovej vojne. Z pozemných síl Le Havre obsadil generál Harry Crerar so svojou 1. kanadskou armádou, ktorá bojovala v zostave 21. skupiny armád generála Montgomeryho. Celkovo zajali 11 302 nemeckých vojakov, pri vlastných stratách 388 kanadských vojakov. Najväčšou hanbou britského unáhleného bombardovania bolo zabitie 2000 francúzskych nevinných obetí z radov civilných obyvateľov, celkovo padlo aj 19 nemeckých vojakov. A perlička na záver. Britský kapitán William Douglas-Home (slúžil v 141. bombardovacej peruti) a odmietol sa zúčastniť náletov na prístav Le Havru ešte pred evakuáciou civilného obyvateľstva. Bol potrestaný vojenským poľným súdom 4.10.1944 pokutou a na 1. rok väzenia s ťažkou prácou. Odmietol ďalšiu slúžbu v RAF. Odsedel 8 mesiacov v mužskej väznici Wormwood Scrubs a zostávajúce 4 mesiace vo Wakefield Prison. Nepodarilo sa mu dosiahnuť milosť ani v 21. storočí. ()