Auto Focus - Muži uprostřed svého kruhu

Auto Focus: Muži uprostred svojho kruhu

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2002, 107 min

• lennyd

Bob Crane (Greg Kinnear) je svého času úspěšným hercem. Právě dotočil velmi sledovaný seriál Hogan's Heroes, a užívá si zasloužené slávy. Při natáčení se setkává s maniakem do videí Johnem Carpenterem (shoda jmen jest náhodná) (Willem Dafoe), s kterýmžto se vrhá do víru nočních klubů. Své sexuální hrátky si oba natáčejí, a nepřestávají ani když se rozpadá Bobovo manželství. Ani rozvod, ani druhé Bobovo manželství nerozbije jejich přátelství, ani vzrůstající náruživost jejich orgií.. Dle skutečného příběhu natočené drama (leckdy připomínající spíš lacinou komedii) drží nad hladinou skvělý Willem Dafoe (opravdu tahle role mu sedla, sexuální maniak to je pro něj to pravé)... A až to dokoukáte, můžete mrknout třeba sem, a něco si o životě a smrti Boba Cranea přečíst..(21.7.2004)

Co si budeme vykládat, všechny životopisné filmy o slavných lidech, se kterýma to moc dobře nedopadlo, vypadají více méně stejně: dobová atmosféra, nadějné začátky, spořádaná, milující a podporující rodina, velký úspěch, rozpadající se rodina, začínající závislost na drogách/ alkoholu/ barbiturátech (nehodící se škrtněte), rozvod, problémy v práci, opuštěný hrdina se snaží navázat kontakt se svou odcizenou rodinou / přáteli, poslední stádium závislosti, konec, popřípadě ještě titulky vysvětlující, co se stalo dál… tenhle film není žádná vyjímka a obsahuje téměř všechny výše uvedené body. Pravda ale je, že závislácký démon Boba Kanea, byl trochu jiného charakteru než kterými trpí všichni ostatní a o to víc je jeho osud zajímavější a navíc musím přiznat, že jistá škodolibá část mého já si v tomhle žánru opravdu libuje, takže proto jdu s hodnocením nahoru.(25.10.2008)

• Prubner

U některých filmů si kladu otázku, proč byl vlastně natočen. Auto Focus je tento případ. Jaký má smysl točit film o podřadném herci, který propadl sexu, pokud nechci natočit erotický film ? Navíc pokud je to podle skutečných událostí ? Smysl tohoto filmu mi uniká. Nevím, jakou myšlenku chtěl vyjádřit (obávám se, že žádnou).(13.5.2009)

Smutný osud jednoho průměrného herce, průměrného muže, průměrného člověka... Zajímavá studie života a úpadku jedné celebrity, vzestup, pád a smrt muže, pro nějž "den bez sexu jako by byl zbytečný den"... "Muži se chtějí bavit" a P.S. určitě netočí filmy určené ku snadnému pobavení jednoduchého publika. Tohle je každopádně film, u nějž se příliš >bavit< nebudete. Střízlivě civilní až dokumentaristickou formou ukazuje dobu i aktéry dramatu jednoho muže, který obětoval vše povrchnosti, sexu a pofidérnímu přátelství. Vynikající G.K. a skvělý W.D., perfektně podaná atmosféra šedesátých a sedumdesátých let (s docela zajímavou a poučnou sondou do vývoje audiovizuální techniky té doby ;-) a zajímavá hudba (povětšinou od mistra Angela Badalamentiho) spolu s profesionálně čistou filmařinou činí z tohoto filmu bezesporu zajímavé, dle mého soudu zbytečně (ostatně jako u více filmů Paula Schradera) podceněné drama, přece jen však určené poněkud náročnějšímu a poučenému diváku. Tři a půl hvězdičky za film, zaokrouhleno nahoru i za to nádherné, zemitě rudé Lamborghini Espada, jeden z nejkrásnějších sportovních vozů vůbec... :-)(22.9.2006)

• sedm.1

Opravdu hodně nezajímavý snímek,který mi po celou stopáž přišel tak trochu o ničem.Krapet nechápu,jestliže chtěli autoři natočit film o nějaké reálné postavě a událostech,proč si vybrali právě postavu Boba Cranea,neboť že by mi právě jeho životní osudy přišli nějak významné,výjmečné či jinak unikátní,to mi nějak uniklo.Sexem byl a je posedlý v Hollywoodu podle mě každý zde působýcí člověk a čím je známější a populárnější,tím toho jen víc a častěji využívá a takový byl prostě i Bob Crane.On celkově celý film,a to nejen svým příběhem,působí dost vlažně a až moc usedle,prostě plyne bez nějakého většího výrazu a výkyvů.Za velkou pochvalu tak stojí alespoň oba dva hlavní představitelé,ale jinak je Auto Focus suchopárným snímkem bez jakékoliv šťávy.(19.3.2009)