Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  ****

  Nestát v pozadí takový formát jako Scorsese, snímek by se rozpadl na kaleidoskop více či méně zajímavých či upocených životopisných scének. Děj není veskrze žádný, nemá to pořádný začátek ani konec, do hloubky to nejde a na Howarda Hughese je nahlíženo spíš z pohledu lidí, kteří s ním musí žít, takže nějakého výrazného psychologického profilu se taky nedočkáte. To je bohužel dodrženo i u scén obscedantních záchvatů, které jsou neodůvodněné, náhlé a divákovi, který není o Hughesově chorobě informován, může přijít divné, proč se tak strašně bojí vzít za kliku u dveří či proč do omrzení opakuje ty samé věty. To občas vyústí i v ošklivé logické chyby, např. když Hughes těsně po svém záchvatu najednou bez mrknutí oka podává ruku desítkám lidí. Divák vidí děj a postavy, bohužel je mu ale upřena možnost s nimi jejich život prožívat a může se jen nezúčastněně dívat. Propojit dvě stránky hlavní postavy, ambiciózního byznysmena a nemocného člověka, se taky nepodařilo a je to děláno spíš formou přepínání. To všechno smývají herecké výkony, které jsou všechny bezchybné a z nichž lze vytáhnout hlavně dva: Blanchet a DiCaprio. Cate Blanchet se zde kompletně proměnila z jemné a tiché dámy v hlučnou temperamentní krasavici s nosovým přízvukem a usekávanou výslovností. U DiCapria si nejsem jistá, zda za jeho strhující výkon může Scorsese nebo je to z něj samého, každopádně se na něj kouká opravdu dobře a i značně spekulativní scény, u kterých často neznáte příčinu a motivaci, zahraje tak dobře, že se tím ani nebudete zabývat. Hodně se vyvedly scény letů, u nichž cítíte Hughesovu lásku k letadlům a onu rychlost a svěžest větru, který vám doslova sviští kolem uší. Dokonalé je také snímání scény letadla řítícího se na Beverly Hills: na záběr letoun trhajícího střechu z pohledu obyvatele domu jen tak nezapomenete. Každému ale nemusí vyhovovat, že právě koukání a áchání nad formou je tady jedinou možností prožitku.(29.8.2005)

 • Marigold
  ****

  Pokud je Letec něčím především, pak dokonalou ukázku vrcholného Hollywoodu, toho Hollywoodu, který Hughes pomáhal ve dvacátých letech svými smělými vizemi budovat. Je to precizně naplněné žánrové schéma, které nabízí jak dechberoucí špektákl, tak skvělou dramatickou filmařinu. Nelze nepochválit famózní kameru, skvěle začleněné triky, perfektní dobovou muziku, která všemu dává styl a atmosféru. Příběh Howarda Hughese není jen osobním dramatem, ale i velkolepou a výpravnou podívanou, v níž vás některé scény přiškrtí po „hollywoodsku“ do sedačky a nenechají vás vydechnout (skvostně natočené vzdušné sekvence opravdu stojí za to). Co je ale mnohem důležitější – každá část slouží monumentálnímu celku a monumentalita celku nezastiňuje osobní a nepříliš idealizovanou osobní rovinu. Hughesova osobnost je středobod, kolem kterého se vše spektakulární točí, ne naopak. Toho si na Martinu Scorsesem cením. Nepodlehl velkému tématu a pokusil se jít pod povrch. Neidealizoval, ale pokusil se podat příběh jednoho z fascinujících nositelů lidské imaginace a touhy létat (obrazně i doslovně) ve všech odstínech. Z místa, kde jsem seděl, se jednoznačně zdálo, že uspěl. Letec je opravdu nádherným exemplářem životopisného velkofilmu ve vším oslnivém lesku. Na bídu tentokrát místo nezbylo... Těch pár minut, které má film navíc, lze považovat za dědičnou chorobu. A slabší Loganův scénář dokázal Scorsese bohatě vyvážit svou precizní režií.(12.2.2005)

 • Jeremy.jk
  ****

  Těžké, těžké hodnocení.... Režisérův rukopis tu znát je (hvězdné osazenstvo, monumentální vizuál ad..) Jenže výsledný celek nevyráží dech, jako zástupy dalších Scorseseho výtvorů, proč ? Jeho svižná ruka při dirigování dění na place tak, jak jí známe (málokdo dokáže točit filmy s takovou stopáží, aby nenudil) tu nechybí. Ovšem je prokládána spoustou '' zbytečných '' (chcete-li vleklých) scén. Ony nenudí, ale odvádí divákovu pozornost od toho nejzajímavějšího. Jedná se také o životopisný film a patrně šlo o důležité prvky, které dokreslovaly osobnost Howarda Hughese, ale prostě mám dojem, že se toho mohl Martin chopit lépe. Nakonec tedy mírné rozpaky, přesto pořád nadprůměrných 70%.(22.5.2011)

 • Marius
  ****

  Aviator je typicky Scorseseovsky vizuálne precíznym snímkom o jednom veľkom snílkovi. Na päť to určite nie je a na Oscara to nemalo šancu ani náhodou. Každopádne stojí za zhliadnutie. Herecké výkony sú excelentné, poteší veľa cameo rolí známych tvárí. DiCaprio je tradične výborný, ale ak ma niekto v tomto filme odrovnal bola to Cate "Hepburn" Blanchett, ktorá sa na svoju rolu musela určite dlho pripravovať. Filmu veľmi škodí zbytočne dlhá stopáž. 8/10(27.3.2005)

 • Douglas
  *****

  Konečně došlo na téma, kterému Martin Scorsese skutečně rozumí... film. V geniálním Letci tak konečně mohl uplatnit své neuvěřitelně rozsáhlé filmové znalosti na zfilmované biografii výrazné osobnosti dějin dvacátého století, Howarda Hughese, který kromě značné angažovanosti v leteckém průmyslu produkoval a režíroval filmy, přičemž udržoval úzké kontakty s Hollywoodem (a jeho herečkami - nějaký čas žil například s Katharine Hepburn). Scorsese zachycuje jeho zapálené nadšení do filmu a letectví s takovou vášní, nasazením a filmařským cítěním, že vytvořil jedno z nejlepších děl posledních let, které v mnohém připomíná jiný přelomový kousek - Občana Kanea. Scorsese si určitou paralelu evidentně uvědomoval, není náhoda, že DiCaprio je polovinu filmu s knírkem od mladého Wellese takřka k nerozeznání, nehledě na jeden takřka doslovný kratičký záběr, kdy se Hughes majestátně tyčí nad po zemi rozházenými plány letadel úplně stejně, jako ve slavném záběru kdysi Charles Foster Kane nad svazky novin. Polohy kamery zabírají hlavního hrdinu často ve výrazných úhlech, ve kterých vévodí celému obrazu a nasvícení jej jakoby vyřezává z prostoru (v ostrých kontrastech proti filmovému plátno, nebo naopak vystupuje z temnoty kolem). Scorsese zcela ignoruje současné vypravěčské postupy (snad až na havárii letadla), a film cele stylizuje do volnějšího tempa kinematografie oněch třicátých až padesátých let, ve kterých se film udává. V dlouhých rámujících záběrech, dlouhých pohledech do tváří hrdinů, nevyhýbaje se občasným barevným experimentům, kdy tráva okolo hrdinů vybledne do charakteristických odstínů technikoloru. Především ale staví na herectví svých hrdinů... Di Caprio předvádí nejlepší výkon svého života (pevně doufám, že si za něj odnese řadu cen), hraje nejen skrze dialogy, ale především pohyby svého těla a očima, stejně jako vynikajici Cate Blanchett coby Katharine Hepburn, Alan Alda jako senátor... a další. Scorseseho film není zcela jednoduché sledovat, pohrává si s pečlivým vývojem postav (postupné Hughesovy přeměny jsou úžasné, obzvláště když v sobě odkryje ješitného megalomana - vynikajicí scéna je mrazivě klidná hádka v pracovně, nebo nervově labilního génia) a nevykládá karty na stůl hned, nechá diváka napínat až do posledních minut, kdy divák skutečně neví (pokud nezná dějiny), jak to bude s Hughesem dál... Letec je možná Scorseseho nejlepší film, ačkoliv zdaleka nejméně agresivní a animální, dílo vyzrálého génia, který už nemá takovou potřebu šokovat, ale vypráví dokonalé příběhy, ve kterých řekne mnohem víc.(6.1.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace