Chtěl jsem si na zkoušku odpoledne pustit jeden díl, že to pomalu začnu nakoukávat. Teď je jedenáct hodin večer a já mám všech sedm epizod za sebou... No, snad si tohle najde mnohem víc diváků, páč je to rozhodně jeden z nejdůležitějších seriálů roku o tom, že prachy jsou prostě vším, a že toxické opojení z moci má devastující účinky na všechny kromě toho, kdo umí štěkat nejhlasitěji. Vážně zdrcující a taky pekelně depresivní televizní důkaz o tvrzení, že pero je v dnešní době mocnější meče. Výkony Russella Crowea a Naomi Watts opojné.(14.9.2019)

// Ďábel nosí pupek a šéfoval 14 let Fox News. Konec většina z nás znala dopředu, o ten tady ale nikdy nešlo. Seriál totiž konstantně boduje v detailech, maličkých předzvěstech toho, co bude. A pak samozřejmě proměnou Crowea v psychopatického egomaniaka, ne nepodobného tomu, co sedí v Bílém domě. Russell si jde každopádně pro Emmy a to naprosto zaslouženě. Nicméně v čem je seriál opravdu nejsilnější, je portrétování žen. Ať už je řeč o sekretářce, která vše vidí, ale loajalita je pro ni nade vše, nebo hrdé manželce, která obětovala kariéru, protože Amerika potřebovala, aby její muž měl za zády silnou oporu, nebo všech těch zneužívaných ženách, které prošly psychologickým terorem, jenom protože to společnost (a teď nemluvím jen o Fox News) léta přehlížela, scénář zkrátka vždycky ví, co a jak chce říct. I díky tomu tempo nekolísá a ona fascinace/děs z toho, jakým směrem se moderní dějiny ubírají (a jakým způsobem dokáže člověk z pozice moci manipulovat ostatní), nikdy nezmizí. Za mě jednoznačně povedená sonda a spolu s Černobylem zatím nejlepší minisérie roku.(14.8.2019)

Letni majstrstych od Showtime s vybornym Russellem Crowem. Perfektni sonda do politiky a zpravodajstvi v USA. Crowe hraje jak o zivot, zatim pro me nejlepsi herecky vykon roku v serialech. Vyborna sonda do zpravodajstvi v USA a nedelam si iluze, ze druha strana hraje fer a vsechno je cisty. Proste tak ten svet dnes nefunguje, kdyz mate za sebou dobrou PR a zpravodajske kanaly, tak nekukate lidem cokoliv.(25.8.2019)

Chce-li někdo pochopit přítomnost Donalda Trumpa v Bílém domě, nutnou podmínkou je pochopení pozice Fox News v americkém mediálním prostředí. Zdařilá minisérie Nejsilnější hlas leccos napoví. Popisuje totiž vznik této zpravodajské televizní stanice mediálního magnáta Ruperta Murdocha, její roli v klíčových momentech moderních amerických dějin a především profesní příběh jejího spolutvůrce a dlouholetého šéfa Rogera Ailese, ultrapravicového šovinisty a štváče, který má lví podíl právě na tom, kdo je v čele současné Ameriky. Předem je třeba říct, že Fox News ani Ailes nevytvořili Trumpa nebo trumpismus (ačkoli v jedné scéně Ailes rozhořčeně a autoritativně tvrdí: "Dalšího amerického prezidenta vyberu já!"), a tato minisérie to ani nenaznačuje, ale vytvořili Trumpovo publikum (a podle někdejšího šéfa federální komise pro komunikaci Hundta: "Pak přišel Trump a řekl: 'V tomhle vašem cirkuse budu já principálem.'"). Fox News za Ailesova vedení akcelerovala další rozdělování americké společnosti, které existovalo už po několik dekád (viz skvělá kniha Fault Lines, která mapuje, jak byla v minulosti Amerika ideologicky rozdělená, a dokazuje, že současný stav není nic mimořádného): Vzdala se jakékoli objektivity a nepokrytě tlačila konzervativní propagandu, až se po Trumpově zvolení stala jakousi podivnou obdobou státní televize a personální líhní Trumpovy administrativy. Právě na Ailesově příkladu - a v tomto je minisérie docela důkladná - můžeme sledovat ideologické podhoubí Trumpova politického vzestupu. Ailes je vylíčen jako rasista, sexista, bigotník a odpůrce muslimů; vidíme v něm fanatického pravičáka, pro nějž vše nalevo od středu (včetně) je stalinistické komoušství, a cynického pragmatika, pro nějž je rating a prosazování konzervativní agendy důležitější než žurnalistická objektivita a integrita. Na věrohodnosti této minisérii může ubírat fakt, že jde o adaptaci jedné knihy liberálního autora a že mnohé detaily ze soukromí nelze přímo ověřit (Ailes je mrtvý a další aktéři podepsali dohodu o mlčenlivosti). Nicméně jiné zdroje potvrzují, že realita - alespoň v té veřejné oblasti - byla ještě drsnější (viz např. podrobná reportáž o Fox News v New Yorkeru). Závěr minisérie se soustřeďuje především na žalobu Gretchen Carlson na Ailese za sexuální obtěžování. Máme sice díky tomu možnost trochu lépe nahlédnout na (v Česku spíše vysmíváný a bagatelizovaný) fenomén #MeToo (cca rok předtím než se mu takto začalo říkat), ale byla kvůli tomu upozaděna výrazná proměna Fox News z murdochovsky proti-trumpovské televize, která zesměšňovala zpochybňovače Obamova původu (zastánce tzv. birtherismu, které moderátorské hvězdy Foxu O'Reilly a Beck nazývaly pomatenci a idioty - to v minisérii neuvidíme) na nepokrytě trumpovskou platformu legitimizující a šířící nejrůznější konspirační teorie (což je zásluha právě Ailese, Seana Hannityho a Tuckera Carlsona - a v minisérii se s tím do jisté míry pracuje). Potlačen je také významný fakt, že Fox News těsně před prezidentskými volbami v r. 2016 ututlala informace své vlastní reportérky o Trumpově vztahu s pornoherečkou Stormy Daniels (šéf zpravodajství to měl údajně smést se stolu slovy: "Dobrá práce, děvče. Ale Rupert chce, aby Donald Trump vyhrál, tak to nech bejt."), což mělo potenciál výrazně zasáhnout do výsledku voleb (skandál se provalil až rok po volbách). I přes tuto povrchnost a selektivnost minisérie dobře ukazuje zákulisí konzervativní elity amerického mediálního světa. Bohužel horší to je s popisem toho, proč byl Ailes takový, jaký byl; minisérie se zaměřuje na jeho profesní život a vidíme pouze střípky rodinného zázemí z konce jeho života, kdy se jeho osobnost postupně rozpadala a z Ailese se stával větší a větší paranoik. Ale to by minisérie musela být sérií o několika řadách, kdybychom chtěli sledovat Ailesův život podrobněji, včetně formativních let apod. Nejsilnější hlas je dobrá ukázka kvalitní "Quality TV". Atraktivní téma ze současnosti, skvělé obsazení (perfektně zmaskovaný Russel Crowe je v roli odporného a úlisného Ailese skvělý) a řemeslná profesionalita... A jak to tak bývá, největší problém s ní bude mít hlavně tvrdé jádro Trumpovy fanouškovské základny.(17.9.2019)

Není to špatné, ale myslím, že postava Rogera Ailese je pojata příliš jednostranně, jako monstrum. Veze se na vlně antitrumpovské nálady. Myslím, že na tom člověku muselo být i něco dobrého, tak černobíle pojatý charakter je jak z Vinnetoua. Dobré by bylo udělat i nějaký objektivní film i o obamovské éře a o pokrytectví Obamy, za kterého se svět i Amerika změnili horšímu, ale byl to zdatný tlučhuba, který skvěle vypadal i vystupoval, ale to by nyní zřejmě neprošlo. Nejvíce se mi líbila postava sekretářky Judy v podání Aleksy Palladino, fascinující herecký výkon na malém prostoru, i Sienna Miller podala dobrý výkon. Russell Crowe pojal postavu, dle mého názoru, jak z komiksu.(28.8.2019)