Smrt u jezera (S01E01) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974, 59 min

Kvalitný úvod : spracovanie,herecké výkony a napokon i námet detektívny..Politiky iba minimum - len to čo muselo byť.(4.4.2017)

"Smrt u jezera" je prvá, úvodná epizóda československého propagandisticko kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". Jej dej je situovaný do roku 1945. Skončila sa vojna a mladý Jan Zeman sa vracia z koncentračného tábora do svojej rodnej obce. Ešte ani len netuší, že raz bude majorom pražskej kriminálky, ktorý bude srdnato brániť záujmy socialistického zriadenia. Podujme sa však na vlastnú päsť vypátrať vraha svojho otca. Keď sa mu to podarí, rozhodne sa pre kariéru v Zbore národnej bezpečnosti. ***(21.9.2017)

"Je nás tady pět a půl a lumpáren na fůry." Četníci na vyšetřování vraždy nemají schopnosti, Okresní pátračka zase chuť a tak se sabotér Říšského válečného hospodářství, slévač a fotograf Honza Zeman vydal po stopách vraha svého otce sám. Pro mě to bylo poměrně zdařilé vykreslení poválečné doby, ve které se v každé domácnosti našla nějaká ta zbraň a hříchy minulosti začaly vylézat na povrch. Ale hlavně to mělo napětí a atmosféru, takže přihlášku k SNB na stůl a hurá na ně!(6.10.2016)

(6x) ,,Dlouho jsem nebyl doma. Ten pohled za to stál, to mě postavilo na nohy." Rozsáhlou sérii filmových kriminálek všeho druhu otevírá příběh z období konce války a začátku "míru" květnu 1945. Lidské výkony Vladimíra Brabce, Miloše Williga, Vladimíra Ráže a návrat hlavního hrdiny z koncetračního tábora domů podkřesluje ještě dojímavější hudba Zdeňka Lišky, ale scéna vítání s pejskem po tolika letech, to je prostě vrchol, který mě pokaždé dojímá. Nádherné! Ostatně jako celý tento díl plný překvapení, střídání radostných, humorných i dramatických až hororových událostí. A jako bonus vynikající Josef Somr v roli záporáka.(11.2.2017)

• špaček421

Zeman se společně s přáteli Kalinou a doktorem Veselým vrací s koncentračního tábora. Ačkoli Kalina je na smrt nemocný, všichni jsou docela při těle. Zemanovi má být něco po dvacítce, Brabcovi je čtyřicet, atd. Sotva se Zeman vrátí domů, někdo zastřelí jeho otce, oddaného komunistu a organizátora. Četníci, kteří přetrvali už z první republiky (Josef Beyvl, Jiří Bruder) jsou neschopní, takže vraha musí najít sám Zeman a jeho kamarádi z komunistické strany. Okolo se motá pár podezřelých lidí, ať už je to hostinský (Josef Somr), který si vzal Zemanovu starou lásku a dokonce je členem národně socialistické strany, takže je to lump! A vrah se nakonec prozradí sám útěkem a nedostane ho nikdo jiný než hrdinní sovětští vojáci. A navíc mě to ani moc nebavilo.(19.11.2016)