Vyznavači ohně (S01E02) (epizoda)

Vyznávači ohňa – 1946

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974, 52 min

"Velkorysost k obětem války je výsadou ušlechtilých." Čekatel SNB Jan Zeman si přijel vysloužit svůj první metál do kraje plného Čechů, Němců, Čechoněmců a samozřejmě Němcočechů. Mě to s ním hodně bavilo, ale představa, že bych si to s ním mohl vyměnit se mi vůbec nelíbila. Ale pak jsem si vzpomněl na to, že bych si asi na chvilku zakolaboroval a bylo by to alles richtig. Jenže Honza se nedal, hrdě plivl zrádci do tváře a já jsem s ním ty falešné chovance odhalil už nejméně podesáté.(26.10.2016)

Mladý staře vypadající Zeman se dostává do městečka v pohraničí, odkud se chystá odsun německých bláznů pod vedením psychiatra doktora Wolfa (Luděk Munzar). Nicméně všechno je jinak, protože Němcům samozřejmě není co věřit a všichni jsou nacisti. V závěrečné přestřelce Vilém Besser při zásahu mečí, zatímco Munzar, jsa střelen do zad, se drží za břicho. Ale tenhle díl není zase tak nejhorší a občas docela napínavý, zvláště když Zeman hledá pohřbeného vojáka.(19.11.2016)

(5x) Strhující ponurá až hororová atmosféra, překypující akčným dějem, silným napětím i hnusnými charaktery, až se místy dělá člověku nevolno. Nicméně když to vidím asi popáté, tak zjišťuju, že se mi tenhle díl vlastně taky líbí :o) Jediná scéna, která mi z celého seriálu vadí, je zdejší hnusná otrava psů (stejně jako ve filmu Signum laudis mi vadí scéna s rozmlácení koní sekyrou). Scénář umožnil zejména prostor pro Luďka Munzara, jeho spojení s Vladimírem Brabcem bylo skvělým výsledkem v jakémkoliv filmu nebo inscenaci. Za zmínku stojí i herecký výkon Stanislava Fišera v roli rozporuplného Ludvy Velenského a herec a dabér Jindřich Narenta, představitel zejména Němců nebo postav s německým přízvukem v nejrůznějších filmech. 85%(11.2.2017)

• Nerd4Dreaming

"Z republiky se nikdy nedostanete, to je šílenství co děláte!" - "Šílenství je pohřbeno tam, naše heslo je jiné: gefährlich leben, žít nebezpečně. Jestli je neznáte, máte možnost je poznat, jako moje rukojmí!" ... Spolu se Studnou jsou Vyznavači ohně nejlepším dílem. Poválečná atmosféra je k nezaplacení.(12.12.2016)

Jeden z najlepších dielov z celého seriálu vôbec. Honza Zeman už ako príslušník SNB nastupuje do stanice v malom mestečku Kateřínská Hora v bývalých Sudetách. Práve tu prebieha urputný odsun sudetských Nemcov a v miestnom sanatóriu sa dejú nekalé veci. Práve tu totiž skupina bývalých príslušníkov Waffen SS v prestrojení za chovancov ústavu plánuje útek do vojnou rozbitého Nemecka. Hlavnou devízou tohto dielu je mierne hororová atmosféra v spojení so skutočnými reáliami spojenými s povojnovým odsunom sudeťákov.(23.9.2016)

• - Zdeněk Srstka (príslušník SS) pri scéne, kde horel autobus s vojakmi SS, vybiehal z neho ako posledný s omeškaním a sám skoro uhorel, takže záber sa musel celý pretočiť znovu. (Raccoon.city)