Vyznavači ohně (S01E02) (epizoda)

Vyznávači ohňa – 1946

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974, 52 min

Mladý staře vypadající Zeman se dostává do městečka v pohraničí, odkud se chystá odsun německých bláznů pod vedením psychiatra doktora Wolfa (Luděk Munzar). Nicméně všechno je jinak, protože Němcům samozřejmě není co věřit a všichni jsou nacisti. V závěrečné přestřelce Vilém Besser při zásahu mečí, zatímco Munzar, jsa střelen do zad, se drží za břicho. Ale tenhle díl není zase tak nejhorší a občas docela napínavý, zvláště když Zeman hledá pohřbeného vojáka.(19.11.2016)

Druhá epizóda z televízneho kriminálneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" sa volá "Vyznavači ohňa". Nedávno som si prečítal jej literárny dramatický prepis, ktorý napísal Oldřich Železný. Výborné čítanie. Bol to silný podnet ku tomu, aby som si túto epizódu znova pozrel. Bolo to atmosferické. Jiří Sequens st. to fakt dobre natočil. No ak opäť niekedy zatúžim po príbehu nacistických Vyznavačov ohňa, tak radšej siahnem po knižnej verzii od Oldřicha Železného. ***(29.7.2017)

(5x) Strhující ponurá až hororová atmosféra, překypující akčným dějem, silným napětím i hnusnými charaktery, až se místy dělá člověku nevolno. Nicméně když to vidím asi popáté, tak zjišťuju, že se mi tenhle díl vlastně taky líbí :o) Jediná scéna, která mi z celého seriálu vadí, je zdejší hnusná otrava psů (stejně jako ve filmu Signum laudis mi vadí scéna s rozmlácení koní sekyrou). Scénář umožnil zejména prostor pro Luďka Munzara, jeho spojení s Vladimírem Brabcem bylo skvělým výsledkem v jakémkoliv filmu nebo inscenaci. Za zmínku stojí i herecký výkon Stanislava Fišera v roli rozporuplného Ludvy Velenského a herec a dabér Jindřich Narenta, představitel zejména Němců nebo postav s německým přízvukem v nejrůznějších filmech. 85%(11.2.2017)

• Nerd4Dreaming

"Z republiky se nikdy nedostanete, to je šílenství co děláte!" - "Šílenství je pohřbeno tam, naše heslo je jiné: gefährlich leben, žít nebezpečně. Jestli je neznáte, máte možnost je poznat, jako moje rukojmí!" ... Spolu se Studnou jsou Vyznavači ohně nejlepším dílem. Poválečná atmosféra je k nezaplacení.(12.12.2016)

Jeden z najlepších dielov z celého seriálu vôbec. Honza Zeman už ako príslušník SNB nastupuje do stanice v malom mestečku Kateřínská Hora v bývalých Sudetách. Práve tu prebieha urputný odsun sudetských Nemcov a v miestnom sanatóriu sa dejú nekalé veci. Práve tu totiž skupina bývalých príslušníkov Waffen SS v prestrojení za chovancov ústavu plánuje útek do vojnou rozbitého Nemecka. Hlavnou devízou tohto dielu je mierne hororová atmosféra v spojení so skutočnými reáliami spojenými s povojnovým odsunom sudeťákov.(23.9.2016)

• - Zdeněk Srstka (príslušník SS) pri scéne, kde horel autobus s vojakmi SS, vybiehal z neho ako posledný s omeškaním a sám skoro uhorel, takže záber sa musel celý pretočiť znovu. (Raccoon.city)