Hon na lišku (S01E05) (epizoda)

 • Slovensko

  Honba na líšku – 1948

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1975, 56 min

 • Jello Biafra
  *

  Jednotlivé diely seriálu 30 případů Majora Zemana majú veľmi kolísavú kvalitu. Niekedy sa dá naraziť na kvalitné diely a niekedy zasa na odpornú komunistickú propagandu, z ktorej sa chce človeku znalého dejín zvracať. Medzi také diely patrí aj diel s názvom "Hon na lišku", ktorý hrubým a ostudným spôsobom skresľuje udalosti februára 1948. Honza Zeman sa so zbraňou v ruke postaví na stranu ľudových milícií a krátko na to v súčinnosti so štátnou bezpečnosťou prenasleduje "protisocialistické živly", medzi ktorými nájdeme továrníka, západného vojaka či farára. Rozhodne jeden z najviac propagandisticky zmanipulovaných a zároveň najostudnejších dielov.(23.9.2016)

 • MM_Ramone
  *

  "Honba na líšku" je piata epizóda z televízneho kriminálneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". Príbeh sa odohráva v roku 1948, takže komunisti a ich ľudové milície začnú znárodňovať a nad továrňami zavejú červené zástavy. Jan Zeman trávi február 1948 v meste Klatovy v Plzeňskom kraji, kde sa aktívne zúčastní komunistického prevratu. V tomto diely sa prvý krát objaví aj záludný imperialistický agent Bláha a tiež aj budúca Zemanova manželka Blanka. *(11.11.2017)

 • špaček421
  *

  Tenhle díl je z roku 48. Zeman tu nic nevyřeší, celý díl se totiž točí kolem Radka Brzobohatého coby velitele Bláhy. To je záporák podle vidění ÚV KSČ - bojoval v Anglii, takže má rád mučení, svádí vdané ženy a svoje chyby přenáší na podřízené. Ovšem Brzobohatého tvrďák je snad to jediné, co se na tom dá ocenit - snad ještě celkem povedená přestřelka na začátku a sexy Carmen Mayerová jako záletná manželka slabošského továrníka Ilji Prachaře. Ovšem pak dojde k 25. únoru, velitel vojska Jiří Holý plánuje převrat a žádá Prachaře o zbraně. Ten mu je chce vydat, ovšem zbraní se mezitím zmocnili komunisté - oni je montovali, jsou tedy jejich! Zeman má zakročit, tak zakročí - ve prospěch strany. Jak to zdůvodní Bláhovi, možná není dobrej policajt... ale je dobrej komunista, to je hlavní. A zase se zaklíná mrtvým otcem. Mrtvý otec a koncentrák, pár hlavních Zemanových kriminalistických inspirací. Prachař se ženou, Holý, Bláha a pár dalších lidí se následně snaží uletět za hranice. Přijíždí záhadný muž s kolárkem, který všechny zradí, ovšem pak padne do pasti, ale Bláha utíká. Kdo má být tím mužem s kolárkem? Že by monsignor Jan Šrámek a celá věc měla být vykreslením jeho nezdařeného útěku (což se mimochodem stalo u Rakovníka a ne někde u hranic, a až v březnu a nikoli hned 25. února)? Tohle mě namíchlo asi nejvíc. Omlouvám se, že jsem to vyzradil celé, ale tohle vlastně vůbec nebyla detektivka. Jedna hvězdička za Brzobohatého.(19.11.2016)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Dobrej policajt nemá nikdy po službě." Tak nám Honza zahájil druhou vlnu znárodňování majetku a odnesla to Čadkova zbrojovka. To přece dá rozum, že ty zbraní patří dělníkům, když je vyrobili. I když neměl by z toho továrník taky něco mít, když postavil továrnu, koupil stroje, dával dělníkům výplaty a zajistil zakázky? Optikou Honzy Zemana nemá nárok na nic a já musím s politováním konstatovat, že tady si moc nerozumíme. Tohle je prostě moc politické, málo kriminální a aby těch negativ nebylo málo, tak k tomu zpívá Pepíček Zíma.(10.11.2016)

 • SOLOM.
  **

  Tím vůbec nejlepším na tomto díle byla uhrančivá Carmen Mayerová. Události roku 1948 tu byly dost zkresleně vyobrazeny (samozřejmě dle přání vlády), takže především odpůrci budou na tento díl plivat, avšak svým způsobem zcela po právu – protože takové znárodňování zbraní a hádka před zbrojovkou bylo dost úsměvně natočené. Radoslav Brzobohatý coby Bláha přinesl jisté oživení – zvláště během mučení Lohniského. Nicméně jeden z těch opravdu lehce podprůměrných dílů…(1.7.2019)

 • - Ľudia v tejto epizóde pravdepodobne vôbec nevedia používať lovecké pušky. Takmer nikto z nich totiž pri mierení nezapiera do pleca. Ak by vystrelili, spätný ráz by im v lepšom prípade vyrazil zbraň z rúk, v horšom prípade by ich zhodil na zem alebo by ich zranil. (rasistik)

 • - Zeman (Vladimír Brabec) spolu s rádiooperátorom (Miroslav Masopust) používajú pri vpáde do loveckej chaty samopaly PPSh-41. (rasistik)

 • - Pavel Bláha (Radoslav Brzobohatý) aj Žitný (František Němec) používajú v tejto epizóde pištole CZ 27. Zamestnanci továrne na zbrane používajú pušky BRNO Model 22F. Čadek (Ilja Prachař) strieľa na chate z pušky Mannlicher-Schönauer 1903. (rasistik)