Strach (S01E08) (epizoda)

Strach – 1951

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1975, 56 min

"Víš, na co jsem přišel? Že ten jejich stát je organizace tak složitá, že stačí deset dvacet pořádnejch chlapů s pistolema, ze kterejch se nebojej vystřelit a stát je jejich." Pro někoho jsou bratři Mašinové hrdinní bojovníci proti komunistům a pro mě jsou to vrazi. Kdyby se proti nim tehdy statečně postavil samotný nastávající tatínek Honza Zeman, tak by jim jistě názorně předvedl, kterak by zatočil s tím imperialistickým šmejdem a ochránil přitom svou socialistickou vlast. Takhle to proti nim musel uhrát alespoň v seriálu a přestože toho vyšetřování tam zase tak moc není, tak jisté napětí to určitě nepostrádalo.(19.11.2016)

• špaček421

Cokoli si o bratrech Mašínových myslíme, nezasloužili si takové šílené překroucení případu jako tady. Z odhodlaných (asi až moc) bojovníků proti komunistům jsou tu udělaní šílenci a poserové, kteří plánují buď útěk za hranice nebo státní převrat - těžko říct, Vinklář slyšitelně jeden monolog předaboval, asi byl až moc ožehavý. Taky je tu zmíněno, že otec jednoho ze spiklenců byl popraven po válce - z odbojáře a hrdiny (bez ale, narozdíl od synů) Josefa Mašína udělat kolaboranta? To snad ne! A i přes psychopatického Vinkláře (vida, tak tady je pan Bouše) je to i dost nuda.(19.11.2016)

Zde Jan Tříska ekceloval!!(30.4.2017)

• MM_Ramone

Hovorilo sa, že kto sa bojí nesmie do lesa a už vôbec nie ku kriminálnej službe. Súdruh nadporučík Ján Zeman "Strach" nemá. Je to oduševnelý, zanietený a oddaný príslušník zboru národnej bezpečnosti, ktorý necúvne pred žiadnym prípadom. V ôsmej epizóde socialistického krimi seriálu "30 prípadov majora Zemana" dolapí nebezpečných páchateľov, čo majú na svedomí únos, nedovolené ozbrojovanie, lúpež zbraní a chladnokrvnú vraždu vodiča sanitky a policajta. A ešte ako bonus sa v tejto časti narodí Zemanovi a jeho manželke Ľudmile dcéra Lidka. Je to príbeh z roku 1951. **(21.10.2016)

• - Režisér Jiří Sequens sa podľa svojich slov len riadil námetom, ktorý dostal od ideovej komisie. Tá na príkaz komunistických pohlavárov na výrobu časti seriálu dohliadala. Ideová komisia sa pri vyberaní námetu nechala inšpirovať príbehom bratov Mašínovcov. Bratia Mašínoví boli obaja vyznamenaný prezidentom E. Benešom za chrabrosť, viedli v roku 1953 skupinu piatich ľudí pri úteku za hranice. Všetko prasklo, ale bratia Mašínoví sa na západ prestrieľali. Zostalo po nich šesť mŕtvych. Dvaja z ich skupiny boli neskôr zadržaní a popravení, bratia Mašínoví a Milan Palmer sa dostali až do USA, kde narukovali do americkej armády. (Raccoon.city)