Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři muži (Josef Vinklář, Jan Tříska a Oldřich Vízner) se chystají na útěk za hranice. Na okraji Prahy přepadnou sanitku, osádku přivážou ke stromům v lese a omámí chloroformem. Poté přepadnou a zavraždí příslušníka SNB a ze služebny uloupí zbraně. Pachatelé těchto hrůzných činů jsou včas dopadeni. Lídě Zemanové se narodí dcera... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Máš strach viď? Nelži máš strach, protože seš zbabělej esenbák kterej nic nemůže! Nic! Rozumíš? Dokonale psychopatickej Vinklář mě svého času budil ze sna a ani po letech jeho výkon neztrácí nic ze své působivosti. Jinak co se týče kontroverzí okolo tohoto dílu který je evidentně inspirovaný případem bratří Mašínů, tak nepopírám, že tu jsou vykresleni, tak trochu jako karikatury a možná, že to je přehnaný, ale mě to nepřekáží, protože na rovinu pro mě to nejsou žádní odbojáři a hnusný zbabělý vrah který podřízne svázanýho chlapa pro mě zůstává hnusným zbabělým vrahem a je jedno jakými ideály se zaštítí. Jinak spousta historických faktů tady opět celkem sedí jenom pravda ten konec je možná zbytečně upravený, tak aby z něj byl triumf státní bezpečnosti, protože všichni víme, že to takhle nebylo. Na druhou stranu chápu, že v době kdy to bylo natočeno, tak se nemohlo jenom tak přiznat, že vrazi se na hranicích prostříleli a foukli za kopečky, takže téhle úpravě dokážu porozumět. Honza to nakonec celý rozsekne i když pachatelé se v tomto případě vesměs usvědčí sami a na konci se dočká narození potomka a oko nejednoho fanouška Zemanovce, tak nezůstane suché.100% ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Cokoli si o bratrech Mašínových myslíme, nezasloužili si takové šílené překroucení případu jako tady. Z odhodlaných (asi až moc) bojovníků proti komunistům jsou tu udělaní šílenci a poserové, kteří plánují buď útěk za hranice nebo státní převrat - těžko říct, Vinklář slyšitelně jeden monolog předaboval, asi byl až moc ožehavý. Taky je tu zmíněno, že otec jednoho ze spiklenců byl popraven po válce - z odbojáře a hrdiny (bez ale, narozdíl od synů) Josefa Mašína udělat kolaboranta? To snad ne! A i přes psychopatického Vinkláře (vida, tak tady je pan Bouše) je to i dost nuda. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"Víš, na co jsem přišel? Že ten jejich stát je organizace tak složitá, že stačí deset dvacet pořádnejch chlapů s pistolema, ze kterejch se nebojej vystřelit a stát je jejich." Pro někoho jsou bratři Mašinové hrdinní bojovníci proti komunistům a pro mě jsou to vrazi. Kdyby se proti nim tehdy statečně postavil samotný nastávající tatínek Honza Zeman, tak by jim jistě názorně předvedl, kterak by zatočil s tím imperialistickým šmejdem a ochránil přitom svou socialistickou vlast. Takhle to proti nim musel uhrát alespoň v seriálu a přestože toho vyšetřování tam zase tak moc není, tak jisté napětí to určitě nepostrádalo. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Příliš růžovými brýlemi viděný případ bratrů Mašínů. Místo vrahů jsou zde dva zbabělí kluci, kteří podléhají vlivu psychicky narušeného vůdce jejich trojice. Tohle bych Sequensovi i odpustila, ale pozitivně vyznívající závěr nikoliv. Vrazi dosud nebyli potrestáni, takže tento konec, kdy pachatelé jsou dopadeni, nebo mrtví, mi přijde jako naplivání do tváří obětí Mašínů i jejich blízkých. Velice se divím, že takto překroucený příběh cenzura umožnila odvysílat. Uvážíme-li fakt, že ceký seriál vznikal na přímou objednávku MV, mohu dospět jen k jedinému závěru. Soudruhům daleko více vadilo připustit selhání SNB, než překroucení skutečnosti ve prospěch vrahů. Na druhou stranu musím ocenit Sequensův nápad s hračkou, která se stala průvodkyní mrtvých. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Hovorilo sa, že kto sa bojí nesmie do lesa a už vôbec nie ku kriminálnej službe. Súdruh nadporučík Ján Zeman "Strach" nemá. Je to oduševnelý, zanietený a oddaný príslušník zboru národnej bezpečnosti, ktorý necúvne pred žiadnym prípadom. V ôsmej epizóde socialistického krimi seriálu "30 prípadov majora Zemana" dolapí nebezpečných páchateľov, čo majú na svedomí únos, nedovolené ozbrojovanie, lúpež zbraní a chladnokrvnú vraždu vodiča sanitky a policajta. A ešte ako bonus sa v tejto časti narodí Zemanovi a jeho manželke Ľudmile dcéra Lidka. Je to príbeh z roku 1951. ** ()

Galerie (3)

Zajímavosti (9)

  • Hausbot, ve kterém se pachatelé schovávají, stojí u Vyšehradského železničního mostu na Výtoni a je z roku 1872. (sator)
  • Často se uvádí, že se jedná o případ bratrů Mašínů, ale z jejich skutečným případem to nijak nesouvisí a reálie tomu vůbec neodpovídají, dokonce ani to, že by byli pachatelé bratři zde nezaznělo. O faktech jejich útěku za hranice vypovídá víc knih i dokumentů: dokument Bratři Mašínové, Po stopách třetího odbojeDo Berlína!, Historie CSMašínové. Knihy: „Cesta na severozápad“, „Zatím dobrý“ (kniha a později komiks), „Odbojová skupina bratří Mašínů“, „Riskantní útěk“. (sator)
  • Jula (Josef Vinklář) disponuje německým samopalem M 40, který používali převážně výsadkáři. (sator)

Reklama

Reklama