Kvadratura ženy (S02E05) (epizoda)

Kvadratúra ženy – 1958

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 13 min

Jedna z nejsilnějších epizod z celého seriálu. Zejména díky samotnému příběhu, podle kterého je film natočen. Ale i samotné provedení je více než zdařilé.(1.9.2016)

"Mně ten chlap připadá tak naivní, tak strašně naivní, že cejtím, jak je nebezpečnej." Tak tomu říkám kriminalistický čich. Já bych se tedy po stopě foxteriéra nedokázal vydat s takovou zarputilostí jako kapitán Zeman, ale zase bych na své kolegy, nyní tedy spíše bráchy, neštěkal jako on. Pro mě je Kvadratura ženy zkrátka takovým tím detektivováním, které díky bezhlavé mrtvole vypadá hrozně rafinovaně, ale ve skutečnosti je na něm zajímá pouze postava správce jezu Dejmka, který mne svým předvídáním otázek docela pobavil.(7.12.2016)

Top 5. Kriminalisticky jednoznačně nejlepší a nejdrsnější díl. Špičková detektivka a poslední zářez za plnej počet. Salačova hláška: "Á vida Trosky!...No, to byl tenkrát vejšlap!" :) mě baví dodnes. 90%(1.4.2018)

Po tragickej smrti svojej milovanej manželky Lídy sa otrasený a zdrvený Zeman púšťa do vyšetrovania obzvlášť surového prípadu vraždy. V rieke Vltava sa našiel balík, ktorý obsahoval torzo ľudského tela. Trup s odrezanou hlavou a končatinami. "Kvadratura ženy" je epizóda s minimálnym dôrazom na politickú propagandu. Charakterizoval by som ju ako napínavú, drsnú kriminálku. Je to jedna z najzaujímavejších častí kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana". ***(16.9.2016)

Asi nejlepší díl, takřka bez ideologie. Opravdu poctivá detektivka, ve které se Zeman i Stejskal docela zapotí a vraha nakonec vypátrají. Případ Otýlie Vranské se sice ani jim rozlousknout nepodaří, ale to už by bylo moc. Fakt je to překvapivě dobré, asi na úrovni slabšího dílu Hříšných lidí města pražského. Navíc Brabec tu má poprvé aspoň trochu prostoru něco hrát a ne jen dělat plakátového hrdinu jako dosud, trochu víc než dosud se projeví i poručík Láďa v podání Iva Niederleho (zde jen v hodnosti staršiny).(19.11.2016)

• - Po proteste syna vraha proti natáčaniu to režiséra (Jiří Sequens st.) inšpirovalo k pripísaniu postavy malého Slávka, ktorý v seriáli rozpráva Zemanovi (Vladimír Brabec), ako s otcom púšťajú po Vltave loď pomenovanú Nádej. (Raccoon.city)

• - Spoiler: V skutočnej vražde podľa ktorej námetu bol tento diel natočený bolo pár faktických chýb. Podľa filmu mala Hana Truhlářová zmiznúť z výplatami zamestnancov v hodnote 47 000 Kčs, jéj trup bol zabalený do hnedozelenej deky a ďalšie ostatky tela sa nenašli čo skomplikovalo identifikáciu. V skutočnosti reálna Herta Černínová zmizla zo sumou 67 000 Kčs, trup bol zabalený do fialovej deky a ďalšie ostatky obete našli kriminalisti o sedem dní v kufri všije po prúde rieky. (Raccoon.city)

• - Spoiler: Skutočná Herta Černínová bola zavraždená obzvlášť brutálnym spôsobom. Vrah ju udrel kilovým závažím 17x do hlavy, potom odtiahol bezvládne telo do vane, kde zasadil obeti 5 rán kancelárskymi nožnicami do hrude. Vo vani potom pílkovým nožom oddelil hlavu a nohy od trupu. (Raccoon.city)