Bílé linky (S02E08) (epizoda)

Biele linky – 1961

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 20 min

Kabaret.(15.1.2017)

• špaček421

Zeman goes west. Sequens se tu zjevně snažil o československou bondovku v hlavní roli s machrem největším Jirkou Hradcem. Vše se točí okolo modelky Rázlové, která je teď paničkou nabarveného Hackla Holého, a zároveň nejlepší československou agentkou. Hackl společně s komplici Josefem Bláhou (tak tu konečně máme i pana Brůžka) a Ladislavem Křiváčkem vede striptýzový klub, který ve skutečnosti slouží jako zástěrka pro protisocialistické konspirace. Do toho ovšem přijíždí Zeman na jakousi konferenci, o které od jeho příjezdu na západ vůbec neslyšíme, a spojuje se s Jirkou Hradcem. Ten se spojuje s Rázlovou. Tu sleduje Hackl, který nic netuší, ale žárlí, tak nechá Bláhou a Křiváčkem Hradce zmlátit v metru. Hradce však velmi zajímá obsah Hacklova trezoru... Do toho se tu ještě motá jako vždy rozšafný Josef Bek, který se těší na velké tóčo v Berlíně, a redaktor ČST Svatopluk Matyáš - o nich se více dozvíme příště. Na závěr dostaneme honičku v autech - třicítkou v prázdných ulicích. A několikrát během dílu německý song zpívaný během striptýzu (na nahotu se netěšte už vůbec, to je snad jasné). Pořád dokola. Mimochodem slyšíme hrát housle, ale v kapele smyčce nejsou, zato jsou tam saxofony, které slyšet nejsou. Natolik je saxofon buržoazní nástroj.(19.11.2016)

,,Vede to tam jakýsi Leopold Fanta, váš emigrant. Za války známý jako fašistický bojůvkář na Moravě. V pětačtyřicátém upláchnul z vazby..." https://legacy.blisty.cz/art/26291.html http://www.noveslovo.sk/sites/noveslovo.sk/files/niznansky_0019.jpg https://legacy.blisty.cz/art/56030.html ,,To je nebezpečná věc, ta jejich akce White Lines." ,,A znamená co?" ,,Trojského koně. Chtějí ho k nám nasadit. Hackl přivezl z Londýna tajné seznamy lidí, které chtějí u nás použít." ,,K čemu? Co je to za jména, viděla je Hanka?" ,,Viděla. Jsou to vědci, umělci, sportovci, novináři, obchodní specialisti... Známá jména, většinou." (...) ,,Ať tu akci u nás rozjedou. Uvidíme, kdo z koho!" https://cs.wikipedia.org/wiki/Gladio https://www.matrix-2001.cz/clanek/tajne-armady-nato-operace-gladio-a-strategie-napeti-1-8728 http://www.nwoo.org/2009/07/05/operace-gladio/ ,,To byl famózní nápad s těmi bílými linkami! Tenhle program zabere, to vám garantuju." ,,Doufám, že nejen tady v lokále..." http://outsidermedia.cz/Navrat-operace-Gladio-a-teroru-francouzskeho-tyrana-Nicolase-Serkrejzyho/ http://svobodnenoviny.eu/gladio-nastroj-cia-na-rozsevani-strachu-v-evrope-pod-hlavickou-nato/ http://www.ragauian.cz/vatikan-a-cia-spolupracuji-jako-dve-biblicke-selmy-janovo-zjeveni-predpovida-soucasnost-ve-ktere-zijeme-prave-ted/ http://www.ragauian.cz/fatimske-zjeveni-a-dalsi-prekvapive-souvislosti-papeze-jana-pavla-i-zavrazdili-krom-jezuitske-tajne-sluzby-do-toho-byla-zapletena-i-americka-cia-a-sovetska-kgb/(22.6.2018)

"Řeklo se, že jsi u nás nezaplatil, tak ti to spočítáme tady." Místo činu: Západní Berlín. Padouši: Hackl, Fanta, Böhm. V hlavní roli: Bond, James Bond. Tedy vlastně Zeman, Honza Zeman, Taky ne, takže Hradec. Jirka Hradec. Zeman jenom dojel vlakem do Berlína, absolvoval jednu schůzku a občas dělal, že nezná Hradce. Takže Honzův případ to tak úplně nebyl a kabaret mě nikdy moc nebavil, ale musím ocenit, kterak Honzík Böhmů předváděl tanečnicím svůdnost pohybu a vynikající byl kamarádíček Dr. Salaba, jehož dobrá nálada v pohodě přebila celou tu špiónskou story.(22.12.2016)

(8x)     Nestárnoucí klasika. Byť jsou formálně Bílé linky "jen" jednou z epizod rozsáhlého seriálu, vidím v nich velkolepý filmový počin, ve kterém hraje velké plus i využití česko-německé koprodukce, která se odrazila kromě natáčení v zahraničí a angažování německých herců i na bohaté výpravě. Pro mě jeden z nej dílů, patřící k těm, který udělali pro mě tenhle kontroverzní seriál nezapomenutelným a jedinečným. Politiku jsem v Bílých linkách (stejně jako v Rukojmí v Bella Vista) nevnímal, fascinuje mě spojení našich herců s dobrodružným námětem odehrávajícího se v cizině a hudba Zdeňka Lišky.               Zejména scény z kabaretu mají šmrnc a atmosféru západního umění, Regina Rázlová ve své roli připomíná staré filmové hvězdy ze stříbrného plátna poválečné doby. Nádhernou titulní píseň zpívá Judita Čeřovská, zpěvačka svého času populárnější v zahraničí (zejména v Západním Německu) než na domácí půdě, s talentem na zpívaní v cizích jazycích. Striptýzové vystoupení (i navzdory cenzurovanému zachycení jeho závěru) působí velmi stylovo i díky precízně nacvičené choreografie, stejně jako scéna s písní o Mackiem Masserovi z Brechtovy Žebrácké opery v berlínském divadlu.                                 Vedle Rudolfa Jelínka v hlavní (dnes již kultovní) postavě agenta majora Jiřího Hradce ztvárnili nezapomenutelné figurky kolem filmového kabaretu White Lines i František Vicena (vrátný Broniewski), Jiří Holý (prý financiér, ale jinak rafinovaný agent Hackl), Ladislav Křiváček (gangster, oficiálně klavírista Honzulka) a Josef Bláha (ředitel celého toho "hampajzlu"). Špionážní příběh (mimochodem tak nezáživně popsaný v oficiálním textu distributora) skvěle doplňují i komediální scény z generálky hudebně-tanečního představeního s půvabnou Consuelou Morávkovou, v popředí atraktivity pak stojí i náročné akční scény (rvačky, střílečky i honička aut). Speciálním osvěžením je typická komicko-záporná postavička Josefa Beka: ,,Znáte tu anekdotu o tom esenbákovi na hranici? / Né, já znám spíš vtipy na obchodní cestující!" :-) 100%(31.7.2017)

• - Z tejto epizódy bola vystrihnutá erotická scéna, kde sa Regina Rázlová (Hanka) v roli striptérky vyzliekala v bare v Západnom Berlíne. Vtedajšej námestníčke generálneho riaditeľa sa nepáčilo, že sa mala triedne uvedomelá socialistická agentka vyzliekať pred zvrhlými kapitalistami. (Raccoon.city)

• - Stanice metra, kde se natáčelo, je na Alexandrově náměstí v Berlíně. (M.B)