Bílé linky (S02E08) (epizoda)

Biele linky – 1961

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1976, 1 h 20 min

Na československé poměry nebývale dobře zvládnuté špionážní drama. Ostatní snímky tohoto žánru v naší produkci vyznívaly nechtěně vtipně, akce byly nedůvěryhodné a příběh mírně řečeno plaval na vodě, ale zde je veškerá špionážní činnost uvěřitelná, rvačky mají solidní choreografii a automobilová honička má i správné napětí. Nezvykle odvážné jsou i scény ze stripbaru, není proto divu, že se odvázal i Zdeněk Liška a pro tento díl složil hudbu takřka Skoumalovsky hravou.(24.11.2019)

Můj oblíbený špionážní díl, který se odehrává hlavně v Západním Berlíně. Sem přilétá ze severu také Jirka Hradec a má za úkol získat tajné materiály, které skrývá v trezoru majitel nočního klubu White Lines. Zprávu o materiálech do Prahy poslala agentka Bízová, krycí jméno Stardust. Jejím milencem je Arnold Hackl, majitel White Lines. Získání materiálů znamená získat a nechat si vyrobit duplikát klíčů od trezoru a tajně se dostat do Hacklova bytu nad barem. Jirka Hradec je při prvním pokusu odhalen a zbit takřka k smrti. Zeman v tomto dílu příliš akce nemá, jen si zahraje její zdárné zakončení.(28.9.2020)

"Řeklo se, že jsi u nás nezaplatil, tak ti to spočítáme tady." Místo činu: Západní Berlín. Padouši: Hackl, Fanta, Böhm. V hlavní roli: Bond, James Bond. Tedy vlastně Zeman, Honza Zeman, Taky ne, takže Hradec. Jirka Hradec. Zeman jenom dojel vlakem do Berlína, absolvoval jednu schůzku a občas dělal, že nezná Hradce. Takže Honzův případ to tak úplně nebyl a kabaret mě nikdy moc nebavil, ale musím ocenit, kterak Honzík Böhmů předváděl tanečnicím svůdnost pohybu a vynikající byl kamarádíček Dr. Salaba, jehož dobrá nálada v pohodě přebila celou tu špiónskou story.(22.12.2016)

Nestárnoucí klasika. Byť jsou formálně Bílé linky "jen" jednou z epizod rozsáhlého seriálu, vidím v nich velkolepý filmový počin, ve kterém hraje velké plus i využití česko-německé koprodukce, která se odrazila kromě natáčení v zahraničí a angažování německých herců i na bohaté výpravě. Pro mě jeden z nej dílů, patřící k těm, který udělali pro mě tenhle kontroverzní seriál nezapomenutelným a jedinečným. Politiku jsem v Bílých linkách (stejně jako v Rukojmí v Bella Vista) nevnímal, fascinuje mě spojení našich herců s dobrodružným námětem odehrávajícího se v cizině a hudba Zdeňka Lišky.               Zejména scény z kabaretu mají šmrnc a atmosféru západního umění, Regina Rázlová ve své roli připomíná staré filmové hvězdy ze stříbrného plátna poválečné doby. Nádhernou titulní píseň zpívá Judita Čeřovská, zpěvačka svého času populárnější v zahraničí (zejména v Západním Německu) než na domácí půdě, s talentem na zpívaní v cizích jazycích. Striptýzové vystoupení (i navzdory cenzurovanému zachycení jeho závěru) působí velmi stylovo i díky precízně nacvičené choreografie, stejně jako scéna s písní o Mackiem Masserovi z Brechtovy Žebrácké opery v berlínském divadlu.                                 Vedle Rudolfa Jelínka v hlavní (dnes již kultovní) postavě agenta majora Jiřího Hradce ztvárnili nezapomenutelné figurky kolem filmového kabaretu White Lines i František Vicena (vrátný Broniewski), Jiří Holý (prý financiér, ale jinak rafinovaný agent Hackl), Ladislav Křiváček (gangster, oficiálně klavírista Honzulka) a Josef Bláha (ředitel celého toho "hampajzlu"). Špionážní příběh (mimochodem tak nezáživně popsaný v oficiálním textu distributora) skvěle doplňují i komediální scény z generálky hudebně-tanečního představeního s půvabnou Consuelou Morávkovou, v popředí atraktivity pak stojí i náročné akční scény (rvačky, střílečky i honička aut). Speciálním osvěžením je typická komicko-záporná postavička Josefa Beka: ,,Znáte tu anekdotu o tom esenbákovi na hranici? / Né, já znám spíš vtipy na obchodní cestující!" :-)(31.7.2017)

Tak tu máme zas jeden špionážní, tentokrát hlavně v duchu „agenta“ Hradce, který se opět potkává se svou múzou a „špičkovou agentkou“, jenž si nevšimne, že je někdo sleduje už z nádraží a dokonce fotí. Ten její starý je úplně blbý, ale alespoň zařídí pořádnou nakládačku na nádraží. Nejlepší na tom všem je však vskutku Regina Rázlová, erotický taneček v klubu a podmanivá píseň Judity Čeřovské - Wirf ab das Faltenkleid. Škoda té komoušské cenzury, kurňa bylo by se na co dívat. Jinak samozřejmě klasicky průměrný díl této série…(9.7.2019)

• - Stanice metra, kde se natáčelo, je na Alexandrově náměstí v Berlíně. (M.B)

• - Jediné lietadlo, ktoré v epizóde účinkuje, je McDonnell DC-9 švédskej leteckej spoločnosti SAS (Scandinavian Airlines). V roku 1961, keď sa epizóda odohráva, ešte neexistovalo. Vzlietlo v roku 1965 a SAS ho nasadilo na linky až koncom 60. rokov. Takisto údajné letisko v Berlíne je pražské letisko Ruzyně, kde bola táto vyhliadková terasa v rokoch 1946-1991. (Fredy.Tukot)

• - Z tejto epizódy bola vystrihnutá erotická scéna, kde sa Regina Rázlová (Hanka) v roli striptérky vyzliekala v bare v Západnom Berlíne. Vtedajšej námestníčke generálneho riaditeľa sa nepáčilo, že sa mala triedne uvedomelá socialistická agentka vyzliekať pred zvrhlými kapitalistami. (Raccoon.city)