Pán ze Salcburku (S03E01) (epizoda)

Pán zo Salzburgu – 1964

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1978, 1 h 17 min

Na rozjezd třetí série vcelku slušný díl. Josef Abrhám zvládl svou roli padoucha vcelku obstojně, což se mu musí nechat, jen škoda, že Menšík nedostal víc prostoru. Co mi však trochu vadilo, bylo to, že tvůrcům tak nějak nesedí věk Zemanovy dcery vzhledem k rokům, kdy se případy odehrávají – roste nám to děvče nějak zatraceně rychle. Nicméně Andrlová se snažila sympaticky zapadnout. No a finální bitka u rybníka taky nebyla zrovna špatně zvládnutá. Navíc i zde figuroval Hradec – toho mám o dost více raději, než absolutně zbytečnou postavu Františka Němce (napříč celou sérií)…(11.7.2019)

Major Zeman jde na schůzku s cizincem, o kterém nic neví. Data o schůzce našla kriminálka v bytě mrtvého muže. Na schůzce se seznámí s Rakušanem Rudi Lorenzem, který pochází původně od Brna. Rudi organizuje a převáží východní Němce na Západ. Zeman se s Lorenzem zapojí do jeho hry, ten ho ale prohlédne, omráčí a Zemanovi jde opět o život.(29.9.2020)

Jeden z nejakčnějších dílů přímo se Zemanem má několik velice hezky propracovaných vedlejších postav. Ať už je to povedený domovnický páreček, který se okouzlujícím způsobem raduje ze smrti svého přítele, nebo Liduška s Blankou, které v závěru sdílí starosti. Josef Abrhám je velmi šarmantní zločinec, kterému jsem měla problém nefandit.(27.11.2019)

Zlí Rakušáci pašují přes ČSSR východní Němce na Západ. To přece Zeman, Kalina, Žitný a Hradec nemůžou nechat jen tak! Když umře jeden z možných pasažérů, Honza se za něj vydává a vstupuje do spojení s převaděčem Josefem Abrhámem. Ten šuká vdanou recepční v motelu, má jizvy z doby, kdy bojoval v Indočíně a vůbec je to gauner, kterému neradno věřit. Což zní docela komicky, protože jak člověk vidí Abrháma, automaticky si vzpomene na jeho role ze Svěrákových a Smoljakových filmů a nejde mu do hlavy, že ten sympatický elegán se tu pokusí Zemana zákeřně zavraždit! Naštěstí jsou Žitný s Hradcem vždy nablízku. Máme tu i Vladimíra Menšíka jako vystrašeného zlodějíčka a Ivanu Andrlovou jako Zemanovu pubertální dceru. Pokud se tvůrci snažili naznačit konflikt mezi ní a Blankou, nepodařilo se to, ale vůbec. Propagandy není sice moc, občas je film trochu akční, ale většinou dost směšný.(19.11.2016)

Proč mě chceš zastřelit? Tady u rybníka? Honza Zeman se nechtěl nechat zastřelit u rybníka a tak šel zase po nějaké době do osobnější výměny názorů, ale v této epizodě má zdatného protivníka v podání Jozefa Abrháma který ho zpacifikuje poměrně rychle a v oranžovém mbčku ho pošle na dno rybníka Olšovec. Přežije náš nezdolný hrdina nebo ne? No asi nebudu spoilerovat když napíšu, že jo a to zcela logicky, protože pak by jsme nemohli mít dalších 9 epizod. Každopádně tenhle svižný a napínavý start do třetí řady mě bavil i díky vedlejším postavám hlavně duo Menšík a Holišová je pak zcela nezapomenutelné. Jenom ten Rudy Lorenc asi blbě dopadl. Přeci jenom pokus o vraždu samotného majora Zemana. To musel bejt provaz.85%(3.1.2020)

• - Rudi Lorenz (Josef Abrahám) má v tejto epizóde pištoľ CZ DUO. (rasistik)

• - Natáčelo se na hraničním přechodu Nová Bystřice - Grametten, v Praze na Vinohradech a Starém městě, a také v Jihlavě. (M.B)

• - Kamion, kterým jezdí Rudi Lorenz (Josef Abrhám), je těžký tahač Volvo F89. Tento stroj, včetně stejného barevného nátěru, se objevil v několika dalších čs. filmech a seriálech. Kupříkladu v seriálu Ve znamení Merkura (od r. 1978) se objevil hned ve dvou dílech z pěti. (ypres.bass)