Klauni (S03E04) (epizoda)

Klauni – 1967

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1978, 1 h 21 min

,,... tedy otázka té další strany, zda založit nějakou novou partaj. Ta by vznikla nutně jako partaj antikomunistická...." (...) ,,... která by kanalizovala prostě tenhle odpor k existujícím partajím." ,,... samozřejmě, že by to u nás nezůstalo tak dlouho u té strany bezpartijních. Tam by šli i katolíci, o tom není pochyb..." (...) ,,...ti by si mysleli, že to povedou, že je to jejich strana. Potom by jistě vznikla strana socialistů nemarxistů. Ta by měla tu fantastickou výhodu, že by musela platit za loajální, i když by nebyla..."https://deliandiver.org/2017/12/zebricek-literarnich-casopisu-pro-socialisty-financovanych-cia.html ,,Jste přesvědčením lidovec, nebo katolík?" ,,Ne. Já jsem byl v KSČ, ale tam jsem byl spíš matrikovej, celkem. Dyť víte, jaké to bylo období, jak jsem se potřeboval někde výrazně angažovat. A potom jsem měl ten průšvih s těma klukama študentskýma. Byli to funkcionáři nársoc partaje před únorem a teďka jsou všichni venku. Ale obávám se jejich radikalismu. Víte mám pocit, že teď to půjde až k těm lucernám." http://www.praguecoldwar.cz/Soubory/770118_Kdo-je-profesor-Cerny.pdf ,,Jo, to se nedá nic dělat. Ani za ty lucerny bychom neodpovídali, víte? To také by nebyla naše vina. To si můžeme umýt ruce. To, že jako ještě chvilku počkáme, to není strach, ani opatrnictví, já opatrný nejsem, povýtce, nýbrž to je pouhý studený rozum...." http://denikreferendum.cz/clanek/14226-mluvil-tu-nekdo-o-lucernach-aneb-hadej-kdo-prijde-na-veceri ,,SRPEN 68 V ČESKOSLOVENSKU A JEHO SCÉNÁŘ (VČETNĚ PRAŽSKÉHO JARA) BYL, JAK NĚKTEŘÍ HISTORICI (NAPŘÍKLAD VLADIMÍR ČERMÁK) DOKLÁDAJÍ, PŘIPRAVEN PRÁVĚ V IZRAELI TAJNÝMI SLUŽBAMI TÉTO ZEMĚ JAKO PŘÍSNĚ TAJNÁ PSYCHOLOGICKÁ OPERACE SVĚTOVÉHO VÝZNAMU MAJÍCÍ ZA ÚKOL ODPOUTAT POZORNOST OD DALŠÍHO KONFLIKTU NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ (ÚDAJNĚ JADERNÉHO) SMĚREM KE STŘEDNÍ EVROPĚ A PŘEDEJÍT TAK PŘÍPADNÉ SOVĚTSKÉ PODPOŘE ARABSKÉ ODVETY ZA ŠESTIDENNÍ VÁLKU TÍM, ŽE SSSR BUDE NUCEN ZASÁHNOUT V ČESKOSLOVENSKU A NAPŘÍT VŠECHNY SVÉ SÍLY K POTÍRÁNÍ ZDEJŠÍ »KONTRAREVOLUCE«." https://www.freeglobe.cz/Articles/3184-vladimir-cermak-operace-srpen-68.aspx https://www.freeglobe.cz/Articles/1913-jak-se-pithart-v-izraeli-stydel-za-ceskoslovensko-nehtem-strhaval-stitky-z-arabskych-vehiklu-vyrabenych-v-nasich-zavodech.aspx ,,Tak v tomhletom domě, úplně nahoře, tady pod tou věžičkou, bydlí pan Pertold Stein. Tohleto je on. Nastoupil v Praze jako kulturní atašé krátce po smrti Arnolda Hackla a Ivo Holana. Převzal tu po nich agenturu v Bílých linkách. Není divu, je to zkušený rezident." ,,Ten jeho byt má jednu přednost. Je blízko kulturního domu. To je výhodná, strategická pozice. Nedávno se konal v tom kulturní domě sjezd jednoho uměleckého svazu. Pan Stein měl zařízené spojení ze sálu přímo do svého bytu. Mohl tak, spolu se západními novináři, které si pozval, pohodlně sledovat celá sjezdová jednání. A taky telefonem částečně usměrňovat diskusi." http://www.obrys-kmen.cz/archivok/index.php?rok=2011&cis=34&tisk=08 ,,Pořádá ve svém bytě přátelské besedy, takzvané párty pro příslušníky české inteligence s diskusemi o umění, o světové literatuře, taky o kulturní politice." https://blisty.cz/art/89058-jak-cia-z-propagandistickych-duvodu-financovala-zapadni-moderni-umeni.html(19.5.2018)

• špaček421

Pár dílů jsme měli od propagandy trochu oraz, teď se ale vrací a udeří v plné parádě. Z případu ožralého rádobyumělce Štěpánka a postřelené barové zpěvačky Kantorkové se najednou vynoří opět západní diverzní akce White Lines. Kulturní fronta likviduje staré pořádky. Starý profesor Miloš Nedbal volá po vymáhání zákona s lidskou tváří. Zlá novinářka překrucuje fakta a vykresluje spravedlivou VB jako nelidské tyrany. Francois Villon jako záminka k provokacím. Běs a hrůza a to je jenom příprava na to, co přijde v dalším díle. Zajímavosti: Profesorem měl být údajně Václav Černý, básníkem Danešem spisovatel Jan Beneš, zpěvačkou Marta Kubišová.(19.11.2016)

"Mělo by se vám zakázat zneužívat středověkého básníka k provokacím." Politické epizody nezastihly Honzu Zemana ve vrcholné formě, ale přesto je to kousek k zamyšlení. Oni "umělci", z jejichž dutiny ústní padaly a padají "velká" slova o svobodě a demokracii, mě totiž vždycky štvali, štvou a budou štvát. Jen oni totiž mají patent na rozum, vědí, co je správné, jaké mají dostat dotace, kdo má být zvolen a když není po jejich, tak kvičí přesně tak, jak to tady předvádějí básník Daneš a herec Vodvářka. A přestože jsem byl vždycky pacifista, tak v případě těchto dvou "sympaťáků" bych patrně souhlasil s tím, aby na nich byla otestována kvalita pendreků, čímž samozřejmě oceňuju skvělé výkony pánů Štěpánka a Přeučila.(2.2.2017)

• manonfire

Tenhle díl symbolizuje a eskaluje nejhorší etapu seriálu. Klauni jsou nudní, nesmyslní,a ještě ke všemu přepatetizovaní až běda. Blízko totálnímu odpadu. 10%(1.4.2018)