• arcticsky

Ó, jak bylo těm chudáčkům estébáckým v roce 1968 ubližováno! Úplně se zalykám dojetím...(27.5.2017)

• kingik

Člověk nelida si vybere jeden díl z celé bohaté série, a zrovna je to ten nejpříšernější ze všech. Absolutně bolševická preparace zaživa. Co hůř, diváka to má dostat do emotivního rozkolu. Nedivím se, že má seriál tolik kontroverzní punc. Ono pustit si tenhle díl před všemi ostatními, nemáte sebemenší touhu podívat se na jiný díl. Prasácky vylhané, až by jednomu narostl "pinocchiovský" nos, nechutně propagandistické, obsahově zvrácená snůška pokřivenosti. Obsahově nekoukatelné. Na straně druhé stojí řemeslné zpracování, které je zdařilé. Filmový přístup je na pochvalu. Brabec do role zažraný, mohl se očisťovat jak chtěl, Zemana mu nikdo neodpáře. Hrál ho bravurně, může být rád, v ostatních rolích nijak nezářil. Zeptejte se mě na film, inscenaci, seriál, zábavný pořad, kterým by kompenzoval ústrky za Zemana. Neznám nic, co by Zemáka předčilo. Tenhle díl je opravdu krutě dávivý, až mně coby divákovi zaskočil(a) Mrkvička, co jsem chroupal. To jsem z toho Jelínek. 1/10(26.10.2017)

• Jara.Cimrman.jr

"Ty k tomu soudu nejdeš jako svědek. Ty tam jdeš jako obžalovaný." Všechny protistátní živly se spikly proti Honzovi, ale on to ustál. Sláva Honzovi. Já tady tedy nechci psát o propagandě, protože v roce 1951 jsem v Plánici alias Babicích nebyl a při procesech v roce 1968 taky ne. Takže žádnou objektivní pravdu neznám a ona ani žádná neexistuje, protože dějiny píší vítězové. Proto to dříve bylo tak, jak vypráví Honza Zeman a dneska je to zase naopak. Já v tom pravdu nehledám. Já si to chci užít a to se v tomto případě moc nepovedlo. V podstatě se nic nevyšetřovalo, jenom se soudilo a tak mě vlastně pobavila jen hláška o tom, že lidi se bojí toho, že by jim chtěl někdo vracet dobytek a půdu nebo stále aktuální pohádka o tom, že umělci jsou svědomím národa.(6.2.2017)

• špaček421

Tohle je v podstatě díl, kvůli kterému se celý seriál točil. Celý svět se zbláznil, plánický farář z 10. dílu žádá rehabilitaci - čili tu máme odsouzení rehabilitačních soudů, a spojí se s Danešem a redaktorkou Konečnou i profesorem z předchozího dílu, aby zničil Kalinu, Žitného a Zemana. Žitný zdrhá, Kalina umírá na infarkt a Zeman? Ten se vypraví do Plánice, aby zjistil, co se děje tam, a ukázal své dceři pravdu. Nakonec se obhájí. Zrádcem, který je pomýlený, je tu udělán zčistajasna Stejskal, do té doby zcela loajální kamarád. Zazní tu pár úžasných vět, jako třeba: "Co to v tý Praze blázníte? Lidi se bojej jenom jedný věci! Aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet dobytek a půdu! Na vesnici se každýmu daří tak, jak se v životě neměl!" Tohle když jsem slyšel, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou. A především: "Zákony jsou přece jenom jedny!" Zeman se nikdy nezaklíná spravedlností či právem, ale zákony. Čili není důležité, co zákony předepisují, ale že platí. Nejhorší epizoda celého seriálu.(19.11.2016)

• MrKrahujec

Tenhle díl, to jsou přímo orgie vylhanosti, podlézavosti a lokajské servility pohůnků, brousících katům meče. Za něco takového by se nemuseli stydět ani ti nejsprostší fašističtí kolaboranti typu Rysa-Rozsévače, či Jaroslava Veverky. A už nechci nic slyšet ani o jakýchsi "alespoň filmových kladech" této močůvky - jen faktických režijních a scenáristických chyb by se našlo až moc, za všechny: jak to, že si soudruh Zeman jezdí v roce 1968 docela klidně ve Škodě 100, která přišla do prodeje až v roce 1972 - například.(17.10.2016)

• - Natáčelo se v Praze, v obci Vojkov a v JZD Tursko. (M.B)

• - V záběrech na začátku se objevuje černobílý televizor Baltik. Ten se ale začal vyrábět o více než deset let později, než se odehrává děj dílu. (PaulxH)