Farář z Plánice žádá o soudní rehabilitaci pro své neoprávněné zatčení v roce 1953. Zeman, Kalina a Žitný jsou obviněni ze zinscenování plánického masakru. Kalina je vyhozen od Bezpečnosti a umírá, Žitný odchází do ilegality a Zemanovu funkci přebírá jeho zástupce Stejskal (Ladislav Mrkvička). Zeman stojí před rehabilitačním soudem jako obžalovaný... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

Wacoslav1

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dejte slovo Zemanovi! Tak řekni jak to tenkrát bylo! Politické pozadí této epizody tu na rozdíl od ostatních opravdu nehodlám řešit, ale aby mi někdo nepsal do pošty, že jsem zasranej komouš, tak to zohledním a tu jednu hvězdu tedy uberu. Jinak po Honu na lišku pro mě další velmi spektakulární guilty pleasure díl ve kterém jsem prostě Honzovi nemohl nefandit aby to všem podlým sráčům okolo Pražského jara co mají na svědomí chudáky Vršeckého s Kalinou pořádně nandal a tak se i stalo, takže v tomto směru maximální spokojenost.90% ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Ty k tomu soudu nejdeš jako svědek. Ty tam jdeš jako obžalovaný." Všechny protistátní živly se spikly proti Honzovi, ale on to ustál. Sláva Honzovi. Já tady tedy nechci psát o propagandě, protože v roce 1951 jsem v Plánici alias Babicích nebyl a při procesech v roce 1968 taky ne. Takže žádnou objektivní pravdu neznám a ona ani žádná neexistuje, protože dějiny píší vítězové. Proto to dříve bylo tak, jak vypráví Honza Zeman a dneska je to zase naopak. Já v tom pravdu nehledám. Já si to chci užít a to se v tomto případě moc nepovedlo. V podstatě se nic nevyšetřovalo, jenom se soudilo a tak mě vlastně pobavila jen hláška o tom, že lidi se bojí toho, že by jim chtěl někdo vracet dobytek a půdu nebo stále aktuální pohádka o tom, že umělci jsou svědomím národa. ()

MM_Ramone

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V poradí piata epizóda z tretej série československého kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" nesie názov "Štvanica". Píše sa rok 1968 a farár z Plánic žiada o rehabilitáciu. Znova sa tak pred súd dostáva prípad plánického masakru z roku 1953. Major Zeman a jeho nadriadení sú obvinení zo zneužitia právomoci a manipulácie. Plukovník Václav Kalina je prepustený z radov verejnej bezpečnosti. Vzápätí podľahne vážnej chorobe. Ján Zeman je po skončení súdneho procesu odvolaný z funkcie vyšetrovateľa. V tejto časti sa objavujú aj krátke sekvencie z epizódy "Vrah sa skrýva v poli", s ktorou sa dejovo prelína. "Štvanica" je jedna z najviac politicky orientovaných častí tohto kontroverzného socialistického televízneho seriálu. ** ()

mchnk

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zřejmě nejnehoráznější epizoda vůbec, rehabilitační soud naruby. Křivě obviněný esenbák a reprezentant moci, využívající vůči vlastním lidem a národu zastrašování, násilí i fyzické likvidace, je očištěn, žel ne ideologicky...také již citované nestoudné hlášky..."No právě, děláte tam v tý Praze pěkný voloviny, lidi se až smějou...bojej se jen jedný věci, aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet půdu a dobytek!". A chudák hrdina Kalina? "Přežil Španělsko, přežil koncentrák...tohle nepřežije...". Neboli tento rudý bojovník nepřežije nástup lidové demokracie a socialismu s lidskou tváří, kterým rozhodně nebyli přehrávající, zhýralí básníci, nad kterými drží stráž nejvyšší státní moc či ideologicky přemotivované novinářky, Zemanovi protivníci opět legrační a hlavně...Mirek to vzal! ()

Snorlax

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Upozorňuji, že tento komentář je prakticky celý jeden velký SPOILER. Tentokrát se Zeman nezúčastní vůbec žádného vyšetřování případu. Celý díl je vlastně luxusním psychologickým dramatem s nebývalým bonusem, konečně jsme se zbavili nejhoršího herce seriálu Williga. Ti, co léta považujete za kamarády, se náhle odvrátí, když se dostanete do krizové situace. Možná mají pocit, že se jedná o nakažlivou chorobu a obávají se, že by na ně mohla přeskočit. Zde reprezentováno Mirkem a Petrem. Naopak ti, které jsme za blízké přátele nepovažovali, nabídnou nečekanou pomocnou ruku, jako například doktor Ševčík. Plánický případ reflektující případ z Babic byl delší dobu považován za konstrukt StB, nyní je prokázáno ÚSTRKem, že tomu tak nebylo. Ten, kdo se neoprávněně snažil o rehabilitaci, dal nakonec přednost naléhání svého svědomí. Za nepřiliš reálné považuji prozření Lídy, která pouhou návštěvou v Plánici přijde na to, že otci křivdila. Kalinovo umírání se kvůli Willigově herecké impotenci změnilo ve frašku. Opět se mi však velmi líbil Petr Štěpánek, který Danešovi k floutkovství přidal i naléhavost. Brabec v tomto dílu dal Zemanovi mnoho tváří a všechny skvěle zahrál, jedná se zřejmě o jeho nejlepší výkon v rámci seriálu. Dokonce se dokázal dívat na Williga pokoušejícího se o umírání Kaliny, aniž by dostal záchvat smíchu. To já bych nedokázala, u této scény se směju vždy. Sečteno a podtrženo, klady opět převládly nad mínusy. ()

• Natáčelo se v Praze, v obci Vojkov a v JZD Tursko. (M.B)
  • V záběrech na začátku se objevuje černobílý televizor Baltik. Ten se ale začal vyrábět o více než deset let později, než se odehrává děj dílu. (PaulxH)