• rasistik

Príbeh geniálne natočený, o to však horšie. Jeho cieľom (rovnako ako aj predošlého dielu) bolo totiž len očierniť všetkých, čo sa v Pražskej jari snažili o uvoľnenie pomerov a slobody pre občanov (podľa tohto dielu o de facto likvidáciu policajného zboru). A musím sa priznať, že keby neviem, čo sa vtedy stalo, asi by som sympatizoval s úbohým Zemanom, snažiacim sa bojovať o spravodlivosť. A mimochodom, až príliš často v týchto dieloch z jeho úst vychádza tvrdenie, že v tom nie je politika. No, a ešte tu počujeme také tvrdenia, že ľudia sa desia toho, že by im štát vrátil majetok, čo sa dnes dá považovať len za dobrý vtip. Veď keď vám niekto niečo ukradne, rozhodne nechcete, aby vám to vrátil späť! Na záver mi zostáva len jedna otázka: hodnotiť to ako dobrú propagandu, alebo ako mizerný pohľad do histórie a do kriminalistiky? Vzhľadom k faktu, že sa jedná o seriál, ktorý sa prezentuje ako kriminálny, som sa rozhodol pre to druhé. A tak tomu nedám ani tú salvu, ani tú hviezdičku.(30.10.2019)

• Jara.Cimrman.jr

"Ty k tomu soudu nejdeš jako svědek. Ty tam jdeš jako obžalovaný." Všechny protistátní živly se spikly proti Honzovi, ale on to ustál. Sláva Honzovi. Já tady tedy nechci psát o propagandě, protože v roce 1951 jsem v Plánici alias Babicích nebyl a při procesech v roce 1968 taky ne. Takže žádnou objektivní pravdu neznám a ona ani žádná neexistuje, protože dějiny píší vítězové. Proto to dříve bylo tak, jak vypráví Honza Zeman a dneska je to zase naopak. Já v tom pravdu nehledám. Já si to chci užít a to se v tomto případě moc nepovedlo. V podstatě se nic nevyšetřovalo, jenom se soudilo a tak mě vlastně pobavila jen hláška o tom, že lidi se bojí toho, že by jim chtěl někdo vracet dobytek a půdu nebo stále aktuální pohádka o tom, že umělci jsou svědomím národa.(6.2.2017)

Návrat k Plánickému případu a tudíž k nebetyčným komoušským lžím, mě opět bavil. Brabec jako Jan Hus? S odstupem času super. Neuvěřitelně zvláštní pokřivená zábava, zvláště s vědomím, že to bylo celé totálně naopak. Z pohledu historické retrospekce Vám žádný další filmový projekt nic podobného nepřinese. 70%(1.4.2018)

• špaček421

Tohle je v podstatě díl, kvůli kterému se celý seriál točil. Celý svět se zbláznil, plánický farář z 10. dílu žádá rehabilitaci - čili tu máme odsouzení rehabilitačních soudů, a spojí se s Danešem a redaktorkou Konečnou i profesorem z předchozího dílu, aby zničil Kalinu, Žitného a Zemana. Žitný zdrhá, Kalina umírá na infarkt a Zeman? Ten se vypraví do Plánice, aby zjistil, co se děje tam, a ukázal své dceři pravdu. Nakonec se obhájí. Zrádcem, který je pomýlený, je tu udělán zčistajasna Stejskal, do té doby zcela loajální kamarád. Zazní tu pár úžasných vět, jako třeba: "Co to v tý Praze blázníte? Lidi se bojej jenom jedný věci! Aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet dobytek a půdu! Na vesnici se každýmu daří tak, jak se v životě neměl!" Tohle když jsem slyšel, jen jsem nevěřícně kroutil hlavou. A především: "Zákony jsou přece jenom jedny!" Zeman se nikdy nezaklíná spravedlností či právem, ale zákony. Čili není důležité, co zákony předepisují, ale že platí. Nejhorší epizoda celého seriálu.(19.11.2016)

• mchnk

Zřejmě nejnehoráznější epizoda vůbec, rehabilitační soud naruby. Křivě obviněný esenbák a reprezentant moci, využívající vůči vlastním lidem zastrašování, násilí i fyzické likvidace, je očištěn, žel ne ideologicky...a také, již zde citované nestoudné hlášky..."No právě, děláte tam v tý Praze pěkný voloviny, lidi se až smějou...bojej se jen jedný věci, aby se někdo nezbláznil a nezačal jim vracet půdu a dobytek!". A chudák hrdina Kalina? "Přežil Španělsko, přežil koncentrák...tohle nepřežije...". Neboli tento rudý bojovník nepřežije nástup skutečné lidové demokracie a socialismu s lidskou tváří...a hlavně, Mirek to vzal!(10.11.2019)

• - V záběrech na začátku se objevuje černobílý televizor Baltik. Ten se ale začal vyrábět o více než deset let později, než se odehrává děj dílu. (PaulxH)

• - Natáčelo se v Praze, v obci Vojkov a v JZD Tursko. (M.B)