Mimikry (S03E09) (epizoda)

Mimikry – 1972

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1979, 1 h 15 min

"Kdy vyzkoušíme včeličky?" Nahrávky skupiny Plastic People of the Universe jsem za totáče na nepříliš povolených akcích poslouchal poměrně pravidelně, ale musím se přiznat, že kromě té aury zakázanosti jsem se v jejich hudbě moc nenašel. Když se však objevily Mimikry, tak jsem byl nadšený, protože jsem na obrazovce slyšel hudbu a viděl interprety, kteří do estrád tak nějak nezapadali. Čas ve mě to původní nadšení poněkud uhasil, ale přesto se na Mimikry kdykoli znovu rád podívám a ani si neberu osobně, že zobrazuje máničky jako feťáky, únosce a vrahy. To je problém propagandy, mě zaujal Bič boží.(30.11.2016)

Ze začátku tohoto dílu těžká nuda, okořeněná snad jen tou mrtvou holkou. Když potom vyslovili Lábusovu přezdívku, ihned jsem si vzpomněl na onu legendární Náhlovského hlášku „Chozé nepřijel…“. Mimikry a ta jejich píseň – no to bylo něco (není to absolutně můj styl) a samotný text Bič boží stál leda tak za vyliž prdel. Únos letadla alespoň částečně vylepšil renomé této jinak hodně ale hodně průměrné podívané. Skutečný únosce a vrah Adamíra byl pěkný magor, ale Vlach si taky nevedl vůbec špatně…To Plastic People asi zaplakali…(18.7.2019)

• Hellboy

Jediný díl majora Zemana co jsem kdy viděl. A teda slušně odporná propaganda :( Spojení undergroundu (Plastici-Mimikry) s drogovou scénou a únosem letadla, při němž je cíleně pro výstrahu zastřelen pilot (v případě skutečného únosu byl pilot zastřelen nechtěně a únosci neměli nic společného ani s undergroundem ani s drogami). BLÉ(26.7.2019)

"Ááá, ááá, ááá, ááá! Ani pustý krok, Zolchar, Nána, Vlkop, Sex. Zlatej písek, zlatý kamení! Drtili a smaragdovej prach, pasti, kůže, lejno, vítr, mrak, to všechno je mámení, protože! Jednostejně v prachu lehnou, a červi se rozlezou, bič boží, bič boží, bič boží je vyžene! Ááá, ááá, ááá, ááá! Ani tichý krok, Zolchar, Nána, Vlkop, Sex, veselý seš z tónů muziky, bez mudrů no a hlavně bez kliky, máničky, v kufru červíky, máslo zvrací knedlíky, protože co s nima? Jednostejně v prachu lehnou, a červi se rozlezou, bič boží, bič boží, bič boží je vyžene! Ááááááááá! Ani první krok, Zolchar, Nána, Vlkop, Sex, v baru si chcem mládí krátit já a ty, do propasti spadnem nahatý, špatně bejt, celá je pravda, vykušte se všichni na prachy, protože! Jednostejně v prachu lehnou, a červi se rozlezou, bič boží, bič boží, bič boží je vyžene! Áááá,áááá,áááá,áááá, starý pustý krok, Zolchar, Nána, Vlkop, Sex, Houmr jim chce přebrat knížata, ve svý chybě uhne poupata, milou chcu i první mláďata, jo chleboucí děvko střapatá. Protože! Jednostejně v prachu lehnem, a červi nás roznesou, bič boží, bič boží, bič boží nás vynese! Ááá, ááá, ááá, ááá starý pustý krok, Zolfar, Nána, Vlkop, Sex, až po ránu se potápějí, ze mě pucha strávit nechtějí, v svazovaní výcvik nemají, konečně se Josef spokojí, a to vono je protože! Jednostejně v prachu lehnem, a červi nás roznesou, bič boží, bič boží, bič boží nás vynese!" https://www.youtube.com/watch?v=E6Gh5wboB94 ***(7.12.2016)

Genialita umělce nespočívá ve schopnosti jednou za život vytvořit něco výjimečného, ale dělat to soustavně, nejít s dobou, ale předbíhat ji. Hudbou k tomuto dílu majora Zemana dokázal Zdeněk Liška svoji genialitu bez jakýchkoliv pochyb. Underground je zde překvapivě zobrazen v roli oběti, jediným pranýřovaným zůstává překupník a uživatel drog v jedné osobě Kájík. V době vrcholící normalizace je toto gesto smíření dosti šokující. Důvodem takové shovívavosti vůči undergroundovým umělcům bude patrně potřeba zdůraznit drogy jako ultimátního nepřítele. A toto poslání se podařilo naplnit.(6.8.2020)

• - Uneseným lietadlom je L-410 Turbolet československej výroby. Na krátkych vnútroštátnych linkách bolo používané v 70. a 80. rokoch. Podobnosť so skutočným únosom, pri ktorom bol zastrelený cpt. Mičica (8.6.1972) sa v mnohých detailoch líši. Najväčším (trochu alibistickým) rozdielom je spôsob bezpečnostnej kontroly. Práve ako reakciu na spomínaný tragický únos boli zavedené prísnejšie bezpečnostné pravidlá pred vstupom na palubu. Predtým sa osobné prehliadky nerobili na vnútorných linkách prakticky žiadne a prepašovať do lietadla zbraň bolo oveľa jednoduchšie. (Fredy.Tukot)

• - Drogový sen Olgy Halámkové (Nataša Kucová) se natáčel na Kubě, když se tam natáčeli epizody Poselství z neznámé země (1978) a Rukojmí v Bella Vista (1978). [Zdroj: M. Graclík, V. Nekvapil - 30 případů majora Zemana] (M.B)

• - Únoscovia lietadla majú pištole Pieper Bayard 1908 a Walther PPK. (rasistik)