30 případů majora Zemana (TV seriál)

• Československo

Tridsať prípadov majora Zemana

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974 - 1979, 36 h 26 min (Minutáž: 30x55-90 min)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová, Pavla Maršálková, Radoslav Brzobohatý, Jiří Holý, Regina Rázlová, Alena Vránová, František Hanus, Zdeněk Dítě, Luděk Munzar, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Jiří Adamíra, František Husák, Ilja Prachař, Miroslav Masopust, Stanislav Fišer, Alena Kreuzmannová, Carmen Mayerová, Bohuslav Čáp, Václav Lohniský, Karel Augusta, Stella Zázvorková, Vladimír Stach, Petr Oliva, František Filipovský, Arnošt Faltýnek, Jan Faltýnek, Mirko Musil, Bedřich Prokoš, Josef Bek, Svatopluk Beneš, Karel Urbánek, Josef Kemr, Václav Kotva, Jiří Kodet, Jaroslav Mareš, Oldřich Vízner, Jiří Zahajský, Nina Popelíková, Míla Myslíková, Otto Lackovič, Josef Čáp, Radovan Lukavský, Luba Skořepová, Květa Fialová, Ota Sklenčka, Marcela Martínková, Eva Klepáčová, Marta Vančurová, Jiří Vala, Blanka Bohdanová, Jana Dítětová, Jaroslav Moučka, Alena Karešová, Jana Gýrová, Elo Romančík, Sylva Turbová, Štefan Kvietik, Viera Strnisková, Jan Teplý st., Jiří Kostka, Petr Kostka, Libuše Švormová, David Schneider, Světla Amortová, Vlasta Vlasáková, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Jan Přeučil, Václav Švorc, Miroslav Zounar, Petr Skála, Libuše Geprtová, Josef Kubíček, Robert Vrchota, Valerie Kaplanová, Jiřina Petrovická, Helga Čočková, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Jiří Lír, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jaroslav Drbohlav, Oldřich Vlach, Hana Pastejříková, Iva Janžurová, Václav Voska, Jaroslav Cmíral, Josef Beyvl, Josef Somr, Ivanka Devátá, Jiří Hálek, Jaromír Crha, Vladimír Salač, Jiří Bruder, Jindřich Narenta, Václav Sloup, Vilém Besser, Jan Kanyza, Martin Růžek, Vladimír Krška, Jana Paulová, Karel Hlušička, Gustav Heverle, Josef Koza, Oldřich Lukeš, Otto Ševčík, Soběslav Sejk, Miroslav Nohýnek, Jitka Zelenohorská, Irena Kačírková, Miloš Kopecký, Milan Klásek, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Jan Tříska, Jiří Krampol, Bohumil Šmída, Otakar Brousek st., Otakar Brousek ml., Josef Hlinomaz, Roman Hemala, Jiří Němeček, František Vicena, Jan Pohan, Ladislav Trojan, Antonín Hardt, Adolf Filip, Eduard Cupák, Gabriela Vránová, Jiří Klem, Jiří Pleskot, Raoul Schránil, Eva Trejtnarová-Hudečková, Eduard Dubský, Jiří Adamec, Nelly Gaierová, Libuše Havelková, Jaromír Spal, Otto Budín, Božena Böhmová, Ľudovít Greššo, Milena Dvorská, Jan Skopeček, Svatopluk Skládal, Josef Chvalina, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka, Miriam Kantorková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Bohumil Švarc st., Svatopluk Matyáš, Josef Bláha, Ladislav Křiváček, Consuela Morávková, Zdeněk Řehoř, Andrea Čunderlíková, Jiřina Steimarová, Milan Sandhaus, Jaroslav Kepka, Antonín Molčík, Miroslav Moravec, Jana Andresíková, Vladimír Bičík, Oldřich Velen, Libuše Štědrá, Čestmír Řanda st., Karel Houska, Darja Hajská, Dalimil Klapka, Martin Štěpánek, Marie Logojdová, Nataša Kucová, Jarmila Smejkalová, Stella Májová, Alois Švehlík, Stanislava Bartošová, Vlastimil Čaněk, Bohumil Koška, Jaroslav Rozsíval, Tomáš Sedláček, Pavel Robin, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Otakar Rademacher, Jaroslav Tomsa, Václav Kaňkovský, Jiří Smutný, Petr Kopřiva, Karel Fridrich, Lenka Machoninová, Vladimír Navrátil, František Jákl, Jiří Klenot, Petr Kment, Josef Kalena, Jindřiška Gabriela Preissová, Josef Zíma, Milan Kindl, Stanislav Litera, Anna Vaňková, Karel Peyr, Hana Hegerová, Simona Stašová, Ilona Jirotková, Jiřina Bílá, Jan Laibl, Vladimír Linka, Jaroslav Kašpar, Ladislav Krečmer, Jarmila Navrátilová, Evelyna Steimarová, Miloš Hlavica, Zdena Burdová, Kateřina Frýbová, Miroslav Jíra, Karolina Slunéčková, Radúz Chmelík, Rudolf Anders, Karin Düwel, Irene Fischer, Petr Smažík, Miloš Vávra, Bohumil Smutný, Rudolf Kalina, Daniela Kolářová, Magda Dolejšová, Zdeněk Forejt, Rudolf Kamínek, Vladimír Pospíšil, Václav Procházka, Dagmar Pušová, Jana Robenková, David Čapek, Petr Gajdoš, Zdeněk Kutil, Jana Šumanová, Jiří Plachý ml., Ela Šárková, Jaroslav Jiřík, Alžbeta Mjartanová, Jaroslav Tvrdík, Otto Kinský, Karel Bělohradský, Willi Schrade, Ralph Boettner, Gerd Michael Henneberg, Hans Klering, Václav Mareš, Blažena Slavíčková, Zdeněk Mucha, Vlasta Jelínková, Miriam Chytilová, Vladimír Klemens, Karel Dellapina, Jana Viščaková, Věra Laňková, Jiří Růžička st., Josef Střecha, Václav Neužil st., Petr Skarke, Miloš Vavruška, Zdeněk Blažek, Josef Kudílek, Vlastimila Vlková, Milan Stehlík, Alois Müller, Marie Marešová, Luděk Kopřiva, Karel Effa, Václav Trégl, Věra Tichánková, Richard Záhorský, Jana Janěková, Lena Birková, Věra Kalendová, Jaroslav Heyduk, Jan Cmíral st., Běla Jurdová, Jiří Vitvar, Josef Němeček, Václav Bouška, Pavel Jiras, Marie Landová, Zdeněk Skalický, Eva Vlachová, Rudolfo Jiménez, Cerezo Salazar, Maritza Peréz, Ruth Dubois, Miroslav Rous, Blanka Křížová, Ladislav Kazda, Petr Svárovský, Jiří Sequens ml., Jiří Kvasnička, Oldřich Janovský, František Horák, Daniel Rous, Libor Žídek, Miloslav Šindler, Zlata Adamovská, Kateřina Chárová, Filip Renč, Milan Friedl, Eva Sitteová, Vilém Kratochvíl, Gabriela Preissová, Gitte Viereck, Hugo Kaminský, Josef Abrhám, Vladimír Menšík, Blažena Holišová, Hana Talpová, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Ivo Niederle, Karel Chromík, Jan Víšek, Oldřich Musil, Karolína Kubalová, Milada Vnuková, Ferdinand Krůta, Zdeněk Braunschläger, Jiří Cimický, Petr Jákl st., Alex Jandouš, Vítězslav Jirsák, Jindřich Hrdý, Jiří Kalenský, Luďa Marešová, Vilemína Nejedlová-Skokanová, Petr Hanus, Ladislav Lahoda, Jan Sedláček, Josef Vondráček, Milan Friedl (vyp.)

Komentáře uživatele Jara.Cimrman.jr k tomuto TV seriálu

Honza Zeman statečně hájil mé právo být pohodlně zaměstnán a nemuset dřít pro zisk imperialistického jednotlivce. Vydržel to až do důchodu, ale pak už nenašel nástupce. Doba se změnila a jelikož dějiny píší vítězové, tak "pravdivý" seriál se po roce 1989 stal lživým. Nový vítěz zkrátka určil novou pravdu. Mne však žádné tendenční pravdy nezajímají a dívám se na Zemana jako na poměrně přesný odraz doby, ve které jsem žil a kdykoli náhodně zaslechnu známou znělku, tak v tom Honzu nenechávám samotného.(3.7.2015)

V 1. sérii Honzovy policejní kariéry jsem byl spokojen zejména s díly, ve kterých se neznárodňovalo, nebudovalo se JZD a nezdůrazňovala se vedoucí úloha strany. Zejména Vyznavači ohně a Bestie byly vynikající epizody.(25.11.2016)

"Je nás tady pět a půl a lumpáren na fůry." Četníci na vyšetřování vraždy nemají schopnosti, Okresní pátračka zase chuť a tak se sabotér Říšského válečného hospodářství, slévač a fotograf Honza Zeman vydal po stopách vraha svého otce sám. Pro mě to bylo poměrně zdařilé vykreslení poválečné doby, ve které se v každé domácnosti našla nějaká ta zbraň a hříchy minulosti začaly vylézat na povrch. Ale hlavně to mělo napětí a atmosféru, takže přihlášku k SNB na stůl a hurá na ně!(6.10.2016)

"Velkorysost k obětem války je výsadou ušlechtilých." Čekatel SNB Jan Zeman si přijel vysloužit svůj první metál do kraje plného Čechů, Němců, Čechoněmců a samozřejmě Němcočechů. Mě to s ním hodně bavilo, ale představa, že bych si to s ním mohl vyměnit se mi vůbec nelíbila. Ale pak jsem si vzpomněl na to, že bych si asi na chvilku zakolaboroval a bylo by to alles richtig. Jenže Honza se nedal, hrdě plivl zrádci do tváře a já jsem s ním ty falešné chovance odhalil už nejméně podesáté.(26.10.2016)

"Víš co dneska platí cukráři na černým trhu za jednu ampuli? 500 korun." Tak rok 1947 evidentně nebyl pro peněženky cukrovkářů příliš příznivý. Takže hurá po stopě zmizelého inzulínu, ať to tomu zdravotnickému personálu, recepčním a pracovníkům ministerstva neprojde. Mě to tedy vždycky bavilo, což tentokrát zajistili zejména směšně joggující Zeman a obšourník Hradec.(9.11.2016)

"Opatrně, chlapci, náklad je háklivej. Uklouznutí se trestá smrtí." Ještěže Šestka Kleiber měla smysl pro humor, když Osmička Mauer ani falešná Jedenáctka Lipinski ho neměli. I když úvodní jízda Zemana s Hradcem na dvojkoni jistou zábavnost nepostrádala. Ale tady šlo o vážnou věc, protože proradná církev chtěla zachránit své nakradené majetky, čemuž Honza statečně zabránil až do příchodu proradného vyslance pekla zvaného Kalousek. I ten si však musel počkat na to, až bude Honza v důchodu, protože jinak by s církevními restitucemi neměl šanci.(10.11.2016)

"Dobrej policajt nemá nikdy po službě." Tak nám Honza zahájil druhou vlnu znárodňování majetku a odnesla to Čadkova zbrojovka. To přece dá rozum, že ty zbraní patří dělníkům, když je vyrobili. I když neměl by z toho továrník taky něco mít, když postavil továrnu, koupil stroje, dával dělníkům výplaty a zajistil zakázky? Optikou Honzy Zemana nemá nárok na nic a já musím s politováním konstatovat, že tady si moc nerozumíme. Tohle je prostě moc politické, málo kriminální a aby těch negativ nebylo málo, tak k tomu zpívá Pepíček Zíma.(10.11.2016)

"Zákony této republiky chrání před bestiemi i ty, kteří nás nenávidí." Tak vraždící převaděči patří k tomu nejlepšímu, co kdy Honza vyšetřoval. Samozřejmě se přitom trošku moralizovalo o těch, co nechtěli být znárodněni a prchali se svými majetky za kopečky, aby se napojili na zahraniční špionážní centrály, ale pro mne je podstatou vyšetřování a mimořádně zábavné postavy zubaře Houdka a překupníka Kloce. S těmito aspekty jsem naprosto spokojen.(10.11.2016)

"Venkovskej člověk praští králíka a lístky prodá." Tak se údajně přichází k potravinovým lístkům a Honza to musí vyšetřit, rozkrýt a odhalit. Jenže taky se musí vyštramákovat do nejslušivější uniformy, decentně zneužít pravomoci veřejného činitele a svést soudružku učitelku. Je to celkem makačka, ale mně se mezi všemi těmi nepoctivými imperialistickými živly, tedy stánkaři, řezníky i bankovními úředníky, vždycky líbilo a zpívala mi k tomu Hana Hegerová, takže za mě tradičně spokojenost.(17.11.2016)

"Víš, na co jsem přišel? Že ten jejich stát je organizace tak složitá, že stačí deset dvacet pořádnejch chlapů s pistolema, ze kterejch se nebojej vystřelit a stát je jejich." Pro někoho jsou bratři Mašinové hrdinní bojovníci proti komunistům a pro mě jsou to vrazi. Kdyby se proti nim tehdy statečně postavil samotný nastávající tatínek Honza Zeman, tak by jim jistě názorně předvedl, kterak by zatočil s tím imperialistickým šmejdem a ochránil přitom svou socialistickou vlast. Takhle to proti nim musel uhrát alespoň v seriálu a přestože toho vyšetřování tam zase tak moc není, tak jisté napětí to určitě nepostrádalo.(19.11.2016)

"Já Ti vraha najdu. Jde jenom o to, aby vy jste našli toho, koho bolí hlava a kdo touží po tomhle aspirinu." Nechci být nějaký hnidopich, ale Honza vraha lodníka Berky nevypátral, tudíž vraždu nevyřešil a já si tady poznamenávám jeden restík. Ovšem návrat agenta Bláhy do vlasti se vydařil, legendární nemravnost západních lehkých děvčat byla vykreslena dokonale a nadržená Vlastička byla prostě vynikající. Ale píšu si ... zatím nevyřešil.(19.11.2016)

"Sepište protokol, pošlete pro pívo a já Vám to podepíšu, ať se netrápíme v tomhle horku." Švejkující kulak Eman rozhodně byl tím nejvtipnějším občanem Plánice. Taky mě bavilo vyloženě směšné obklíčení stohu a láteření komunisty, předsedy stranické organizace, že jeho žena chodí posluhovat na faru. Ale ten zbytek byl hodně mrazivý a kdyby tolik nepropagoval JZD a vedoucí úlohu strany, tak bych mu dal i tu pátou hvězdu. Já jsem totiž v roce 1951 v Babicích nebyl a tak opravdu nemám jistotu, zda atentátník Malý byl vyslán komunisty, kapitalisty nebo jednal na vlastní triko. Před léty byla "pravda" na jedné straně, nyní je na druhé straně, ale vždycky se jedná o stranu aktuálních vítězů politického boje a těm já ze zásady nevěřím.(25.11.2016)

Druhá série trampot a dovádění kriminalisty Zemana byla výrazně slabší než ta první. Jednak se v ní objevily debilní situační komentáře již v úvodní znělce, ale hlavně s výjimkou Křížové cesty a Dámy s erbem mi ty případy připadaly průměrné. Výjimkou byla ještě špionážní minisérie White Lines, protože v Západním Německu Honza nedostal skoro žádný prostor a vždycky se to tam vymlátilo bez jeho přičinění. A já chci víc Honzy, který ochrání můj klidný spánek.(23.12.2016)

"Boží prozřetelnost určila mě, abych viděl člověka, který ukládal tuto obálku do úkrytu. A určila mě, abych rozhodl následnost činu." A taky postavila farářovu hlavu do cesty svícnu, takže Honza Zeman mohl vyrazit vyšetřovat mezi věřící na venkov. Já jsem mu to tedy nezáviděl, protože já bych určitě nedokázal rozlousknout, kdo je opilec, kdo muzikant, kdo gigolo, kdo abatyše, kdo agent a kdo vrah. Mě to tradičně bavilo a to zejména ve chvíli, kdy Jirka Hradec zrušil církevní řád na základě toho, že sestra Marie vystoupila z řady a omdlela.(29.9.2016)

"Já bych si ten ksicht rozškrábal, kdybych se k němu dostal." Tak to máme půl dílu věnovaného Bláhově proměně a divadlu a až v poslední třetině konečně nastupuje Honza, aby konečně vyřešil vraždu lodníka Berky z 9. dílu. Poznamenávám si, že vyřešil, ale co ty další vraždy? Čadkovou asi vyřešil, jestli jsem to dobře pochopil, ale Igorovu a Honsovu? No dobře, padouchy s touhou zdrhnout za kopečky není třeba se zabývat, takže je automaticky připíšeme na Bláhův účet. Ale já jsem si od těch Varů sliboval přece jen o něco víc.(29.11.2016)

"Já myslím, že se nám ta slavná Vondrova prohazovačka z křídla na centr začíná zajímavě rozvíjet." Škoda, že toho fotbalu nebylo víc a spíš se o něm jen povídalo. Ale kdo by se zajímal o fotbal, když jsou ve hře zpronevěřené rychlíkové příplatky. Mne tedy tato hospodářská zlodějina nijak zvlášť nebavila a zejména paní učitelka Zemanová mi byla hrozně nepříjemná, ale viděl jsem i klady. Ten první byl v kráse paní Maxové, dříve Hroudové, předtím Svačinové a původně snad Junkové, druhý představoval vychytralý staršina Malina a jednoznačným vítězem sympaťáka tohoto dílu byl architekt Máca, jehož porovnávací popis prodavaček v podobě gotických linií a kredenciózního typu pozdního baroka byl prostě vynikající.(5.12.2016)

"Doba střelců skončila." Ještě neskončila, protože kapitána Zemana čeká legendární pistolnický souboj s agentem Bláhou. Ale předtím se musí Bláha vyléčit, zacestovat si a taky zasexovat, což mě trošku nudilo, ale nadržený módní znalec Jirka Hradec mě pobavil a zmínka o Mzdě strachu zase potěšila.(6.12.2016)

"Mně ten chlap připadá tak naivní, tak strašně naivní, že cejtím, jak je nebezpečnej." Tak tomu říkám kriminalistický čich. Já bych se tedy po stopě foxteriéra nedokázal vydat s takovou zarputilostí jako kapitán Zeman, ale zase bych na své kolegy, nyní tedy spíše bráchy, neštěkal jako on. Pro mě je Kvadratura ženy zkrátka takovým tím detektivováním, které díky bezhlavé mrtvole vypadá hrozně rafinovaně, ale ve skutečnosti je na něm zajímá pouze postava správce jezu Dejmka, který mne svým předvídáním otázek docela pobavil.(7.12.2016)

"Tančíte nádherně, Kateřino z Laubringenu." Gentleman Souček ze Strojimportu tentokrát zahrál na šlechtickou notu tak dokonale, že by jeho inkognito mohl odhalit snad jen klaun z varieté. Jenže ho neodhalil a ještě mě přitom pobavil humpoláckým chováním a fantastickou němčinou. Takže kam se hrabou všichni ti feudálové, zloději a překupníci na brilantního antropologa Honzu Zemana?(13.12.2016)

"Ten mládenec má, mírně řečeno, spodní hranici IQ. Takoví jsou nejhorší. Jejich primitivismus je bez zábran. Může vést až k rafinovanosti." Musím uznat, že výslech dementa Drábka byl naprosto vynikající a výběr kriminálníků Ledvinky, Rusňáka a Gargely snad ani nemohl být lepší. Ovšem inkognito dvou detektivů v provozu továrny balancovalo na hranici debility. Nicméně kpt. Zeman ze Švermových závodů a por. Stejskal z První brněnské strojírny se tím prošaškovali bez ztráty hodnosti. Také mne zaujalo Zemanovo cudné dvoření Blance, zakončené odvážnou erotickou scénou - pusou na čelo. A abych nezapomněl, tak tím nejhorším byla tentokrát hudba, protože ta "symfonie" v kališti mi prostě trhala uši.(5.10.2016)

"Řeklo se, že jsi u nás nezaplatil, tak ti to spočítáme tady." Místo činu: Západní Berlín. Padouši: Hackl, Fanta, Böhm. V hlavní roli: Bond, James Bond. Tedy vlastně Zeman, Honza Zeman, Taky ne, takže Hradec. Jirka Hradec. Zeman jenom dojel vlakem do Berlína, absolvoval jednu schůzku a občas dělal, že nezná Hradce. Takže Honzův případ to tak úplně nebyl a kabaret mě nikdy moc nebavil, ale musím ocenit, kterak Honzík Böhmů předváděl tanečnicím svůdnost pohybu a vynikající byl kamarádíček Dr. Salaba, jehož dobrá nálada v pohodě přebila celou tu špiónskou story.(22.12.2016)

"Víš kdo to je? Kapitán Zeman z pražský kriminálky. Dvakrát mě dostal do šuplete." Může se Zeman v klidu oženit? Nemůže, když se mu zločinci sami přiznávají. Je to sice hrozná hovadina, ale hlášení stržm. Milotinského opilým elitám pražské kriminálky o odcizení Oktávky bylo naprosto dokonalé. Jinak to byla jen rozverná taškařice, ve které si první housle zahrál karlovarský esenbák ppor. Vostárek ("Já nejsem pro Vás žádnej Béďa, pane řidiči.") a ta šmelina, bloodhoundi a vodní masážička se nakonec taky dala přežít.(22.12.2016)

"Já musím získat ty dokumenty a jistotu, že nikdo nezradil. Pak pomůžu." Bílé linky se nám proměnily v modrá světla, špionážní zápletka neztratila nic ze své průměrnosti, Honza se případem jen mihnul, Hradec tady toho mezi písečnými dunami taky moc nenaskákal, takže žádný velký důvod k jásání tady není. Ale vítězství naší slavné STB nad tajnými službami USA a Velké Británie se musí ocenit, neboť tyto zápasy obvykle prohráváme kontumačně.(23.12.2016)

"Nikdo si ani nevšimne, že Zeman dosloužil." Já jsem si toho všiml, i slzu jsem uronil a taky jsem se přestal cítit bezpečně. Nedá se nic dělat, Honzova služba je u konce a já se musím přiznat, že hodnotit 3. sérii je dost ošemetné. Na jednu stranu totiž obsahuje mé oblíbené kousky Mimikry, Studnu, Tatranské pastorále či Pána ze Salcburku a na druhou stranu se příliš věnuje tomu "správnému" politickému pohledu na věc. Já jsem však pozitivní člověk, takže zaokrouhlím nahoru, protože mi to tak z pohledu zachování světové rovnováhy připadá správné.(15.2.2017)

"Je to přece naše povinnost dostat ty chudáky z komunistickýho pekla." Pašování vzdělanců přes západní hranice býval kdysi velký byznys, zejména když si na cestu zabalili nějaký ten tajný materiál, ale naštěstí jim je Honza na stopě. Mě tedy hodně zaujala sledovací akce, Honzova prohra na ipon a samozřejmě báječní manželé Wimmerovi, jejichž vzájemné pošťuchování nemělo chybu.(24.12.2016)

"Sexuální vraždy nejsou na to, aby se strašili lidi v biografu." Tak to už dneska neplatí, ale za do Honzova objasňování jednoho Pavláskova pomníku, to rozhodně platilo. Mě tedy Honza pobavil, když jako rebelující komparsista začal režisérovi narušovat logickou strukturu příběhu nebo když mně a Shelocku Gajdošovi začal vysvětlovat, že rozborem působení bramborových slupek nebo shnilých rajčat na chemickou strukturu papíru nelze vypátrat pachatele. Dneska už by to pánové s vatičkami určitě dokázali, ale já to mám radši po staru, po zemanovsku a po tatransku.(12.1.2017)

"Tohleto oslavování, pití a tanečky na pracovišti, to bych zakázal. A všem. Bez rozdílu funkcí." Tak tady je Honza trošku za moralistu, ale jinak dává jednoznačně najevo, že je to veselá kopa. Po své manželce totiž chce okamžitý grafologický rozbor písma zaměstnanců firmy, velkoryse znevažuje schopnosti vrátného a když se chystá srovnat prvňáka Hrabáka, tak jsem byl nadšením bez sebe. Rovněž mi ukápla nostalgická slza při vzpomínce na chůzi přes bahno po prknech mezi novostavbami paneláků, při záběrech na bakelitové zvonky a zejména při dechovce vyhrávající v hlavním televizním programu na Silvestra. Ovšem z kriminalistického hlediska se mi jeví tento případ dost slabým, ale pobavily mě v něm malé role typu cizojazyčných bavičů na večírku či vynikající flegmatik Weniger z Trbóšan.(17.1.2017)

"Mělo by se vám zakázat zneužívat středověkého básníka k provokacím." Politické epizody nezastihly Honzu Zemana ve vrcholné formě, ale přesto je to kousek k zamyšlení. Oni "umělci", z jejichž dutiny ústní padaly a padají "velká" slova o svobodě a demokracii, mě totiž vždycky štvali, štvou a budou štvát. Jen oni totiž mají patent na rozum, vědí, co je správné, jaké mají dostat dotace, kdo má být zvolen a když není po jejich, tak kvičí přesně tak, jak to tady předvádějí básník Daneš a herec Vodvářka. A přestože jsem byl vždycky pacifista, tak v případě těchto dvou "sympaťáků" bych patrně souhlasil s tím, aby na nich byla otestována kvalita pendreků, čímž samozřejmě oceňuju skvělé výkony pánů Štěpánka a Přeučila.(2.2.2017)

• Štvanice (S03E05) (epizoda) (1978)

"Ty k tomu soudu nejdeš jako svědek. Ty tam jdeš jako obžalovaný." Všechny protistátní živly se spikly proti Honzovi, ale on to ustál. Sláva Honzovi. Já tady tedy nechci psát o propagandě, protože v roce 1951 jsem v Plánici alias Babicích nebyl a při procesech v roce 1968 taky ne. Takže žádnou objektivní pravdu neznám a ona ani žádná neexistuje, protože dějiny píší vítězové. Proto to dříve bylo tak, jak vypráví Honza Zeman a dneska je to zase naopak. Já v tom pravdu nehledám. Já si to chci užít a to se v tomto případě moc nepovedlo. V podstatě se nic nevyšetřovalo, jenom se soudilo a tak mě vlastně pobavila jen hláška o tom, že lidi se bojí toho, že by jim chtěl někdo vracet dobytek a půdu nebo stále aktuální pohádka o tom, že umělci jsou svědomím národa.(6.2.2017)

"Trošku toho neklidu bys nekoupil?" Fořti z pražské kriminálky s pátráním ve studně neuspěli, tak musel nastoupit žižkovský obvoďák mjr. Zeman, aby vše vyřešil, objasnil a posadil se zpět do svého křesla, když už ten Dubček padl. Jenže než Honza odhalil osobu divně se kývající osobu se sekerou v ruce, tak si trošku zašikanoval důchodkyni, zašpásoval si s holičem a ještě stačil poděkovat armádám Varšavské smlouvy za internacionální pomoc v roce 1968. Je to zkrátka našlapaný díl, ve kterém mě zejména na konci pobavil mix děsivého vyprávění doktora Brůny a obdivu nových Honzových fanoušků: "Fajnovej chlap. To by byla pomocná stráž VB."(14.2.2017)

"Jedu do země s měděnou půdou." Jenže nejede Honza, ale Jirka Hradec, jehož bitkařské schopnosti by rozesmály nejednoho soupeře. Jenže tady se ohrožuje socialismus, takže to beru vážně a napíšu, že se mi exotické Chile líbilo i s jeho groteskními zabijáky. A taky mi byl sympatický hajzlík zvaný Wunder Pepi, ale Honza měl tak málo prostoru pro svou genialitu, odvahu a spravedlivý zápal pro věc, že mne k lepšímu hodnocení nepřiměje ani zlý kukuč Alberta Mestreye.(18.10.2016)

"Mám s Vámi dobré úmysly. Jenomže Vy s tou rudou krví jste zbytečně horkokrevný." Major Hradec svým předčasným ukončením služebního poměru ušetřil státu nejednu devízu, ale ještě předtím si stihl procvičit úderovou techniku, vyzkoušet si střelbu z cválajícího koně a samozřejmě zahrát si golf, při kterém mu caddyho dělal Mestreyův zabiják. To bylo hodně vtipné, stejně jako zmínka o Venus of Vestonice a zejména sólo kpt. Hejduka - šifranta s básnickým střevem. Takže ač Honza Zeman zase jednou nedostal moc prostoru a vlastně vůbec nic nevyřešil, tak mě to bavilo.(19.10.2016)

"Kdy vyzkoušíme včeličky?" Nahrávky skupiny Plastic People of the Universe jsem za totáče na nepříliš povolených akcích poslouchal poměrně pravidelně, ale musím se přiznat, že kromě té aury zakázanosti jsem se v jejich hudbě moc nenašel. Když se však objevily Mimikry, tak jsem byl nadšený, protože jsem na obrazovce slyšel hudbu a viděl interprety, kteří do estrád tak nějak nezapadali. Čas ve mě to původní nadšení poněkud uhasil, ale přesto se na Mimikry kdykoli znovu rád podívám a ani si neberu osobně, že zobrazuje máničky jako feťáky, únosce a vrahy. To je problém propagandy, mě zaujal Bič boží.(30.11.2016)

"Taky se nechává slyšet po barech a recepcích, blábolí o svobodě, demokracii a tiskne ruce všelijakým chlapcům, co si hrajou na bojovníky." Tak se nám Honza s Žitným utkali s chátristy, pašeráky, překupníky, drogovými dealery a vrahy v jednom balení. Mě to tedy nijak zvlášť nebavilo, ale francouzská novinářka Michelle Merciér se opravdu povedla, provozovatelka trestné činnosti kartářského šarlatánství paní Hejná byla naprosto dokonalá a vše zakončila neuvěřitelně vtipná přestřelka se střeleckými výkony na hranici parodie. Já jsem tedy přesvědčen, že poslední případ Honzy Zemana byl sice ideově v souladu s nařízeními strany a vlády, ale z hlediska zábavnosti se příliš nevydařil.(15.2.2017)