30 případů majora Zemana (TV seriál)

• Československo

Tridsať prípadov majora Zemana

Krimi / Drama / Dobrodružný / Akční

Československo, 1974 - 1979, 36 h 26 min (Minutáž: 30x55-90 min)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová, Pavla Maršálková, Radoslav Brzobohatý, Jiří Holý, Regina Rázlová, Alena Vránová, František Hanus, Zdeněk Dítě, Luděk Munzar, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Jiří Adamíra, František Husák, Ilja Prachař, Miroslav Masopust, Stanislav Fišer, Alena Kreuzmannová, Carmen Mayerová, Bohuslav Čáp, Václav Lohniský, Karel Augusta, Stella Zázvorková, Vladimír Stach, Petr Oliva, František Filipovský, Arnošt Faltýnek, Jan Faltýnek, Mirko Musil, Bedřich Prokoš, Josef Bek, Svatopluk Beneš, Karel Urbánek, Josef Kemr, Václav Kotva, Jiří Kodet, Jaroslav Mareš, Oldřich Vízner, Jiří Zahajský, Nina Popelíková, Míla Myslíková, Otto Lackovič, Josef Čáp, Radovan Lukavský, Luba Skořepová, Květa Fialová, Ota Sklenčka, Marcela Martínková, Eva Klepáčová, Marta Vančurová, Jiří Vala, Blanka Bohdanová, Jana Dítětová, Jaroslav Moučka, Alena Karešová, Jana Gýrová, Elo Romančík, Sylvia Turbová, Štefan Kvietik, Viera Strnisková, Jan Teplý st., Jiří Kostka, Petr Kostka, Libuše Švormová, David Schneider, Světla Amortová, Vlasta Vlasáková, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Jan Přeučil, Václav Švorc, Miroslav Zounar, Petr Skála, Libuše Geprtová, Josef Kubíček, Robert Vrchota, Valerie Kaplanová, Jiřina Petrovická, Helga Čočková, Václav Postránecký, Hana Maciuchová, Jiří Lír, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Jaroslav Drbohlav, Oldřich Vlach, Hana Pastejříková, Iva Janžurová, Václav Voska, Jaroslav Cmíral, Josef Beyvl, Josef Somr, Ivanka Devátá, Jiří Hálek, Jaromír Crha, Vladimír Salač, Jiří Bruder, Jindřich Narenta, Václav Sloup, Vilém Besser, Jan Kanyza, Martin Růžek, Vladimír Krška, Jana Paulová, Karel Hlušička, Gustav Heverle, Josef Koza, Oldřich Lukeš, Otto Ševčík, Soběslav Sejk, Miroslav Nohýnek, Jitka Zelenohorská, Irena Kačírková, Miloš Kopecký, Milan Klásek, Ludmila Roubíková, Josef Vinklář, Jan Tříska, Jiří Krampol, Bohumil Šmída, Otakar Brousek st., Otakar Brousek ml., Josef Hlinomaz, Roman Hemala, Jiří Němeček, František Vicena, Jan Pohan, Ladislav Trojan, Antonín Hardt, Adolf Filip, Eduard Cupák, Gabriela Vránová, Jiří Klem, Jiří Pleskot, Raoul Schránil, Eva Trejtnarová-Hudečková, Eduard Dubský, Jiří Adamec, Nelly Gaierová, Libuše Havelková, Jaromír Spal, Otto Budín, Božena Böhmová, Ľudovít Greššo, Milena Dvorská, Jan Skopeček, Svatopluk Skládal, Josef Chvalina, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka, Miriam Kantorková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Bohumil Švarc st., Svatopluk Matyáš, Josef Bláha, Ladislav Křiváček, Consuela Morávková, Zdeněk Řehoř, Andrea Čunderlíková, Jiřina Steimarová, Milan Sandhaus, Jaroslav Kepka, Antonín Molčík, Miroslav Moravec, Jana Andresíková, Vladimír Bičík, Oldřich Velen, Libuše Štědrá, Čestmír Řanda st., Karel Houska, Darja Hajská, Dalimil Klapka, Martin Štěpánek, Marie Logojdová, Nataša Kucová, Jarmila Smejkalová, Stella Májová, Alois Švehlík, Stanislava Bartošová, Vlastimil Čaněk, Bohumil Koška, Jaroslav Rozsíval, Tomáš Sedláček, Pavel Robin, Zdeněk Srstka, Karel Engel, Otakar Rademacher, Jaroslav Tomsa, Václav Kaňkovský, Jiří Smutný, Petr Kopřiva, Karel Fridrich, Lenka Machoninová, Vladimír Navrátil, František Jákl, Jiří Klenot, Petr Kment, Josef Kalena, Jindřiška Gabriela Preissová, Josef Zíma, Milan Kindl, Stanislav Litera, Anna Vaňková, Karel Peyr, Hana Hegerová, Simona Stašová, Ilona Jirotková, Jiřina Bílá, Jan Laibl, Vladimír Linka, Jaroslav Kašpar, Ladislav Krečmer, Jarmila Navrátilová, Evelyna Steimarová, Miloš Hlavica, Zdena Burdová, Kateřina Frýbová, Miroslav Jíra, Karolina Slunéčková, Radúz Chmelík, Rudolf Anders, Karin Düwel, Irene Fischer, Petr Smažík, Miloš Vávra, Bohumil Smutný, Rudolf Kalina, Daniela Kolářová, Magda Dolejšová, Zdeněk Forejt, Rudolf Kamínek, Vladimír Pospíšil, Václav Procházka, Dagmar Pušová, Jana Robenková, David Čapek, Petr Gajdoš, Zdeněk Kutil, Jana Šumanová, Jiří Plachý ml., Ela Šárková, Jaroslav Jiřík, Alžbeta Mjartanová, Jaroslav Tvrdík, Otto Kinský, Karel Bělohradský, Willi Schrade, Ralph Boettner, Gerd Michael Henneberg, Hans Klering, Václav Mareš, Blažena Slavíčková, Zdeněk Mucha, Vlasta Jelínková, Miriam Chytilová, Vladimír Klemens, Karel Dellapina, Jana Viščaková, Věra Laňková, Jiří Růžička st., Josef Střecha, Václav Neužil st., Petr Skarke, Miloš Vavruška, Zdeněk Blažek, Josef Kudílek, Vlastimila Vlková, Milan Stehlík, Alois Müller, Marie Marešová, Luděk Kopřiva, Karel Effa, Václav Trégl, Věra Tichánková, Richard Záhorský, Jana Janěková, Lena Birková, Věra Kalendová, Jaroslav Heyduk, Jan Cmíral st., Běla Jurdová, Jiří Vitvar, Josef Němeček, Václav Bouška, Pavel Jiras, Marie Landová, Zdeněk Skalický, Eva Vlachová, Rudolfo Jiménez, Cerezo Salazar, Maritza Peréz, Ruth Dubois, Miroslav Rous, Blanka Křížová, Ladislav Kazda, Petr Svárovský, Jiří Sequens ml., Jiří Kvasnička, Oldřich Janovský, František Horák, Daniel Rous, Libor Žídek, Miloslav Šindler, Zlata Adamovská, Kateřina Chárová, Filip Renč, Milan Friedl, Eva Sitteová, Vilém Kratochvíl, Gabriela Preissová, Gitte Viereck, Hugo Kaminský, Josef Abrhám, Vladimír Menšík, Blažena Holišová, Hana Talpová, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Ivo Niederle, Karel Chromík, Jan Víšek, Oldřich Musil, Karolína Kubalová, Milada Vnuková, Ferdinand Krůta, Zdeněk Braunschläger, Jiří Cimický, Petr Jákl st., Alex Jandouš, Vítězslav Jirsák, Jindřich Hrdý, Jiří Kalenský, Luďa Marešová, Vilemína Nejedlová-Skokanová, Petr Hanuš, Ladislav Lahoda, Jan Sedláček, Josef Vondráček, Milan Friedl (vyp.)

Komentáře uživatele manonfire k tomuto TV seriálu

První desítka dílú z poválečné doby jednoznačně přečnívá ty následující, které jsou buď poznamenány politikou, či nevýrazností témat(většinou se drží tyto nešvary při sobě) kdy nejzajímavějším počinem těchto epizod je hravé popichování Zemana a Stejskala, či rozverně laděné(a skvěle zahrané) lidové postavy podvodníčků, kapsářů a pěkně po socialisticku ztracených existencí (Bek, Skořepová, Filipovský, Kepka...), kteří si často vypěstovali k Honzovi Zemanů a jeho dobračiskovému mentorování až láskyplný vztah. Bohužel čím dál metastázující politický podtext seriál nejen zdiskreditoval, ale hlavně obsahově znehodnotil. Zaznamenal jsem zde několik zajímavě formulovaných soudů, které brojily proti upřednostněním řemeslné zručnosti před celkovým dopadem manipulace diváka. Osobně s tím nesouhlasím, zvláště jako divák v roce 2010 a člověk který si neprošel tyranií oné doby(ač si její mrzáckost uvědomuji), necítím tak úplně právo vžívat se jako někteří zde pomalu do pozice politického vězně, a ustanovovat toto neoddiskutovatelné negativum seriálu zásadním vetem pro jakékoliv jiné hodnocení, nežli odpadové. Ony totiž skoro stejně zřejmé jsou i plusy tohoto projektu. Co naplat, jakmile zazní charakteristická znělka seriálu, nemohu se jako spousta ostatních ubránit nostalgii a až s fanouškovskou chutí si vychutnávám herce, atmosféru a zejména Vladimíra Brabce, který je pro mě jedním z nejelegantnějších herců ....kdy zvláště ovládání jeho neopakovatelně zabarveného hlasu je naprosto mistrovské a i když se časem jeho "spravedlivě rozhořčené výstupy" poněkud opakují, stále svým charismatem zůstává pro mě nejvýznamnějším bodem seriálu. Navíc s trochou humoru si člověk dokáže vychutnat i nenápadné(ve skutečnosti ale doslova demonstrativní) narážky propagandistické. A to jak v dílech, kdy byly jen okolností okatě naroubovanou na kriminalistické vyšetřování, tak i v dílech, kdy byly nosnou konstrukcí a příběh jako takový byl jen nájemnou kulisou. To je charakteristické třeba pro Babické případy ve VSVP a Štvanici, které mě doslova unášely do světa skvěle procítěné totální lži, způsobem jakým si dovolily zneužívat dávné reality a převracet role skutečných viníků v jejich kárce. Hlavně mám od malička v hlavě pana Haničince s panem Hlušičkou a jejich společnou "lázeňskou“ scénu v Rubínových křížích. Také vím, že světlo na blatech nám vždycky nemusí svítit zrovna k světlé budoucnosti. Hodně zapamatovatelný byl i Vilém Besser ať už v ruce třímal harmoniku, nebo volant autobusu plný "pacientů" ve Vyznavačích ohně. Nenápadný, introvertní dědeček pana Crhy, jenž mýval šedesát kilo i se sekyrou, nám se svým extrovertním činem taky dokázal roztáhnout dětské zorničky. Jen bláhový by se točil byť jen na vteřinu zády k agentu Bláhovi a školenému hřbetu jeho dlaně......Koneckonců ani další Bláha, (tentokrát Josef) nám jako Leopold Fanta k srdíčku nejspíš nepřirostl a i když se našinec ondy často přímo toužil dostat k moři, určitě ne způsobem, kterým tam Leo poslal Ivo Holana. A dalo by se pokračovat . Takže co říci závěrem..... Ano vím o zlu, jenž sebou seriál přinášel, ovšem jak jej záporně zhodnotit, když ho mám prostě rád, a to hodně. Potom by to byla čistě rozumová póza, podobně falešná jako některé zmíněné aspekty tohoto "monstrdíla" 1. díl – Smrt u jezera (1945) 70-80% +atmosféra krimi 2. díl – Vyznavači ohně (1946) 70-80% +atmosféra krimi 3. díl – Loupež sladkého „I“ (1947) 60% 4. díl – Rubínové kříže (1947) 90% +atmosféra krimi 5. díl – Hon na lišku (1948) 30% 6. díl – Bestie (1949) 80% +atmosféra krimi 7. díl – Mědirytina (1950) 60%+milé komediální scény (Zemanovo plaché dvoření je skvost) 8. díl – Strach (1951) 50% 9. díl – Loď do Hamburku (1952) 40% 10. díl – Vrah se skrývá v poli (1953) 60% +zajímavá propaganda 11. díl – Křížová cesta (1954) 50-60% 12. díl – Kleště (1955) 30% 13. díl – Romance o nenápadné paní (1956) 40% 14. díl – Konec velké šance (1957) 50-60% 15. díl – Kvadratura ženy (1958) 70-80% +atmosféra krimi 16. díl – Dáma s erbem (1959) 40% 17. díl – Prokleté dědictví (1960) 30% 18. díl – Bílé linky (1961) 40% 19. díl – Třetí housle (1962) 20% 20. díl – Modrá světla (1963) 50% 21. díl – Pán ze Salcburku (1964) 70% 22. díl – Tatranské pastorále (1965) 50% 23. díl – Šťastný a veselý (1966) 30% 24. díl – Klauni (1967) 20% 25. díl – Štvanice (1968) 60%+zajímavá propaganda 26. díl – Studna (1969) 80% kombinace atmosféry+naivity+zajímavá propaganda 27. díl – Rukojmí v Bella Vista (1970) 60% 28. díl – Poselství z neznámé země (1971) 40% 29. díl – Mimikry (1972) 30% 30. díl – Růže pro Zemana (1973) 30% Průměrné hodnocení mi vyšlo na 50% Celkově jsem ale nucen akcentovat ty nejlepší momenty. Koneckonců, nikdo Vás nenutí sledovat všech třicet příběhů. Takže za 80%(26.2.2008)

Zemanovo první vyšetřování a poslední amatérské je velmi solidním úvodem do seriálu. Scéna v setmělém fotoateliéru naznačila Sequensovi schopnosti nastolit v rámci ČS kinematografie dosud nezvyklou atmosféru. 80%(1.4.2018)

Díl patřící do top 5 seriálu, kdy jsou některé scény laděné vyloženě hororově a to velmi povedeným stylem (Noční "majáles" bláznů, Oběšenec, Psí kotce) Munzarův vznešený fanatik přesnej a z Bessera šel respekt, s lopatou i bez ní. 90%(1.4.2018)

Zde opět zajímavá atmosféra tvořená kamerou, scenériemi i hudbou. Na druhou stranu bez vraždy to přeci jen vyšumí do průměru. Martin Růžek jako sarkastický Mudr ideál, Krškův cukrovkář jakbysmet. 60%(1.4.2018)

Pro mě nejlepší díl ze všech třiceti. Už první setkání "Lipinského" s Mauerem končící Brabcovým amokem je boží. Willy Kleiber aspiruje na nejlepší vedlejší postavu seriálu. Hlavně mě však jako malého vystrašila společná "lázeňská" scéna pánů Haničince a Hlušičky. První jmenovaný si během škrcení střihl menší mimický orgasmus.Kdo by to do Toníka Karase řekl. 100%(1.4.2018)

• Hon na lišku (S01E05) (epizoda) (1975)

Zásadní vstup politiky do celého projektu. Bláha byl možná stěžejní a hlavní protivník božského Jendy, většina dílů s ním mě ovšem příliš nebavila. Nikoliv vinou Brzobohatého. Značila vždy špionský odklon od řadových kriminalistických příběhů, bohužel. 40%(1.4.2018)

Další top 5 počin. Reálná předloha dílu je těžká úchylárna, Pilčík byl fakt jinčí. Tak daleko jít filmaři nemohli, přesto se jim podařila jedna z nejtemnějších atmošek. Světlo na šumavských blatech skutečně nesvítilo ke světlé budoucnosti. Tam by pes Baskervillský strachy ani nepáchl. 90%(1.4.2018)

Zase, bez mrtvoly jde o hovno. Díl je nicméně vcelku zábavný díky Jendovo plachému dvoření se, jakož i proklínané Světle Amortové. 60%(1.4.2018)

Udělat z Mašínů bandu teploušů a z jejich velitele pak totáního pacienta homo-latence zkrátka příliš zkresluje celkový dojem.50%(1.4.2018)

• Loď do Hamburku (S01E09) (epizoda) (1975)

Bláha returns, špionážní nuda začíná. 40%(1.4.2018)

Propagandisticky nejprolhanější díl. Nespravedlnost z něj přímo čiší. Pokud se nad věc povznesete, vcelku drsnej eastern. Besser zase parádní. 70%(1.4.2018)

Podobně jako u Loupeže sladkého I, hudba a prostory budují působivou atmosféru, s příběhem už je to o dost slabší. 60%(1.4.2018)

• Kleště (S02E02) (epizoda) (1976)

Divnej díl, zplácanej ze všeho možného včetně Cupáka s Kemrem. Překvapil jen nemilosrdnej konec nadržené Inky, co prohlídla ty Bláhovi šminky. 40%(1.4.2018)

• Romance o nenápadné paní (S02E03) (epizoda) (1976)

Nemůžete natočit Bestii nebo Kvadraturu ženy a pak čekat stejnou diváckou odezvu u dílu, kterej se točí kolem zpronevěry vlakovejch jízdenek.To se páni tvůrci proberte. 20%(1.4.2018)

The final countdown končící penetrací padouchovi hýždě. Dobro zvítězilo za cenu nejvyšší. 60%(1.4.2018)

Top 5. Kriminalisticky jednoznačně nejlepší a nejdrsnější díl. Špičková detektivka a poslední zářez za plnej počet. Salačova hláška: "Á vida Trosky!...No, to byl tenkrát vejšlap!" :) mě baví dodnes. 90%(1.4.2018)

Zajímavej začátek následné nudy. Třetí hvězda je za to, že Dáma s erbem nabídla Brabcovi asi nejvíce komediálních scén (Holicí pěna, Bondovský svůdník z výtahu, Sarkasmus vůči dopadeným zločincům, Vysvětlování termínu staropanenství) Samozřejmě, že je pan herec zvládl na jedničku. 60%(1.4.2018)

• Prokleté dědictví (S02E07) (epizoda) (1976)

Opět podivná slátanina končící závalem dolu. Co myslíte, rozdejchá to Jenda? Určitě líp, než Bořek. 30%(1.4.2018)

• Bílé linky (S02E08) (epizoda) (1976)

Další špionská prázdnota o ničem. Aspoň, že jim Honza Hradec ukázal, jak se perou kluci z Kateřinský hory. 30%(1.4.2018)

• Třetí housle (S02E09) (epizoda) (1976)

Nejblbější díl. Seriál nepotřeboval odlehčit, naopak přitvrdit dalším temným příběhem. Namísto toho přišla tahle operetní veselice. Aspoň, že kolemjdoucí lid měl své pátrací eso v oblibě, tak mu za svatebním kočárem nenuceně zabaletil a kytkama ho zaházel. 10%(1.4.2018)

S Leopoldem Fantou bych se teda na útes vychcat nešel, ani nikam jinam, ale aspoň to měl redaktor Holan s pěknou vyhlídkou. Každopádně šlo o jednu z nejdrsnější scén celého seriálu a nutno podotknout, že Josefu Bláhovi sedla parádně. Celkově měla postava Fanty mnohem větší potenciál, než Brzobohatého Bláha. Škoda, že ho oddělal zrovna "křiváček" Honzulka Bohm. Alespoň že tu Blanku už může Kalina škrtnout z výplatní listiny. Mimochodem Josef "univerzální klaďák" Bek hraje tu svou žoviální svini naprosto luxusně. 60%(1.4.2018)

Další fajt, co Jenda nedal, přestože nezačal vůbec špatně. MB 1000 v rybníku...to jsme tenkrát valily bulvy. Jeden z těch lepších kousků. Menšík s Holišovou povedenej páreček. 80%(1.4.2018)

Slovenskej dílek. Není zlej, divák se ale spíš těšil na odhalení nějakého toho deviantního fantoma a nikoliv neurotické hoteliérky. 60%(1.4.2018)

• Šťastný a veselý (S03E03) (epizoda) (1978)

Díl tak debilní, že u něj snad ani netuším, dokoukal-li jsem ho kdy celej. Jediná zábava tkví v otcovském rozčílení Jendy Zemana :"Slečna dcera zavěsila!!!" 20%(1.4.2018)

• Klauni (S03E04) (epizoda) (1978)

Tenhle díl symbolizuje a eskaluje nejhorší etapu seriálu. Klauni jsou nudní, nesmyslní,a ještě ke všemu přepatetizovaní až běda. Blízko totálnímu odpadu. 10%(1.4.2018)

Návrat k Plánickému případu a tudíž k nebetyčným komoušským lžím, mě opět bavil. Brabec jako Jan Hus? S odstupem času super.60%(1.4.2018)

Škoda, že do této krimi namočili šedesátejosmej, dost neohrabaně a hodně na sílu. Studna sice není(navzdory obecnému mínění) nejlepší ani nejstrašidelnější díl, nicméně pan Crha alias starý Brůna je skutečně panoptikální úkaz a slušně nám dětem tenkrát roztáhl zornice. Stromový střelec Hyneček z Hříšných lidí....získal brášku na pokoj v pomyslné Hall of fame největších psychozjevů. 80%(1.4.2018)

Ale jo, podívali jsme se za moře a seroš dostal punc až cestopisné výpravnosti. Postránecký jako slušně potměšilej zmrdeček. Akorát já zkrátka raději Brabce, než Hradce. 60%(1.4.2018)

• Poselství z neznámé země (S03E08) (epizoda) (1978)

Tenhle výlet neměl jít do pokračování. 30%(1.4.2018)

• Mimikry (S03E09) (epizoda) (1979)

Nechtěně komediální kousek, bezesporu kultovní, nikoliv však pro mě. 40%(1.4.2018)

• Růže pro Zemana (S03E10) (epizoda) (1979)

Namísto velkolepého finále stupňovaná slabota. Naprosto nevýrazná epizoda.Ve třetí sérii má úroveň jen Pán ze Salcburku a Studna, a i tyto díly jsou pořád za Kvadraturou, Bestií, Vyznavači ohně a Rubínovými kříži. 20%(1.4.2018)